De Heereu Mr. Alslorphius Grevelink, lloofd-inspecteur van 's Rijks politie en gevangenissen, Netscher, Hoofd-commies aan het Departement van Justitie en Pierson, Ingenieur, hebben de residentie verlaten tot het doen eener buitenlandsche reis, ter opneming van eenige der belangrijkste gevangenissen, uit het oogpunt van cellulaire opsluiting. Gisteren heeft in eene plegtige en openbare vergadering van den Hoogen Raad de installatie plaats gehad van den lieer Mr. J. W. Romer, als Advocaat-Generaal bij dat Collegie. Volgens een bij het Dep. van Marine ontvangen telegraphisch berigt, was 's lands schroefstoomschip Groningen den 24stc0 Augustus jl. in eenen goeden staat te Malaga aangekomen. Het N. Amst. Hbl. meldt dat men van het voornemen, om de ge schenken des Keizers van Japan voor het publiek ten toon te stellenvoor- loopig heeft moeten afzien. Nadat de ontpakking van eenige kisten voor een gedeelte was volbragt, heeft men zich genoodzaakt gezien, van vvege de ontzaggelijke massa ongediertendie zich in de kisten bevonden, en daaronder nog al van vrij onaangename soort, alles zoo spoedig mogelijk weder digt te spijkeren. Wat de geschenken zeiven betreft, zij bestaan hoofdzakelijk in Japansch porselein en lakwerkbenevens vele rollen Japansch met afbeeldingen geschilderd papier. Het plan van den Heer Saraber, om in de nabijheid van het Badhuis te Scheveningeneen nieuw hótel te bouwen, zal waarschijnlijk doorgaan. De Oostenrijksehe Baron Sina, die op het Badhuis verblijf houdt, moet daartoe voor de aanzienlijke som van ƒ20,000 hebben ingeschreven. Vrijdag aanst. zal alhier aanbesteed worden het maken van een straat weg lusschen den weg langs het kanaal van 's Gravenhage naar Schevenin gen en de vlakte van Waalsdorp. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 31 Augustus. De Commissie door de Regering benoemdten einde onderzoek te doen omtrent de werking der inenting van het vee, heeft in haar verslag gezegd nog niet tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de inenting in de daad voorbehoedend tegen de longziekte werkt. Gisteren avond is alhier eene hevige brand uitgebarsten in de drooge- rijen-fabriek van de 11H. Tielemans, Minhose en C°.in de Keulsche voor stad. De geheele stad werd door den vuurgloed verlicht. Door de vele brandbare stofien in het gebouw aanwezig was de hlussching moeijelijk, vooral ook door dal men het water in vaten moest aanbrengen. Gelukkig echter is men er in geslaagd den brand alleen bij genoemd gebouw te beperken. Op 17 September zal te Mechelen eene bijeenkomst van Vlaamsclie Onderwijzers worden gehouden, om te overwegen, op welke wijze aan hel onderwijs der Vlaamsclie taal op de volksscholen meer uitbreiding en eene betere rigting zou kunnen gegeven worden. ENGELAND. LONDEN, 30 Augustus. De Koningin is van hier naar Schotland vertrokken en op Balmoral aan gekomen. Bij hare reize zijn op den spoorweg vele maatregelen genomen, om eene botsing, gelijk zulks in het vorige jaar plaats had, te voorkomen. De rede waarmede het Parlement is gesloten, heeft alhier weinig vol daan. Omtrent de Indische zaken vindt men die zeer flaauw, en onbedui dend wat betreft de zaken van Europa, vooral ten opzigte der Vorstendom men. Men ziet de toekomst met eene hier te lande zeldzaam zoo voorko mende bezorgdheid te gemoet, Eerstdaags worden alhier verwacht twee Prinsen uit het Kon. huis van Siam, met een schitterend gevolg, ten einde eene handels-overeenkomst met onze Regering te sluiten. Zij zijn reeds te Suez aangekomen. Voorloopig is bepaald dat hel Parlement op 6 Nov. ek. zal bijeenkomen. Men is thans over 'talgemeen tot de vaste overtuiging gekomen, dat de opstand in Indië volgens een algemeen plan was beraamd en zulks niet slechts bij