De lieer Storm verklaart zich vóór liet amendement van den Heer Thor- becke. De Heer Mackay is tegen de opname van het woordChristelijkomdat na het behoud der gemengde school, het woord niets beteekent. De Heer Elout deelt in hetzelfde gevoelen en rigt eenige vragen tot de Ministers van Justitie en van Binnenl. Zaken, ten doel hebbende om te weten, welke uitlegging zij aan het woord Christelijk geven. Ten slotte is de Heer Groen van Prinslerer aan het woord, die verzoekt van wege het vergevorderde uur, zijne rede op morgen voort te zetten. Zitting van Donderdag 9 Julij. Voortzetting der beraadslagingen. De Heer Groen van Prinslerer zegt dat de groolc vraag is of het woord Christelijke uit de lc alin. zal worden geligt; z. i. is hier de naam voor de zaak ten eenenmale onverschilligwant alles zal afhangen van de praclijk en van den Onderwijzer. Na de aanneming van art. 16 is de quaestie op een ander terrein gekomen. Nu is hel woord Christelijk meer dan ongepast, want nu is bijkans eenstemmig beslist, dat de openbare school toegankelijk zal zijn voor alle gezindheden. De vcreeniging van Israëliten en Christenen, met gelijk regt van veto, kan hij niet anders karakteriserendan verloochening van hel Christendom. Spreker verdeelt vervolgens zijn betoog in drie deelen, als: 1°. dat het systeem van art. 16 strijdt tegen de Grondwet; 2°. dat, nu men dat systeem gegeven heeft, er ook geheel neutrale scholen moeten bestaan; en 3°. dat men (sprekers partij) nu vooral beschermd moet worden legen de onder scheidene pogingen om stelselmatig op te komen tegen het hoofdbeginsel van strikte neutraliteit. Ten slotte zegt de Spr. dat de aanneming der wet zal veroorzaken dat de Bijbel meer en meer uit de school zal worden geweerd en daardoor zal leiden lot een zedekundig en rationalistisch geteemom te vervallen in ge- heele onverschilligheid. De Heer Meylink behandeld de volgende punten: 1°. of de staat in de school voor allen eenig godsdienstig onderwijs kan geven2°. of de slaat Christelijk godsdienstig onderwijs kan gevenen 3". welke de waarde is en de gevolgen zullen zijn van de bepalingen van art. 22. Hij is tegen de opname van het Christelijk beginsel in de wet. Bij de afzending van dit berigt is de Heer Godefroi aan liet woord. BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 7 Julij. De alhier verblijf houdende Kon. familie van Oude heeft na lang aan houden een gehoor bij de Koningin verkregen. De zwarigheid dal de Indische Koningin-Moeder niet ongesluijerd wilde verschijnen was opgeheven door dat H. M. goedgunstig had toegestaan dat de Vorstin zich gesluijerd voor haar zou vertoonen. De Koningin-Moeder gaf aan Groot-Brittanniës gebiedster een eigenhandigen brief van haren zoon den Koning van Oude. Eene Commissie van het Lagerhuis is thans bezig onderzoek te doen naar de verkiezing van hel lid Moore, in Ierland gekozen. De geldigheid van die keuze wordt betwist, op grond dat die door bedreigingen van de geestelijkheid daar te lande zou bewerkt zijn. Zoo zou een geestelijke ge zegd hebben: dal allen die tegen het belang van Ierland en op den mede dinger van den Heer Moore stemden, door den vloek des hemels zouden getroffen worden. De Commissie heeft reeds Dr. Mac llale, Aartsbisschop van Tuam, in wiens dioecese de Heer Moore verkozen is, in het openbaar in verhoor genomen. De Praelaat maakte geen geheim van zijne beginselen, maar zeidein antwoord op eene hem gedane vraagHet geweten van het landvolk behoort onder de leiding en hoede van de bedienaren der gods dienst lc slaanen overgelaten te worden aan hen zeivenaan hunnen God en aan de Priesters. Het is alzoo mijn voornemen, ten allen tijde denzelf den invloed op de verkiezingen uit te oefenen als ik tot nog toe gedaan heb; doch daarbij geweld, bedrog of ook maar slinksche streken aan te wenden, is iets hetgeen ik volstrekt afkeur. Wanneer iemand goedvindt zijnen geestelijke over burgerlijke zaken te raadplegenen hij diens raad opvolgt, dan handelt hij vrij. Zoo behoort aan het Iersche landvolk vrij heid bij de verkiezingen gelaten te worden. De vrijzinnige bladen keuren de verbreiding van zulke beginselen ten hoogste af. Lord