In de vorige week heeft er des naclils, van wege den dikken nevel, in de Noordzee eene botsing plaats gehad lusschen de schroefstoomboot Zuave en het groote stoomschip de Elf. Eerstgenoemde verdween in de dieptede bemanning had echter den tijd gehad zich aan boord van de Elf te redden. Volgens de verklaring van een der van regeringswege aangestelde be stuurders der mijnen, was hem na naauwkeurig onderzoek gebleken, dat alleen door ongelukken in kolenmijnenin de laatste jaren niet minder dan 5000 personen omgekomen en 19,000 meer of minder zwaar gekwetst zijn. Men is voornemens in de maand October, na de evenachls-stormen het leggen van den Allantischen telegraaf kabel te hervatten. Zoo de om standigheden op dien tijd niet gunstig zijn, zal men lot den volgenden zomer wachten. Door de onweders die in het laatst der vorige week gewoed hebben, is meer schade aangerigt dan men aanvankelijk dacht. Te Manchester en omstreken bedraagt zulks waarschijnlijk 40 a 50,000 want geheele fabrieken werden onder water gezet en vele goederen weggesleept. Ook nabij Reading is de schade aanzienlijk. Eene vrouw is tengevolge van den schrik voor de hevige donderslagen overleden. De bcrigten uit Amerika doen een zeer gunsligcn uitslag van den oogst daar te lande verwachten. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Augustus. Bij gelegenheid van de vroeger vermelde inwijding van de Louvre, heeft de Keizer als een bewijs van zijne bijzondere tevredenheid, den Heer Fould, Minister van Staat, begiftigd met het Grootkruis van het Legioen van Eer, in diamanten. De Heer Billault is lot Grootkruis en de Heer Roulland tot Grootofficier van het Legioen van Eer benoemd. Door den Keizer is in persoon de gedenkpenning, welke van regerings wege wordt toegekend aan de militairendie hebben gediend in de Fransche legers, van 1792 lol 1815, ter hand gesteld aan Prins Jeróme, den Minis ter Maarschalk Vaillant, den Admiraal Hamelin, den Maarschalk Magnan, den Maarschalk Baragtiay d'Hilliers, den Admiraal Parsival-Deschênesden Hertog van Plaisance, den Graaf d'Ornano, den Maarschalk Pe'lissier en ver scheidene divisie- en brigade-Generaal, Vice-Admiralen en Schouls-bij-Nacht. In ons Corps Diplomatique hebben belangrijke veranderingen plaats. 11e Moniteur deelt de navolgende benoemingen van Gezanten mede: Te Petersburg, de Heer de Rayncval; te Rome, de Grammontte Turin, de la Tour d'Auvergne; in Toskane, Ferrière Levayer; in Wurtemberg, Re- culot, in Hanover, Damrémont; in Zweden, Mercier; in Griekenland Monthe'rot; in Perzie, Pichon. De sabel die de Perzisehcn Gezant aan den Keizer ten geschenke gaf, heeft vroeger toebehoord aan Abbas II, die van 1642 lot 1666 regeerde en een hevig tegenstander van het Turksche rijk was. De Keizer van Itusland heeft aan de Prefecten van de Beneden Loire, van de Gironde en van Beneden Charente, de Ridderorde van S'. Stanis las, 2de kl. geschonken. Gisteren is de jaarlijksche zitting van de vijf Academiën gehouden, onder het Voorzitterschap van den Graaf de Montalembert. Eene groote menigte was zamengevlocid om de rede van den Voorzitter te hooren, die groolendecls liep over het verwijt tegen de tegenwoordige eeuw gerigt, van te veel hel zinnelijke na te jagen en te weinig liefde voor het verhevene te bezitten. Aan het slot zijner rede veroorloofde de spreker zich eene niet onaardige toespeling op 's Keizers woorden bij gelegenheid van de inwij ding van de Louvre. De Keizer had, van het bestuur in Februarij 1848 sprekende, het eene ras voorbijgaande regering genoemd, (gouvernement ephcmère). Thans waarschuwde de Heer Montalembert de jongelingschap zich niet over te geven