EKCiELAXD. LONDEN, 28 Julij. Zondag morgen heeft H. M. de Koningin der Nederlanden de godsdienst oefening in de Temple Church bijgewoond, en in den namiddag een uit stapje naar Hamstead gedaan. In het Lagerhuis heeft de lieer Disraeli, in eene uitvoerige rede, het regerings-slelsel in Indië bestredenen de benoeming eener Commissie tot onderzoek voorgesteld. Zulks is verworpen, maar een voorstel van Lord Russell aangenomen, om aan de Koningin de verzekering te geven van de ondersteuning van het Huis in het aanwenden van alle pogingen om orde, rust en onderwerping in Indië te herstellenen in het bezigen van alle maatregelen die tot bereiking van dit doel zouden kunnen leiden. Baron Rothschild is alhier, gelijk te verwachten was, op nieuw tot lid van het Parlement verkozen. Bij een brand die eergisteren morgen in een huis in Holborn uitbarstte is de 74-jarige bewoner der eerste verdiepingde Heer Chappellin de vlammen omgekomen. Toen de Agamemnondie den telegraafkabel voor den Atlantischen Oceaan aan boord heeft, te Greenwich het anker ligte, kwamen gelijktijdig de stoomschepen in beweging, waardoor het schip eene verkeerde rigling nam. Daardoor kreeg het windas met geweld eene rugwaartsche beweging, en slingerde 15 man door elkanderwaarvan sommigen armen of ribben en een zijn beide beencn brak. Het reusachtige stoomschip Great Easterndat te Blakwall in aan bouw is, zal voor de verlichting, van eene eigene gasfabriek voorzien worden. Volgens de Mom. Post zouden de Staten van het Tolverbond schade vergoeding van Engeland eischcnvoor de verliezen door hunne onderdanen geledenbij gelegenheid van de beschieting van Cantonwaarvan aan hunne aldaar gevestigde Consuls niet vooraf kennis was gegeven. Met de laatste brievenmaal uit Australië, is berigt ontvangen; dat aldaar twee klompen goud gevonden zijn, die gezamentlijk 200 ffi wegen. De waarde daarvan wordt geschat op 12,000 De tijdingen thans uit Bombay ontvangen loopen lot 1 Julij. De zoo zeer verlangde inneming van Delhi heeft geen plaats gehad, integendeel de stad bleef weerstand biedenen de bclegeringstroepen wachtten op verster king. In Bengalen waren in de meeste provinciën onlusten uitgebarsten. De inlandsche troepen te Calcutta waren ontwapend. Het geregeld verkeer der posterijen was op vele plaatsen afgebroken. De voormalige Koning van Oude en zijne Ministers waren in bewaring genomen, omdat men geloofde dat zij de inlandsche troepen tot muiterij hadden aangespoord. De Augsb. Zeit. deelt een berigt mede uit Calcutta, waarin de staat van zaken in Britsch Indië veel ongunstiger wordt afgeschilderd, dan in de Engelsche dagbladen. Ook Lacknande hoofdstad van het ingelijfde koningrijk Oude, bevindt zich in handen der opstandelingen, die bijna alle Europeanen aldaar hebben vermoord. Het geheele noordwestelijke gedeelte van Indië moet voor de Engelschen als verloren geacht wordenindien het hun niet mogt gelukken het te heroveren. In onderscheidene bloedige ge vechten met de opstandelingen, is een groot aantal Engelsche Officieren, en onder deze een Brigade-Generaal, gesneuveld. In een brief uit Calcuttate Parijs ontvangenleest men de volgende veelbeteekenende woordenGisteren waren wij als naar gewoonte aan tafel 14 personen sterk; heden slechts 5. Als de inlander de hand aan een onzer slaat, verleent hij geen kwartier." Uit China is berigt ontvangen dat de Chincsche vloot in twee gevech ten bijna vernield is. De Chinezen betoonden veel moed. Van de onzen zijn 83 man gesneuveld of gekwetst. Te New-York hebben op den 13de" een