Voor de betrekking van Onder-Arcbilect alhier hebben zich nog een aantal personen aangemeld, o. a. de lleeren J. E. M. Cros en J. 11. Looisen, beide van Leyden. De Secretaris van den Koning van Oude, Kolonel Ouscley, heeft een brief aan de dagbladen gezonden, waarin hij berigt, dat zijn meester nooit eenige jaarwedde van de O. I. Compagnie heeft aangenomen. Onder het opschrift: Verloren Chinezen, geeft de Times het volgende verslag van de zitting eener regtbank: Te Londen is men zoodanig wereld burger dat er Chinesche vrouwen met hunne kinderen, en dat wel in hunne nationale kleederdragt, verloren raken; maar echter verslaat men er niet al de talen der wereld; de Regler mogt al een tolk doen halen, hij kon van de verklaringen der kinderen van het Ilemelsche rijk niets begrijpen. De policie-agent verklaarde dal bij ben zoekende naar den weg had gevon den, en dit schecnen zij oou begrijpelijk te willen maken; maar daar zij den naam van de straat alwaar zij verblijf hielden niet konden opgeven, zoo heeft de Regler bevolen dat zij in een hotel zouden opgenomen worden, tot dat men hen opeischte. Door deze vermelding in den Times opmerkzaam gemaakt, zullen hunne huisgenoolen hen waarschijnlijk wel opzoeken. Te Plymouth ontving Maandag 11. eene afdeeling der kóninkl. mariniers, die op hel punt stond naar China te vertrekken, eene maand soldij in voor raad. Een dier zeelieden, Mac Koone genaamd, vroeg daarop terstond verlof om voor zijn vertrek nog in hel huwelijk te treden, hetgeen hem toegestaan werd. Hij werd naar de kerk geleid, huwde en na de plegligheid stond men hem den lijd van 10 minuten als wittebroodsweken toe, waarna hjj aan boord van de Imperator werd gebragt, die onmiddellijk in zee slak. Te Woolwich zijn 42 kisten aangebragt, waarin een aantal oudheden vervat zijn, die men in den omtrek van Tunis heeft opgegraven, en die men afkomstig rekent van de bouwvallen van Carthago. FRA1VKRME. PARIJS, 27 Augustus. De Keizer heeft aan den Gouverneur-Generaal van Neêrl.-Indië hel Groot kruis van het Legioen van Eer geschonken, het Commandeurskruis aan den Resident van Batavia en het gewone Kruis aan den Resident van Timor, voor de hulp, door hen aan Kapitein Lavaissièrc van het adviesjagt Duroc verleend. Aan het Wetgevend Ligchaam zal een wetsontwerp worden voorge legd tot vaststelling van de jaarwedde van den Groot-Aalmoezenier van Frankrijk, den lieer Morlot. IVaar men zegt zal die 100,000 fr. 'sjaars bedragen als lid van den Senaat geniet hij bovendien reeds 30,000 fr. De Moniteur berigt dat de ingestelde medaille voor de militairen die Frankrijk lusschen de jaren 1792 en 1815 hebben gediend, den naam zal dragen van Medaille van St. Helena. Dezer dagen heeft men in de Seine en in de Loire een groot aantal visschen dood gevonden, waarschijnlijk ten gevolge van de hitte; de sterfte treft echter alleen eenige bepaalde soorten, en in eenige kleine rivieren van Pe'rigord is een groot aantal zalmen, tot 12 en 15 pond wegende, dood of verstijfd gevonden. In het begin dezer week is het kanaal van Caen naar zee plegtig voor de scheepvaart opengesteldgroote schepen kunnen nu langs eenen korten en veiligen weg uit zee die stad bereiken. Te Bayonne hebben weder stierengevechten plaats gehad. De Keizerin en de Konir.g van Wurtemberg woonden die vertooning bij. Twee stieren zijn op de gewone wijze gedoodmaar toen de derde in het strijdperk werd gebragt, brak er een hevig onweder los, vergezeld van een stortregen. Een gedeelte der toeschouwers, die in de open lucht zaten, zochten eene schuil plaats op de tribune der muziekanten, die daardoor overladen, onder den last bezweek, en al de daarop zijnde personen naar beneden wierp. Vijf personen zijn gewond geraakt, een daarvan, een Spaansch muilezeldrijver, zeer zwaar. De Keizerin heeft dadelijk veel belang in den