LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 10 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt ail Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nomnters worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Augustus. Volgens het Dagll. van 's Gr. zal de stoomkorvet Groningenr aan boord waarvan zich Z. K. II. de Prins van Oranje bevindt, de havens van Genua, Jiizza, Spczzia, Livorno en Rome niet aandoen, maar van Cagliari regt- streeks naar Napels koers zetten. Het voornemen is om in het geheel 21 havensleden te bezoeken, waaronder, behalve de reeds vroeger opgenoemde, behooren: Oporto, Cartagena, Tarragona, Palma, Palermo, Syracuse, Gir- genti en Tunis. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 105 lot 118 personen. Te Vlaardingen zijn wederom 40 ton volle en 10 ton maatjes haring aangebragt. In het laatst der vorige maand kwam met hel Bremer schip Amalia te Rotterdam aan de tweede Stuurman W. F. Schroder. Na afgemonsterd te hebbennam hij in haast de reis naar Antwerpen aanzonder het be wijs zijner afmonstering af te wachten. Te Rosendaal werd hij aangehou den voor den Commissaris van Politie gebragtenin weerwil van zijn protest, op grond van een signalement en onder beschuldiging van diefstal in ecne slaapstede, vroeger te Rotterdam gepleegd, in den toren gezet en den volgenden dag geboeid naar Rotterdam gevoerd. Toen hij daar voor den Commissaris was gebragt, zeide deze hem, dat hij de persoon niet was. Het stond hem nu vrij zonder eenige vergoeding zijne reis op nieuw tc beïinnen. Te Gouda was eergisteren de verwersbaas Lugthart met zijnen jongslen zoon bezig met het verwen van de lijst van een pakhuis op de havenop een uitgestoken verwerssleiger. Dit steiger, niet stevig genoeg bevestigd, kantelde en slingerde den zoon met de ladder, op welke hij stond, naar beneden; deerlijk gewond werd hij bijkans zielloos in liet pakhuis gebragt. Heelkundige hulp, hoe spoedig ook verleend, was niet in staat hem in het leven te behouden. Inmiddels had de vader met zijne armen zich aan de ljjst weten vast te houden. Zijn angslgeschrei was hartroerend. Verschil lende personen, waaronder een metselaars- en timmermans baas, zich in de nabijheid bevindende, begaven zich binnen het pakhuis, waarvan zij, daar een dakvenster ontbrak, een gat in het dak sloegen. Op die wijze kwamen zij bjj de voorlijst en kondendoor middel van aangebragte touwenden in levensgevaar verkeerenden man redden. Dingsdag en Woensdag 11. hebben over sommige streken van Gelder land, Overijssel en Friesland allerhevigste onweders gewoed, vergezeld van zware stortregens en hagel. Op verschillende plaatsen is de bliksem inge slagen. Te Steenwijk (Overijssel) zag men van de stads wallen in ver schillende rigtingen brand. Men had aldaar vernomen dat te Blankenham «ene nieuw gebouwde boerenplaats met inboedel en cene aanzienlijke hoe veelheid hooi was verbrand. In de nabijheid van de genoemde stad werd een persoondie zat te melkendoor den bliksem getroffenhij werd in een bewusteloozen toestand gevondenterwijl het haar van de koe was gezengd. In den omtrek van Giethoorn zijn een aantal hoornen ontworteld. De Zandweg nabij Kallenkoten heeft bijna 2 voet onder water geslaan. Te Zwartsluis woedde een orkaanwaardoor al de op de kermis slaande kramen en tenten zijn omvergeworpen; een in het water liggend schip op zij ge worpen en groolelijks beschadigd werden eene van de in de weide loopende koeijen is opgenomen en op eene andere plaats dood nedergeworpen. Nabij Logchem (Gelderland) is de bliksem in de boerenwoning van den land bouwer G. J. H.geslagenen wel zoodanigdat de vlammen terstond de geheele woning aantastten en de boer met zijne dienstboden niet dan in allerjjl het brandende perceel kon verlaten. De nog jeugdige vrouw, moe der van twee kinderenis met haar dochtertje van 6 jaren in de vlammen omgekomen; men vond later haar lijk deerlijk verminkt voor het venster liggende, terug, als had zij nog pogingen in het werk gesteld om haar leven te reddenwelligt is zij ook door den bliksem getroffen en bewusteloos uedergestort. 