LEYDSCHE De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. WOENSDAG 22 JULIJ. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHK BERIGTEN. i LEYDE1V21 Jiilij. Bij liet hoofd- en hij het onderbureau ter inlevering van stembriefjes voor de verkiezing van 9 Leden van den Gemeenteraad, zijn van de 1435 kies- geregtigden G05 kiezers opgekomen. Bij gunstig weder zal het Muziekcorps der Schutterij op Donderdag aanst.des avonds ten 7 ure, op het Plantsoen, de navolgende stukken ten gehoore brengen: N°. 1. Fanfare militaire en formc- de Marchc (lre exe'cu- lion) (Ascher); 2. Ouverture Haydée ou le Secrèl (Auber); 3. Galop de I l'ope'ra Les Montenegrins (Kiihner); 4. Fantaisie Concertante sur des Me'- lodie's de FOpe'ra Jerusalem, Solo pour Clarinet teHaulbois et Trompette (Dunkier); 5. Grande Valse (Klieg'l); 6. Taplou des militaires Hollandais, Fantaisie originale (lrc exe'culion) (Leuers). Onder Soeterwoude is heden nacht brand ontstaan in de herberg van Picler Kwant. Door spoedig aangebragte hulp is er nog veel behouden ge bleven. Naar wij vernemen is de eigenaar voor brandschade verzekerd. In de Kerk. Cour. leest men het volgende: Op 11. Dingsdag hield de Synode der Ned. Herv. Kerk, des voormiddags ten 10 ure, in de Klooster kerk te 's Ilage eene openbare zittingwaarin Dp. A. KuenenCandidaat lot de H. dienst en Iloogleeraar en Academie-prediker aan de floogeschool te Leyden, overeenkomstig de bepalingen in art. 55 van hel reglement op de vacaturen, als Predikant werd bevestigd. De oplegging der handen ge schiedde, namens de llooge Kerkvergadering, wier leden van hunne zit plaatsen waren opgestaan en zich in wijde kringen aan beide zijden van den Iloogleeraar geschaard hadden, door haar Moderameu; terwijl ook de behuwdvadcr van Dr. Kuenen, de Iloogleeraar Muurling, toetrad, om aan deze kerkelijke handeling deel te nemen. Na den afloop hiervan, werd de Secretaris verzocht voorlezing le doen van de acte der bevestiging, waarbij aan den meer genoemden Hoogleeraar al de reglen van den Evangeliedienaar in de vaderlandsche kerk worden toegekend, en al de pliglcn, daaraan verbonden, worden opgelegd; welke acte hem vervolgens werd overhandigd door den Voorzitter (Ds. van Doesburgh Pred. le Rotterdam) die èn door zijne korte rede, waarin hij o. a. van het eigenaardig verband tnsschen kerk en wetenschap gewaagde, èn door zijne toespraak lot den bevestigde, zijne uitnemende geschiktheid aan den dag legde, om deze zoo zeldzame plegtig- lieid op de meest gepaste wijze en met waardigheid le besturen. In de gewone vergaderzaal teruggekeerd, verzocht de Hoogleeraar Schollen het woordwaarbij hij ook uit naam zijner amblgenootenden President dank zcide, inzonderheid voor hetgeen deze in de openbare zitting over de wederzijdsehe betrekking tusschen wetenschap en kerk had uitgesproken met bijvoeging van de verklaring: dat de Hoogleeraren den band met de kerk op hoogen prijs stellen; alsmede van de overtuiging, dat de uitkomst van dc vrije beoefening der wetenschap nooit eene andere zijn zaldan te roemen in Jezus Christus en dien gekruist. De Nederl. Handelmaatschappij heeft 6 schepen bevracht, 5 voor Am sterdam en 1 voor Schiedam. De wedstrijd der Kon. Nedcrlandsche Yachtclub, op Zaturdag 11. te Botterdam gehouden, had een aanzienlijk getal toeschouwers op de been gebragt. A lies is in de beste orde afgeloopcn. Gedurende den wedstrijd dongen de jongens door lanssteken, stioolobbenlikken enz., tot groot ver maak der toeschouwers naar de voor hen bestemde prijzen. Eenige dagen geleden, zijn reeds verscheidene manden met appelen en peeren uit de Geldersche streken naar Engeland verzonden. In de op gisteren le Amsterdam gehoudene Vergadering van aandeel houders in den Nederl. Rijnspoorweg, is het dividend bepaald op 75 cents per aandeel. Naar men verneemt is de toevloed van vreemdelingen in Harderwijk nog steeds ongemeen groot. Men verzekert, dat er nog 1400 man in aan- logt zijn, aangeworven op de Zwitserscbe grenzen. Uit Steenwijkerwold wordt van den 17dcn dezer hel volgende aan de Amst. C. gemeld. Gisteren avond zag de zoon van den in de boerschap Kallencate wonenden landbouwer Jan Pies eenig licht in het achterhuis flik keren. De oorzaak daarvan opsporende, ontdekte hij lot zijnen niet gerin gen schrik, dat er door een onverlaat een nieuw aarden lest met een kool vuur, waarop eenig hooi was gelegd, onder het rieten dak was geplaatst en zich de brand reeds aan het dak had medegedeeld, welke brand echter door hem dadelijk werd gebluscht. Toen echter zijne dochter toevallig eeni- gen tjjd daarna buitenshuis ging, ontdekte zij dat het stroo in den paar denstal insgelijks vuur had gevatten gevolge van eene brandende plag of zodde, die men door de holligheid van een eenigzins