toestand der gekwetsten getoond. Te Orleans is het doodvonnis voltrokken aan zekeren Lecheandie zijn 70-jarigen vader met bijlslagen heeft vermoord; alleen, zoo hij heeft opgegeven, uit zucht om op die wijze een schandvlek op geheel zijn ge slacht te werpen. ITALIË. De Paus heeft voor zijn vertrek uit Bologna een cigenhandigen brief aan den Hoogleeraar Bertolori, Directeur van den plantentuin aldaar en schrij ver vari de Flora Italicageschreven, waarin hij hem levenslang een aan zienlijk pensioen toekent, lol erkenning van zijne wetenschappelijke ver diensten. De Paus heeft den 25stcn de stad Livorno bezocht en aldaar in de kerk der Vereenigde Grieken vertoefd. Op den 24sle0 Augustus heeft de Generaal Durando te Genua een stuk geschut in ontvang genomendat door de inwoners van Boston in de Vereenigde Stalen was overgezonden, om bij de wapening van de Sardinische vesting Alessandria Ie worden gebruikt. De Koning heeft gelast den natio- nalen dank daarvoor aan de inwoners van Boston te brengen. De transatlantische stoomboot-maatschappij van Genua heeft hare vaar tuigen voor eenen goeden prijs aan de Engelsche O. I. Compagnie verkocht, om voor het vervoer van troepen uil Engeland naar Indië te dienen. PUUIISEN. Men blijft hier te lande de echtheid van het berigt nopens den dood van Dr. Vogel steeds betwijfelen. Omtrent den vroeger vermelden brand te Maagdenburg verneemt men nog hel volgende: De brug van den Maagdenburg-Wiltenberger-spoorweg, een digt daarbij staande hooischuur, het groote koornmagazijn van de be zetting en 17 huizen, waaronder de groote, schoone stads-armenschool, zijn afgebrand, voor zoo ver dit mogelijk was. De brand woedde van ongeveer 6£ ure 's avonds tot den volgenden morgen en had bij den vrij sterken noordoostenwind en de naauwc straten, vooral in dat gedeelte, waar het ongeluk een aanvang nameene uitbreiding kunnen krijgenwaarvan het einde niet te zien was. Gelukkig barstte de brand nog bij dag uit en BUITENLANDSCHK BEKlGrTEN. ENGELAKD. LONDEN, 28 Augustus. ncden is de zitting van het Parlement, namens de Koningin, gesloten. Dit de daarbij gehouden aanspraak, deelen wij het volgende mede, als be trekking hebbende op het groote vraagstuk van den dag: 11. M. heeft ons opgedragen ter uwer kennis te brengen, dat de zich uit breidende opstanddie onder de inlandsche troepen van het leger in Ben galen is uitgebarsten, gevolgd door ernstige verwikkelingen in vele gedeelten van Ur. M*. gebied in genoemd presidentschap, Hr. Ms. bijzondere belang stelling en deelneming heeft verwekt, en dat de barbaarsche wreedheden, op verscheidene van Hr. Ms. onderdanen in Indië gepleegd, en het leed dat zij hebben doorgestaan, II. M. met de diepste smart hebben vervuld, terwijl het gedrag van menigen burgerlijken en militairen gezaghebber, die in zeer netelige omstandigheden verkeerde en aan groot gevaar was blootgesteld Hr. Ms. warmste bewondering heeft opgewekt. Door H. M. is ons bevolen u mede te deelen, dat zij geene maatregelen zal verzuimen, die geschikt kunnen zijn om die onlusten van zulk een zwaarwigligen aard te dempen, en II. M. koestert bet vertrouwen dat, met den zegen der Voorzienigheid, de tot II'. M®. beschikking slaande veelvermogende middelen haar in staat zullen stellen het beoogde doel te bereiken. In den aanhef der rede werd nog gezegd dat de toestand van Europa gegronde hoop geeft op eenen duurzamen vrede. De Koningin beeft eergisteren te Osborne een maaltijd gegeven aan de zeelieden op de Koninklijke jagtenen de werklieden op hare goederen. 600 personen waren daartoe in eene opgeslagen tent vereenigd. De Times is zeer ontevreden dat de Luit.