LEYDSCHE COURANT, WOENSDAG 26 AUGUSTUS. 1837. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in Tiet jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEIVLANDSCnE BERIGTEN. I LEYDEN, 25 Augustus. lieden is alhier de 6de verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, tweeden zoon des Rollings, op de gebruikelijke wijze gevierd. Op den middag hield de bezetting eene luisterrijke parade op het Ruïne-plein. Door Z. M. den Koning is, ter vervanging van den Heer J. Engelvaart, die tot Commissaris van Policie te Rotterdam is benoemd, tot tweeden Commissaris van Polieie alhier aangesteld de Heer VY. Hoogvliet, thans Commissaris van Policie te Zniphen. Een der kerkgebouwen van de Ned. Herv. gemeente alhier, namelijk de Ooslerkerkwas tot hiertoe versloken van het bezit van een orgel, en hoewel zich dal gemis sedert jaren levendig deed gevoelen, waren er toch gecne pogingen aangewend om daarin te voorzien, iels dat bij eene zoo aanzienlijke gemeente nog al bevreemding verwekt. Het bleek echter dat de uitvoering slechts op eene hand wachtte, die zulks met kracht aanving, en de wijze waarop het werk tot stand werd gebragl is vermeldenswaardig, als eene proeve van hetgeen een goede wilgepaard aan volhardingver mag. In den boezem van eenen godsdienstigen Vriendenkring, hier ter stede werd door een der leden het voorstel gedaan om te trachten in de genoemde kerk een orgel te plaatsenhetwelk terstond bijval verwierf, en hoewel zich tegen dat plan vele zwarigheden voordedenliet men zich echter daar door niet afschrikken. Men besloot een beroep te doen op den bekenden godsdienstzin der gemeente en aan de Commissie met hel beheer der kerke lijke aangelegenheden belast van het voornemen kennis te geven. Het eerste werd met eenen gunsligcn uitslag bekroond, zoodat men in staat werd gesteld een fraai en voor het kerkgebouw doelmatig orgel aan te koopen, terwijl de genoemde Commissie zich bereid verklaarde de plaatsing van hel orgel en de bezoldiging van eenen organist voor hare rekening te nemen. Nadat de noodige herstellingen en de plaatsing van het orgel afgeloopcn waren, en het geheel door twee deskundigen, de Heeren Peltenburg en Hepp, organisten van de Pieters- en Hooglandsche kerken onderzocht en in orde was bevonden werd het in de vorige week aan de zorg van de Gemeente Commissie opgedragen en op Zondag 11. eenvoudig doch plegtig ingewijd. De Wel Eerw. Heer F. H. G. van Itcrson had de leiding van die plegiigheid op zich genomenen sprak daarbij op eene indrukwek kende wijze, naar aanleiding van Psalm XCV. vs. 1 en 2, over den oor sprong en de uitwerking der muziek, en over de hooge waarde daarvan bij de openbare eerediensl, tevens de gemeente opwekkende tot dankbare waar dering harer godsdienstige voorregten. De spreker gaf bij herhaling aan de gemeente de gelegenheid de krachtige en welluidende toonen van het orgel te hoorendat op eene meesterlijke wijze door den Heer Hepp werd bespeeld. Aan het einde der godsdienstoefening verzuimde de Leeraar niet den dank der gemeente te betuigen aan dc onderscheidene personen, door wier ijverige pogingen het werk tot stand was gekomen. Het orgel heeft twee klavieren, een aangehangen pedaal en drie blaas balken met 16 voet werk. Het mag hier niet onvermeld blijvendal het in orde brengen toevertrouwd is geweest aan den lieer II. B. Lohman J.Az. orgelmaker alhier, die zich van die taak niet alleen loffelijk, maar ook op rene onbekrompene wijze heeft gekweten en daarom alle aanbeveling verdient. De Heer Mr. S. C. Snellen van Yollenhoven, Conservator bij 's Rijks Museum van Nat. Historie alhier, is onlangs benoemd tot honorair Lid van het Entomologischer Yerein te Stettin. De Prins van Oranje is met de sloomkorvet Groningen den 14dcn dezer te Vigo aangekomen. Het bestuur dier plaats heeft den Prins een bezoek aan boord gebragt. Z. K. n. is daarna aan wal gegaan om de merkwaar digheden te bezigtigen cn heeft des middags de burgerlijke en militaire ge zagvoerders bij zich aan tafel genoodigd. In den morgen van den 15den is de Prins van daar naar Lissabon vertrokken. Aldaar aangekomen isZ. K. H. door het Hof op eene voorkomende wijze ontvangen. De Prins zal ook Gibraltar, Malaga en Grenada bezoeken. Uit de dagbladen der hoofdstad verneemt men dat eergisteren avond een vaartuig geladen met steenen, ten anker liggende op het Y nabij den Oosterdoksdijkaangevaren is door de Lemmersche stoomboot Flcto, zoo danig dat het bijna onmiddellijk zonk. De schipper G. van de Water, uit deze stad, zijne vrouw cn 2 kinderen, benevens den knecht, P. Ruyten- berg, die allen reeds te kooi lagen, zjjn schier naakt liet gevaar van te verdrinken ontkomen. Een meisje van 11 jaren, hetwelk in het vooronder sliep en niet tijdig genoeg gered kon worden, is met het vaartuig gezonken. Dc Minister van Justitie beeft eene circulaire