LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 13 JULIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCnE BERIGTEN. LEIDEN11 Julij. Bij de aanstaande periodieke aftreding van leden van den Gemeenteraad, moeten als zoodanig aftreden de 1111. Mr. H. Gevers, J. van der Hoeven, Hlr. 11. C. Huyser, A. C. Leembruggen, Mr. C. J. Luzac, Mr. N. Olivier, P. II. Baron Taets van Amerongen, Mr. D. Tiebóel Siegenbeek en M. G. ten Sande, zijnde echter weder verkiesbaar. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 110 tot 122 personen. Te Vlaardingen is berigt ontvangen dat het aldaar te huis behoorende schip Cornelia op reis van Texel naar Batavia, in den nacht van 27 Mei, door onbekende oorzaak in brand geraakt, en na vruchtelooze pogingen tot bl sschcn, den 28slcn Mei ongeveer 11 ure voormiddags geheel verbrand is, nadat de bemanning en de passagiers met de booten het schip hadden ver laten zonder iets anders te kunnen redden dan eenige instrumenten scheepspapieren, en een weinig leeftogt. Na veel gevaar en het omslaan van de boot waarin de Stuurman met 5 man zich bevond, die door ande ren gelukkig zijn opgevischt, hebben de schepelingen en passagiers den 29s,en Mei de kust van Brazilië bereikt en zijn geland te Gamella di Barra Grande, alwaar zij hulpvaardig zijn ontvangen. Te Amsterdam is eergisteren de 15dc Atgemecne Vergadering gehouden g van de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst. Uit het verslag bleek g dat de maatschappij thans 837 leden telt. Door beoordeelaren van de inge- g komen ontwerpen op de uilgeschreven prijsvragen is het door den Heer J. J. F. Margry ingezonden ontwerp voor eene ruiterij-kazerne enz., met den eersten prijs ad 250 bekroond, en aan het onder de zinspreuk: de beoefe ning der kunst enz. ingezonden ontwerp voor een dorps-gemeentehuis een accessit, bestaande in een getuigschrift en ƒ75, toegekend. Te Markclo (Overijssel), wilde tijdens bet laatste onweder een land bouwer zich beveiligen door onder eene hooimijt eene schuilplaats te zoeken. De ongelukkige is daar echter zoodanig door den bliksem getroffendat men hem, geheel zwart en onkenbaar, levenloos terugvond. Zijn stalen horologieketting was aan verscheidene stukken verbrijzeld. Als schrijver van het met een accessit bekroonde antwoord op de reglsgelecrde prijsvraag, aan de Hoogcsehool te Groningen uitgeschreven, beeft zich doen kennen de Heer G. Wichcrlink, Student in de Begten te Utrecht. Uit Tilburg wordt gemeld dat een landbouwer op zijn akker gravende, eene ouderwclsche kruik heeft gevondenwelke hij niet dan met behulp van anderen uit den grond konde ophalen. Naar men verneemt is dezelve met goud geld van Spaanschen oorsprong gevuldhet bedrag der waarde is tot dusver niet bekend. Te Chaam (Noordbrabant) verspreidde zich dezer dagen het ge rucht dat de Predikant of Kerkvoogd de klok uit den kerktorendie gescheurd was en sedert lang niet meer gebruikt werd, aan twee Am- sterdamsche kooplieden naar men verzekerde voor ƒ1700 had ver kocht. De Burgemeester en den Baad oordeelden dat zoowel de klok als de toren liet eigendom der burgerlijke gemeente waren en de gedane ver koop op eigendunkelijke wijze had plaats gehad. In weerwil van kennis geving dezer beslissingwerd de klok des nachts vervoerdmaar toen ook door den Burgemeester in beslag genomen. Men wacht met belangstelling hel einde dezer zaak af. Uittreksel uit een brief van Graaf Reinet (Zuid-Afrika), van een meisje, vertrokken met de Zalt- Dommelaan haar oom en tante: Den 27stcn [jee. ben ik in goeden welstand op de plaats mijner bestemming aan gekomenmijn neef Gerrit den 26slcn en mijne beide broeders Karei en Daniel den 31slcn. Karei is bij een timmermansbaas, Daniël bij een boer en Gerrit ook; zij hebben bet allen zoo goed en verlangen liet niet beter; zij worden met de kinderen van het buis gelijk opgevoed. Ik ben huishoudster bij twee eenige menschen op eene boerderij en heb drie zwarte meiden onder mij; mijne kleeding is als van eene Dame, maar dat is hier eene gewoonte; het paardrijden is voor mij geen nieuws meer; ik zie anders niet als zwartenwaarom het eene groote eer is als men een blanke in dienst heeft; drie mijner reisgenooten zijn bij mij, wij krijgen ieder een paard en schapen hebben wij almet de boerderij is bet zeer druk maar het zijn zeer goede menschen. Wij hebben liet zoo goed, dat wij bet niet beter verlangen. (iV. R. C Uittreksel uil het verslag van Gedeputeerde Staten aan de Stalen der provincie Zuidholland, over 1856. (Vervolg). Uit de Stalen, bij Hoofdstuk III gevoegd, houdende overzigt van de ontvangsten en uilgaven der onderscheidene gemeenten blijkt, dat tegenover het toenemen der ontvangsten wegens de Directe belastingendie der In directe belastingen voortgaande verminderen: hetgeen daaraan moet wordeii toegeschreven, dat in verreweg