LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 24 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en 'Vrijdag uitgegeven* Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nominers worden tegen 10 Centen afgegeven BIJ deze Courant bcltoort Bijblad S". 22. BnyrcKNLANDSciir; BBBIGTEN. LEYDEN, 22 Augustus. De Faculteit van "Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool alhier, zal vaceren lot het afnemen van het Admissie-Examen op Vrijdag en Za turdag den 18den en 19de» September aanst. Belanghebbenden moeten zich aanmelden bij den Secretaris der Faculteit, den Hoogleeraar C. G. Cobet. Men verneemt dat de Heer J. Engclvaart, Commissaris van Policie alhier, door Z. M. in die zelfde betrekking benoemd is le Rotterdam. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 95 lot 100 personen. liet Dagbl. r. 's Grav. deelt de volgende bijzonderheden mede uit een brief, geschreven aan boord van de sloomkorvel Groningen: Donderdag 6 Augustus des morgens kwamen wij in de baai van Corunna ten anker, alwaar Z. K. de Prins van Oranje met de meeste eerbewijzen ontvan gen werd. Dien dag en de beide volgende dagen noodigde de Prins de burgerlijke en militaire beambten der stad bij zich aan tafel; terwijl hij Donderdag en Zaturdag avondde te zijner eere gegeven voorstellingen in den ltaliaanschen schouwburg bijwoonde. Des Zalurdags had er ter cere van den Trins cenc groole parade plaats, welke door Z. K. 11. werd bijge woond; na den afloop daarvan werd den Prins en zijn gevolg een keurig déjeuner aangeboden. Zondag ging de Groningen vroegtijdig van Corunna naar Ferrol onder zeil, op welks reede zij tegen den middag het anker liet vallen. De Prins ging, onder hel lossen van een saluut van 100 scholen, aan wallot het afleggen van eenige bezoeken. Ten 5 ure vereenigden zich de hooge autoriteiten der stad en onderscheidene Spaanselie grandes bij den Prins aan tafel. Den volgenden dag bezigtigde Z. K. H. het merkwaardige der stad, met name de marine werf en de dokken, met welk een en ander meer dan 5 uren werd doorgebragt. Des avonds ten 7 ure was er ter ecre van den Prins groot diner bij den Admiraal Marine-Commandant. Morgen (den 1 l«ien) vertrekken wij naar Vigo, waar wij een paar dagen zullen ver toeven om vervolgens de reis naar Lissabon aan te nemen, alwaar wij den 15de" dezer denken aan te komen. Naar aanleiding eener deswege ontvangen aanschrijving, is ter kennis gebragl van de miliciens-verlofgangers derligiing 1853, tot hel rcg. grenadiers en jagers, het le, 2' en 4C balt. van het 2e, het lc balt. van het 4e, het 3C batl. van het 5C en het 2° batt. van liet 6C rcg. infanterie behoorende, dat zij verpligt zijn, op Zaturdag deu 29stc" dezer, vóór des namiddags ten 4 urebij hunne corpsen op le komen. Door de Ncderl. Handelmaatschappij zijn 7 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 4, voor Rotterdam 1 voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1. Uit Delft wordt gemeld dat de Kapitein en de passagiers van het bark schip Corneliahetwelk ongelukkiglijk op de hoogte van Fcrnambuck is verbrand, Maandag 11. behouden aldaar zijn aangekomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is aan den mond van de Oude Haven te Rotterdam gezonken een schuitje, beladen met zink, dat van 's Hertogenbosch aldaar was aangekomen en waarvan de lading bestemd was voor de stoomboot op Havre. De schipper W. Rulgens en zijn knecht, die te slapen lagen, zijn daarbij omgekomen en hunne lijken tegen den middag uil het gezonken vaartuig gehaald. In de genoemde stad is dezer dagen ccne poging lot opligting mislukt. Het Hbl. meldt dat b(j een der kassiers zich iemand vervoegde met ccne quitanlie a 700 van J. van B. op B. en N. aldaar, welke laalsten daarop de aanwijzing bij den kassier ter betaling zouden hebben gesteld. Omdat zulks legen gewoonte van die Heeren was, kwam deze zaak verdacht voor en gaf men daarvan aan den houder kennis, die volhield dat de zaak in orde was en zich bereid toonde naar de betrokkenen mede te gaanhetgeen door den kassier werd aangenomendie tevens een agent van policie onder weg medenamdoch vóór dat men aan het kantoor der Heeren B. en N. was aangekomen, bekende de houder, dat hij de maker van het stuk was, ten gevolge waarvan hij den weg naar het bureau van policie moest inslaan. Te Houwert (Noordholland) is in den nacht van Bingsdag II. de ker misvreugde droevig verstoord geworden. De dochter van een landbouwer aldaar, bleef onder liet dansen, waarschijnlijk door verhitting en overspan ning, plotseling dood. Het is te begrijpen dal al de daarbij tegenwoordig zijnde jongelieden hevig verschrikten, en dat er voor de hervatting der ver makelijkheden weinig lust meer bestond. In hel Nederl. Tijdschrift voor geneeskunde leest men een stuk van de Plaatselijke Commissie van gcnecsk. toevoorzigt te Utrecht, waarin ge zegd wordt dat het uit officiële opgaven blijkt, dat aldaar in hel laatst verloopen jaar slechts 30 ten 100 der levend geboren kinderen is ingeënt.