aan de vreugde cener ras voorbijgaande zekerheid (se'cnrile éphémèrc). Deze woorden zijn algemeen opgemerkt geworden. De zitting eindigde met het voorlezen van een brief in dichtmaatdoor den Heer Viennet aan den Secretaris Villcmain gerigt. De dichter hekelt onder anderen de ligtgeloovigheid der Parijzenaars van alle standen, die zich door het oproepen van Geesten door den Amerikaan Hume en door het geloof hechten aan de voorspelling van een Duilscher, dat de aarde den 13 Junij door de botsing met eene komeet zou vergaan, hebben laten mede slepen. Op 26 dezer zal voor het Hof van Assises der Seine de zaak behan deld worden van Carpenlier, Grcllet en Guérin, beschuldigd van diefstal ten nadeele van de Noorderspoorweg-Maatschappij. De Heer Lachand zal hen verdedigen. De Maatschappij zal door den Heer Chaix-d'Est-Ange ver tegenwoordigd worden. De Graaf van Nesselrode heeft deze hoofdstad weder verlaten. De schouwburg van het Odeon is dezer dagen op hel punt geweest van in brand te geraken, door de onvoorzigtigheid van eenige loodgieters die daarin werkzaam waren. Gelukkig heeft men den brand tijdig ontdekt en kunnen sluiten. De Louvre is 11. Zondag door 125,000 personen bezocht. Herhaaldelijk moest het bestuur de poorten doen sluitenten einde de al te groote op hooping te voorkomen. SPASJE. MADRID, 16 Augustus. De Gaceta maakt een Koninklijk bevelschrift openbaar, door den Mi nister Noccdal aan al de Gouverneurs der provinciën afgezonden. De Mi nister zegt in dat stuk dat het uit onlvangene mededeelingen blijkt, dat op onderscheidene plaatsen des rijks, zoowel op de straat als in openbare plaatsen, godslasteringen en uitdrukkingen gehoord worden die de eer baarheid en het godsdienstig gevoelbeide zoo diep in het hart der natie gegrift, kwetsen. H. M. verlangt dat men die buitensporigheden krachtig zal te keer gaanwant dat zij de verontwaardiging van alle wel denkende lieden opwekken en aanleiding geven tot eene verkeerde beoor deeling van het nationaal karakter. Overwegende dat volgens de wet strafbaar is hij die in 'topenbaar den naam van God, van de II. Maagd, van de Heiligen of van de geheiligde dingen lastert, zoowel als hij die door gezegden, daden, afbeeldingen enz. oneerbiedig handelt legen het ge heiligde of tegen de leerstukken der godsdienst, of door gelijke middelen de openbare zeden kwetst, zoo heeft II. M. bevolen dat ik bij u aandring om al degenen die tegen het bovengenoemde handelendoor uwe onderhoo- rigen aan de regtbanken te doen overleveren, opdat door toepassing van de strafbepalingen der wetdit kwaad gestuit en uitgeroeid worde. De Prins van Oranje, is na een kort verblijf te Barcelona, naar Ma- j Iaga en Granada vertrokkenom de gedenkteekenen van deze beide sleden te bezigtiger.. ITALIË. In bet onlangs te Bologna gehouden Consistorie, heeft de Paus de ver wachte allocutie over de kerkelijke aangelegenheden van Spanje, Portugal, Wurtemberg en Baden niet gehouden. Z. H. zon, naar men zegt, bij nadere overweging beter geacht hebben geene zoodanige aanspraak te houdenom reden dat hij daarin de laatstelijk in Italië voorgevallen onlusten bezwaarlijk stilzwijgend zou hebben kunnen voorbijgaanmen voegt er bijdat hij na zijne terugkomst te Rome, die op de eerste dagen van September bepaald blijft, zich over al die voorvallen zal uitlaten, wanneer hij aan het Kardi- naals-collcgie de uilkomsten mededeelt van de reis die hij door zijn ge bied doet. De Paus heeft op den 17dc" Aug. Bologna verlaten, zich naar Florence begevende. Naar men zegt zal het gedcnkleekenter herinnering aan de afkon diging van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis, op