de meeste Gemeenten dezer Provincie de op centen op de grondlasten en op de personele belasting worden geheven lot de toegestane maxima, welke daarvoor in de artt. 241 en 242 der wet van den 29slcn Junij 1851 zijn bepaald; terwijl de afschaffing der plaatselijke belasting en opcenten op het gemaal, in 113 gemeenten; eene verminde ring aanbragl in de heffing der indirecte belastingenwelke vermindering nagenoeg uitsluitend door heffing van directe belastingen is gedekt gewor den. Er werd dan ook bij wijze van hoofdelijken omslag in 1856, in 198 Gemeenten, omgeslagen eene som van 855,653 10, hetgeen, vergeleken met bet jaar 1855, toen dit 520,742.15 bedroeg, eene vermeerdering voor het eerstgenoemd jaar aanduidt van ƒ334,910 95; zijnde van dat bedrag al leen over de steden eene som van ƒ273,598.11, meerder over 1856 dan in 1855, omgeslagen, en voor de Gemeenten ten platten lande 61,312.84 terwijl daarentegen de ontvangsten wegens de belasting op bet gemaal, die over 1855 ƒ914,900 01 bedroegen, voor 1856 slechts werden geraamd op ƒ420,280 72, makende alzoo een verschil in minder voor laatstgemeld jaar van ƒ494,619 29. Het is inlusschen bekend dat de invoering dier hoofdelijke om slagenonder den naam van plaatselijke directe belastingen, zeer vele moeijelijkhcden oplevert, zoo zelfs, dat de voorgenomen beffing daarvan in eene Gemeente niet is kunnen tot stand komen, weshalve aldaar tot andere middelen van voorziening in de behoeften toevlugt is moeten worden geno men; terwijl elders de opbrengst er van niet aan de verwachting heeft be antwoord, óf de inning met groote bezwaren is gepaard gegaan; zijnde als een gevolg daarvan in eene aanzienlijke Gemeente van die heffing afgezien, in een andere de grondslag der heffing veranderd, en in eene der Platte lands-Gemeenten overgegaan tot de intrekking van den hoofdelijken omslag en tot wederinvoering van de slechts kort te voren afgeschafte eigen belas ting op bet gemaal. Er is sedert de werking der Gemeentewet, in het geheel aan 1638 Raads besluiten lot heffing van Plaatselijke belastingenmet de daarbij behoorcude Verordeningen op de invordering, door Gedeputeerde Staten gunstig gevolg gegevenen daaraan achtereenvolgens de goedkeuring des Konings verleend. liet onderzoek der rekeningen heeft in bet algemeen stof lol tevredenheid opgeleverd, en bet is Gedep. Stalen voorgekomen, dat in hel beheer der geldmiddelen van de Gemeenten eene gewenschle orde en regelmaat heerschen. Hoofdstuk IV. Medische Politie. Dc gezondheidstoestand van menschen is, in het afgeloopen jaar in Zuidholland over hel geheel zeer gunstig geweest. De kinderziekte bleef in 1356 zich in vele Gemeenten voordoen, schoon minder dan in bel vorige jaar. De voortdurende aanwezigheid dezer ziekte schijnt grooledeels te moeten worden toegeschreven aan de mindere aan wending der koepokinenting; welk voorbehoedmiddel, hoe ijverig door som migen voorgestaan, bij velen nog tegenstand blijft ontmoeten. Blijkens bet rapport der Provinciale Geneeskundige Commissie te 'sGra- venhage, is in 21 Gemeenten van dat ressort de vaccine niet toegediend; dc Commissie te Dordrecht heeft daaromtrent berigt, dat, niettegenstaande de opgaven van eene voorname Gemeente in haar ressort geheel ontbre ken, en die van eene andere zeer onvolledig zijn, het getal verrigle vacci- natien dat van het vorige jaar met nagenoeg 1000 overtreft, en dat van de gratis-vaccinaticnten getale van 3306door het genootschap ter bevor dering van de koepokinenting te Rotterdam 845, en door het bureau van vaccinatie te Dordrecht 264 zijn verrigt. De instelling van Gezondheidscommissie!! heeft over het algemeen niet dien bijval gevonden, die, met bet oog op het nut hetwelk zoodanige in stelling kan aanbrengen, te verwachten was. Alleen te Botterdam, Ley- den, Delft en Woerden, en in eenige weinige Gemeenten ten platten lande heeft men besloten die instelling in bel leven te roepen. Uit een overzigt van den toestand der 10 gast- en ziekenhuizen in deze Provincie, blijkt, dat het aantal lijders, daarin gedurende het jaar 1856 opgenomen, bedroeg 4270, waarvan ontslagen 3233, en overleden 533, zoodat er op den 31st,,° December van dat jaar aldaar aanwezig waren 530 (212 mann. en 318 vrouw, geslacht.) [Vervolg hierna). 's GRAVENI1AGE 11 Julij. Door Z. M. zijn de Sergeanten bij hel corps mariniers F. A. van Braam llouckgeest en. M. C. Koning, benoemd tot 2de Luitenants bij ge noemd corps. Ook zijn de Officieren van Gezondheid der 3de kl. bij de marine F. J. GebeJ en A. Peters, bevorderd tot Officieren van Gezond heid 2de kl. Voorts is door Z. M. bepaald dat bij afzonderlijke dagorder, zoo in Nederland als in Oost-Indie eervol zal worden vermeld de Officier van Gezondheid 2de kl. bij de Ncderl. marine M. J. P. van Prooijen, ter

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1