LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers wordeti tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 8 September. De openbare Promotie en Prijsuitdeeling onder de leerlingen van het Ste delijk Gymnasium had 11. Zaturdag plaats in de Stads-Gehoorzaal. Nadat de Rector het verslag had voorgelezen aangaande den staal van hel Gym nasium in den laatsten Schooleursus, werden de door IIII. Curatoren toege zegde Prijzen uitgereikt. Bij het ontvangen daarvan, werden Gratiarum Acliones opgezegd: In de lc klasse door H. van den Broeck in de Hollandsche taal. 2C a. W. I'. Gr oen c veld t Engelsche 2C b. C. II. de Goeje lloogdnitsche 3» a. P. Dij ck mees ter Latijnsche 3» b. P. van Geer Fransche 4e a. G. J. Dozy Fransche n 5» N. K. F. Land Latijnsche Daarna traden achtereenvolgend vijf leerlingen op, aan wie het toegestaan was met hel honden eener Oraliuncula afscheid te nemen van het Gymna sium, en droegen de door hen vervaardigde Opstellen voor; t. w. 1. Montague Az. sprak (in het Latijn) over den door de Ouden al te zeer geprezen zelfmoord van Cato. A. M. Vcnker beschouwde (in het Ilollandsch) de Ontdekkingen in het laatst der 15(le eeuw als ccne bron van vele veranderingen. Ew. Kist toonde (in het Latijn) uit de schriften van Xenophon aan, dat deze geschiedschrijver niet vrij te pleiten is van partijdigheid en dik wijls groote ingenomenheid met de Spartanen verraadt ten koste der Atheners. YV. F. Leemans ontvouwde (in het Hoogduilsch) het vroeger reeds ter sprake gebragle en thans wederom ondernomene plan om, door middel van ccne doorgraving van de landengte van Suezde Middellandsche met de Indische zee te verbinden. H. Y'os behandelde (in het Engclsch) den toestand van Engeland na de Restauratie. De drie ecislgenoemde Leerlingen hadden, na een zesjarig verblijf op het Gymnasiumalle de Klassen der Afd. a afgeloopen en werden eervol ont slagen om naar de Academie over te gaan. De beide anderen hadden, na een vierjarig verblijf, alle de Klassen der Afd. b ten einde gebragl en wer den insgelijks eervol ontslagen om óf weldra eene andere Inrigling van llooger Onderwijs lc gaan bezoeken óf reeds dadelijk in het maatschappelijk leven werkzaam te worden. Ten slotte der plegligheid wenschte de Rector deze leerlingen geluk met hunne bevordering en wekte hen op tot eene naatiwgezette pligtsbetrachting in hun gansch volgend leven. De Alg. K. en L. Bode deelt mede dal de Hoogleeraar J. van der Hoeven, alhier, benoemd is lot Lid van de Linnaean Society te Londen, en de lieer Dr. C. A. J. A. Oudemans, te Rotterdam, tol Lid van de dcademia Caesa- rca Leopoldino-Carolina Naturae Curiosorum, te Breslau. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1850 en 1857, alsmede van die opbrengst over de acht eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over, de maand Augustus. 1850 Gcslagt(6i/o/?cenfe« en invoert Binnenl. Gedistilleerd [idem) Bnitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit enKunslwijn(id Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 1603.02 3208.20 109.60} 1.18} 3812.90 1077.97} f 9873.54} 1857 Zuivere opbrengst over de 8 eerste maanden. 1850 1857 1451.77} 3048.22 3.10 4340.22 1058.02} 1028.91 1041.92} 592.40 13233 27332. 2050. 1018 30292 8944 42 89} 99} 02 35} 90" ƒ13704.57}!'/ 88878.58) I13319.07 32274.55} 1178.77 110.25 37249.95 11040.15 2815.08 3090 50 1694.20 ƒ102791.13 Berigten uit Spanje vermelden dat de Prins van Oranje zich te Grenada bevond en het Alhambra, het vroegere paleis der Moorsche Vorsten, had bezocht. Van de overheden en de bevolking was hem een hartelijke ont vangst te beurt gevallen. De krijgsoefeningen door de bezettingstroepen van 'silage, Leyden en Delft in de vlakte van Waalsdorp, zullen plaats hebben op 9, 11, 14, 16, 18, 22, 24, 26 en 28 Sept.; terwijl zij den 22 26 en 28 in het vuur zullen geschieden. Naar men verneemt zullen 9 groote manoeuvres wor den uitgevoerd, die onder het opperbevel van den Generaal-Majoor Dnyc- ker, door den Generaal-Majoor van MiilkenKommandant der brigade infanterie, den Generaal-Majoor Jhr. van Merlen, Kommandant der lste brigade ruiterijden Kolonel-Kommandant van het regiment grenadiers en jagers Schellus en door den Kolonel-Kommandant van het regiment dra gonders Wilbrenninck zullen worden gekommandeerd. Er zullen bovendien groote militaire wandelingen worden gemaakt. Het