LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 31 AUGUSTUS. Be Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ar dag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCOE BERIGTEfli. LEYDEN, 29 Augustus. Omtrent liet verblijf van Z. K. II. den Prins van Oranje te Lissabon, deelt het Daghl. v. 'sGrar. uit eencn brief het volgende mede: Den 14'icn Augustus kwamen wij op de reede van Lissabon. Naauwelijks waren wij ten anker of wij werden plegtig gesalueerd en zagen een aantal autoriteiten en hooge personaadjes (waaronder de Hertog van Terccira met gevolg) aan boord verschijnen, tot het verwelkomen van den Prins. Den volgenden ochtend ten 8 ure werd Z. K. H. door de Generaals, die den Prins van wege Z. M. Don Pedro V toegevoegd warenvan boord afge haald, om zijne opwachting bij den Koning te gaan maken, die voor het tegenwoordige te Cintra, op 5 uren afstands van Lissabon gelegen, verblijf houdt. Behalve door zijn Portugccsch gevolg, werd Z. K. II. hierbij verge zeld door zijnen Gouverneur, Luit.-Kolonel Jhr. A. E. 0. de Gasemhroot, ■den Luit. ter Zee lste kl. Jhr. T. de Cascmbroot, den l4,en Luit. der grena diers Jhr. K. YV. de Koek en den Baron van Pallandt. Den volgenden dag heeft Z. M. de Koning van Portugal zich met den Prins van Oranje en heider gevolg naar het kasteel van den Infant, 'sKonings broeder, bege ven, welk prachtig slot 42G5 voeten boven het oppervlak der zee verheven ligt. Des avonds ten 8 ure van dienzelfden dag werden, op verlangen des Konings, de Officieren van de Groningen aan Z. M. alsmede aan zijn vader, Koning Don Fcrdinant, en aan den even genoemden Infant voorgesteld; na afloop van welke plegtigheid den Officieren een diner werd aangeboden en hun de vertrekken werden aangewezen, die tot hun nachtverblijf in het Kon. palcis waren in gereedheid gebragt. Maandag den 17d™, is Z. M. de Koning van Portugal met den Prins van Oranje en gevolg naar het Y'orsle- Ijjk lustslot te Mafra vertrokkenlot hel houden van eene groole herten- jagl; terwijl de Officieren van de Groningenna insgelijks het kasteel van den Infant en verscheidene merkwaardigheden van Lissabon en zijnen heer lijken omtrek (o. a. de ruïne van een prachtig Moorsch kasteel en een be roemd Capucijner klooster) bezigtigd te hebben, naar boord terugkeerden, 's Konings broeder heeft het voornemen te kennen gegevenom den Prins van Oranje aaa boord van de Groningen te bezoeken. Zelfs spreekt men van een bezoek van den Koning. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenemenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 99 lot 105 personen. Door de Ned. Handelmaatschappij zal, onder goedkeuring van het Dep. van Koloniën, aanbesteed worden de levering van Isolatoren of gegal vaniseerd ijzerwerk voor den verderen aanleg van telegraaflijnen op Java. De inschrijvingen moeten op 17 September aanst. aan het locaal der Maat schappij te Amsterdam bezorgd worden. De beide dienstboden, die onlangs te Haarlem onder vermoeden van brandstichting waren aangehoudenzijn Imiien vervolging gesteld. Te Amsterdam zijn door nachtwachts op heeterdaad van diefstal be trapt in een pakhuis en kantoor twee personen, waarvan de een reeds een vonnis te dier zake ondergaan heeft. Zij waren in het bezit van ƒ174 aan geld en twee aandeelen in eene vereeniging van geldswaarde. Door het bestuur der Afdeeling Amsterdam van de lloilandsche Maat schappij van Landbouwis toegekend eene zilveren medaille aan den Heer A. A. Brocx, Gezagvoerder van het barkschip Adriana Petronetta, voor de goede overbrengst van levende planten van Java; alsmede aan den Heer C. H. Klint, Gezagvoerder van het barkschip Wilhelminadoor wien eene bezending levende planten in goeden staat is overgebragt van Suriname. Te Amersfoort is overleden Dr. E. J. van Gorkomrector dcrLatijn- sche scholen aldaar. Er zal spoedig in die vacature worden voorzien. Uit Staphorst wordt gemelddat door een landbouwer in het Rou- veensche veld een hert is ontdekt. Het dier lag in het gras, maar ging verschrikt op de vlugt. Uil de provincie Groningen ontvangt men thans ook berigten van groote veenbranden, zoo als te Pekel-A Stadskanaal, Marum en Leek. Te Marum is eene hoeveelheid turf, ter waarde van ƒ18,000, alsmede voor ƒ2000 aan hooi en eene boerenwoning verbrand. Door de langdurige droogte is het gebrek aan water buitengewoon groot geworden. Uit alle oorden hoort men daarover klagenwant vele landlieden kunnen het. noodige water voor hun vee niet verkrijgenen vele dieren sterven. Te Goes komt men 4 uren uit den omtrek het water uit de vest-grachten halen. Op sommige plaatsen wil men het vee reeds op stal krengenomdat ook het voedsel ontbreekt. Uit Belgie verneemt men dezelfde klagten. Een landbouwer moest dagelijks 7 personen in 3t werk stellen om water voor zijn