Tweede Kamer der Staten-Generaal Zitting van Vrijdag 17 Julij. Aan de orde is de behandeling van art. 49 van de wet op het onderwijs. Twee amendementen werden daarop voorgesteld. De Heer van Nispen wilde dat de acten van bekwaamheid als hnlponderwijzer regt gaven om aan hel hoofd eener bijzondere school te slaanindien men den ouderdom van 23 jaren had bereikt. Dit amendement is door de Regering bestreden en daarna verworpen met 43 tegen 10 stemmen. Het amendement van den Heer Bos- scha heeft den Minister van Rinnenl. Zaken aanleiding gegevenom met het oog op art. 20, eene wijziging van art. 49 al. 3 voor te stellen en die aldus te lezen: «Behalve in de gevallen, voorzien bij art. 20, kan de acte van hulponderwijzer onder de voorwaardendoor ons te bepalenhet regt ge ven om aan het hoofd eener openbare school te staan." De Heer Bosscha zijn amendement ingetrokken hebbende, is het artikel alzoo gewijzigd aan genomen. Over Titel V (van het toezigt op het onderwijs) hebben de beraadslagin gen slechts kort geduurd. Art. 50 en 51 is zonder en 52 na eenige be raadslaging aangenomende verdere artt. dezer Titel tot art. 65 hebben geene bezwaren opgeleverd. Zitting van Zalurdag 18 Julij. Aan de orde is de beraadslaging over Titel VJ (overgangsbepalingen) van de wel op het onderwijs. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene wijziging van art. 66 al. 2 voorgesteld, namelijk om de thans bestaande onderwijzers van den ls,en, 2den en 3dcrl rang, alleen als onderwijzers toe te laten binnen de provincie of gemeente, waarin de acten zijn afgegeven. Ook de Heer Hoynck van Papendrecht stelt twee nieuwe alineas achter art. 66 voor. Na eenige be raadslaging is het artikel alzoo gewijzigd aangenomen. Over art. 67 ontstaan langdurige woordenwisselingen, die zelfs aanleiding lot misverstand geven. Op voorstel van eenige leden wordt besloten de behandeling op Maandag aanst. weder op te vatten. Na de aanneming van nog eenige wetsontwerpen wordt de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIS. BRUSSEL, 17 Julij. De Heer Jooris, Secretaris van hel Belgische Gezantschap bij de Porte, heeft zijne geloofsbrieven als Zaakgelastigde van Belgie overhandigd, en is bij die gelegenheid zeer heusch ontvangen door den Turkschen Minister van Buitenl. Zaken, van wien hij op nieuw de verzekering ontving, dat de Porte op de vriendschap van de Belgische Regering grooten prijs stelde en met de wegzending van den Heer Blondcel, noch de belangen, noch de waardigheid van Belgie had willen krenken. Op den spoorweg nabij Schaerbeek is een trein met zandwagens uit het spoor geraakt; verscheiden zand werkers reden met den trein mede, drie zijn gedoodvele anderen hebben verwondingen bekomen. ENGELAND. LONDEN, 16 Julij. II. M. de Koningin der Nederlanden werd bij hare aankomst alhier ontvangen door Baron Bentinck, den Nederl. Minister bij ons Hof, die H. M. begeleidde naar Claridge's Hotel, waar vertrekken voor de Vorstin, haren Zoon en haar gevolg in gereedheid waren gebragt. Na de aankomst in genoemd hotel ontving 11. M. een bezoek van de Hertogin van Kent. Woensdag morgen heeft de Prins-gemaal aan H. M. een bezoek gebragt. In den namiddag werd er op hel Buckingham-paleis groote receptie ten hove gehouden tot ontvangst van H. M. De Vorstin werd aan den grooten trap opgewacht en verwelkomd door Koningin Victoria, Prins Albert en Graaf Clarendon, 's Avonds werd op het paleis een groot banket gegeven ter eere van H. M. de Koningin der