-Gen. Codringlon, die vroeger in de Krim bevel voerde, naar de Rijnstreken is gezonden, om het opzigt te hebben over de bestijging van den Dracbenfels door den Prins van Wallis, terwijl er zoo veel gewigliger commando's in Indië onvervuld zijn. De Aartsbisschop van Canterbury heeft zijne onderhoorigen aangespoord tot het houden van bedestonden, ter zake van de gebeurtenissen in Indië. Dezer dagen had alhier de aangekondigde openbare vergadering plaats, die ten doel had eene inschrijving ten behoeve der slagtoffere van den Indi- schen opstand te openen. Verschillende personen lazen brieven uit Calcutta en andere groote steden voor, uit welke bleek tot welk een verschrikkelij- ken staat van armoede duizende familiën van Engelsche afkomst vervallen zijn. «Indië, zeide een dier sprekers, heeft vroeger ontzagchelijke kapita len tot leniging der ellende in Ierland overgemaakt, en het is niet meer dan billijk dat Engeland thans Indië te hulp kome." Staande de vergade ring werd voor 290 ingeschrevenwaaronder 35 van den Lord-Mayor, en bepaald dat de bijeengebragle sommen met eiken brievenmaal aan den Gouverneur-Generaal van Indië overgemaakt zullen worden. Men verwacht dat het voorbeeld der hoofdstad elders navolging zal vinden. De Lord-Mayor heeft reeds 20,000 ropijen, door inschrijvingen verkre gen, naar Indië kunnen zenden. (De ropij is ƒ1.111). De beriglen uit Indië, over Triest ontvangen, en gedagteekent uit Bombay 30 Julij, zijn iets gunstiger dan de vroegere. Voor Delhi is de toestand dezelfde gebleven; de Engelschen zijn aldaar meer belegerden als belegeraars, echter houden zij stand en de Generaal Reid heeft het opper bevel op zich genomenter vervanging van den overleden Generaal Barnard. Hij kon slechts over 2000 man beschikken. De bezetting van Agra heeft na een bloedig gevecht de muitelingen te Neemuch geslagen. Cawnpore is, nadat de muitelingen 3 malen door den Generaal Haveloch geslagen waren hernomen; in die vesting zijn 20 stukken geschut gevonden. In tegenover stelling zijn twee inlandsche regementen te Scalkote opgestaandie echter door den Generaal Nicholson zijn aangevallen en verstrooid, 200 dooden op het slagveld achterlatende. In het Noordwestelijk deel des lands zijn op nieuw een aantal Europeanen vermoord. De berigten heden over Marseille ontvangen, luiden gedeeltelijk anders. De inneming en de herneming van Cawnpore wordt daarin bevestigd. De bezetting was met de muitelingen overeengekomen dat de Europesclie bevol king gespaard zoude worden, maar zij hielden geen woord. Al de mannen werden gedood en de vrouwen en kinderen in 'l openbaar verkocht. Het inlandsche hoofd Nena Sahib bad 10,000 man onder zijne bevelen, en bij de ontmoeting met Generaal Havclock werden hem 44 stukken ontnomen en zijn leger verstrooid. Daaaop had de herneming van Cawnpore plaats. Omtrent het gevecht voor Agra wordt echter gemeld dat de Engelschen, wegens gebrek aan ruiterij genoodzaakt waren geweest terug te trekken, na een vierde hunner magt verloren te hebben. Volgens een brief van een OfFicier uit bet leger voor Delhi, hadden de belegerden getracht de Engel schen te omsingelen, maar hunne uitvallen waren teruggeslagen. In Indië is mede eene inieckening geopend om de ongelukkig geworden gezinnen te ondersteunen. Uil Hong-Kong wordt de aankomst van Lord Elgin gemeld. De gebeur tenissen in Indië hebben hem van de krachtigste middelen tot handelen beroofd, en dus den aard zijner zending aanmerkelijk gewijzigd. Hij zal zich tot onderhandelingen moeten bepalenof misschien het eiland Formosa in bezit nemen, als een voor Engeland zeer geschikt station in die streken, en belangrijk om van daar des noods eene onderneming tegen het Ucmelsche rijk te doen uilgaan. Hel vergaan van het sloomschip Transit in Indië heeft aan de Rege ring een verlies van 100,000 berokkend. De uitgestrekte geweerfabriek van den lieer Granville in Holborn is geheel afgebrandwaarbij ook de belendende percelen veel schade leden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2