aan de Procureurs generaal fungerende Directeuren van Polieie gezondenwaarin Z. Exc. wijst op dc voortdurende wild- en visehdieverijenwaarlegen ten strengste dient te worden gewaakt. Z. Exc. wenscht daarom, dat genoemde ambte naren in overleg treden met de Commissarissen des Konings in de provin ciën, om het belang der jagt en visscherij zoo veel mogelijk gezamentlijk te handhaven. Door het bestuur van de Diergaarde te Rotterdam waren de kinderen der weeshuizen en der diaconie- en armenscholen aldaar uitgenoodigdge durende de week na kermis de diergaarde te komen bezigtigen. Dit getal bedroeg p. m. 4700. De kinderen zijn bij die gelegenheid tevens onthaald op wafelen en bier, waartoe het bestuur was in staat gesteld door welwil lende bijdragen van de leden cn de medewerking van 2 Heeren Bierbrouwers. Tc Amsterdam hebben de bewoners van de Goudsbloemgracht, die thans gedempt is, en den naam van Willemsstraat heeft ontvangen, die ge beurtenis op gisteren plegtig gevierd. De geheele straat was versierd en met toepasselijke opschriften voorzien. Op den middag hadden er onder scheidene volksspelen plaats, waartoe het Gemeentebestuur de noodige toe stellen had verstrekt. Van hel Nieuwe Diep wordt gemelddat dc werkzaamheden aan het nieuwe marinedok met gewenschlen spoed vooruitgaan; het drooge weder werkt bij uitstek daartoe mede. Men houdt thans met twee stoommachines den put droog, terwijl 300 poldergasten bezig zijn, de zware klei uit de reeds belangrijke diepte naar boven te kruijen. Men is reeds tot op 4 ellen na den bestemden bodem genaderd. Als een bewijs van den buitengewoon lagen waterstand der rivier de Maas in de omstreken van Megen kan strekken dat 11. Zalunlag verschei den personen die rivier van den eenen oever tot den anderen hebben door waad cn 11. Zondag in de gemeente Oijen ditzelfde met eenige runderen heeft plaats gehad, welke zich op weilanden bevonden aan de rivier gelegen. Op den 16dfn dezer is P. Grönen, parapluiemaker uit Munnichrath (Pruissen), die als verdacht vreemdeling van Utrecht over de grenzen werd gebragt, aan zijne geleiders, op den weg van Woudrichem naar Hcusdcn ontsnapt, llij had wegens diefstallen eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden te Utrecht ondergaan. In den nacht van 12 op 13 Augustus is uit de gevangenis te Leeuwar den ontvlugt, P. 11. Andringa, die daar als aangehouden deserteur uit de bedelaarsgeslichten was opgenomen. In de aanhouding van dien persoon wordt om verschillende redenen groot belang gesteld, hij is een voor de openbare veiligheid zeer gevaarlijk persoon, en heeft zich uitgegeven voor doofstom. Het land van Altona en Heusden wordt op eene ontzettende wjjze door de muizen geteisterd. Uil de gemeente den Ham (Overijssel) wordt het volgende gemeld: Een paar nog niet lang gehuwden naar de markt te Ommen willende gaanhad den bun kindje van 9 weken, aan eene andere moeder in bewaring gegeven. Deze legt het hij het hare in de wieg. De vrouw begeeft zich om eenige bezigheid te verrigten, op eenen kleinen afstand achter hare woning, laat de deur openten einde de kleinen te kunnen hooren schreeuwen. Terug - keerende is het haar toevertrouwde kindje spoorloos verdwenenterwjjl liet mutsje in eenen hoek des verlreks werd gevonden. De politie heeft zich de zaak aangetrokkenop grond van vermoeden dat de zuigeling zoude gestolen zijn, daar juist dien dag vreemdsoortige lieden het dorp naar de Ommer kermis waren doorgetrokken. Men verneemt dat reeds 2 personen Ie dier zake zijn aangehouden. Te Yeenhuizen had dezer dagen eene kolonisten familie, bestaande uit. vader, moeder en dochter eenen kranke in het gasthuis aldaar bezocht. B(j hel verlaten van het gebouw viel de dochter voorover van slechts weinige treden der trap, en bleef dood op de plaats liggen. Uit Capelle (Langstraat) wordt gemeld dat men aldaar zeer druk met het rooijen der aardappelen bezig is. Het beschot is overvloedig, terwijl de hoedanigheid evenzeer geroemd wordt. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat men den 17den dezer bij den lieer A. Ilagoort aldaar, van ée'n struik 145 zoo groote als kleine aardappelen gedolven heeft. Te Valkenswaard (Noordbrabant) heeft Zaturdag 11. een felle brand gewoed. 5 huizen zijn daardoor vernield. 'sGRAVENHAGE, 25 Augustus. Men verneemt dat Z. M. den Heer Mr. H. Vollenhoven, Referendaris bjj het Ministerie van Binnenl. Zaken, benoemd heeft tot Ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend tot het dragen van de versierselen der Ridderorde van S'. Stanislas3de klaan den Officier van Gezondheid der l"e kl. F. S. Hermtis, van de bezetting te Leydcn, en aan den 1«'«» Luite nant der artillerie P. Bagelaar, van de versierselen der orde van S'. Anne, 3d* kl hun door der. Keizer aller Russen geschonken.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1