is ontdekt. Als moordenares van liet kind wordt opgenoemd cene onge huwde dochter, 20 jaren oud, mede in die gemeente woonachtig. Zij moet de daad bekend en tevens verklaard hebbendat zij het kind door drie messteken gedood had. Naar men zegt lijdt zij aan verstandsverbijstering. In den Gemeenteraad van Meppel is een voorstel gedaan om de dienst doende schutterij aldaar, de eenigsle in de provincie, als zijnde geene nood zakelijke behoefte, maar bijna uitsluitend als eene stedelijke weelde te be schouwen, af te schallen, ter zake van de daarvoor gevorderde kosten. Uit Steenwijk wordt gemeld, dat onder de gemeente Oldemarkt een praam met ongeveer 25,000 halve Ned. hooi, toebehoorende aan de Maatschappij van Weldadigheid, tot op het water is afgebrand. De felle wind maakte de blussching onmogelijk. Te Maastricht ontdekte men in den avond van den 21stcn van de stads muren dat er in de nabijheid een felle brand woedde. Later vernam men dat het dorpje Mechelcn op Belgisch grondgebied gelegen, in vlam stond. Een dertigtal huizen zijn aldaar vernield. Uit de genoemde stad is niet alleen hulp verleend, maar men heeft ook levensmiddelen afgezonden om in de behoeften der ongelukkige dorpelingen te voorzien. In Luxemburg hebben de plaats gehad hebbende verkiezingen aan de Regering ecne kleine meerderheid verschaft; namelijk 9 legen 7 stemmen. Naar men zegt is het Concordaat met Rome op het punt van gesloten te worden. Omtrent de inspectie-reis van Ds. S. A. Buddingh in den Indischen Archipel, heeft het Kerkelijk Nieuwsbladbeboerende bij dc Boekzaal der geleerde Wereldo. a. de volgende bijzonderheden medegedeeld: Meer dan de beroemde Valentyn en Xaverius, doorkruiste hij Java en den Indischen Archipel, overal met het dubbele doel zijner zending, kerk en school, voor oogen. Zoo bezocht hij in een vijftal jaren (1852—1857), behalve geheel Java, Makassar, Bima, Saleijer, Menado en de Menahasse, de bogt van Tomini en Goronlalo, de Sangir en Talant eilandende Banda eilanden Ternate. Baljan, BoerocAmboina, Boana, Saparoea, Haroekoe, Noesa- lontCeram llolmaheiraTimor, FloresRotti, Borneo; Sumatra's Westkust, Benkoclen, l'alembang, Biouw en Banka. Overal op deze in- spectie-logten nam hij zc-lf den toestand van kerk en scholen in oogenscliouw; maar ook voor de zaak der Evangelisatie en van het onderwijs schroomde hij niet, zich onder de Alfoeren (Heidenen) van Ceram en Gilobogelijk ook onder de Batlah-volkeren van Sumatra, te begeven, en de Dajaks van Borneo's West-, Zuid- en Oostkust te bezoeken; zelfs de woeste zeeroovers van Toballo en Galala werden in hunne eigene negorijen bezocht. Belangrijke vruchten heeft deze reis', blijkens de verslagen der hoofd commissie van onderwijsreeds aanvankelijk opgeleverd. Op meer dan eene der boven aangestipte plaatsen schreef Dr. B. meer dan ée'n uitvoerig rap port, behelzende zijn bevind van zaken. Die kerk-rapportenschool-rapporlen en rapporten over de inlandsche (Javaansche en Maleijche) scholen, dikwijls drie rapporten over ééne plaats op één eilandzijn veelal uitgewerkte stuk ken en werden door lusschenkomst der hoofdcommissie van onderwijs en van het kerkbestuur in Nederl. Indië bij de Regering ingediend, en niet slechts met de meeste belangstelling ontvangen, maar ook aan al zijne voorstellen betreffende kerk en scholen werd gevolg gegeven. Zoo werden er verscheidene scholen, zoo Nederd., als Javaansche en Maleische, door de Regering geopend; zoo hadden elders benoemingen en aanstellingen plaats van zendelingengouvernements-onderwijzers en in landsche Christenmeesters. Van daar de benoeming van zoo vele onderwij zers in Nederland voor Oost-Indië bestemd, en van daar ook de opening van verschillende nieuwe scholen voor Javanen en Maleische Christenen. Ook het kerkbestuur vcreenigde zich met al de voorstellen van Dr. B.die eene vermeerdering van hel getal Predikantenja eene aanmerkelijke ver meerdering ter bevordering der Evangelie-bediening, beoogde. Het kerkbe stuur droeg deze voorstelleninhoudende te zarnen eene vermeerdering van 17 Predikanten aan de Regering voor. Het gevolg daarvan is bekend. Door dit alles mag men gelooven dat Indië, op het gebied van kerk en school beide, aan den ingang eener verblijdende toekomst staat. De Neder!. