waarover zij moet kunnen beschikken. Hierbij wordt bepaald, dal geene geneesmiddelen uit bet buitenland zullen mogen worden ingevoerddan die door eene commissie van deskundigen zullen zijn onderzocht en goedge keurd. Ter wering van kwakzalverij zal, volgens de memorie van toelich ting, de aankondiging van elk geneesmiddel, geheim, of niet geheim, zijn verbodenen zijdie geneesmiddelen behoevenhet zij buismiddelen of andere, kunnen dezelve bij de apothekers bekomen, terwijl niemand anders het regt zal hebben die af te leveren. Het derde ontwerp regelt het geneeskundig bestuur. De provinciale en de plaatselijke commissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt zullen ophouden te bestaan en het geneeskundig bestuur opgedragen worden aan .- a. geneeskundige ambtenarenb. geneeskundige commissienc. gezondheids commissien. De geneeskundige commissien zullen zijn: 1°. een inspecteur van bet geneeskundig bestuur; 2°. provinciale artsen; 3°. provinciale scheikun digen; 4°. arrondissemenls-artsen. Deze ambtenaren genieten eene jaarwedde. In elke gemeente van 10,000 zielen en daarboven, alsmede in elk door den Koning aan te wijzen arrondissement, zal eene geneeskundige en eene ge zondheidscommissie zijn, beide onbezoldigd, in de gemeenten door den gemeenteraadin de arrondissementen, door den Koning te benoemen. Het vierde ontwerp regelt het onderzoek naar de bekwaamheid van aan staande geneeskunsloefenaren en apothekers. Daarbij wordt voorgesteld dat zij, die lusschen het in werking komen der voordragt en de wet, rege lende de inrigling van het hooger onderwijs, zijn bevorderd tot doctoren in de genees- heel- of vroedkunde, alvorens de practijk te mogen uitoefenen, bewijs zullen moeten leveren van voldoende bekwaamheiddoor het afleggen van een examen, ten overslaan eener Staals-commissiedoor den Koning te benoemen bestaande uit 7 leden waaronder 4 Hoogleearen in de geneeskunde aan de Iloogescholen en 3 deskundigen. De bedoelde Commissie komt eenmaai 'sjaars bijeen, op tijd en plaats nader door Z. M. te bepalen, en in de rege ling harer werkzaamheid wordt voorzien bij maatregel van algemeen bestuur. 'sGRAVENHAGE, 18 Augustus. H. M. de Koningin wordt lieden middag ten 4 ure van hare reis naar Engeland, in de residentie terug verwacht. De geschenken, door den Keizer van Japan aan Z. M. den Koning aangeboden zijn alhier aangekomen en op verlangen van Z. M. naar het Loo gezonden. De Minister van Koloniën zal op morgen geen gehoor verleenen. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal wordt op morgen door den Minister van Binnenl. Zaken, namens den Koning, gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Iï EL, til S3. BRUSSEL, 17 Augustus. In het vroeger alhier gehouden Liefdadigheids-Congres, werd door den Heer Dutróne, van Amiens, een gouden medaille, ter waarde van 300 fr. beschikbaar gesteld, voor den schrijver van het beste opstel over de oor zaken en de uitwerkselen van de onmatigheid en de middelen om die on deugd te bestrijden. De Jury heeft dien prijs toegewezen aan den Heer Bouquié-Lefebvre, alhier, reeds gunstig door dusdanige geschriften bekend. In de Kon. tapijtweverij te Doornik hebben een 50-tal arbeiders het werk gestaakt en hooger loon geëischt. Tien hunner, die als de aanleg- gers bekend stonden, zijn in hechtenis genomen. Zaturdag 11. heeft over de beide Vlaanderen een hevig onweder gewoed. Door den wind en den regen zijn boomen ontworteld en over de wegen geworpen. EXGELAN LONDEN10 Augustus. De Koningin der Nederlanden, uit Schotland teruggekeerdheeft een afscheidsbezoek afgelegd bij H. M. de Koningin op Osborne. I)en 20slea dezer zal Generaal Windham naar Indië vertrekken. Volgens de Morn. Post