LEYDSCHE COURANT. 1857. YRIJDAG 21 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /Vu "'-'-A De Prijs der Courant is f\1 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 20 Augustus. PROCES VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid voor de l weede Kamer der Staten-Generaal den 18Jcn Augustus 1857 zijn ingeleverd. Op lieden den negentienden Augustus des jaars achttien honderd zeven en vijftig, in de Gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde Zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Hel bureau is zamengesteld uit den Heer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum, Burgemeester, Voorzitter, en de üccren M. G. ten Sande en Mr. P. du Rieu Jp. Leden van den Gemeenteraad Stcmopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel negen en twintig Stembussen, hij hem gisteren «en heden overgehragt uit de Gemeenten Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Valkenburg, SassenheimWarmond, Leyderdorp, Kou dekerk, Soeterwoudc, Voorschoten, Alkemade, Wou brugge, Rijnsaterwoude, Aalsmeer, Leymuiden, Ouder-AmstelUilhoorn, Nieuwer-A instelTer-Aar, Nieuw veen, Bodegra ven, Zwammerdam, Alphen, AarlanderveenOudshoorn. Hazerswoude en Benthuizen. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vijftienhonderd vijftien stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der Kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn één meer als het getal dier Kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard zeventien stembriefjes, waarvan tien jiiet ingevuld en een geteekend zijn; terwijl op zes briefjes geen persoon duidelijk was aangewezen. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest veertienhonderd acht en negentig. Van dit getal zijn uilgebragt op de Heeren: Mr. N. Olivier 490 stemmenMr. R. J. Schimmelpenninck 466; Mr. J. J. Teding van Berkbout 416; Mr. A. Jongkindt Coninck 92; Mr. W. G. Ilovy 9; Jhr. I. J. Rammelman Elsevier en Mr. G. A. Sa lomon Iluygeiis ieder 4; Mr. B. J. F. Marcus 3; Mr. S. A. vari Hoogstraaten en C. ScbilTer van Rleiswijk ieder 2 stemmen; Mr. N. Sikkel Groos, G. II. Ysselsteyn, Mr. G. Groen van Prinsterer, Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, Mr. H.J. Schuurman te Rijswijk, J. Visser Vlasveld, J. W. Roelofs Valk, Mr. G. C. J. van Reenen,P. B aauw en P. Hooymans, ieder ééne stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregenzonder dat bel verschil tusscben liet getal gevonden briefjes en dat der Kiezers die stemden, daarop van invloed is, de Heeren Mr. NICOLAAS OLIVIER, en M«\ RUTGER JAN SCHIMMELPENNINCK. waarover herstemming moet plaats vinden en waarvan de in art. 104 der Wet rege lende bet kiesregt bedoelde lijst is opgemaakt. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 19den Augustus 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. M. G. ten SANDE,! c, P. nu RIEU Jr. j Stemopnemcs. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dal de herslemming, ter benoeming Tan een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalin dil hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op Woensdag 2 September aanst. Door den Boekbandelaar P. N. van Kampente Amsterdam is dezer dagen uitgegeven de Wet tol regeling van bet Lager Onderwijs, zoo als die door de Tweede Kamer der Staien-Generaal is aangenomen, bewerkt door den Heer N. S. Calisch. Onder de verschillende uilgaven van deze wet, die, gelijk te verwachten was, thans het licht zien, heeft ook deze hare waarde, door de bijvoeging van een Ovcrzigt van de gehouden stemmingen over de artikelen en van het lot der voorgestelde amendementen. Om zich ecu juist denkbeeld omtrent den oorsprong van sommige arlikelen te vor men, en de waarde der door de leden van de Staten-Generaal in het rege ringsontwerp gebragle veranderingen te bcoordeelen, was het naar ons in zien beter geweest dat de aanleekeningen op grootere schaal waren aan gelegd hierdoor zou het boekje zeer in bruikbaarheid gewonnen hebben maar de uitgever heeft zulks waarschijnlijk nagelaten om den prijs van hel werkje, dal in veler handen moet komen, niet te bezwaren. Aan het slot vindt men een alphabelisch register dat aan belanghebbenden goede diensten kan bewijzen. Wjj wenschen dat de uilgever zich in een goed debiel moge verheugen. Z. Exc. de Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Gedep. Staten in de provinciën te kennen gegevendat het in het belang der gemeenten geraden is, dat door de gemeente-ontvangers, die na de uitvaardiging der gemeentewet herbenoemd zijn geworden, een nieuwe borgtogt worde gesteld. Ged. Staten van Zuidholland hebben dicnsvolgens B. en W. in de