aantal van 5 a 6000 gewa pende lieden de straten doorioopen, roepende: weg met de stedelijke polieie. Het is aan de overheid echter gelukt, na eene kleine worsteling, de orde te herstellen. Talrijke gevangennemingen hebben plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS28 Julij. De Keizer wordt morgen avond van Plombières terug verwacht. De Heer BarmannZwitsersch Gezant alhier, moet zijn ontslag aan zijne Regering verzocht hebben. Men noemt Dr. Kern als zijn opvolger. Alhier is het gerucht in omloopdat Prins Adalbert van Pruissen eene expeditie zoude ondernemen tegen de zeeroovers van het Rif-eiland, met wien hij voor geruimen tijd eene bloedige ontmoeting gehad heeft. Sedert eenigen tijd werden op de beurs alhier verschillende valsehe berigten uitgestrooid; het is thans der politie gelukt, cenige der daders op te sporen. Zij zijn terstond van de beurs verwijderd en naar de gevan genis overgebragt. Ledru Rollin heeft een brief aan den Regter van Instructie alhier ge schreven, waarin hij de tegen hem ingebragte beschuldiging verre van zich afwerpt. De Fransche uitgewekenen te Londen ontkennen alle deelneming aan de zamenzweringen zeggen dat de Regering zulks verzonnen heeft om de openbare meening in Engeland tegen hen in te nemen. Op den spoorweg van Nanles naar Sl. Nazaire, is nabij Couëron, terwijl verschillende treinen elkander op den weg kruisteneen trein van 20 met zand geladen waggons bij eene kromming van den weg tegen een locomotief en tender aangestoomdmet zulk een verschrikkelijken schok dat de tender verbrijzeld werd. De Heer Letortwerktuigkundige op dien weg, werd onmiddelijk gedood; de machinist is zoo erg gekwetst dat men voor het behoud van zijn leven vreest, en de treinvoerder heeft eene zware wond aan hel hoofd bekomen. Te Vichy in het Dep. Allier vindt men de voornaamste versteeningen van den Puy-dc-Dóme. Er zijn daar bronnen die alles versieenen wat men er indompelt. Onlangs verloor een Engelschman zijne vrouw, die hij leeder liefhad, en verlangde van een man te Saint Ncctaire, die hem versteende voorwerpen had verkocht, dat hij den prijs zou opgeven, waarvoor deze, daar de Engelschman hier zijne vrouw niet kon doen balsemen, het lijk wilde doen versieenen. De man wilde er niet aanen de polieie is tusschen beide moeten komen, om den Engelschman te beduiden dat zulks niet ge oorloofd was. ITALIË. Men meldt uit Rome, dat men voornemens is den Paus bij zijne terug komst in het begin van September plegtig in te halen. Volgens besluit van den Gemeenteraad zullen alsdan voor de armen der stad elk pand bene den thaler uit de banken van leening worden gelost en zij buitendien gedurende 3 dagen van brood en vleesch worden voorzien. Op den 12den Julij heeft men te Venetië eene golvende aardbeving waargenomen, die 4 a 5 seconden duurde. De lucht was bewolkt maar kalm. Ook te Treviso en te Rovigo is deze schok gevoeld. De Vesuvius spuwt weder vuur en lava uit, gelukkig echter in de rigling der rotskloven. PKEISSEN. BERLIJN, 28 Julij. De alhier overleden bankier Leidersdorf heeft, uit achting voor de nage dachtenis van Schiller, aan den oudsten mannelijken nakomeling van dien dichter, eene jaarlijksche rente van 400 th. vermaakt. Volgens een berigt in de Köln. Zeit. zou tusschen Baden en Frankrijk eene overeenkomst tot stand zijn gekomen lot den aanleg eener vaste brug over den Rijn tusschen Straatsburg en Kehl. Pruissen zou zijne geopperde bedenkingen hebben laten varen, waartegen de Zuid-Duitsche Stalen van hun verzet tegen den aanleg der vaste brug bij Keulen