vee te halen en reeds had hjj 10 fcoeijen moeten verkoopen. Een ander moest dagelijks 7 fr. uitgeven om zijne 16 koeijen van water te voorzien, en toch waren er reeds 3 van gestorven. Te Tilburg heeft in den morgen van Woensdag een hevige brand ge woed, ter plaatse van Lcensheijke aan den Steenweg op Waalwijk; 4 huizen, waaronder eene groote leerlooijerijwaren binnen een uur tijds vernield. Het vuur is ontstaan bij J. Pesscrs, een wever, die zich te naatt- wernood met zijn talrijk huisgezin, dat meerendeels nog ter ruste lag, uit de vlammen heeft kunnen redden; hij en zijne vrouw hebben dientengevolge ernstige brandwonden aan hoofd, armen en handen bekomen. Yran den inboedel heeft men weinig kunnen reddendaar de vuurgloed zich tengevolge van de droogte in een oogenblik over al de met riet gedekte panden ver spreidde. Zoowel huizen als inboedels zijn legen brandschade gewaarborgd. Tc Belfeld (Limburg) heeft men dezer dagen de kerk beroofd. De dieven hebben de versierselen van een L. beeld en het geld nit de offer blokken medegenomen. Uit het Sarin, tfeekblad blijkt het dat te Suriname de Kapitein van een Ncderl. schip is gevangen gezet, zonder dat de redenen hekend zijn die daartoe aanleiding hadden gegeven. De bedoelde persoon is Kapt. van der Plas, Gezagvoerder van hel Ned. schip Jacoba, thans or.der bevel van den eersten Stuurman op de terugreis. 'sGRAVENHAGE, 29 Augustus. Z. M. heeft aan den Generaal-Majoor G. E. A. van Panhuys, vergun ning verleend tot het aannemen van het Ridderkruis der Orde van den Rooden Adelaar 2dc kl.met de Sterhem door den Koning van Prnissen geschonken. Z. M. heeft den Heer Br. G. Simons eervol ontslagen als Directeur van de Delfische Academie; den vroeger benoemden Academischen Raad be vestigd en met het financieel bestuur belast. Op den 20*"™ dezer zijn door Z. BI. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen de buitengewone Gezanten en Gevolmagtigde Ministers van Z. BI. den Koning der Belgen en van Z. BI. den Keizer van Oostenrijk, heiden ter overhandiging der kennisgevingen van hunne Sottve- reinen, wegens het voltrokken huwelijk tusschen Z. Keiz. II. den Aartsher tog Ferdinand Maximiliaan van Oostenrijk en II. K. II. Blevrouw de Prinses Charlotte van België. Naar men verneemt zal Z. K. II. Prins Frederik op den 85lcn Septem ber weder naar zijne bezitting Bluskau vertrekken. lieden is alhier per telegraaf het berigt uit Rusland ontvangen, dat heden aldaar is voltrokken het huwelijk tusschen Z. Keiz. H. den Grootvorst Blichaël Nicolaewitschbroeder van flen Keizer, en H. K. H. Prinses Cecilia Augusta, zuster van den regerenden Groothertog van Baden. Bij gelegenheid van dit huwelijk is heden op het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen op verlangen van de Kroonprinses van Wurtemberg, zuster van den Groot vorst Blichaël, eene plegtige dienst gevierd. Binnen weinige dagen wordt alhier verwacht II. Keiz. II. de Groot vorstin Maria Nicolaewna van Rusland, weduwe van BlaximiliaanHertog van Leuchtenbergzuster van II. Keiz. II. de Kroonprinses van YVurtemberg, die zich thans op het Badhuis bevindt. De Minister van Buitenl. Zaken, ontvangen ibebbende onderscheidene adressen van gewezen militairen in Fransche dienst, houdende verzoek om onderrigt te worden op welke wijze zij zich zullen hebben te gedragen ten einde in het bezit te geraken van de medaille, ingesteld bij het besluit van Z. BI. den Keizer der Franschen van den 12dcn dezervoor de militai ren die in de jaren 1792 tot 1815 onder de Fransche vanen hebben gestre den, en onderrigt zijnde, dat ook bij het Fransche Gezantschap alhier vele zoodanige adressen inkomenbrengt ter kennis van de personenin de ter men van gemeld decreet vallende, dat bij het Depart, van Buitenl. Zaken nog geene mededeeling en ook bij het Fransche Gezantschap, lot dus verre, geene voorschriften te dier zake zijn ingekomen, doch dat de belangheb benden hij aankondiging in de Ned. Staats-Courant nader zullen worden verwittigd, welke de weg zal zijn ter bevrediging van hun verlangen. De Minister van Justitie zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Dingsdag aanst. zal alhier de jaarlijksche dank- en bedestond worden ^gehouden van de Evangelische Maatschappij. De opwekkende rede zal uit gesproken worden door Dr. L. YV. E. Rauwenhoff, Pred. te Dordrecht. Naar men verneemt zullen de Blaleijers omstreeks de helft der volgende maand uit de gevangenis van Rotterdam naar hier worden overgebragt. Hunne zaak zal voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland worden behan deld op Donderdag 1 Oct. c. k. en volgende dagen. Als verdedigers zullen ambtshalve optreden de HH. BIrs. G. van Bell, A. BI. van Stipriaan Luiscius, B. L. Rasch en M. S. Pols.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1