Nederlanden. In het Lagerhuis zal morgen door den Ileer Griffith de aandacht ge vestigd worden op de vraag of het bevorderlijk voor 's lands eer en belan gen zou zijn, hel plan tot doorgraving der landengte van Suez uit afgunst tegen te werkenen of het niet beter met eene belanglooze onpartijdigheid zou strookende uitvoering afhankelijk te laten van de in den aard van het terrein gelegene moeijelijkheden. De Heer de Lcsseps heeft aan de Kamers van Koophandel hier te lande een uitvoerig schrijven gerigt, tot wederlegging van de door Lord Palmer- stond gemaakte bedenkingen. De genoemde Heer zegt daarin o. a. Het zal de taak zijn van den handelsstand in Engeland, te beslissen, of, in strijd met zijne uitgedrukte meening, de belemmeringen moeten komen van den kant zijner regering. Die handelstand zal hebben te beslissen, of het geoorloofd is in zijnen naam eene staatkunde in praktijk te brengen, aan- druischende legen de beginselen van vrij verkeer en van vrijen handeldie de natie aan de wereld heeft verkondigden of het mogelijk is hardnekkig de vereeniging van twee zeeën te willen beletten, die reglstreeks naar Indie en China leiden, wanneer van den anderen kant "niets onbeproefd wordt gelatenom die uitgestrekte oorden met de beschaafde volken in aanraking te brengen. Aan het slot van den brief zegt de Heer de Lesseps dat hij in zijn schrijven de pligten jegens den ouderdom en den hoogen stand van den Lord heeft in acht genomenen dat hij het beneden zich zou rekenen tegen hem eene taal te voeren als die welke hij tegen zijn persoon heeft gerigt. Lord Palmerston heeft in hel Lagerhius verklaard, dal het getal troe pen dat naar Indie zal gezonden worden grooter isdan Lord Canning noodig geoordeeld en aangevraagd heeft. De Globe berigt dat aan 6 rege- menten bevel is gezonden om zich lot vertrek gereed te houden, waar door met de reeds afgezondene versterkingen uit Engelanduit Chinauit Perzie enz. het leger in Indie 25,000 man zoude lellen. De Times voegt hierbjj dat de Regering aan het Parlement magtiging zal verzoeken om de vloot met 2000 man te versterken, en dat eene vloot van stoomschepen bevel heeft, ontvangen naar Indie te gaan. Eene aanzienlijke versterking van artillerie gaat naar Bengalen en een bataillon zeesoldaten naar Hong- Kong, ter vervanging van de troepen die vandaar zijn vertrokken. Naar men verzekert is de sterkte van het expeditie-leger naar China met de helft vermindert, en zou de Generaal Arburnham den last hebben ontvangen om in den aanstaanden veldtogt zich slechts tol de bezetting van Canton te bepalen, welke stad noodzakelijk onder Engelsche heerschappij moet ge bragt worden. Tot een bewijs van de groote haast die de Regering maakt met de inscheping der troepen naar Indie, kan dienen dat er eene premie van 20 is uitgeloofd voor eiken dag dien de schepen voor den vaslgeslelden dag zullen afzeilen. Het Handels-muziekfeest, in het paleis van Sydenham gegeven, heeft eene zuivere winst van 7 a 8000 opgeleverd. Naar men verneemt is Mazzini, aan boord van een Amerikaansch schip te Southampton aangekomen. Gedurende den overtogt droeg hij een geestelijk gewaad. "Van de stoomboot Erin, op de hoogte lusschen Galle en Colombo vergaan, is naar men verneemt de lading, ter waarde van 180,000 en meestal uit opium bestaande, geheel verloren. Berigten uil de Vereenigde Staten vermelden dat een Spaansch eska der, uit twee stoombooten, een linieschip, tvvee fregatten, een korvet en een brikschip bestaande, en met ongeveer 2000 militairen bemand, voor Havanna is verschenen. Men oordeelt deze magt te zwak om iels wezent- lijks legen Mexico te onnernemen, en gelooft zelfs niet dat het Spanje ernst is met het voeren van den oorlog. FRANKRIJK. PARIJS 16 Julij. 