zouden hebben afgezien. Te Aken heeft men gisteren twee aardschuddingen waargenomen. Op sommige plaatsen bespeurde men beweging der meubelstukken en schuddin gen der muren, benevens een sterk rollend geluid. OOITENRIJK. WEENEN, 27 Julij. De Laibach-Triëster spoorweg is heden in tegenwoordigheid van den Keizer en van onderscheidene Ministers geopend. De Kroonprins van Napels is te Muncben aangekomenom verloofd te worden met de Hertogin Maria van Beijeren, dochter van Hertog Maxi- miliaan en zuster van onze Keizerin. De Koning der Nederlanden heeft den Voorzitter der Bondsvergade ring, Graaf Rcchberg, lot Grootkruis van de Eiken Kroon benoemd. De Koningin van Griekenland bevindt zich thans mede op Schünbrunn. De post van hier naar Salonichi is den 15den Junij tusschen Sofia en Seres aangehouden en geplunderd. Onze Regering heeft afdoende maatrege len van de Porte verlangd, ter beveiliging van de postwegen. Intusschen zullen voorlaan geene gelden of kostbaarheden over den landweg worden verzonden, maar zullen de belanghebbenden zich daartoe van den weg over Triest en verder ter zee moeten bedienen. De bezwarendie de oprigting eener handelsschool tegenhieldenmoe ten nu, naar men verneemt, uit den weg zijn geruimd. Men is overeenge komen dat de Leeraar in de Geschiedenis en de eerste Directeur der inrigting de godsdienst van den Staat moeten belijdendoch dat het voor de overige leden van het onderwijzend personeel onverschillig is tot welke kerk zij behooren. RUSLAND. Van Regeringswege is bepaald dat voorlaan kinderen van Officieren en Ambtenaren, die niet van adel zijn, op de militaire scholen kunnen toege laten worden. De Keizer heeft verboden omvan de Israëliten sprekendehet woord Jood te gebruikenaangezien de lage volksklasse zulks als een scheldwoord bezigt. Voorlaan zal men steeds het woord Israëliten moeten bezigen. TURKTE. Men verneemt dat de Bey van Tunis eene schadeloosstelling in geld heeft geschonken aan het gezin van den Israëliet, die aldaar onlangs is ter dood gebragt. Op aandrang van de Europesche Consuls zijn krachtige maatregelen genomen om zulke wandaden te voorkomen. Tusschen de Engelsche en Fransche Gezanten moet de spanning thans grooter zijn dan ooit. Men verwacht dat de Heer de Thouvcnel Frankrijk niet lang meer zal vertegenwoordigen. Burgerlijke Van den S3 tot en met den 29 Julij 1957. BEVALLEN: E. M. van der Meel, geb. van der Linden, Z.P. van den Burg, Z. D. Swartgeb. van den BoschZ. G. Raargeb. Scholten D. J. M. van der Meergeb. van den WijngaardZ.levcnl. A. van der Walle Z. M. Plugeb. MontieD.levenl. A. G. van Doornegeb. Helmerhorst Z. A. Onnekinkgeb. van der Mark D. M. A. Goldenbcrggeb. Nieuwen- huizen, Z. J. Lips, geb. Pont, D. P. du Chattel, geb. FransenZ. J. Boon, Z. E. Pupping, geb. la Feber, D., levenl. S. M. van Steenbergen, D. C. Rennégeb. VinkesleynZ. E. van den Berg D. J. de Vriend geb. DevileeD. GEHUWD: P. de LcuWedr. en C. VinkesleinJd. A. J. de BeerJm. en E. van der StokJd. J.Boudri, Jm. en A. E. van den Berg, Jd. J. P. Taver ne, Jm. en M. M. de SmitJd. J. A. van der Chijs, Jm. en M. P. van Kooien Jd. S. 11. RinkesJm. en J. C. van ItersonJd. OVERLEDEN J. Meijer60 j. E. EsdertsD.1 j. en 10 m. S. Blank- waard, geb. Aarsen34 j. C. Werkman 20 j. M. F. Onderwater, D.9 j. en 3 m. E. n. Sol, D.1 j. en 10 m. C. Solzcr, D.lj. en 3 m. F. Das, 24 j. J. .1. Aniba20 j. C. Mcerleveld D.8 m. P. van der Lof, Z. 7 m. J. M. Servaas, D.3 m. C. M. Haalebos, geb. Zuurdeeg, 84 j L.van den Brandt, 74j.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3