de inlandsche troepen, maar bij de geheele bevolking, met oog merk om de Europeanen te vermoorden en het Moslamsche gezag te herstel len. Deze opstand had eigenlijk te Calcutta moeten beginnen. De brievenmaal uit Indië alhier ontvangen, brengt thans ter onzer kennis al de feitenwaarvan men door den telegraaf in de hoofdzaak was onderrigt. Al de dagbladen deelen die uitvoerige berigten mede, die in sommige 8 a 10 kolommen beslaan. Over 't algemeen is de toestand zoo danig als men zich die had voorgesteld. De opstand is ook in Punjab, dat men zoo rustig waande, begonnen, en heeft de presidentschappen van Ma dras en Bombay bereikt. Rij biedt niet alleen wederstand te Delhi, maar bedreigd tevens de weinige Engelsche troepen die voor die stad gelegerd en tol werkeloosheid gedoemd zijn. De Engelschen zijn in hun kamp opgesloten en hebben dit slechts eenmaal verlatenom eene bezending le vensmiddelen te reddenwaarvan de vijand zich wilde meester maken. Bij die ontmoeting hebben de muitelingen zich goed gedragen en zijn in goede orde teruggetrokken. Op 27 en 30 Junij, 3, 4, 9 en 13 Julij hebben de belegerden uitvallen gedaan, die meerendeels mislukt zijn, maar waarbij de onzen de overwinning zeer duur hebben gekocht. Daardoor worden zij uitgeput, zonder iets te winnen, en het maakt een slechten indruk op de inlanders, die tot hiertoe getrouw zijn gebleven. De muitelingen schijnen meester te zijn van den weg van Delhi op Agra, want de berigten uit Delhi worden over Lahore naar Bombay gezonden. Te Calcutta heerscht groot gebrek aan levensmiddelen, en hetgeen er nog aankomt is ontzettend hoog in prijs. Gelijk men kan denken is de veldarbeid verlaten en stapels van handelswaren, hier en daar opgeslagenloopen gevaar in handen der opstan delingen te geraken. De Times heeft wederom een aanval van woede gehaden eiseht de geheele vernietiging van de stad Delhi, bijaldien de Engelschen er zich meester van maken. Deze stad, roept hij uit, moet van de aarde verdwijnen, gelijk eertijds Sodom en Gomorra. Wij gelooven niet dat deze onchriste lijke taal weerklank hier te lande zal vindenen gelooven niet dat de En gelschen, die beweren dat hunne roeping is Indië te beschaven, eene stad van 250,000 zielen zullen vernielen. De Times overdrijft, gelijk altijd, en vergeet de aanleidende oorzaken van den opstand. Blijkt het thans niet zonneklaar dat de agenten onzer Regering hunne magt misbruikt hebben; dat velerhande pijnigingen, wreed voor de mannen en beleedigend voor de vrouwen, hebben plaats gehad, alleen om geld te verkrijgen; dat de regters het regt hebben verkocht ten koste van de eer der vrouwen en dal al de verdrukkingendie een overwinnend volk aan de overwonnenen kan opleggen in Brilsch-Indië hebben plaats gehad. Volgens berigt uit Damascus heeft de zoon van een Engelsch koopman aldaar, den Heer Why te, wiens vermogen op meer dan 2 millioen ge schat wordt, op eigen kosten 30 Europeanen bijeengebragt en gewapend, en is aan hun hoofd naar Beyruth gelrokken, om zich van daar over Egypte naar Indië te begevenen met zijne manschappenin wier onderhoud hij zelf voorziet, aan den oorlog tegen de oproerlingen deel te nemen. Omtrent het stoomschip Transit verneemt men dat het in de straat van Banka is gezonken, op 4 mijlen afstands van de kust. Men duidt het de Regering zeer ten kwade dat zij een zoodanig slecht schip met troepen naar China heeft gezonden. Bijzondere berigten te Hamburg ontvangen melden dal Lord Elgin, bij zijne aankomst te Hong-Kong, een deel onzer scheepsmagt heeft ver- eenigdom zich, zooals men dacht, naar Shanghai te begeven, ten einde zich van die stad en de vruchtbare omstreken meester te maken. Van het eskader in de Stille Oceaan zullen nog 3 schepen afgezon derd en bij