zou men berigt hebben ontvangen, dat de opstandelingen in Brilsch-Indië eenige honderden met graan geladen vaar tuigen hebben vernield. Al de planters van het binnenland zouden daar door ten gronde zijn gerigt. Volgens berigt uit Calcutta van 4 Julijwaren de onlangs door de Indische Regering gemaakte strafbepalingen tot beteugeling der drukpers reeds toegepast. Een inlandsch dagbladde Souda-Bhursonwas na eene eerste waarschuwing tot eene geldboete van 15,000 ropijen veroordeelden het Engelsche blad de Friend of India had eene eerste waarschuwing ontvangen. Zoowel Donderdag als Vrijdag avond hebben over deze stad zware onweders gewoedvergezeld van reger. en hagel. Het water van de Teems is daardoor gezwollen en heeft hier en daar schade aangerigt. Ook uit andere oorden des lands verneemt men dat dit weder verschrikkelijk is ge weest. De stad Lincoln moet veel hebben geleden. Op den spoorweg lus schen Newark en Retford waren de spoorstaven los gewoeld-, waarvan het gevolg was, dat een spoortrein uit het spoor vloog en gedeeltelijk omstortte, waarbij eenige personen werden gekwetst. De Atlantische telegraafkabel is, toen reeds 335 mijlen in zee gelegd waren, gebroken. Dit voorval wordt toegeschreven aan de sterke spanning van den kabel door den geweldigen beneden-stroom der zee, bij eene diepte van ongeveer 2 mijlen; die spanning was zoodanig, dat de voorsteven van het zeer groote schip, de Niagara, van 't welk de draad werd neergela ten, onder water getrokken werd. De schepen, met het leggen belast, zijn te Plymonlh aangekomen. Men is vol moed om de onderneming, in weerwil van teleurstellingen, tot een gcwenscht einde te brengen. Het schip Pallion Hall, met eene lading steenkolen van Sunderland naar Rologna bestemd, is voor eenige dagen, door het vlam vatten der gas- lncht, uit elkander geslagen en kort daarop gezonken; de bemanning had slechts den lijd om zich met de booten te redden. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Augustus. De Perzische Gezant heeft aan den Keizer een brief van den Shach over handigd alsmede een kostbaren sabel. De Keizer en de Keizerin begeven zich morgen naar Biarritz. De inwijding van de Louvre op Vrijdag 11. is zeer luisterrijk geweest. Eenige ridderorden en een aantal belooningen zijn uitgereikt aan hen die zich bij den bouw verdienstelijk hebben gemaakt. De Minister Fould hield eene sierlijke rede waarin hij de geschiedenis van het gebouw schelste. Ook de Keizer hield eene korte rede, waarin hij zich geluk wenschte met de terugkeering van orde en rust, en met de dagelijksche toeneming van den voorspoed des lands, waardoor het aan de Regering vergund is gewor den in 4 jaren een nationaal paleis te voltooijen, waaraan sedert Frans I al de Regeringen hadden medegewerkt. De Keizer zeideo. a.»De geschie denis der gedenkteekenen heeft hare wijsbegeerte, even als de geschiedenis der gebeurtenissen. De eerste daad van het voorbijgaande Bewind van 1848 is geweest het besluit ter voltooijing van hel paleis der Koningenen alzoo is het gebleken, dat eene natie aan hare vroegere geschiedenis denkbeelden ontleent, welke de hartstogten van het oogenblik niet kunnen uitwisschen." Door de voltooijing van deze gebouwen is nu een grootsch plan verwezen lijkt, namelijk de vereeniging van de Louvre met de Tuileriën door gaan derijen van een halve mijl lengte. De binnenste ruimte is zoo groot dat de grootste wapenschouwingen aldaar zouden kunnen plaats vinden. Des avonds had er een gastmaal plaatswaaraan vele werklieden en de aannemers van de gebouwen, ten getale van 450, deel namen. De Minister van Staat Fouldnam het voorzitterschap waar. De feestviering op gisteren is niet gelukkig geslaagd. Reeds