den Heer Dorsser, aan eene Commissie opgedragen, om daaromtrent in de najaarsvergadering verslag te doen. Dit besluit is genomen op grond dat de behandeling der begrooting geen uitstel meer kon lijden. Daarna is de provinciale begrooting voor 1858 met algemeene stemmen IIKLGIK. BRUSSEL, 7 Augustus. Een meisje hier ter slede dal dezer dagen een groot gedeelte van den morgen had doorgebragt met het strijken der vvasch, en daardoor zeer be zweet was geraakt, ging in den kelder des huizes en dronk een glas ijskoud water. Zij moest deze lafenis met eenen plotselingen dood bekoopen. Over Brugge en omstreken heeft Dingsdag 11. een hevig onweder ge woed. Gedurende 2 uren heeft het onophoudelijk gedonderd. De bliksem is geslagen in den toren van de Lieve-Vrouwekerk in genoemde stad waaraan men eenige herstellingen deed. Een opzigter en een werkman zijn beide doodelijk geiroffen. De eerste aan de regterzijde, waar men een vlek zag, en van daar was het vuur langs het been gegaan en had de laars in stukken gescheurd. De tweede werd aan het hoofd getroffen en leefde nog eenige oogenblikken. Een derde arbeider was medé ligt aan het hoofd geraakt, maar kon nog naar beneden gaan. In het begin scheen hij blind, maar dat is later beter geworden. De beide slagloflers waren ge huwd en laten een aantal kinderen achter. De bliksem heeft in den toren een omtrek van ongeveer 100 voet doorloopen; hij is binnengedrongen door eene deur boven de klok en uitgegaan door een vensterzonder schade te veroorzaken. Ook over de stad Spa heeft het onweder hevig gewoed. Gedurende 10 minuten heeft het aldaar zoo gehageld dat meest al de ruiten in stukken zijn gesprongen. Sommige hagelsteenen hadden de grootte van een hoenderei. Op denzelfden dag heeft zich een soort van waterhoos over Charleroi ver spreid. De menschen die aldaar op straat waren, werden door steenkolen- slof, dat zich van wege de droogte op de stralen verzameld had, zoodanig overstelpt, dat zij zoo zwart waren alsof ze uit de mijnen kwamen. Op den spoorweg van Namen naar Charleroi, heeft tusschen Auvelais en Floreffe een treurig voorval plaats gehad. De locomotief en de tender eener sneltrein zijn uit het spoor geraakt, naar men zegt, ten gevolge van een gebrek aan de spoorslaven. De stooker was zwaar gewond en bij zijne overbrenging naar Charleroi reeds overleden. De machinist moest een been worden afgezet, tengevolge waarvan hij mede is bezweken. Ook is nog een der wachters gekwetst. De reizigers hebben niet het minste letsel onder vonden, want door den schok was de ketting die de rijtuigen aan den tender verbond gebroken. Op de plaats des onheils is eene collecte gedaan die 300 fr. opbragt. Het dorp Crep, nabij Spa, is door brand vernield. Van het geheele dorp is de kerk alleen overgebleven. Vee, huisraad, kleederen, ingezamelde veldvruchtenalles is verbranden men heeft van Spa brood op wagens moeten aanvoeren om de bewoners te voeden. EliA LONDEN6 Augustus. De Koningin heeft met den Prins-Gemaal te Portsmouth de naar Tndiö bestemde troepen in oogenschouw genomen. De Keizer en de Keizerin van Frankrijk zijn heden morgen ten 7j ure met het stoomfregat Reine II or tense te Portsmouth aangekomen. HH. MM. zijn terstond naar Osborne vertrokken. De overheden hebben in last te zorgen dat het incognito van de hooge reizigers bewaard blij ve. Na het vertrek van den Keizer zal de Koningin zich voor 6 weken naar Schotland begeven. De Koningin der Nederlanden heeft te Liverpool onderscheidene merk waardigheden in oogenschouw genomen en daarna de tentoonstelling te Manchester een bezoek gebragt. De Times de kosten van den Indischen oorlog besprekende zegt, dat men daartoe de jaargelden van sommige voormalige Vorsten, die deel aan den opstand hebben