treurige tijdingen zijn ontvangen. Sommigen, die nog geld hebben overge houden zullen spoedig lerugkeeren en anderen al morrende over hunnen slecht doordachten slap, loopen al bedelende bij hunne landgenoolen rond, over wier mildheid zij volstrekt niet kunnen roemen. In een brief mede aldaar uit die streken ontvangengedagteekend 21 Junijwordt gemeld dat men gedurende het voorjaar veel regen en aan houdende koude had gehadzooals de Hollanders nog nooit beleefd hadden. Uit dien hoofde stonden de veldvruchten schraal en golden de eetwaren bijna tweemaal meer dan gewoonlijk. Van de Dedemsvaart wordt in dit jaar zeer druk gebruik gemaakt. Men verwacht dat de afvaart en sluisgelden in dit jaar meer dan ƒ80,000 zullen bedragen, welk cijfer vroeger nooit is bereikt. Te Groningen is een 10-jarig jongeling uit de gevangenis ontsnapt, llij werd aldaar bewaard als schuldig zijnde aan diefstal bij zijnen meester. Naar men verneemt zal het examen van Onder-Officieren die verlangen te dingen naar den rang van Officier, in het begin van October te Breda plaals hebben. In de gemeente Tegelen (Limburg) heeft in de vorige week een felle brand gewoed, waardoor 5 woningen zijn vernield. Men schat de schade op ruim 6000. Ook in het Belgische grensdorp Neerhaven heeft brand plaats gehad. 's GRAVENII AGE, 20 Augustus. Men verneemt, dat Z. M. het Ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw heeft toegekend aan de verdienstelijke Belgische schilders Slingeneijer en Madou, alsmede aan den bekwamen bouwkundige, den Heer Suys. Bij Kon. besluit van 17 dezer worden de Yice-Admiraal II. Ferguson, de Schout-bij-Nacht W. J. Jolly, de Kapitein ter zee F. W. Freudenberg, Directeurs en Commandanten der Marine te VlissingenWillemsoord cn Hellevoetsluisen de Kapitein ter zee B. G. Escher, Inspecteur en Adviseur voor het personeel en materieel der zeemagt, met den laatsten October aanst. eervol van genoemde betrekkingen ontheven, met bepaling, dat, de Kapi tein ter zee Freudenberg levens eervol wordt ontslagen van het bevel over het wachtschip te Hellevoetsluis; wordende voorts, bij voormeld besluit, met 1 November aanst., aan den Schout-bij-Nacht D. Bijl de Vroe opgedra gen de betrekking van Directeur cn Commandant der Marine te Willems oord, aan den Schout-bij-Nacht A. J. de Smit van den Broecke gelijke betrekking te Vlissingenen aan den voornoemden Kapitein ter zee B. G. Escher gelijke betrekking te Hellevoetsluis, met bepaling, dat laatstgemelde Hoofdofficier levens het bevel zal voeren over het wachtschip aldaar. Tot Burgemeester van de gemeenten Everdingen en Ilagestein is be noemd de Heer M. A. Sloot, die tevens eervol is ontslagen als Burgemeester der gemeenten Ameide en Tienhoven. Z. M. heeft goedgevonden aan eene commissie uit de Staten van Zuid holland, belast met het onderzoek van 103 ontwerpen van bijzondere regle menten voor polders, magtiging te verleenen om na de geslolcne zomerver gadering der Staten hare werkzaamheden voort te zetten. II. M. de Koningin is eergisteren ten 5 ure van hare buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Uit Luxemburg wordt gemeld dat Z. K. H. Prins Hendrik der Neder lander.Sledehouder van het Groothertogdom, met zijne gemalin, op het Kon. slot te Wolferdange zijn aangekomen. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden wordt nog deze week alhier verwacht. De Heer de Belmont, Minister-Resident van de Verecnigde Staten bij ons Hof, is in de residentie aangekomen. Den 3dcn September aanstaande zal voor het Provinciaal Gereglshof worden behandeld de zaak van A. I,. E., van Rotterdam, beschuldigd van frauduleuse bankbreuk. Er zijn in die zaak 22 getuigen gedagvaard. Men verzekert, dat de zaak der 22 Maleyers, die, ter zake van brand stichting, verwonding en moord, gepleegd op het Nederl. schip Twentlie, Kapitein Coopmans, naar de openbare teregtzitting van het Prov. Geregts- hof in Zuidholland zijn verwezenin het begin van October voor dat llof zal worden behandeld. Verwezen zijn de serang Sidin, de tandil Pa Seni, de tandil Kapidinde jeremoedis Kasidin, Batjook 1, Batjook 2, Soedin, Amat, Lingo, Doolah en Klaas Leedesma, benevens de matrozen Setro, Ngangski, Makidin, Sidin Tjiplis, Osman, Ngaitin, Simin, Pa Warina, Kiman cn Medin. De Javaansche meid Sarina, oud 30 jaren, is builen vervolging gesteld en zal naar Java tcrugkeeren. Door den Gemeenteraad alhier is besloten lot het dempen van den Fluweelen Burgwal en de Heeregracht. Bij den Gemeenteraad zijn reeds 14 verzoeken ingekomen om in aan merking te komen voor de betrekking van Onder-Architect. Daar het gedurende dezen zomer gebleken is dat vele bezoekers van Scheveningen geen geschikt verblijf konden vinden zoo zal het plan vroeger reeds door den lieer Sarabcr opgevat, tot bouwing van een groot logement nabij het badhuis, ten uitvoer worden gelegd. Ook beslaat er plan om nog een tweede logement op de duinen te vestigen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 19 Augustus. In een der hotels hier ter stede heeft een jongen aan een der dienst maagden een messteek in de buik toegebragt. De toestand van de onge lukkige is zeer gevaarlijk. Het voetstuk van het standbeeld van van Dijk te Antwerpen is dezer dagen ontbloot. Men ieest daarop in gouden letteren antonio van dyck. p. ciaiocccLvi. Tusschen Doornik cn Jurbisc is op den spoorweg een rijtuig met balen lompen geladenin brand geraakt. Bij gebrek aan water had men veel moeite om den brand te blusschenhetgeen echter gelukt is. De be woners van Havinnes, alwaar het onheil plaals had, waren zoo vriendelijk, niet alleen alle hulp te weigerenmaar zelfs de gereedschappen en het water waarom men verzocht, in hunne kelders te verbergen. Te Rijssel is de vlasspinnerij van den lieer Delessalle-Desmedt groo- lendeels afgebrand. Men berekent de schade op 500 a 600,000 fr. Bij de pogingen tot blussching zijn twee personen gekwetst geraakt. Door visschers van Ostende is aldaar aangebragt een Engelsche brik die zijdoor de manschap verlatenin zee hadden ontmoet. Dit vaartuig voerde den naam van Wakefield en de laatste aanteekening in het scheeps journaal was van 17 Aug. Uit de overige papieren bleekdat dit schip met kolen geladen van Sunderland naar Amsterdam was bestemden onder bevel stond van Kapitein Jairett. Waarschijnlijk is dit schip op een der banken geraakt, en heeft de bemanning, dien toestand hopeloos achtende, getracht met de sloep het land te bereiken. ENGELAi». LONDEN, 18 Augustus. Onlangs is door den Minister van Oorlog in het Parlement verklaard dat twee regementen van de Kaap de Goede Doop naar Indie zouden ge zonden worden. Uil de Fransche dagbladen verneemt men thans dat de Gouverneur dier bezitting gemeld heeft dat hij geene troepen kan missen uithoofde hij vijandelijkheden van de zijde der Kaffers verwacht. Lord Elgin cn Generaal Ashburnham zijn op 5 Julij van Ceylon te Singapore aangekomen. Zij zouden spoedig naar Hong-Kong vertrekken. Uit een schrijven aan den Times blijkt het dat de opstandelingen te Delhi over niet geringe middelen kunnen beschikken. De beriglgever zegt: Ik weet uit eene uitmuntend goede bron dal die stad twee 24 ponders legen ieder door ons gebezigden 18 ponder aangewend heeft. De oproerlingen hebben ter hunner beschikking 200,000 ponden buskruid, verscheiden mil- lioenen percussiedopjes en honderdduizende kogels. Bovendien hebben zij even zoo veel, indien niet meer, ondervinding dan wij. De Friend of India schetst den tegenwoordigen toestand van Indie aldus: Het vuur gaat uit wanneer het geen voedsel meer ontvangt, zoo is het ook met den opstand, want er zijn geene troepen meer die in verzet kunnen komen. Een naauwkeurig onderzoek heeft aan 'l licht gebragl dat er slechts 7 regementen waren waarop men meende staat te kunnen maken. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de verwarring die in sommige oorden hecrscht. De handel is vernietigt; de wegen wemelen van dieven, en eene menigte kleine rajah's hebben zich onafhankelijk verklaard en trachten daar zij bun gezag niet kunnen doen geldendit goed te maken door ijverig werkzaam te zijn met moorden en plunderen. Onder deze laatsten is Nana-Salieb de bloeddorstigste. Hij had van de Engelsche Regering het jaargeld geüischt, vroeger door zijnen vader genoten. Zulks was hem geweigerd en dit heeft hem tot wraakneming aangespoord. Hij heeft een corps moordenaars bijeenverzameld en geen dag gaat er om of niet een Europeaan wordt door hen gevangen genomen en in stukken gehouwen. De laatste slagting door hem aangerigt is van dien aard, dat het jammer is dat hij geen duizend levens heeft om zijne misdaad te boelen. 131 mannenvrouwen en kinderen wilden van Fyttyghur naar Allahabad vlugten en waren reeds te Bhitour aangekomen toen zij door Nana-Saheb werden achterhaald. Hunne vaartuigen werden genomen en zij zeiven naar Cawnpore gevoerd. In het midden van hel exercitie veld aldaar geplaatst, begon men van alle kanten op hen te schietenmaar deze handeling duurde te lang in het oog dezer beulen. Zij vielen hen op het lijf en maakten hen met sabelhouwen af. Iets dergelijks is in eeuwen niet gebeurd. In den Times is een brief opgenomen van den Generaal Ch. Napier, van 31 Mei 1850, dus reeds 7 jaren geleden, waardoor over de oorzaken van den Indisehen opstand een helder licht opgaat. Het volgende is een klein uittreksel uit dien brief: De vlcijende pligtplegingen die gij tot de Indische regering rigt doen mij lagchenwant ik weet dat gij zoo min als ik ze voor welverdiend zult houden. Wij betalen slechts ons zeiven cn niet de anderen. De koelies, die benoodigd zijn om de bagage van den Gouverneur te dragen, wanneer hij zich op reis begeeft, worden met geweld bijeengebragt, men behandelt hen met wreedheid en geeft hen 2 pences per dag als loon. Ja zelfs is aan 8000 a. 10000 dezer lieden, die Lord X. bij zijn vertrek heeft gebezigd, dit loon gedurende 3 jaren onthouden. Vriend, gij kent de Indische rege ring slechts in theorie. De buitensporigheden die hier plaats hebben zijn onmogelijk te beschrijven." Verder leest men nog: »Wij veinzen eerbied te hebben voor de koeijen, de Indiër echter weet dat zulks niet opregt is. Maar tegelijker tijd ontrukken wij hem met geweld aan zijnen ploeg, hem zoowel als zijne ossen, en verplig- ten hem om de bagage der regementen over te brengen en dat wel duizende mijlen ver. Hij verliest zijnen oogst, zijne landerijen blijven woest liggen, zijn huisgezin verarmt, zijne beesten vallen onderweg dood, en hij ontvangt daarvoor niets; zijn wagen breekt, maar men laat hem een ander trekken, die door een zijner lotgenooten al vlugtende wanhopig is verlaten. En na 6 of 8 maanden, ik ken er voor wie deze marteling jaren heeft geduurd, zend men hem van alles beroofd naar buis, waar hij vroeger voor onzen doortogt zoo gerust leefde. Hij kan er zijne vrouw en kinderen terugvinden; hij kan, zoo zijne vrouw leelijk is, haar getrouw onder zijne dorpsvrienden ontmoeten, maar indien zij schoon is, zal hij vernemen dat de Europesche gezagvoerder haar voor zich genomen heeft. Op die wijze is de togt van ieder regement eene opeenstapeling van verregaande verdrukkingen dat niet door gebrek aan krijgstucht, maar alleen door het stelsel dat de Regering gelieft te volgen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2