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, heeft in de Algemeene Vergadering, op 21 en 22 Julij 11. gehouden, de volgende nieuwe prijsvragen uitgeschreven I. Het verbouwen van Lupinen schijnt belangrijke uitkomsten opgeleverd te hebben. De Maatschappij wenscht het nemen van proeven met deze ge wassen op schrale gronden in Nederland te bevorderen en looft hare tweede gouden medaille en 100 uit aan hem, die ten minste één bunder lands daarmede bezaaid en het beste verslag omtrent het gebruik dezer gewassen zoo tot groene bemesting, als tot veevoeder, met de noodige bewijzen ge slaafd, ingeleverd zal hebben vóór of op den laatsten September 1860. Wanneer er meer dan één verslag ingezonden is, zal aan het in waarde op het bekroonde stuk volgend antwoord, mits op zich zelf ook voldoende, de zilveren medaille en ƒ50 worden toegewezen. II. Er wordt gevraagd een in ons Vaderland vervaardigde Gazometer, |j die in alle opzigten als een ware meier van het verbruikte gaz kan worden beschouwd. De Maatschappij looft daarvoor uit hare gouden medaille en ƒ150. Dc inzending moet plaats hebben vóór ultimo September 1858. UI. Men vraagt een middel om gewoon gesmeerd zwart leder, hoofdza kelijk tuig en kapleder, op eenvoudige wijze, zonder omslagtige toestellen, eencn schoonen en duurzamen glans te gevenzoodat het leder na de bewerking niet kleeft, noch bij het wrijven of buigen witachtig wordt en tegen den invloed van de lucht en vochtigheid bestand is. Aan het beste antwoord zal de tweede gouden medaille worden toegekend. Monsters en antwoorden in te zenden vóór ultimo September 1859. 11e antwoorden moeten toegezonden worden aan den Algemeenen Secre taris-Penningmeester der Maatschappijden fleer J. A. van Eedente Haarlem. 'sGRAVENDAGE, 27 Augustus. Door Z. M. is de üpperschipper der lste kl. in het vaste corps Dek- en Onderofficieren 11. Bradel, benoemd lot Broeder der Orde van den Nederl. Leeuw. Ook is aan den Hoofdingenieur der marine J. W. L. van Oordt vergund het aannemen van de Ridderorde van St. Stanislas 2de kl.hem door den Keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft, van wege de vereeniging van onderscheidene gemeenten in de provincie Utrecht, goedgevonden te benoemen tot Burgemeesters; te Polsbroek, J. Lemslra van Buma; te Leersum, C. Farret; te Maarssen, Jhr. Mr. J. Iluydecoper van Maarsseveen te Driebergen, A. J. U. Baron van Wassenaer Calwyck; te Breukelen Nijenrode, Jhr. Mr. J. P. A. L. Ram; te Bunnik, M'. Y. J. 11. de Koek; te Kamerik. A. van Loon; te Willige Langerak, S. J. van Noolente Houten, S. van Raven; te Linschoten G. van Dam; te Harmeien, J. C. de Bruyn; te Hoogland, A. Smitt; te Wilnis, J. G. de Voogt, en te Baarn, J. Pen. Tot Notaris te Naaldwijk is benoemd G. J. F. Tydeman, Burgemeester der gemeente Pijnaclcer en Nootdorp, cn te Beek E. P. W. Theunissen, Cand.-Notaris te Maastricht. Ook is aan den Heer A. J. Murray vergun ning verleend zijne notariële standplaats over te brengen van Monster naar Wateringen. Eergisteren was er gala-diner ten Hove, dat bijgewoond werd door Prins Frederik deh Kroonprins en de Kroonprinses van Wurlemberg, den Erfgroolhertog van Saxen-VYeimar-Eisenaehde Ministers en vele andere genoodigden. Z. M. de Koning is heden morgen ten 5 ure met een extra spoortrein uit de residentie naar het Loo vertrokken. Z. M. wordt in de volgende week van daar alhier terug verwacht, ter viering van den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje. Z. M. heeft den Heer A. de KubingeGeheimraad