genomenkon intrekkenen dat zulks genoegzaam zoude zijn om de renten van eene leening van 5 millioen te dekken. Men ziet elk oogenblik nieuwe beriglen uil IndiiJ' te gemoet, en dat wel door eene buitengewone gelegenheid. De Australische post die op 15 Jnnij Sidney zou verlaten, zou den 15de" Julij Point de Galle aandoen, om de aldaar welligt uil Madras aangevoerde tijdingen naar Suez mede te nemen; de Caradoc, die te Alexandria gereed ligt, zonde ze verder naar Marseille brengen. Meer en meer begint men te gelooven dat het berigt omtrent de inne ming van Delhi voorbarig is geweest. De Daily Neivs berigt thans weder, dat er op den 19dc" een bres was gemaakt, en dat de opperbevelhebber de hoop voedde zich spoedig van de plaats meester te maken. Maar ook dit berigt vercischt bevestiging. De firma Forster, Rullly, Hall en C". is meteen passief van 50,000 M gefailleerd. De hoofdredacteur van de Timesde Heer Deleane, is overleden. Hij genoot eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ70,000. Men verzekert dat de Admiraliteit, die in hel belang der wetenschap voor geene offers terug deinst, het plan heeft opgevat, om op nieuw eene expeditie uit te zenden om den loop van de rivier de Niger te onderzoeken. Die togt zou in October worden ondernomen. Gelijk men weet is de mon ding van die rivier, nabij de golf van Benin, in 1830 ontdekt, en sedert dien tijd zijn er verscheidene pogingen aangewend, om den loop dezer rivier te onderzoeken en laatstelijk in 1854 door de Pleiad, welke logt meer dan 2 jaren heeft geduurd en belangrijke vruchten heeft opgeleverd. Tot dusver kende men namelijk slechts een weg om in Sudan door te drin genen wel van Tripoli door de woestijn, welke weg zeer lang en gevaar lijk voor de Europeanen was, maar door den togt van de Pleiad werd het zeker, dat men in dit gedeelte van Midden-Afrika door de rivier de Niger en dc Tchadda veel gemakkelijker kon komen. Het genoemde vaartuig is echter slechts tol in het koningrijk Igbo doorgedrongen en moest aldaar den verderen togt staken bij gebrek aan hulpmiddelen. Thans zal de nieuwe expeditie zich naar Igbo begeven en van daar tot in het midden van Sudan doordringen. Met de nederlegging van den Allanlischen telcgraaf-kabel is reeds een begin gemaakt. De leiding der werkzaamheden is aan den Heer Bright op gedragen. Uit Rio-Janeiro wordt gemelddat te Fernambuc groote ontsteltenis heerschle. De Engelsche Vice-Consul aldaar was vermoord, en eene groote belooning was uitgeloofd om den dader te ontdekken. Een Portugees was, op verdenking, gevangen genomen. Beriglen uit de Vcreenigde Staten melden, dat op 22 Julij te St. Louis verscheidene fabrieken door brand zijn vernield. De schade werd op 200,000 dollars begroot. FRANKRIJK. PARIJS, 0 Augustus. Zoo als bepaald was, hebben de Keizer en de Keizerin gisteren St. Cloud verlaten en zich naar Havre begeven, om naar Engeland over te steken. De Keizer was voornemens de visscherijen en de zeewerken in oogenschouw te nemen, maar zulks heeft hij, bij gebrek aan tijd, moeten opgeven, ten einde 5 dagen op Osborne vrij te hebben. Reeds zijn de noodige bevelen voor zijne terugkomst op den 10dcn dezer gegeven. Z. M. zal alsdan te Cherburg aankomen. Graaf Walewski, Minister van Builenl. Zaken ver gezelt den Keizer. Door den Minister van Eeredienst is een schrijven gerigt aan de Aarts bisschoppen en de Bisschoppenom het verlangen des Keizers kenbaar te maken dat bij gelegenheid van den feestdag van den 15den Augustus in alle kerken een Tc Deum worde gezongengepaard met gebeden voor het be houd des levens van den Keizer, de Keizerin en den Keizerlijken Prins. Tusschen den Aartsbisschop van Parijs en den Minister van Onderwijs heeft een onderhoud plaats gehad, betreffende de voorwaarden