Weekblad van het Regt meent de Ilceren Advocaten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 0 van het Reglement van Orde, voor schrijvende, dat zij ieder jaar, in de maand September, hunne akte van belediging moeten laten viseren ter Griffie van het Collegic, waarbij zjj zijn ingeschreven. De Ned. Handelmaatschappij heeft haren geheelen voorraad Java-suiker, beslaande uit 22,312 cranj.tegen 24 dezer in veiling aangekondigd. De Ncderlandsche Protest. Unie heeft op den 3dcn dezer te Utrecht weder ccne bijeenkomst gehouden, waartoe ongeveer 50 leden waren opge komen. De vergadering van de Evangel. Maatschappij te 's Gravenhage had een aantal leden verhinderd aan de werkzaamheden deel te nemen. Op den 30s,c" dezer zal te 's Hage de veiling plaats hebben van het landgoed Bergendaal, onder de gemeente Voorhout. Daaronder is begrepen de ruïne van het slot Teylingen, waaraan nog zoo vele geschiedkundige herinneringen zijn verbonden. De Plaatselijke Commissie van geneeskundig toevoorzigt te Rotterdam berigt, dal aldaar in de laatste dagen onderscheidene gevallen van vergifti ging door het gebruik van garnalen zijn voorgekomen. Op de stoomboot van Antwerpen naar Rotterdam heeft heden ochtend een droevig ongeluk plaats gehad. Een matroosdie er op roemde van Antwerpen af reeds 22 borrels te hebben gebruikt, had zich, in dien be schonken toestand, even verwijdeid, om eene kleine behoefte te doen, en is alstoen van de boot afgeslagen. Ondanks alle aangewende pogingen is hel niet gelukt, den drenkeling te redden. In het N. Amst. Hbl. leest men het volgende: Men meldt ons, dat men met het regisgeding in zake de Maleijers nog al verlegen zit. Tot dusver namelijk, heeft men geen meerderjarigen persoon kunnen vinden, in slaat, om tot tolk voor al de Malcische gevangenen te strekken. Y'ooral vindt men moeijelijkheid in het overbrengen der akte van beschuldiging in de taal, die voor allen verstaanbaar is, daar het verschillend dialekt der Malcische taal, hetwelk door de gevangenen wordt gesproken, hier te lande niet schijnt beoefend te worden. De pogingen van een Leeraar der Delftsche Akademie, om zich bij de Maleijers verstaanbaar te maken, moeten slechts bij 6 hunner gelukt zijn; en de oproeping, die in de N. R. Cour. voor komt van een meerderjarig persoonin slaat om Nederduitsche stukken in de Maleische taal over te brengen, is nu de uiterste poging, welke het Openbaar Ministerie heeft aangewend, oin lot oplossing van het vraagstuk te geraken. Wordt zoodanige persoon niet gevonden, dan moet het twijfel achtig zijn, of de zaak wel vooreerst voortgang kunne hebben; daar de beschuldigden toch in ieder geval bekend moeten gemaakt worden met het geen hun ten laste wordt gelegdhunne verklaringen moeten kunnen wor den begrepenen hun die der getuigen worden vertolkt. Uit de akte van beschuldiging moet, volgens het 's Grav. Weekbl., blij ken, dat de Maleijers vóór bel bedrijven der feilen waarvoor zij te regt zullen staan, bij den Kapitein hebben aangedrongen op eene betere voeding, dal deze intusschen daaraan geen gehoor heeft gegeven, zich beroepende lot staving van zijn beweren dal hij met die voeding kon volstaanop de monsterrol, welke echter omtrent dit punt geheel het stilzwijgen in acht neemt; dat de Kapitein al verder, voorziende de botsingen en onaange naamheden, welke met de Maleijers zouden kunnen ontstaan, een zijner onderhoorigenwaarop hij meende te kunnen rekenen, had gevraagd of hij ingeval van nood op hem koude vertrouwen hetgeen door laalslgemelden hoewel bevestigend beantwoord, gepaard ging met eene dringende raadge ving om aan de vorderingen der Maleijers geheel of gedeeltelijk toelegeveu. Uit Middelburg wordt gemeld, dat de persoon, ten gevolge van den aldaar plaats gehad hebbenden brand in hechtenis genomen, door de Regt- bank, in Raadkamer vergaderd, niet naar de openbare teregtzilting is ver wezen, tegen welke uitspraak de Officier van Justitie in verzet is gekomen. Te YVinscholeii heeft Zaturdag 11. een hevig onweder gewoeddat treurige gevolgen na zich sleepte. De bliksem sloeg in den molen van de wed. Buurma, en hoewel hij slechts de roeden verbrijzelde en geen brand veroorzaaktewerden echter 3 personenwaaronder 2 zonen van de ge noemde weduwe zoodanig getroffen, dat zij in levensgevaar verkeereu

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1