vroeg in den morgen viel er een stortregen, die echter-de menigte niet verhinderde om naar het veld van Mars te gaanten einde den grooten veldslag tegen de Kabylen te zien. Men had uit voorzorg tegen het stof het veld met 150 tonnen water besproeiddat waarlijk niet noodig was geweest. De voor stelling was prachtig, jammer echter dat de menigte parapluies het gezigt belemmerden. Gelijk te verwachten was werden de Kabylen geslagen en de zouaven en spahi's bleven overwinnaars. Kon men de voorstelling niet goed zien, men kon ten minste, en dit was genoegzaam, het geschut- en geweer vuur hooren, want dat was oorverdoovend. De wedvaarten op de Seine trokken mede een talrijk publiek lot zich. Daarbij werden gouden en zilveren medailles, ter waarde van 300, 200 en 100 fr. uitgereikt. Gelukkig hield de regen tegen den avond op, zoodat de vuurwerken kon den afgestoken worden. Ze waren prachtig; 200,000 menschen stonden, de voelen in het slijk, op het veld van Mars, om dit kortstondig genot te smaken en daarenboven was de geheele omtrek digt bezetzoodat men het getal toeschouwers wel op 1,200,000 kan stellen. Het gezigt van een bouquet van 4000 vuurpijlen en van een' arend van 150 voelen vlugt, bragl de menigte in verrukking. De Keizer en de Keizerin vereerden dit feest met hunne tegenwoordigheid. De verlichting was niet buitengemeen fraai te noemenwant de ingeze tenen waren, door den onophoudelijken plasregen gedurende den dag, in hunne plannen gestoord geworden. In de Champs Elyse'es wordt eene nieuwe straat aangelegddie naar den Admiraal Bruat zal genoemd worden. De maatschappij tot bevordering der aardrijkskunde alhier, heeft zich dezer dagen voor de doorgraving der landengte van Suez verklaard, in een schrijven aan der. Heer de Lesseps; zij zegt daarin, dat tegen zijn plan geene enkele bedenking van gewigt ingebragt is, en dat de uitvoering ook voor de aardrijkskunde, inzonderheid voor de kennis var. Afrika's oostkust, hoogst wenschelijk zou zijn. ITALIË. Te Paviain Lombardyezijn onlangs 4 priesters in hunne betrekking geschorst, omdat zij zich opentlijk tegen het leerstuk van de Onbevlekte Ontvangenis hadden verklaard. Voorts was er legen hen een proces aan gevangenwaarbij een der aangeklaagden, zich zoo schitterend verdedigde dat men geloofde dat het geschil wel bijgelegd zou worden. De zaak is echter naar Rome overgebragt en van daar is eene plcglige veroordeeling van de vier priesters ontvangen. De aanplakking van het vonnis aan de kerk te Pavia bragt de bevolking zeer in gisting. Uit Turyn wordt gemeld, dat de beruchte rooverhoofdman Delpero in een herberg te Vigone in hechtenis is genomen. Hij bood wanhopigen te genstand. In Lombardye heeft zich eene nieuwe rooverbende vertoond, onder aanvoering van eenen zekeren Stringhiri. PRIISSEN. BERLIJN, 16 Augustus. Te Dusseldorp worden toebereidselen gemaakt voor het huwelijksfeest van Prinses Stephanie van Ilolienzollern Sigmaringen met den jeugdigen Koning Dom Pedro V van Portugal. Opmerkelijk is het dat zware branden hier te lande aan de orde van den dag zijn. De stad Traben, van waar onlangs met zooveel ijver hulp werd gezonden naar Trarbachis nu zelf zwaar geteisterd. 33 panden waaronder 24 woonhuizen en eenige schuren met hooi en graan gevuld, liggen in de ascli. In hel niet verre van daar verwijderde dorp Grach, zijn 5 huizen ten gevolge van het onweder vernield; ook sloeg de bliksem in den kerktoren te Rachlig, die, met zijn beroemd klokkenspel, weldra in puin stortte, terwijl de kerk zelve behouden bleef. Ook Bajanowo, in Posen, is bijna geheel afgebrand. Van de 2200 inwoners hebben slechts weinigen iets overgehouden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2