van de her stelling van het Groot-Aalmoezenierschap, waarvan het besluit naar men zegt, op 15 dezer zal verschijnen. Heden wordt voor het Hof van Assises van de Seine de zaak van het komplot legen het leven des Keizers behandeld. De akte van beschuldiging is zeer uitvoerig. In dit stuk wordt Mazzini zwaar beschuldigd en de ont kenning van schuld door Massarenli en Campanella aan den Moniteur ge zondengelogenstraft. Wat betreft Ledru-Bollindeze is in de zaak be trokken, omdat hij bij een onderhoud tusschen Mazzini en twee der beschul digden is tegenwoordig geweest. Bij hel eerste verboor heeft Tibaldi bij zijne ontkentenis blijven volhar den. Grilli en Barlololti hebben de waarheid van hunne bekentenis slaande gehouden. Het Louvre is thans voltooid. De laatste standbeelden worden thans op hunne plaats gesteld. De algeheele lengte der gebouwenwelke de Keizer heeft laten aanleggenbedraagt iets meer dan 1000 ellenwaarvan de kosten 50 millioen hebben beloopen. Een wijnvervalscher alhier, C. lledouin, is lot 0 maanden gevange nisstraf, 500 fr. boete en verbeurdverklaring van den vervalschter. wijn veroordeeld. In den eenen kelder van Hedouin waren 431 en in de andere 88 vaten vervalschten wijn van verschillenden soort gevondenen bovendien nog 5 vaten met eene vloeistof waarmede de vervalsching werd gepleegd. Ten gevolge der zware hitte, hebben zich alhier eenige gevallen van cholera voorgedaan. Het volgende is dagelijks noodig om in de behoeften der bewoners dezer stad te voorzien: Brood 500,000 16 (waarde 275,000 fr.); wijn 330,000 kannen (250,000 fr.); bier, appelwijn, enz. 40,000 kannen (15,000 fr.); water 1,310,000 kannen (6,500 fr.); tusschengeregtenworst en derge- lijken 3200 ffi (8000 fr.); pasteien en kreeften 1000 16 (5000 fr.); oesters 250,000 t8 (4500 fr.); cijeren 17,500 fr.boter 11,000 fr.ossen- of rund- vleesch 208,000 16 (230,000 fr.); kalfvleesch 13,000 16 (19,000 fr.); scha- penvleesch 28,000 (35,000 fr.); varkensvlcesch 22,000 16 (33,000 fr.}; gevogelte en wildbraad 25,000 fr.riviervisch 2000 fr.zeevisch 16,000 fr. versche en drooge groenten 200,000 fr; fijn en gewoon gebak 50,000 fr. kaas 4000 fr.vruchten en geleien 12,000 fr.brandewijn en liqueur 50,000 fr. Dit alles geeft te zamen 1,268,500 fr. en dus gemiddeld voor ieder Parijze- naar 1 fr. 25 c. per dag. Ten einde dus aan sommigen een goed middag maal te verschaffen moeten er zijn die in 't geheel niet eten. Aan de fonteinen worden jaarlijks omtrent 5 millioen vaten water ver kocht. Het is opmerkelijk dat in Januanj, de vriesmaand en in Maart, de regenmaand, het meeste water wordt verkocht. In de maanden Junij, Julij; en Augustus, de zomermaanden, wordt het minste water verbruikt. Ook het verbruik van vleesch is zeer ongelijk. Daarin bekleedt Januarij, van wege dc familie- en driekoningenfeesten, de eerste plaats. Daarna aangenomen, in ontvangst en in uitgaaf ten bedrage van 216,617.92j. Niets meer aan de orde zijnde, is de vergadering door den Voorzitter in naam des Konings gesloten. De Eerste Kamer heeft heden eene zitting gehouden. Bij de Kamer is ontvangen een geschrift, ten titel voerende: Open brief aan Mr. G. Groen ran Prinstererdoor Mr. J. de Bosch Kemper, dat in de boekerij wordt geplaatst. Dc Commissien van Rapporteurs zijn gereed met de verslagen over verschillende wets-onlwerpen, waarover de beraadslagingen op Maan dag aanst. zullen gehouden worden. Is ingekomen een adres van den Ge meenteraad van Soelerwoude, die wijziging verzoekt van de wet tot rege ling van het armbestuur, voor zoo veel betreft het onderstands-domicilie. Nog eenige andere verzoekschriften over hetzelfde onderwerp worden ter griffie nedergelegd. BUITENLANDSCHE BEItlGTEN.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2