van Z. M. den Keizer van Oostenrijk en Directeur van het nationaal museum in Hongarije, die zich alhier bevindt, doen uilnoodigen om hem op het Loo een bezoek te komen brengen. De Minister van Oorlog en van Koloniën worden binnen eenige dagen van hunne buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. Gisteren is de Zitting der Staten-Generaalnamens den Koningdoor j den Minister van Binnen). Zaken gesloten. Z. Exc. hield daarbij de volgen de aanspraak Mijne Heeren 1 Ingevolge 's Konings bevelen heb ik mij in Uw midden begeven, om in Zijnen naam de tegenwoordige vergadering der Staten-Generaal te sluiten. Velerlei dienstbelangen ontvingen, door Uwe bereidvaardige medewerking, hunne vereischte regeling. Tot de vereeniging van een aantal gemeenten werd de grondslag gelegd. Op het stuk der zeevisscherijen en op dat der jagt en visscherij werden nieuwe bepalingen gemaakt. De scheepvaart werd van den Sondlpl ontheven. Ten slotte werd het moeijelijke vraagstuk der regeling vap het lager onderwijs, door een wél verstaan gemeen overleg, lot beslissing gebragt op cene wijze, waardig het hoog gewigt van het on derwerp waardig de verhevene roeping, van de wetgevende magt. De Koning heeft met bijzonder welgevallen opgemerkt den gang Uwer overwegingen te dezer zake, en heeft de gewenschte uitkomst bezegeld door eene spoedige .bekrachtiging der wet. Belangrijke wels-ontwerpen zijn in behandeling gebleven. Zij zijn nog onlangs vermeerderd door die betreffende de onderscheidene takken van het geneeskundig bestuur. Al deze voordraglen zullen niet te vergeefs gedurende deze vergadering zijn ter tafel gebragt. Door het onderzoek daaraan reeds toegewijd, of in middels toe te wijden, znllen de overwegingen dienaangaande in Uwe vol gende bijeenkomst misschien minder tijd vorderenen zal de duur Uwer werkzaamheden welligt kunnen worden bekort. Het zal ook dan, gelijk in deze vergadering, U niet ontbreken aan de gelegenheid om bewijzen te geven van Uwe zorg voor 's Lands belangen. De Regering wenscht niets liever danU, Mijne Heeren, daarin voor te gaan, cn met gemeenschappelijke krachtsinspanning het welzijn van het Vaderland te bevorderen, hetwelk zich, dank zij den Allerhoogste, in zoo vele milde zegeningen bij voortduring mag verheugen. In naam des Konings verklaar ik deze vergadering der Staten-Generaal te zijn gesloten". Naar men verneemt bestaat bij het Ministerie van Finanliën het plan om in eene lang erkende behoefte te voorzien, die namelijk, om aan de post ambtenaren dc gelegenheid te verschaffen om de openbare godsdienst oefeningen waarvan vele hunner in den regel verstoken warenbij te wonen. Iibl Door hel Ministerie van Binnenl. Zaken wordt opgeroepen de persoon van Conrad Hermann, die gcregtigd is tot de ontvangst eener som uit het legaat van Napoleon I. De nasporingen omtrent dien persoon zijn tot hiertoe vruchteloos geweest. Bij den Minister van Finantien is ontvangen 50, door een onbe kende onder het postmerk Ravesteinlot voldoening van te min betaalde successieregten ingezonden. De Arr.-Regtb. alhier heeft uitspraak gedaan in de zaak van F. van Esveldbrievenbesteller te dezer slede, aangeklaagd van bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand in de fabriek van de Heeren Enthoven cn C". te zijn verschenen in schutterlijke uniform cn daarmede dienst verrigt te hebben zonder tot het dragen daarvan geregligd te zijn. Hij was opgetreden in plaats van een Heer, bij wicn hij als oppasser dienst verriglle. De Regl- bank heeft overwogendat de beklaagde geacht moest worden met opzet te hebben gehandeld en heeft hem, onderaanneming van verzachtende omstan digheden (het niet toebrengen van nadeel door de gepleegde daad), veroor deeld lot cene gevangenisstraf van drie dagen cn in de kosten van het proces, des noods invorderbaar bij lijfsdwang.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2