6 koeijen en 2 varkens zijn mede daarbij verbrand. Te Har- lingen (Friesland) heeft het onweder weinig nadeel loegebragt, maar door een windhoos, die gelijktijdig woedde, zijn van vele gebouwen de daken vernield dakpannen afgeworpenkappen van molens en zwikstellingen daarvan beschadigd, zware muren van een nieuw tigchelwerk verschoven, «ene houtschuur bijna omgeworpen, enz. Twee boerenplaatsen nabij Jor- werd zijn door den bliksem in brand geraakt, en ook de woning van den landman Bosma te Delfstrahuizen is daardoor vernield. Uit al de genoemde plaatsen wordt gemeld dat de hitte op die dagen buitengewoon groot was. Te Steenwijk had de thermometer van Fahren heit 95° geteekend. Te Zwolle zijn drie personen van liet eiland Schokland in verzekerde bewaring gebragt, onder beschuldiging van moedwillig iemand in zee te hebben geworpen. In de vorige week is te Zierikzee de kuip van den gashouder ander maal gesprongen. Eerst acht dagen te voren was, na gedane herstellingen aan den kuip, het licht ontstoken. Te 's llerlogenbosch is eergisteren de eerste provinciale tentoonstelling op het stadhuis plegtig geopend. Te Roermond waren dezer dagen drie jongens door een gal in den kruidtoren gekropenten einde eene duif magtig te wordendie zij daarin hadden zien vliegen. Om te kunnen zien slaken zij lucifers aan en maakten zich meester van eene aanzienlijke hoeveelheid kruid, kropen uit den toren en gingen zich vermaken met het aansteken van kruidhoopjes. Dit heeft echter zoo lang geduurd lot de geheele hoeveelheid ontvlamde en zij allen aanmerkelijke brandwonden bekwamenzoo zelfs dat er vrees voor hun leven bestaat. Gelukkig dat het kruid in den toren bij hel aansteken der lucifers geen vuur heeft gevat, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. De stoomkorvet Japan, hier te lande voor rekening van de Japansclie Regering gebouwd, en onder bevel staande van den Luit. ter zee Ridder Ruyssen van Katlendyke, is op 11 Junij in Simonsbaai binnengeloopen. Dingsdag 11. is in het stadje Vreden, op Pruissisch grondgebied, niet verre van onze grenzen, brand ontslaan, die niet was te stuiten, dan nadat, vier vijfde deel der stad in de asch lag. Gelukkig is er niemand bij dit onheil omgekomen. Uit onze grensplaatsen WinterswijkGroenlo en Eiber gen is de brandweer terstond ter hulp gesneld, en juist van pas, want men vond in de stad niets dan woedende vlammen en verslagen menschen, zonder hulp of leiding, daar de Burgemeester wegens ambtsbezigheden af wezig was. Aan volhardende krachtsinspanning is het gelukt het vuur te bedwingen. De schade wordt op bijna een millioen thaler geschat. De brand is ontstaan bij een kleedermaker, die beschonken zijnde, in zijn bed een pijp lag te rooken. Het grootste deel der inwoners is buiten de stad gelegerd. 'sGRAYENHAGE, 8 Augustus. Door Z. M. is de Kapitein van Dömniing van het 36st( Pruissische infanlerie-regemcnt, benoemd lot Ridder van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 4de reg. dragonders: tot lslcn Luit. den 2den Luit. Jhr. W. van Loon, van het corps; bij het wapen der artillerie: lot lslcn Luit. den 2dc" Luit. H. J. Kuipers, van het wapen, voor den lijd van 5 jaren geplaatst bij het leger in Oost-Indie, hij het reg. veld artillerie, tot Ist™ Luit. de 2de Luit'. W. K. L. van Helden, H. M. Sleenberghe, F. Knoole, D. H. Cromhout en J. A. van Otlerloo, van het corps; bij het is" reg. vesting-artillerie, tot lsten Luit. de 2de Luit'. R. W. Kraft, W. Bcyerinck en P. B. Koek, van het corps; bij het 2dc reg. vesting-artillerie, tot l'lc« Luit. den 2de" Luit. C. L. Doorman, van het corps; bij het 3de reg. vesting-artillerie, tot l«te» Luit. de 2de Luit». 11. W. van Marie, R. Verschoor en Jhr. W. F. G. A. von Pestelvan het corps; bij het reg. rijdende artillerie, tot l»leo Luit. de 2de Luit'. Jhr. W. A. Ai ling von Geusau eil Jhr. W. G. Hovy, van het corps; bij het corps inge nieurs, mineurs en sapeurs: tot lslen Luit. de 2dc Luit». J, F. Bejjen en F. II. Ampt, van het corps. De nieuw benoemde Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad der Ne derlanden, Mr. J. W. llömer, heeft, in handen van Z. M. den Koning op het Loo, den gevorderden ambtseed afgelegd. Men verneemt dat het Z. M. heeft behaagd de Onderofficieren en man schappen der tirailleur-compagnicneene verhoogde toelaag per dag toe te kennen. Gisteren middag heeft er bij Prins en Prinses Hendrik een groot diner plaats gehad, dat door den Kroonprins en de Kroonprinses van Wurtem- berg werd bijgewoond. De Minister van Justitie is weder in de residentie teruggekeerd. De Koninklijke Bibliotheek alhier is dezer dagen verrijkt geworden met een prachtexemplaar van twee belangrijke en voortreffelijk uitgevoerde werken, namelijk J. J. Audubon's Birds of America, from drawings made in the United States and their Territories, 7 deel enroijaal 8°, met 500 fraai gekleurde platen, en J. J. Audubon's and Rev. J. Bachman's Quadru peds of North America, 3 deelenroijaal 8", met 155 niet minder uitmun tend gekleurde platen. Deze werken zijn door de Regering der Vereenigde Staten, aan die van Nederland ten geschenke aangeboden. In de zitting van de Prov. Staten van Zuidholland van gisteren is het reglement voor den polder Sluipwijk aangenomenmaar het onderzoek van de nog overig zijnde reglemententen gelale van 103op voorstel van

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1