misverstand had gegeven. De Regering liail voorgesteld dit artikel aldus te lezen: »De jaarwedden van alle, tijdens liet in-werkingtredcn dezer wet dienstdoende, openbare hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen worden zoolang zij hunne betrekking bekleeden, in geen geval tot een minder be drag geregeld dan heigeen zij in de laatste 5 jaren, aan gemeld tijdstip voorafgegaan, of voor hen, die korter in dienst zijn geweest, over hel kortere tijdvak, in hunne betrekking, gemiddeld, jaarlijks, aan inkomsten hebben genotenwelke wijziging wordt aangenomen. Daarna kwam in behandeling het nieuwe artikel, op verlangen der Rege ring te voegen achter art. 07, en handelende over den termijn om de nieuwe voorschriften in werking te brengen. Na verwerping van eenige amendementen is ook dit artikel aangenomen met 38 tegen 22 stemmen. Voorts werden aangenomen art. 68nadat de Regering een amendement van den Heer Dullert had overgenomen en art. 69 zonder eenige beraadslaging. De Heer Sloet stelt alsnu een nieuw artikel voor, namelijk: »Ilet geven van onderwijs is aan geen palentregt onderworpen. Alle acten van be kwaamheid, benoeming, processen-verbaal en overige schrifturen, het onder wijs betreffende, zijn vrij van zegel en registratie." Dit amendement wordt echter later ten gevolge van gedane aanmerkingen ingetrokken. Art. 70 wordt met eenige wijziging, door de Regering voorgedragen, aangenomen. Alsnu wordt het geheele ontwerp tot regeling van het Lager Onderwijs aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. Tegen, de 1111.Elout van Soeter- woude, van Foreest, van Reede van Oudtshoorn, Luyben, van Lynden, van Nispen van Sevenaer, Groen van Prinsterer, van WintershoveoHoff mann, Mackay, Bots, Meylink en Dommer van Poldersveldt. Afwezig, de 1111.: Vegelin van Claerbergen, Thorbeckc, Schimmelpenninck van der Oye, de Kempenacr, Anemaet, L. Storm, de Limpers en Sirens. Onmiddellijk na afloop der stemming, deelt de Voorzitter mede, dat is ingekomen de volgende missive van den Heer Groen van Prinsterer: Mijnheelde Voorzitter «Nu de beraadslaging over de wet op het Lager Onderwijs is afgeloopen, neem ik, met smart, doch uit persoonlijk pligtbesef en na rijp beraad, mijn ontslag als lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. «Gelief, Mijnheer de Voorzitter! met de uitdrukking mijner hoogachting, te ontvangen, en ook aan de Kamer over te brengen, mijn dank voor de welwillendheid, die mij, bij menig verschil in zienswijze, van de meeste leden ten deel viel." Van dit genomen onlslag zal worden kennis gegeven aan den Minister van Binnenl. Zaken. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over hel ontwerp van wet, tot aanvulling der bepalingen, ten aanzien van den vrijdom van accijns op den turf en de steenkolen. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten en die over art. 1 geopend. Morgen voortzetting. Zitting van Dingsdag 21 July. Voortzetting der beraadslagingen over het laatstgenoemde ontwerp. Art. 1 wordt na eenige beraadslaging en Art. 2—5 zonder beraadslaging aangenomen en daarna het geheele ontwerp met 25 legen 21 stemmen. Daarna werden de algemeene beraadslagingen geopend over het wets ontwerp tot inkoop van nationale schuld, waarvan de bestemming nader bij de wet is te regelen. Over 't algemeen bleek het daaruit dat het wets ontwerp veel tegenstand vindt. De Minister van Finantien heeft herhaalde malen hel woord gevoerd, om de geopperde bezwaren uit den weg te ruimen. Later is art. 1 en 2 zonder beraadslaging goedgekeurdmaar art. 3 met 26 legen 23 stemmen en art. 4 met algemeene stemmen verworpen. De Heer van Akerlaken heeft daarop een nieuw art. voorgesteld, strek kende om de certificaten van deelneming en de inschrijvingen, bij verkoop verkregen, op de grootboeken af te