de magt van Lord Seymour in China gevoegd worden. Laatst genoemde zal daardoor over 08 oorlogsschepen kunnen beschikken. In een der Amerikaansche bladen is een brief uit Hong-Kong opgeno men, waarin wordt medegedeeld dat de Amerikaansche scheepsmagt zich van het eiland Formosa zou hebben meester gemaakt, als een onderpand voor de schadevergoeding die de Chinezen aan Noord-Amerikaansche burgers schuldig zijnvan wege de verliezen te Canton geleden. Te Blackwall zijn de uitgestrekte werkplaatsen van de IIH. Dumbar and Sons, scheepseigenaars, afgebrand. Te Bristol is de lirma Bruford en Dyer gefailleerd, met een passief van bijna 100,000 Aan de lloogeschool te Oxford studeren thans verscheiden jonge lieden van de R.-Kath. godsdienst. Dit is een gevolg van de wijzigingen onlangs in de inrigting van dat aloude bolwerk der staatskerk gebragt. In Ierland zijn in den laatsten tijd op verscheidene plaatsen gevallen van eene boosaardige veeziekte voorgekomen. Volgens berigt uil New-York waren in de nabijheid dier stad twcesloom- booten tegen elkander gevarenwaarbij 15 menschen zijn omgekomen. Te Halifax was een kruidmagazijn gesprongen, waardoor groole verwoestingen werden aangerigt. Al het mobilair de gemeente New-York toebehoorende is in beslag genomendoor een persoon die zegt dat hij van de stad 196,000 dollars te vorderen heeft. Volgens het proces-verhaal is aan de stad 8 dagen gegund om de schuld af te doenbij gebreke waarvan al de meubelen en de kunst stukken van het stadhuis in 't openbaar zullen verkocht worden. FHANHRIJK. PARIJS, 30 Augustus. De Keizer bevindt zich thans in hel kamp van Chülons. Bij gelegenheid dat de Keizer Woensdag II. naar de tentoonstelling reedom de schilderij van de bestorming van den Malakofftoren te bezigti- genzag de policie een rijtuig aankomen, waarin twee jongelieden voor zien van een revolver. Terstond aan eenen moordaanslag denkende, werden zij gevangen genomenen toen bleek het dat het twee Brazilianen waren die dit wapen hadden gekocht en het gingen beproeven. Na de noodige verontschuldiging moest de policie hen loslaten. De Aartsbisschop Morlot heeft als Groot-Aalmoezier, den gevorderden eed in handen des Keizers afgelegd. De Moniteur berigt dal de betrekkingen tusschen de Porte en de vier Mogendheden die ze afgebroken hadden, weder zijn hervat. Er heeft zich alhier, onder de leiding van den bekenden Kapitein Magnan, eene maatschappij gevormd, die zich ten doel stelt partij te trek ken van de vrijheid der Donau-scheepvaart en voornemens is regelmatige diensten tusschen al de havens van die rivier op te riglen. De Kamer van Koophandel alhier ondersteunt dit plan. De verwezentlijking daarvan zal voor de Oostenrijksehe maatschappijen die thans van de vaart op den Donau bij uitsluiting van andereu, de voordeelen genieten, eene geduchte mededin ging in 'ticven roepen. Hoewel een huilenlandsch blad gemeld heeft dat men voor het behoud der rust in onze Indische bezittingen zeer beducht was, wordt zulks door de laatste berigten tegengesproken. Echter heeft de Gouverneur te Pon- dichery en op andere plaatsen eene militie, uit de voornaamste ingezetenen bestaande, opgerigt. De rivier de Loire is bijna geheel uitgedroogd. Ook het kanaal van Authion is bijna zonder water. De oudste menschen kunnen zich niet herinneren dat zulks ooit gebeurd is. Te Colmar is onlangs overleden de Heer J. D. Hanhartdie aan deze stad heeft vermaakt 100,000 fr.waarvan de eene helft tot den houw eener nieuwe Protestantsche kerk, en de andere helft ten behoeve der Katholieke scholen bestemd is; voorts heeft de overledene aan den Kerkeraad der Augsburgsche Confessie 300,000 fr. gelegateerd, waarvan de renten moeten

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2