LEYDSCHE COURANT. RIJD AG 11 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 10 September. Hel heeft Z. M. den Koning behaagd aan het Kabinet van Pleisterbeel den, Prenten, Teekeningen enz. enz. bij onze Hoogcschool, ten geschenke te geven een exemplaar van HD. portret, gravure door J. W. Kaiser, naar de schilderij van N. Pieneman. Aan den Heer Dr. W. II. de Vriese, Hoogleeraar in de Kruidkunde alhier, is onlangs bij Koninklijk besluit, voor den tijd van 3 jaren, eene zending naar Neêrl. Indië opgedragen in het belang van de cultures, bij zonder op het eiland Java. Wij vernemen, dat dit besluit genomen is uit overweging van de noodzakelijkheid, om een wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar den staal der cultures in Neêrl. Indië, bijzonder op het genoemde eiland, en naar de middelen, welke geschikt zijn om deze, in hel vereenigd belang van Nederland en zijne bezittingen in hel Oosten, te ontwikkelen. Tevens zóu hem zijn aanbevolen, op te sporen en aan te toonen welke op Java thans nog niet of niet algemeen ingevoerde pro ducten aldaar met vrucht zouden kunnen worden geteeld. Deze zending, hoezeer in haren aard minder uitgebreid, doet eenigzins denken aan die, welke in 1815 aan den Hoogleeraar Reir.wardt werd opgedragen. Hel is iulusschen te hopen, dat deze nieuwe zending voor onze O. I. bezittingen en voor de wetenschap meer uitkomsten zal opleveren, dan met die vroe gere het geval is geweest; en dit mag men met gerustheid verwachten, zoowel omdat, naar ons bekend is, niemand meer dan de Heer de Vriese zelf hel betreurt, dal de Heer Reinwardt nooit heeft kunnen besluiten, het verslag zijner zending openbaar te maken, en zich beijvert, uit de nalaten schap van zijn voormaligen leermeester aan het licht te brengen alles wat nog van wetenschappelijk belang mag worden beschouwd; als omdat, wanneer wij verder omtrent den inhoud van het besluit zijner benoeming juist enderrigt zijn, hem bepaald zou zijn opgedragen om binnen den lijd van 2 jaren na zijne terugkomst in Nederland een beredeneerd verslag zij ner bevindingen in Neèrl. Indië aan de Regering aan te bieden, vergezeld van zoodanige uitgewerkte voorstellen, als waartoe hij, in hetgeen hij tij dens zijne zending zal hebben opgemerkt, aanleiding zal hebben gevonden. (A. K en L. B Rij het bovenstaande kunnen wij voegen dat de Heer de Vriese hel be houd van het Hooglceraarambt alhier als voorwaarde van de aanneming dezer missie heeft gesteld, en dat lleereu Curatoren door de Regering daarop ge hoord en daarin berustende, hebben goedgevonden te bepalen, dat zijne lessen zullen worden gegeven door Lr. W. F. II. Suringar, een der meest uitstekende voormalige kweekelingen van deze Iloogeschooldat Zijn Hoog- Gel. zijne reize zal doen met de ovcrland-mail in de tweede helft van Octo ber, te gelijk met I)r. J. E. de Vrij benoemd Inspecteur voor scheikundig onderzoek in Oost Indië; dat beide geleerden eenigen tijd op Ceylon zullen vertoeven, alwaar, gelijk bekend is, onderscheidene lakken van kuituur den hoogsten graad van ontwikkeling hebben verkregeneindelijk kunnen wij ten aanzien van Reinwardts wetenschappelijke nalatenschap berigten, dal de reize door de Molukken in 1821—22 door den lieer Reinwardt gedaan, door den Heer de Vriese uit zijne nagelaten papieren voor de uitgave bewerkt, ter boekdrukkerij van de Wed. La Lau geheel afgedrukt is en weldra door den bockhandelaar Fredcrik Muller te Amsterdam zal worden uitgegeven, voorzien van eene uitvoerige levensschets van den lieer Reinwardt en met onderscheidene belangrijke bijlagen vermeerderd. Deze uitgaaf geschiedt op kosten van het Kon. Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, te Delft. Op den 8slcn dezer hield de hier gevestigde Rederijkerskamer Vondel eene buitengewone vergadering met Damesin het locaal Zomerzorgnabij deze stad. Hel programma bestond uit de navolgende stukken 1°. Fragmenten uit de overwintering der Hollanders op Nova-Zembla, van U. Tollens Cz. 2. de Wachtende, van S. J.v. d. Bergh3. Fragment uit het dichtstuk de Dochter van Herodias," van B. ter Haar, 4. Neen en Ja, var. W. J. van Zeggelen; 5 een Proces in den Dop, blijspel in verzen, in twee afdeelin- gendoor onzen stadgenoot J. M. E. Dercksen. De voordragt mogt uitste kend genoemd wordenwaarvoor de declamatoren luide toejuichingen van het Publiek verwierven en de talrijke opkomstondanks het zeer ongunstige weder, bewees, dat Vondel zoo het zich wil doen hoorenaltijd belang stellende ooren vindt. Ook den Heer Dercksen werd de welverdiende hulde gebragt, en toen deze, gehoor gevende aan den wensch der aanwezigen, op de estrade verscheenruischten onder daverend handgeklapde toonen der fanfare van het muziek corps der Leydsche Schutterijdat zich vóór en na de werkzaamheden, als ook in