LEYDSCIIE COURANT. MAANDAG 7 SEPTEMBER. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond', BIJ deze Courant behoort Bijblad IV0. 23. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 September. Hoewel gewoonlijk de verjaardagen van de leden van liet Vorstelijk Huis alhier op eene eenvoudige wijze worden gevierd, zoo maakte echter de dag van gisteren, verjaardag van Z. H. den Prins van Oranje, thans kweekeling onzer Hoogesehool, hierop eene uitzondering. Als naar gewoonte waren al de openbare en vele bijzondere gebouwen met vlaggen versierd, en had op den middag eene luisterrijke parade van de troepen der bezetting op de Ruïne plaats, waarbij ook de dienstdoende Schutterij door het Corps Offi cieren werd vertegenwoordigd. Des namiddags echter werd de feestvreugde algemccner. Eenige dagen geleden was van wege het thans zoo voortreffe lijk ingerigle muziekcorps van het reg. Rijdende Artillerie aangekondigd, dat bet voornemens was op 's Prinsen verjaardag eene muziekpartij op hel water te geven. Deze aankondiging was genoegzaam om onder alle standen het verlangen lot deelneming op te wekkenten einde daardoor eene hulde te brengen aan den jongen Vorst, die door zijne minzaamheid aller harten heeft gewonnen. Tegen 6 ure zag men dan ook op het Galgewater, daar waar 's Rijks kanonneerboot ligt gestationeerdniet alleen het prachtig versierde vaartuig voor hel muziekcorps bestemd maar ook eene vloot van grootc en kleine vaartuigen, sommigen fraai opgetuigd, maar toch meest allen met de nationale vlag versierd, en met menschenmassa's gevuld. Na- dal bet muziekcorps had plaats genomen nam de logt een aanvangdie zich zou uitstrekken tot aan het zoo welgelegen Room en Koffijhnis de Vink. Voor de nieuwe Zwem- en Badinrigting Rhijnzigt gekomenmoest men een weinig vertoeven, liet terrein van die inrigting was smaakvol versierd, en op uitnoodiging van het Bestuur hadden de Leden met hunne Dames zich aldaar vereenigdterwijl de muziek der Sehutterjj zich bij afwisseling deed hooren. Van daar werd de logt naar de Vink voortgezet, waarvan het terrein mede feestelijk was versierd en waar eene aanzienlijke menigte was zamengevloeid. Na eenige oogenblikken verlocvens aldaarbegon men aanstalten te ma ken om het vaartuig te verlichten ten einde den lerugtogt aan te nemen. Deze verlichting, gevoegd bij die van het terrein aan de Vink door Ben- gaalseh vuur, het afsteken van vuurpijlen enz.bragt eene looveraehtige uit werking op bet water te weeg. Onder bel jubelen der menigte, die op den straatweg langs den Rijn wandelde, begon men weder stadwaarts te keeren. Statig zag men die menigte vaartuigen langs den breeden stroom voortgaan en ieder was verrukt over het prachtige gezigt dat zulks opleverde. In- tusschen was de Zwem- en Badinrigting mede luisterrijk verlicht, zoowel als hel daar nabij gelegen buitenverblijf van den lieer P. H. Baron Taels van Amerongen. Op beide plaatsen werd vertoefden door Bengaalsche verlichtinghel afsteken van vuurwerk en het doen van vreugdeschoten liet genot verhoogd. Ook van 's Rijks kanonneerboot werd ten 9 ure eenig vuurwerk ontstoken, terwijl de kweekclingen in sloepen aan de algemeene vreugde deel namen. Ten 10 ure kwam de vloot weder de stad binnen onder het spelen van het zoo geliefkoosde Wilhelmus'. De grachten der stad bleven wemelen van terugkeerende vaartuigenendaar het weder zoo verrukkelijk schoon was, werd er weinig haast gemaakt om de feestvreugde te eindigendie voor velen tol laat in den nacht voortduurde. Z. M. de Koning heeft Z. K. H. den Prins van Oranje bevorderd van Kapitein Luitenant ter zee tot Kapitein ter zee 5 la suite, alsmede van Luitenant-Kolonel bij het reg. Grenadiers en Jagers a Ia suite, tot Kolonel, en van Luitenant-Kolonel a Ia suite bij de infanterie van het leger in Nc- derl. Indië, tot Kolonel bij dat wapen. De lltr. Cour. deelt een brief mede, geschreven van de reede van Lissabon op 22 Aug., waaruit wij het volgende overnemen: Heden had de begrafenis plaats van onzen Gezant alhier, den Baron van Aerssen Beijercn van Voshol, die den 20s,en is overleden. Z. K. 11. de Prins van Oranje was bij deze plegtigheid tegenwoordigen droeg een der slippen van het Ijjkkleed. De begrafenis werd bijgewoond door meest al de Ministers der vreemde Mogendheden, die hier verblijf houden, zoomede door de Consuls, Generaals, Grootkruisen, de Portugesche Ministers, enz.; van de ter reede liggende llollandschc oorlogschepen woonden de Bevelhebbers met eenige Officieren ook de begrafenis bij. Hel kerkhof, vroeger uitsluitend het Hol- landschedoch waar thans meest Engelschen begraven wordenis lief ge legen in hel hoogerc gedeelte der stadte midden van eenen schooncn tuin. Men heeft er eene Engelsche kapelwaarheen het lijk eerst vervoerd werd cn alwaar door den Engelschen Predikant een gebed werd gedaanvervol gens werd de ljjkbaar weder opgenomen en naar de grafkuil gebragt. Ilier