gemeen ten vermaand om ten spoedigste de noodige voordragt te doen, ten einde daarin te voorzienen hen tevens doen opmerkendat het geraden zou zijn om in de akte van borgtogt, waarbij inschrijvingen op 't grootboek worden verbondenonherroepelijke volmagt aan hel gemeentebestuur te doen verleenen omindien de ontvanger iets aan de gemeente schuldig of ten achteren mogt blijven, tot den verkoop en overschrijving der inschrij ving te kunnen overgaan. Het Nederl. onderwijzers-genootschap ontving, hij gelegenheid van de «lgemeenc vergadering in de vorige week te Dordrecht gehoudenuit han den van den lieer van Lam van Isscll, die de vergadering met zijne tegen woordigheid vereerde, een geschenk van ƒ100, namens het collegic van Groot-Officieren der Vrijmetselarij in Nederland, als een blijk van innige belangstelling dier orde in het Nederl. onderwijzers-genootschap. Uit Ueilevoetsluis wordt gemeld dat Maandag avond 11. voor het zeegat aldaar een treffend ongeluk plaats had. Eene loodsboot is in aanzeiling gekomen met een Hannoversch kofschipwaardoor laatslgemelde is gezon ken. Bij dit ongeval zijn verdronken de stuurman en de zeeloods van die gemeente C. de Neef, de laatste nalatende eene hoog zwangere weduwe met zes kinderen. De Kapitein en twee man van hel kofschip zijn door voornoemde loodsboot gered. De elfde algemeene vergadering der Iloll. maatschappij van landbouw zal gehouden worden op Zaturdag 26 September, des morgens ten 10 ure, in den Franschen tuin te Amsterdam. Onder de onderwerpen in deze ver gadering te behandelen, komen o. a. voor: 1°. besluiten op de ingeko men antwoorden der prijsvraag: over het blaamo worden der haas; 2". voorstel der afdeciing Oegstgeest en omstreken, om het hoofdbestuur te verzoeken, het gebrek dat zich telken jare aan de aardappelen ver toont, dal evenwel noch op den groei der plant, noch op de hoeveelheid der opbrengst invloed schijnt te hebben, noch zelfs de smaak benadeelt, en dat in die streken bekend is onder den naam van roest roestige aardappelen)onder de bijzondere aandacht der afdeelingen dezer maat schappij te brengen, met uitnoodiging om hare ondervinding daaromtrent, benevens de middelen die zij tot bestrijding het doelmatigst achten, te willen opgeven voor de algemeene vergadering in 1858; 3\ voorstel van het hoofdbestuur, dat door de maatschappij een gouden medaille worde uitgeloofd, voor de meest volledig gedane proefneming van droogleggen (draineren) van middelmatig en laag gelegene landen in Zuid- of Noord holland. De vcrvalscher van den Oostenrijksehen coupon, dezer dagen te Am sterdam uitgegevenis aldaar aangehouden en aan de Justitie overgeleverd. Eergisteren is te Bennebroek aanbesteed het metselen der grondslagen van de nieuw te bouwen R. K. kerk en toren te Vogelenzang. Dit werk is aangenomen door den Heer Stapelkamp, te Haarlem, voor ƒ9,900. Op den Rhijnspoorweg heeft Dingsdag morgen een oponthoud plaats gehad met den trein, die ten 7 ure van Utrecht was vertrokken en ten 8 ure 20 min. moest aankomen. Bij Vleuten liep namelijk eene koe op de spoorstavendie overreden en geheel vcrmorseld werd. Be locomotief was daardoor uit het spoor geraakt, zonder eenig ander ongeluk te veroorza ken de trein is om 10 uur behoorlijk aangekomen. Men was met den schrik vrij. Uit Apeldoorn wordt geklaagd over de aanhoudende droogte in die strekendie zeer nadeelig werkt op de waterbronnenwaarvan liet gevolg is, dat de papierfabrieken weinig water hebben en enkelen zelfs geheel stil staan, zoodat er niet meer dan een derde van de gewone hoeveelheid pa pier wordt vervaardigd. Ook van de Veluwe en de Betuwe wordt zeer over gebrek aan water geklaagd. Op sommige plaatsen ontbreekt het zelfs geheel. Sommige land- houwers hebben zich reeds genoodzaakt gezien op hunne erven putten te graven, omdat de sloten en weteringen uitgedroogd zijn. Dit, vereenigd met het weinige voeder hetwelk de graslanden opleveren werkt zeer na deelig op den gezondheidstoestand van het vee. Hoogbejaarde lieden kunnen zich zulk een gebrek aan water niet herinneren. Uil Doctichem wordt voor velen een waarschuwend geval medegedeeld: De knecht van een landbouwer werd 's nachts zeer benaauwd wakker. Deze ongesteldheid nam zoo zeer toe, dat men geneeskundige hulp moest inroepen. Bij onderzoek bleekdat eenige lucifers in de kom lagenwaar uit hij 's avonds water gedronken had. Door hel toedienen van gepaste middelen is hij thans, hoewel zwak, huilen gevaar. Uit Staphorst (Overijssel) wordt gemeld dat van een aantal landver huizers, die in het voorjaar van daar naar Noord-Amerika zijn vertrokken,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1