de pauze, op eene verdienstelijke wijze deed liooren en medegewerkt heeft om het genoegen van den avond te verhoogen, Wij wenschen èn de Kamer Vondel èn den schrijver geluk met liet gunstig gevolg hunner werkzaamheden. Dat zij heide op den ingeslageu weg voortgaan en het publiek op die wijze nog vele aangename oogenblik- ken mogen verschaffen. Naar men verneemt, moet bij de Regering het voornemen beslaan, de gevangenis voor jeugdige veroordeelde meisjesthans te Amsterdam geves tigd, over te brengen naar Montfoorl, alwaar een oud kasteel bestaat, daL met weinige onkosten tot zoodanig gesticht is in te rigten. Voorts zou men de criminele gevangenis te Woerden willen overbrengen naar Leeuwarden, zoodal er maar eene strafgevangenis in het rijk zou bestaan, als een gevolg van het nieuwe stelsel, in 1854 aangenomen. De gevangenis te Woerden zou, in dat geval, worden ingerigt voor jeugdige veroordeelde jongens, terwijl de gevangenis te Rotterdam alleen zou worden ingerigt lot een huis van arrest. In Augustus zijn op den IIoll. spoorweg vervoerd 135,913 personen en is ontvangen ƒ130,198; op den Rijnspoorweg vervoerd 108,969 personen en ontvangen ƒ195,505. Dezer dagen zal te Haarlem worden gehouden eene tentoonstelling van jong vee, varkens, pluimgedierte en voortbrengselen van land- en tuinbouw, op de Stads-Doelen. Zij zal worden gehouden op Zondag middag 13 dezer, van 12 lot 5 ure, en Maandag van 11 ure des voorraiddags tot 4j ure des namiddags. De leden der Hoilandsche Maatschappij van Landbouw hebben, op verloon van hun doorgaand bewijs, vrjjen toegang voor zich en eene Dame. De inzenders hebbenop vertoon van een door den Secretaris kosteloos af te geven persoonlijk bewijs, vrijen toegang. Elk ander betaalt 25 cents. Voor de inzenders van vee en voortbrengselen van den land- en tuinbouw, zijn de voorwaarden in het programma vermeld. Voor de voorwerpen wor den 22 eerste en 22 tweede prijzen uitgeloofd. De hoogste der eerste prijzen is van ƒ40 voor den best gekeurden pinkslier. De uitgeloofde prijs wordt toegewezen al is er slechts c'e'n voorwerp ingezondenmits het der bekroo- ning waardig worde gekeurd. Te Amsterdam bevonden zich dezer dagen C jeugdige Egyptenaren die te Parijs onder de leiding van den Heer Blanchel hunne opvoeding ont vangen. Zij hebben de merkwaardigheden der stad in oogenschouw genomen. Van Hellevoelsluis is naar de Kaap de Goede Doop vertrokken het schip Admiraal de Winter, aan boord hebbende 39 handwerkslieden. Te Monnickendam heeft Zondag 11. voor het eerst de straatverlichting door gas plaats gehad. Zondag 11. is te Utrecht in 72-jarigen ouderdom overleden de lieer Mr. A. van Goudoever, rustend Hoogleeraar in de letteren aan de Uoogeschool aldaar. Hij was in 1813 benoemd to! Lid van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde. De papierfabrieken te Apeldoorn beleven thans eene in jaren niet ge kende welvaart, naardien de aanvragen menigvuldig en de prijzen zeer ver beterd zijn. Nu ook de prijzen der lijm sedert eenigen tijd bijzonder zijn verhoogd, hebben ecnige fahriekanlenen dat met uitmuntend gevolg, be proefd om door het koken van lijmvlcesch in deze behoefte te voorzien. Het aldus gelijmde papier voldoet in elk opzigt aan de vereischtenzoodat men thans het middel heeft gevondenom met aanwending van minder kosten even goede uitkomsten te verkrijgen. Te Koolwijk (Gelderland) is in de vorige week een persoondie zich lijdens een onweder in het veld tegen eene houtmijt had geplaatst, door den bliksem doodelijk getroffen. Te Franeker had in de vorige week eene kaatspartij plaats lusschen 36 personen, van 's morgens 10 tot 's avonds 7 ure, onder afwisseling van muziek. Drie gebroeders Boorsma, van Tjummarum, hebben den prijs, drie zilveren doozen gewonnen, en drie gebroeders Felkens, van Wintum, als premie, drie zilveren lepels. Met het uitbakenen van den spoorweg van Zevenaar in de rigting naar Rheine is men reeds gevorderd tot op ongeveer 6 uren afstands van eerst genoemde plaats, en wel tot in de nabijheid van het dorp Ruurlo. De krijgsoefeningen in het gerelranchcerde kamp Willem II nabij 's Her togenbosch hebben Maandag 11. een aanvang genomen. Reeds op den eersten dag hebben de troepen, groolendeels uit jeugdige militairen be staande, veel lof ingeoogst, zoo door hunne houding als door hunne vaar digheid in het behandelen der wapenen. De oefeningen zullen geregeld des Maandags, Woensdags en Vrijdags plaats hebben. Te Valkenburg (Limburg) heeft Zondag avond een hevige brand ge woed. Drie huizen zijn daardoor vernield. Eij de blussching van dien brand zagen de omstanders een vreemd voorval. Van onder de heele asch, kwam een klokhen met hare kuikens te voorschijnwelke men onbescha digd zag weg loopen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1