afgeweken plank daarin had gebragt. Aangezien het bij denlaatsten brand te Middelburg gebleken was, dat de brandvvaarborgkaslafkomstig uil de fabriek van Giesbcrs te Roermond, niet de noodige zekerheid voor de daarin geborgen papieren opleverdezoo waren onderscheidene bezitters van die kasten met regt daarover veront rust. Ten einde hieromtrent allen twijfel le doen ophouden, is men tot eene proefneming overgegaanwaarvan de uitslag is geweest dal de be doelde kasten niet zoo onbepaald voldoende zijn bevonden, als waarvoor men ze vrij algemeen hield. De Engelsche bombardeergaljoten en stoomschepen gebezigd hij dc proe ven tot ligting van de stoomboot Ravensbournein de haven van Vlissingen gezonken, zijn thans weder vertrokken. Men heeft thans een rood geschil derde boei op de plaats gezet, overtuigd zijnde dat de ligting onmogelijk is. Het vaartuig is nu reeds zoo diep gezonkendal de grootste schepen bij lagen waterstand er over heen zeilen. In 't geheel is uit het schip voor eene waarde van ƒ70,000 gered. OVer onderscheidene plaatsen in Zeeland heeft Donderdag 11. een hevig or.weder gewoed. Onder Zaamslag en Bosehcapelle vielen stukken ijs, grooler dan iioendereijerende daardoor ontstane schade aan dc veldgewas sen in die beide gemeenten is dan ook zeer aanzienlijk, verscheidene paarden op het veld werkzaam, gingen van schrik op hol, waardoor de zoon van een landbouwer zoo ernstig gekwetst werd, dal alle hoop lot be houd van zijn leven verloren is. De oudsten van jaren kunnen zich zulk weder niet herinneren. De schade aan veldgewassen in Noordbrabant, veroorzaakt door den hagelslag van den 5dc" dezer, bedraagt, voor zoo verre men die reeds heeft opgenomen, te Sprang p. m. ƒ18,000, te Vrijhoeve-Capelle en Loonschen- dijk ƒ8,000, le Capelle (Langstraat) ƒ2,000 en te Waspik 1,500. In Noordbrabant is er sprake om van wege het drukke vervoer van Waalwijk op Tilburg en omgekeerd, ijzeren sporen le doen leggen op den provincialen weg, nevens de bestrating tusschen die heide gemeenten; het vervoer zoude alsdan per as geschieden, doch de middelen daarvoor zonden zoodanig worden ingerigl, dat men met een paard, in plaats van 2000 d 3000 kilo's, 20,000 a 25,000 kilo's in eens zoude kunnen overbrengen. In de gemeente Leende, nabij Eindhoven, zijn in de vorige week 11 huizen met stallingen, schuren en toebehoorenafgebrand. De ware oor zaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt is alles tegen brand schade verzekerd. 's GRAVEND AGE, 21 Julij. M. heeft Dr. L. Mulder, Iloogleeraar te Deventer en Secretaris van het Ned. Landhuishondkundig Congres, benoemd lol Ridder der Orde van de Eikenkroon. Door L. M. is benoemd tol Officier van Justitie bij de Arr.-Regtbank le Breda, Mr. H. F. T. van Schaeek, thans Substituut-Officier bij de Arr.- Regtbank te Maastricht. Op Donderdag aanstaande zal de Minister van Finanliën geen gehoor vcrleenen. Volgens een bij het Dep. van Koloniën uil Suriname ontvangen be- rigt, van 21 Junij jl.heerschten de mazelen nog op de plantages, en was de kinkhoest onder de kinderen bijna algemeen geworden. Overigens bleef de gezondheidstoestand in de kolonie voldoende, en heerschten rust en orde allerwege. Uil Curacao wordt aan de l'ilr. C. geschrevenDc stukken van dc ijze ren stoomboot, voor de binnenvaart in Suriname bestemd, zijn den 2Gs,en Mei te Paramaribo aangekomen. De boot is 24 last groot, met eene stoom machine van 20 paardenkracht en zal binnen 2 maanden de binnenlandsche dienst aanvangen. Reeds voor lang is de behjefte aan een sloombooldienst j in de kolonie gevoeld, en wordt die onderneming alzoo algemeen toegejuicht. Eergisteren had hier ter slede eene herinnering plaats welke wel onder dc zeldzaamheden mag gerekend worden. M. II. de la Fucnle en E. Abra hams herdachten hun 62-jarig huwelijk. Eerslgemelde telt 83, zijne vrouw 90 jaren; zij hebben in leven 4 kinderen, 16 klein kinderen en 8 achler- klcin-kinderen. Heden nacht ontstond alhier brand bij den koekbakker Burgerman op hel Spui, die bij de ontdekking het ergste deed vreezen, daar de vlam zich reeds door het dak liet zien. Door spoedig aangebragte hulp mogt men den brand weldra stuitenzoodal de schade betrekkelijk gering is. Dc werkman die in de afgeloopen week in de Groote Kerk door hel breken van een katrol naar beneden is gestort, is eergisteren bezweken. Hij Iaat eene weduwe en 5 kinderen in behoeftige omstandigheden na. Tweede Kanter der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 20 Julij. Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over art. 67 van de j wet op het onderwijs, waarop onderscheidene amendementen waren voor al gedragenwelker behandeling in de zitting van Zaturdag aanleiding lot

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1