L E Y D S CIIE COURANT. 1857. MAANDAG 20 JULÏJ. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant belioort Bijblad SI". 19.1 HIXAKM.AMISCim BKIiltirT1Gl\. i LEYDEiV18 Julij. Bij de aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraadachten j wij het niet ongepast de aandacht onzer lezers te vestigen op een stuk voorkomende in de Gemeente-Stem van 6 Julij 11., handelende over de periodieke aftreding van de leden der gemeenteraden in het algemeen. 11e uilvoerigfieid verbiedt ons dit stuk in zijn geheel op te nemenwij zullen echter trachten er den hoofdinhoud van mede te deelen. De schrijver doet j in liksche trekken al het gewigt van die aftreding, door de wet voorge schreven, uitkomen. De periodieke aftreding der gemeenteraden heeft," volgens hemten doel om die ligchamen te zuiveren van de elementen die op den bloei en de welvaart der gemeente nadeelig werken. Zoo er ge- i gronde klaglen bestaan, die de ontevredenheid der ingezetenen hebben op gewekt, is het nu de lijd van zuivering. Waar door ter zijde stelling en vervanging van mannen, die door beproefde kennis van en hartelijke inge nomenheid met de plaatselijke belangen door anderen waaromtrent men zich zag te leurgesteld en die hel geschonken vertrouwen beschaamd of de hoop en verwachting te leurgesteld hebben, onbillijkheden zijn begaan, daar is de gelegenheid aangeboden lol een noodzakelijk herstel." Vervol gens rigt de schrijver een ernstig woord tol hen die in de termen der ver- pligte aftreding vallen, en zegt: Vaak biedt men zich zeiven aan of Iaat tnen zich door vrienden voorstellen en aanbevelen na voorafgaand overleg. Dit moest anders worden. Of zouden er geene afgebedelde of ten onregte verkregen stemmen zijn of worden uitgebragi? Zij, die zich zelf aanbe velen en er geen laagheid in zien om zich aangenaam te maken of op po pulariteit jagt te makenmoesten worden afgeweerdwant het afgebedeld vertrouwen is verdacht, omdat het vaak uit eerzucht of eigenbelang voort vloeit." Volgens den S. moest ieder raadslid bij zich zeiven denken: Even gaarne als ik de opgedragene laak aanvaard en vervul, moeten de kiezers mij die toevertrouwen en daar ik mij er belangeloos mede belast, moeten zij overtuigd zijn, dal ik hun daarmede eene gewigtige dienst bewijs" Aan het slot van zijn allezins lezenswaardig betoog wekt de schrijver de kiezers op om zonder aanzien van rang, stand of kerkgeloof hun vertrou wen te schenken aan den meest bekwameneerlijken en zelfstandigen man die met een naauwgezet geweien, zonder eenigen schijn van eer-, voordeel of partijbejag te bedoelen, alleen ziel op hel belang der ingezetenen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze weck dagelijks 113 lot 122 personen. Woensdag avond heeft over Utrecht een zwaar onweder, vergezeld van een hevigen windvlaag en regen, gewoed. De U. C. deelt daaromtrent het volgende mede: Door den wind werden eenige schoorsteenen in de stad naar beneden geworpenterwijl de bliksem is geslagen in de hooge schoorsteen van de vitrioolfabriek van Mevr. de Wed. P. Smits en Zoon huiten de Weerd-barrière. Die schoorsteen is niet alleen geheel verbrijzeld, maar het vuur is verder in de grootste lodenkamer dier fabriek gedrongen, daarna in nog twee andere lodenkamers en aan de andere zijde uitgegaan. Van deze drie kamers is de eerste geheel vernield en zijn de beide anderen ook grootendeels verwoest. Het schijnt dat de brand door de stiklucht der zwavel zich zelf heeft gebluscht. Bij hel station van den Rijnspoorweg is een houten loodsdoor een windhoos totaal ten ondersten boven geworpen zoodat deze als het ware geheel vernield is. 7 werkliedendie in deze loods nog werkzaam warenzijn er gelukkig allen zonder letsel afgekomen. Te Lanteren (Gelderland) is door hel onweder een groot ongeluk voor gevallen. De arbeider Peel Schut was in de buurtschap de Valk bezig op zijn landtoen ten 8 ure in den avond een zwaar onweder kwam opzet tendat hem deed besluiten te schuilen in eene nabijgelegen hut. Piaauwe- lijks daar binnen getreden, werd die hut door een bliksemstraal getroffen, waardoor genoemde Schut onmiddelijk gedood werd en de vrouw van den arbeider de Rooy met 5 kinderen bewusteloos nedervielen terwijl de wo ning dadelijk in brand stond. liet 9-jarig zoontje van de Rooy was alleen ongedeerd en bij zijne zinnen gebleven. Het gevaar ziende, waarin allen verkeerden, heeft hij met eene verwonderlijke bedaardheid zijne zuster van 8 jaren uit de brandende woning gesleept, is vervolgens door de vlammen heengegaan en heeft desgelijks zijn zusje oud 5 jaren daaruit gereddaarna heeft hij getracht zijne kermende moeder te redden en cvenzoo zijne 2 broeders en zijne andere zuster, doch vruchteloos. Eindelijk heeft hij de koe in de stal losgesneden om die ten minste nog te redden maar deze liep tegen de vlammen in en sleepte hem mede, zoodat hij zelf bijna was omgekomen. Volgens verklaring van dit zoontje van de Rooy, was Schut door den bliksem letterlijk van een gescheurd, en