had weder een gebed plaats, waarna de kist in het graf werd nedergelaten. Z. K. 11. en al de aanwezigen strooiden een handvol ascli op de kist, waarin het stoffelijk overblijfsel van den man besloten was, die zijn Land en Koning op zoo waardige wijze had gediendwaarna allen zich verwij derden. Bij hel verlaten van het kerkhof sprak de Prins van Oranje ver scheidene der aanwezigen toe met de hem zoo eigene voorkomendheid en beleefdheid, welke op een ieder, die de eer heeft hem te naderen, zulk een gunsligen indruk maakt. liet getal der in het Werkhuis alhier opger.omenenbedroeg gedurende deze weck dagelijks 95 lot 111 personen. Bij de barddraverij eergisteren te Oegslgecst, in de Leydsche Buurt, gehouden, is de prijs behaald door de vos-merrie Vlakje van J. II. van Gennep, te Zevenhuizen, en de premie door de zwarte merrie Marianne van A. Iloogeboezem te Kethcl. Prijs en premie, een zilveren theeservies en een zilveren inktkoker, hadden eene waarde van 175. In de gemeente Haarlemmermeer heerscht de koorts zoo algemeen dat onderscheidene werkbazen moeite hebben, genoegzame werklieden te vinden. Bij de veiling van 328,012 balen en 120 vaten Java-koffij, door de Ncd. Handelmaatschappij eergisteren te Amsterdam gehouden, zijn 1747 koopen verkocht en 1826 opgehouden. Te veiling te Middelburg zal niet doorgaan. Te Nieuwe Diep is aangekomen de Amerikaansche oorlogskorvct Ply mouth, onder bevel van den Kapt.-Luit. ter zee Dahlyreen. Die Bevelhebber is voornemens de zeevaart-inrigiingen des lands in oogenschouw te nemen. De stad Zall-Boemel is op den lslcn dezer voor hel eerst doorgas verlicht. Hit het voor 58 jaren tusschen Vlieland en Terschelling gezonken schip the Lutinc heeft men dezer dagen eenige voorwerpen naar boven ge bragt, alsmede een aantal muntstukken. Men hoopt nog meer van de la ding, die op eene waarde van een millioen wordt geschat, te bergen. De persoon van Carl Hermanndie onlangs als deelgeregtigde aan de nalatenschap van Keizer Napoleon I, in de St. Cour. werd opgeroepen, wordt, naar men verneemt, in bet gasthuis te Vlissingen verpleegd. Hij is reeds 91 jaren oud. De Gemeenteraad van Meppel heeft ten opzigte van het voorstel tot opheffing van de dienstdoende schutterij aldaar, afwijzend beschikt. Het N. A. Hbl. meldt dat op 31 Aug. uit 's Ilerlogenboseh een adres aan Z. M. den Koning is opgezonden, voorzien van meer dan 1200 hand- teekeniugen, tol ondersleuning van het besluit van den Raad houdende wederinvoering der gemeentebelasting op het gemaal. Uit Paramaribo wordt van 3 en 4 Aug. aan de JV. R. C. het vol gende geschreven: Het blijkt nu boe langs zoo meer, dat de komst van den Heer Gefkcn in deze kolonie een zegen voor den slavensland is geweest. Zoo iets in slaat is om de emancipatie op eene verstandige wijze in de hand te werkendan zijn het zeker de reglvaardige en menschlievende maatre gelen van dien hooggeachten magistraat, die door eene nadrukkelijke hand having van de regten der slaven, dezen een voorsmaak geeft van eene aan orde gebondene vrijheid cn achting voor het rijksbestuur inboezemt. Een voorbeeldDe verklaringen in strafzaken van slaven kwamen vroeger niet in aanmerking, want deze werden niet beëedigd. De Heer Gcfken nu heeft eene rcglerlijke beslissing uitgelokt, waarbij het geregtshof heeft verklaard, dat slavenovereenkomstig de wijze van hunne godsdienstige gezindheid den eed zouden aflegger, in een regtsgeding tegen een administrateur, die zich van een in kookend harpuis of pek gedompeld touw heeft bediendom een zijner onderhoorige slaven te slaan. Na de beëediging der slaven heeft het openbaar ministerie tegen den Administrateur een straf geëischt van 6 dagen lot 6 maanden. Men kan begrjjpen dat de uitspraak met gespannen verwachting wordt te gemoel gezien. Van Cayenne zijn wederom 5 Afri- kaansche emigranten alhier 11. Zaturdag aangekomen. Volgens mededceling van een Amcrikaanschen Kapiteindie eenige dagen geleden van die ko lonie herwaarts is gekomen, moeten die zwarte landverhuizers eene zoo buitengemeen slechte behandeling in Fransch Guyana ondervinden, dat de toestand onzer slaven verre, zeer verre boven den hunnen te verkiezen is. Van daar dan ook, dat die emigranten, met levensgevaar, dat oord der menschelijke verdierlijking oulvluglcn. De geëmancipeerdcn in Cayenne ondervinden geen beter lot, en hel is daaraan toe te schrijven, dal zij ecu wrevel koesleren tegen de blanke bevolking en ongaarne voor haar arbei den. Van daar die strenge polieie-maalregclenwelke aldaar in werking zijn, en de menigte van straffen, die door het reglerlijk collegie worden uitgesproken. 's GRAVEND AGE5 September. Door Z. M. zijn benoemd tot Ridders der orde van den Ncdcrl. Leeuw: de Hccren R. C. Cankrien, Consul-Generaal der Nederlanden Ic Antwerpen; 11. J. Keun, lslc Tolk cn Directeur der consulaire zaken bij het NcdcrL De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1