schrijven. De Minister verzet zich daar tegen, waarop de lleer v. A. zijn amendement intrekt. Ten slotte wordt het ontwerp aangenomen met 47 tegen 4 stemmen. Na nog eenige andere werkzaamheden wordt de Vergadering tot nadere hijeenroeping gescheiden. afgebrand. Het geheel was voor 600,000 fr. verzekerd. Op de kermis te Rupeimonde hebben verregaande ongeregeldheden plaatsgehad. Eenige inwoners van de gemeente ltasele, ten getale van 30 a 40, die met de inwoners van hel eerstgenoemd dorp een twist te ver effenen hadden, zijn met stokken gewapend, derwaarts'gegaan cn hebben alles in rep en roer gebragt. Ai de personen die zich op straat vertoonden zijn grovelijk mishandeldmeestal vrouwen en kinderen. Er moeten ver scheidene hunner gewond zijn en naar men zegt moet een grijsaard die vreedzaam huiswaarts keerde, in tegenwoordigheid zijner vrouw zijn gedood. Een 20-tal personen is gevangen genomen. ENGELAND. LONDEN, 19 Julij. H. M. de Koningin der Nederlanden heeft Vrijdag 11. Guildhall bezocht, en is aldaar door den Lord-Mayor ontvangen. Daarna bezocht H. M. de Bank en de Beursen begaf zich vervolgens naar den Tower. Daar geleidde de Burggraaf Combermere met zijnen staf haar door het kasteel. Verder bezocht de Koningin de drukkerij van de Times, en begaf zich vervol gens naar het nuis der Lords, waar II. M. door Sir Charles Barry werd begeleid, en eenigen tijd de beraadslagingen van het Huis bijwoonde. Des avonds begaf H. M. zich met haar gevolg naar het Huis der Gemeenten en hoorde de beraadslagingen meer dan een uur. Gisteren heeft H. M. de Westminster abdij en het glazen paleis bezocht en des avonds de voor stelling in de Koninklijke Italiaansche opera bijgewoond. Heden heeft II. BI. de godsdienstoefening in de kapel van de Nederl. legatie bijgewoond. In den namiddag deed H. BI. een uitstapje naar Hamp- lon-Court, van waar zij naar Londen terugkeerendeaan den Hertog en de Hertogin van Blonlpensier te Richmond een bezoek bragt. Een groot aantal leden van het Huis der Gemeenten heeft eene bij eenkomst gehoudenom te beraadslagen over de middelen ten einde den wederstand van het Huis der Lords tegen de toelating der Israëliten in het Parlement krachteloos te maken. In het Huis der Gemeenten heeft Lord Russel voorgesteld om een besluil te nemen, dat ieder nieuw lid vrijheid heeft dien eed af te leggendien hij het meest verbindende voor zijn ge weten acht. Door eene Commissie van het Lagerhuis is verklaard, dat de verkie zing van den Heer Bloore tot Parlementslid in het Iersche graafschap Blayo ongeldig is, als zijnde door de aanwending van onbehoorlijken invloed, en bepaaldelijk van «geestelijke bevreesdmaking" bewerkt. De Commissie heeft twee Kath. geestelijken, daarbij bovenal werkzaam geweest zijnde, aangewezenopdat hel Huis jegens hen zulke maatregelen zou nemen als het nuttig en noodig zou achten. De door de Regering gevraagde gelden ter dekking van de kosten van den afgeloopen oorlog met Pcrzie cn voor de expeditie naar China, zijn door het Lagerhuis toegestaan. Lord Palmerston heeft bij die gelegenheid verklaard, dat Engeland niet met de Regering van China in oorlog is; dat Lord Elgin trachten zou op minnelijken weg van het Pekingsche hof her stelling te verwerven van de grievendie Engeland heeft tegen den Onder koning van Canton, en dat Engeland eerst dan, wanneer die poging mogt mislukkenaan China den oorlog zal aandoen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag brak op niet minder dan 9 verschillende plaatsen dezer hoofdstad of der voorsteden brand uit. Door een dier branden werd het pakhuispand van den graanhandelaar llicklam in Osborneslreetin de ascli gelegd en zijn de naburige huizen beschadigd. In Cortageplace zijn verscheiden werkplaatsen van den timmerman Lonelt vernield. Volgens de jongste beriglen