™ De genoemde Commissie vindt hierin aanleiding om hare medeburgers tot het doen inenten der kinderen aan te sporen. Aan het Mot van dit stuk leest menWie voorzigtig wil handelenlate die kinderenbij wie de vaccinatie voor 10 en meer jaren is geschied, op nieuw deze kleine kunst bewerking ondergaan, dewijl de ondervinding heeft geleerd, dat niet altijd en bij allen cene eerste vaccinatie volkomen en voor het geheele leven tegen de kinderziekte beveiligt. Beter is hel hier te veel dan le weinig te doen. Uit Zutphen wordt gewaarschuwd legen een onderwijzer in hel schoon schrijven, W. M. genaamd, die zich aldaar aan opligting heeft schuldig gemaakt; daar het verblijf hem in die stad ontzegd is, zal hij misschien ook elders zijn geluk beproeven. Op de Zuid-Willemsvaart is ter hoogte van Nederweerl een reiziger van de schroef boot afgeslagen en verdronken. Maandag II. is het torentje en het dak van het gemeentehuis te Geilen (Noordbrabant) door den bliksem getroffen. Hij is, naar men meent, mede door den schoorsteentot onder in al de vertrekken der woning van den veldwachter doorgedrongen; hierdoor is slechts eenige kleine schade aange- rigt, en de aldaar zich bevindende vrouw heeft geen letsel bekomen. In het Limburgsche hebben in de veenen onderscheiden branden plaats gehad, waarschijnlijk ten gevolge van de aanhoudende droogte. Nabij Mcyel heeft men met vcrecnigde krachten een sloot moeten graven, om het dorp le beveiligen. In de Peel is daardoor mede eene aanzienlijke partij turf vernield. 'sGRAVEN!!AGE, 22 Augustus. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Ambtenaren der lstc klasse voor de dienst in Ncderl. Indië, de HU. Mrs.J. T. van der Aar, W. B. Bergsma, W. de Booy, J. A. van der Chijs, II. B. van Davelaar, W. F. C. de Eerens, II. N. Grobbee, G. G. van IlarencarspelJ. Heringa, C. G. Hultman, II. C. M. van Kervel, T. A. A. Schönermarck, B. G. H. Slraeler en E. J. L. de Sturler; en tot Ambtenaren der 2jc klasse, de INI.: K. F. Bohl, J. II. O. van Wavercn Pancras Clifford, II. C. van Eybergen, M. L. E. Halewijn, F. L. Baron van Hecckeren van Brandsenburg, L. Mulock Houwer, C. T. Humme, Dr. J. J. Hnpschcr, W. A. Keuclienius, W. Liglvoet, D. Meijer, C. L. Rosemeier en J. M. van Vleuten. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het 2Jc reg. infanterielot Kapitein 3dc kl., den lslcn Luit.-Adjudant F. A. van der Vlist, van bet ls,e reg. van liet wapen; bij het 4de reg. infanterie, tot lslcn Luit. den 2den Luit. C. L. II. von Freitag van Overstralen, van het instrnctie-bataillonbij het 5,le reg., tot lslcn Luit. den 2dcn Luit. A. A. E. Phaff, van het corps, en over le plaatsenbij het reg. grenadiers en jagers den ls,co Luit. W. Schuur man, van het lslc reg. infanterie. De Koning wordt Maandag aanst. van het Loo alhier verwacht en zal Dingsdag den Gdc" verjaardag van Zr. Ms. tweeden zoon, Prins Alexander, die zich bij II. M. de Koningin op bet Huis ten Bosch bevindt, in deze residentie vieren. Bij gelegenheid van dien verjaardag zal er ten Hove groot diner plaats hebben. Z. K. II. Prins Frederik is gisteren middag van zijne builenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Men wil welen, dat II. M. de Koningin-Moeder, die thans te Soestdijk verblijf houdt, voornemens zou zijn in het begin der volgende maand eene builenlandsche reis te ondernemen. De Heer de Belmont, Minister-Resident van de Vcrecnigde Staten alhier, is naar Spa vertrokken. Sedert de afscheiding van Belgie en Holland berusten er in de Rijks- archiven te Brussel belangrijke documenten, die op ons land betrekking hebben, en evenzoo te 'sGravenhage eene menigte stukken, welke uilslui tend met Belgie in verband staan. Gemagligd door Z. M. den Koning, heeft men eene poging beproefd tot wederkeerige ruiling dier stukkenen is eene dusdanige ruiling door beide Regeringen goedgekeurd. De wet op bel Lager Onderwijs is thans in het Staatsblad opgenomen. Met genoegen heeft men opgemerkt, dat er spoedig na het afbranden van een gedeelte der werkplaatsen van de fabriek van de IIII. L. J. Entho- veir en Comp.met den wederopbouw een aanvang is gemaakt. Gisteren namiddag bad alhier op het Buitenhof een treurig ongeluk plaats. Een oppasser, echtgenoot en vader, werd, bij het openschuiven van een raam, door eene beroerte getroffenmet het treurig gevolg, dat hij uit het raam stortte en spoedig daarop is bezweken. Volgens de bij hel Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigteu van 21 Julij, was de gezondheidstoestand aldaar voldoende, met uilzonde ring van de bij voortduring hcerschendc kinkhoest. Allerwegc heerschtcu rust en orde.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1