's Keizers terugkomst alhier is bepaald op den 25sle" dezer. Het vertrek naar Osborne zal op 3 Aug. plaats hebben. Later zal de Keizer nog naar Biaritz gaan en na zijne terugkomst van daar het bezoek van Koningin Victoria afwachten. De vermaarde volksdichter Be'ranger is overleden, en daardoor heeft Frankrijk een van zijne beste schrijvers verloren. Aan zijne gedichten knoopen zich vast de herinneringen aan de Republiek en aan het eerste Keizerrijk. Van daar de begeerte bij de Regering om hem eene openbare begrafenis te verleenenwaardoor de plannen van sommige volksleiders die bij zijne begrafenis eenige staatkundige vertooning willen maken, verval len. De Prefect van Policie heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Frankrijk heeft een nationaal sieraad verloren; zijn zang was geheel aan het vaderland gewijd. Moglen sommige kwaadwilligen deze treurige gele genheid te baat willen nemen om wanordelijkheden te verwekken, de Regering zal zulks niet dulden. Be'ranger heeft gewild, om zonder praal ter aarde te worden besteldde Regering heeft met den executeur-testa mentair beslotendat de lijkstoet alleen zal zijn zamengesteld uit depulaliën en personen voorzien van uitnoodigingsbrieven. Hier ter slede loopt het gerucht dat de Regering besloten heeft, op aandrang van Engeland, om de strijdkrachten naar China bestemd, te ver meerderen. Na de ontvangst van de laatste Indische tijdingen zou de En gelsche Regering, genoodzaakt al de beschikbare troepen naar Indie te zendenhierop nader hebben aangedrongen. De Graaf van Syracuse heeft deze stad weder verlatenom zich over Marseille naar Napels te begeven. Een beambte in de gevangenis Mazas is betrapt op het strafbare feit, dat hij in betrekking stond met de leden van geheime genootschappen. Hjj was de tusschenpersoon van de staalkundige gevangenen en hunne partij. Van zijnen post ontzet, is hij thans zelf een gevangen man. Onze troepen hebben in Algerië weder aanzienlijke voordeelen behaald. Het geheele land Deilloul Beni-Touragh-Ihvitt is door ons leger bezet. Men stelt het als zeker dat de Generaal Mac-Mahon op 15 Aug. aanst. tot Maar schalk zal worden verheven. Het treffen op 24 Junij is bloedig geweest. Zelfs de Zouaven wankelden. Een Fransch deserteur gaf aan de Kabijlen inlichting en raad. Het Keiz. stoomschip Newton is op de oostelijke kust van Noord- Amerika vergaan. Van de bemanning is echter niemand omgekomen. TURK NE. Alexandrië zal de eerste stad in het Oosten zijn die door gas wordt verlicht. De toestellen zijn reeds aangekomen. Berigten uit Circassië melden dat in de vlakten van Koeban een ge vecht tussehen de Russen en de troepen van Sefer-Pacha is geleverd. De Circassische artillerie heeft zich onderscheiden en groote diensten bewezen. In Griekenland laat zich de oogst der granen en druiven uitmuntend aanzien, in weerwil der vele onweders welke in den laalsten lijd daar te lande gewoed hebben. AI» VERTENTIEN Ondertrouwd L. SPRINGER, en Delft, 17 Julij 1857. M. M. J. van SOEST. Getrouwd Mr. H. A. NEEB Advocaat te Legden, Gouda, 16 Julij 1857. en J. L. W. E. PRINCE. Getrouwd: J. M. S. SANDERS, en Levden 19 Julij 1857. M. E. TEUN1SSEN, van den Leydschendam.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2