uit Tripoli heeft de Vorst van Tomboekloe een der grootste Staten van Afrika's binnenlandonlangs een Gezantschap herwaarts afgevaardigd. Blen verwacht daarvan iets goeds voor de ontwik keling van het handelsverkeer met Afrika. Het getal der in de eerste helft van dit jaar in Noord-Amerika aange komen landverhuizers, bedraagt25,000meer dan in de eerste helft van 1856. Tijdens de jaarlijksehe viering van de onafhankelijk-verklaring der Vereenigde Staten (4 Julij) is de rust te Nieuw-Vork verregaande gestoord geworden. Benden boosdoeners welke die stad en omstreken verpesten hebben een gevecht op de stralen geleverd. De nieuw ingerigte policie was niet bij magte de orde te handhaven; de militie is te hulp moeten komen. Men spreekt van 10 dooden en 80 gekwetsten. De afgedankte leden van de policie worden verdachL in deze zaak de hand te hebben gehad, om de nieuwe policie moeijelijkheden te berokkenen. FRANKRIJK. PARIJS 19 Julij. Op raad der Ileeren Billault cn Pie'lri zal de Keizer zijne policie in hel buitenland op een uitgebreiden voel inrigtcn. Blen spreekt van de vervanging van den Heer Haussmanals Prefect van de Seine. De ontzettende schuldenlast waaronder de hoofdstad thans gebukt gaat en welke nog dagelijks toeneemt, ten gevolge der doellooze verfraaijingen, schijnt eene oorzaak van algemeene ontevredenheid jegens dien Heet' te zijn. De begrafenis van Beranger is in goede orde afgeloopen. Gelijk men te verwachten had, was er eene aanzienlijke massa troepen op de been. Bleer dan 200,000 menschen waren er geschaard van de rue Vendóme af lot aan het kerkhof van Père Lachaise; maar in weerwil van deze groole toeloop is de tusschenkomst der policie niet noodig geweest. Niet eene oproerige kreet is gehoord. De Keizer liet zich door een Adjudant en het Instituut door eenige Afgevaardigden vertegenwoordigen. Dit de verbazende militaire voorzorgen en den spoed (slechts 20 uren na het overlijden) waar mede het lijk is ter aarde besteld, blijkt het dat de Regering voor eene storing der openbare rust beducht was. Het mag bij deze gelegenheid niet onvermeld blijven, dat de Regering alles zoodanig heeft ingerigt datzoo als een der Ministers moet gezegd hebben de bezetting dezer stad binnen 5 nren verdrievoudigd kan worden. Volgens l'linivers, heeft Be'ranger op zijn sterfbed de kerkelijke abso lutie ontvangen; zijn voor hem de heiligen en martelaren aangeroepen, en heeft hij den Pastoor der kerk St. Elisabeth gezegddal menals men jong isvele dingen doelwaarvoor men zich op rijperen leeftijd wel zou wachten. Op het groole plein van de school voor de geneeskunde is het stand beeld voor Bichat, het laatste kunstgewrocht van David van Angers, plegtig onthuld. Bichat, die voor meer dan 50 jaren in den ouderdom van 32 jaren stierf, was de beroemdste medische hervormer van Frankrijk. Zijn werkRecherches sur la vie et la mort is door geheel Europa beroemd. Eergisteren is de spoortrein tusschen Parijs cn Lyon door een hevig onweder overvallen. De bliksem is in den vorm van een vuurbol in den post-wagon geslagenevenwel zonder ongelukken te veroorzaken. Een ambtenaar is echter door den damp bedwelmd, maar later tot zich zeiven gekomen. De Parijsche berigtgever van de Times meldt, dat de Sultan van Akjuan BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 20 Julij. De Koning en zijne kinderen zijn uit Engeland teruggekeerd. Hier ter stede is eene schuitevoerders vrouw dood op de straat neder- gcvallen. Zij was omringd van hare 3 kinderen, en had een zuigeling van 5 maanden aan de borst. Slechts eenige dagen geleden was haar man op de Schelde omgekomen en zij was op weg geweest om zich rouwgoed aan te schaffen. Te Tongre-Notre-Dame is eene groote disteleerderij met sloommolen enz.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2