den dag van 's Pausen terugkomst te Rome ingewijd worden. De werkzaamheden aan den spoorweg tusschen Rome en Bologna zullen op 7 plaatsen tegelijk aangevangen worden. Men heeft ontdekt dat er te Genua weder Mazzinislische vereenigingen worden gehouden. Het berigt, onlangs medegedeeld, omtrent ongeregeldheden onder de galeiboeven te Genua ontstaan, is nader gebleken onwaar te zijn. Echter heeft men eene zamenzwering onder de boeven te Spezzia ontdekt, die spoedig verijdeld is. PRUIS SEjV. BERLIJN, 18 Augustus. Z. M. de Koning heeft den Nederlandschen Bondsgezant den Heer v. Scherff, de Roode Adelaarorde l5te kl.en den Gevolmagligde van den Koning der Nederlanden bij de militaire Bonds-CommissieGeneraal-Majoor v. Panhuys, de Ster van de Roode Adelaarorde 2dc kl. geschonken. Zaturdag II. is alhier in de Katholieke Hedwigskcrk het door den Paus geschonken gebeente van den martelaar Leontius ten loon gesteld. Het beslaat uit een goed bewaarden schedel, eenige beenderen en een flesch met bloeddat den heilige heeft toebehoord en sinds de 3de eeuw in de kata- komben te Rome bewaard was, tot het in 1847 werd gevonden. Uit Gotha meldt men het overlijden van den Nestor der Duitsche Hoogleerarenden Heer C. Martinvroeger aan de Iloogeseholen van Göt- tingen en Heidelberg verbonden. Omtrent den vroeger vermelden brand te Bojanowo, in Posen, ver neemt men thans uitvoerige berigten. Van de geheele stad, met inbegrip der voorstad, zijn nog maar een 40-tal huizen overig. Op den 13dcn dezer had men reeds 15 a 17 lijken van onder de puinhoopen gehaald en er wer den nog meer dan 20 personen vermist. De Heer Kabsch, is met zijne vrouw en dochter in zijne woning geslikt gevonden terwijl hij nog een zwaren geldbundel krampachtig in de hand hield. De bewoners moeten grootendeels den nacht in de open lucht doorbrengen. Uit Frankfort wordt gemeld dat aldaar valsche Pruissische bankbil- lelten van 25 daalders in omloop zijnvan de echte moeijclijk te onder scheiden. Enkel door de onregelmatigheid der letters, zijn zij door een geoefend oog te herkennen. Men heeft mede valsche Brunswijksche 10 daald. billenen en Beijersche 10 gulden billetten ontdekt. Uit Hamburg wordt gemeld dat het plan van de Engelsche Regering om een vreemden-legioen voor de dienst in Indië op te riglen, waarschijn lijk ten uitvoer zal gelegd worden. Als station van dit legioen noemt men op nieuw het eiland Helgoland. Reeds moeten de agenten der Engelsche Regering daaromtrent in overleg zijn getreden met Sleeswijk-üolsteinsche Officieren die aldaar in der. omtrek wonen. De Engelsche Consul heeft op aanvrage verklaard van de zaak nog niets te weten, maar belanghebbenden verwezen naar de agenten, met de leiding der onderhandelingen belast. In Zweden heeft de commissie voor zaken rakende de wetgeving, welke uit leden van de vier standen van den Rijksdag beslaatzich met eene meerderheid van 5 stemmen verklaard tegen de van regeringswege aan den Rijksdag voorgedragen wet, strekkende tot afschaffing der beslaande strafbepalingen tegen afval van de staatskerk. De bevolking schijnt met bet besluit der commissie geenszins tevreden te zijnmaar te betreuren dal de vrijzinnige inzigten der Regering door den invloed van de liooge geestelijk heid der Lutherschc kerk telkens tegengewerkt wierden. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 Augustus. Het onthaal aan den Aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin te Triëst te beurt gevallen, was zeer hartelijk. De jeugdige echlgenooten hebben daarover aan den Burgemeester herhaaldelijk hunnen dank betuigt. Zij zijn

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3