had hij niemand in de nabijheid gezien om hulp te roepen. Uit meer andere plaatsen des lands ontvangt men berigten over onheilen door dit onweder te weeg gebragt. In Friesland was het met hagelslag vergezeld. Het Kerkbestuur van de Herv. Gemeente te Chaam is in het Resbl. opgekomen tegen de verkeerde berigten die omtrent het verkoopen van den klok uit den toren door de dagbladen zijn medegedeeld. Het blijkt dat de klok, als zijnde gebarsten, op aanraden van den Burgemeester uit den toren was genomen en dat men op grond van een Kon. besluit van 25 Maart 1825, waarbij verklaard wordt dal de toren in het bezit en onder het beheer van de kerkelijke administratie der Herv. gemeente zou blijvenlot den verkoop was overgegaan. Hoewel de Burgemeester dit alles wist had hij zich tegen het vervoer, dal des morgens ten 11 ure plaats had verzet. In den avond van den 12dc" ontstond er in het gehucht Overhoven onder Siltard, brand bij een daglooner, die weldra lot de belendende huizen oversloeg, met het noodlottig gevolg, dat toen men des nachts ten 2 ure het vuur meester weid, de woningen van drie landbouwers, een timmerman en drie daglooners, in de asch lagen. Met uilzondering van een varken heeft men al het vee kunnen redden. Er bestaat zwaar vermoeden dat hier brandstichting heeft plaats gehad, waaromtrent reeds een onderzoek is ingesteld. 'sGRAVENHAGE, 18 Julij. Door Z. M. is de Heer de Wit, Bevelhebber der bezetting te Middelburg, benoemd tot Commandeur, en de lslc Luitenant de Fremery tot Ridder der Eikenkroon voor de bij den laatsten brand in genoemde stad bewezene diensten. Z. M. heeft den Heer M'. 11. Rochussen, benoemd tot Secretaris van de Staats-Commissie, ingesteld tot onderzoek der mogelijkheid ecner kolo nisatie van Nederl. Indië. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: hij hel wapen der infanterie, tot 2,len Luitenant bij hel lslc reg. Jhr. W. L. van Spenglcr; bij het 2d« reg. A. A. A. A. van Laak, C. J. Baron van Ulenhove, J. C. van de Pol der en L. J. Soitman; bij het 3de reg. L. J. Pisuisse; bij het 4dc reg. Jh'. W. A. Beelaerts van Blokland; bij het 5de reg. J. II. Verschoor; bij het GJe reg. J. Visser, F. K. P. Donnadieu en J. Waldeck; bij het 7de reg. F. Ie Maire Knolzer; bij hel 8ste reg. K. 11. J. J. IlirschmannG. C. R. R. de Graeff, H. W. Riesz en H. K. F. van Teyn. Bij het wapen der caval- lerie, lot 2dcn Luitenant: bij het lslc reg. dragonders. P. N. J. Thirion en B. J. Couvée; bij het 2dc reg. dragonders, L. J. 11. Teding van Berkhout, G. L. BI. Baron Taets van Amerongen van NalewischF. L. de Graeff en G. A. Scheidiusbij het 3de regement dragonders G. J. IJssel de Schepper en W. P. G. Wieling; bij het 4dc reg. dragonders, W. C. S. J. Versfeit en C. L. A. Schrassert Bert; bij hel 5dc reg. dragonders, W. A. II. Gelderman. Bij het wapen der artillerie, tol 2dcn Luitenant: bij het ls,e reg. vesting artillerie, K. M. Verschoor, J. F. Goudriaan, J. II. Vranckcn, 11. W. van Hasselt, II. Haltinga Raven, G. A. Britnings, G. A. Ramaer, li. Zegers Veeckens en L. J. Risseeuw; bij het 2de reg. vesting-artillerie, G. F. W. BorelBI. J. Soutendam C. M. B. W. RedemagniJ. Carp, F. II. Usener, II. A. Woortman Spandaw, C. F. Schoch, A. J. C. de Roo en J. Radon Ghyben; bij het 3de reg. vesting-artillerie, J. Romein en A.C. Baron Benlinck. Tol 2dc" Luitenant bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs: J. F. H. Boonacker, G. Z. P. Marcella en P. A. T. Havelaar. Allen kadels van de Kou. Academie voor de zee- en landmagt. Z. K. 11. de Prins van Oranje is heden morgen naar Rotterdam ver trokken om tegenwoordig te zijn bij de Yacht-Club partijdie heden aldaar wordt gehouden. De Regering heeft een wets-onlwerp aan de Stalen-Generaal aangebo den, tot inkoop van 10 millioen nationale rente gevende schuld. Later, na de behandeling van het ontwerp, ingediend lot vestiging van een fonds lot bevordering der spoorwegen, zal worden bepaald of deze som hier voor, dan wel tot amortisatie zal worden aangewend. Men verwacht dat de Tweede Kamer, na de behandeling van het wets ontwerp op het lager onderwijs en van het voorstel van den Heer Dullerl tol wijziging van art. 132 van het reglement van orde, hare werkzaam heden voor hel tegenwoordige zittingjaar zal eindigen. Gisteren ten 10; ure, is aan den spoortrein, komende van Amster dam, eene pijp van de locomotief gesprongen, zonder dat dit tot eenig ongeval aanleiding gaf. De locomotief moest door eene andere worden ver vangen die uit Rotterdam per telegraaf werd ontboden. Volgens berigten van St. George Delmina, is in het laatst van April aldaar aangekomen de nienw benoemde Gouverneur, de Luit.-Kolonel van den Bossche, die niet alleen door den Koning en de Groolen van Delmina, maar ook door de bevolking met blijken van ingenomenheid is ontvangen. Hij was, bij het afzenden van dit hcrigt, herstellende van eenen aanval der landziekte, die zijne krachten zeer heeft geschokt.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1