Palmerston heeft in hel Parlement verklaarddat de regering zich verzet legen de plannen van den Heer de Lesseps, tot doorgraving der landengte van Suez, uit hoofde dat zulks zou leiden om Egypte van Turkyë te scheiden en de handelsbelangen van Britseh-Indië in gevaar te brengen. In de maand Junij hebben 122 schipbreuken plaats gehad. Gedurende de 6 eerste maanden dezes jaars 1082. Te Shrewsbury heeft eene noodlottige gebeurtenis plaats gehad. Bij gelegenheid van het jaarlijksche muziekfeest, daL op een eilandje in de Severn wordt gegevenwilde hel publiekwaaronder eenige dronken lieden waren eene luchtig opgeslagen pontonbrug overgaan, maar zulks te onbesuisd ge schiedende, brak de brug en 150 personen vielen in het water. Aan 10 hunner heeft zulks het leven gekost. Officieren, die met de laatste postpaketboot uit Indië zijn overgeko men, verhalen dat Calcutta als in slaat van beleg was: de bruggen waren opgetrokken, en 7 Europesche regemenlen waren er vereenigd. Volgens hen zou onder de inlandsche bevolking van Indië het denkbeeld heerschen dat de Briische heerschappij er met dit jaar moet ophouden. In het Presi dentschap Madras heeft de afkeer van Engeland, naar men meent, niet zooveel invloed als in Bengalen. Te Bombay wordt de Briische heer schappij veilig geacht; zij heeft er warme aanhangers onder de aanzienlijke inboorlingen. FRANKEIJH. PARIJS, 7 Julij. De Keizer leeft te Plombières zeer afgezonderd. Hij verdeelt zijnen tijd tusschen den arbeid en het doen van wandelingen. Het gebruik der baden werkt heilzaam op zijne gezondheid. De herstemmingen zijn alles behalve naar den zin der Regering uitge vallen, hoewel zij naar men zegt, alle mogelijke middelen heeft beproefd om de arbeiders tot deelneming op te wekken. Volgens opgave van den Moniteur hebben de candidaten der oppositie hier ter stede de meerderheid verkregen. De Generaal Cavaignac is in het 3de district gekozen met 10,959 stemmen tegen 9952 stemmenwelke de Heer Thibaut had verkregen. In het 4dc district is de Heer Ollivier gekozen met 11,005 stemmen, de Heer Varin bekwam slechts 10,006 stemmen. In hel 9de district is de Heer Dar- rimon gekozen met 12,078 stemmen, terwijl de Heer Lanquetin slechts 11,038 stemmen op zich vercenigde. In het dep. Maine-el-Loire is de Heer Dubois, Maire van Angers en regerings-candidaat, verkozen. In het dep. de la Sommc heeft daarentegen de regerings-candidaat het onderspit gedol ven, en is de Heer Morgan verkozen, die echter niet als een bepaald tegen stander van de Regering kan beschouwd worden. Als de verkozen leden allen den eed afleggen, zal de oppositie in het Wetg. Ligchaam 7 stemmen hebben. Het is reeds zeker dat de HH. Darimon en Ollivier den eed zullen doenen zeer waarschijnlijk ten opzigte van de H1I. Carnot en Goudchaux maar twijfelachtig is zulks wat den Generaal Cavaignac betreft. In de Mon. Israelite leest men het volgende: Drie Israëliten zijn ge kozen als Afgevaardigden bij het Wetgevend Ligchaamde Heeren Koenigs- warter, Goudchaux en Javal. Het geheele getal der Afgevaardigden bedraagt 267, dus op eene bevolking van 35 millioen 1 voor 131,086 inwoners. Daar er niet meer dan 100,000 Israëliten in Frankrijk zijn, zouden zij, volgens dien maatstaf, slechts ée'n Afgevaardigde kunnen zendenen zij hebben er drie. Een bewijs van de zucht tot verdraagzaamheid en tot gelijkstelling van alle belijdenissen, die de ingezetenen bezielt. In Kabylie worden de krijgsbedrijven met goed gevolg voortgezet. De bergbewoners gaan voort zich te onderwerpen. De Generaal Mac Mahon is gekwetst geraakt. SPANJE. MADRID, 5 Julij. De Koningin heeft aan het beeld van Onze Lieve Vrouwe van Atoeha al de kleederen geschonken die zij onlangs bij eene hooge godsdienstige pleg- tigheid droeg, alsmede al de kostbare diamanten die alstoen haar toilet versierden. De Regering is door de Cortes gemagligd om voorloopig dc wet op de drukpers in werking te brengen. ITALIË. De oproerlingen, die een aanval op Sapri hebben beproefd, zijn door de burgerwacht in vereeniging met de gendarmerie en de jagers aangegrepen. 100 man van de zijde der oproerlingen zijn daarbij gedood en 30 gekwetst. In Calabrie is het rustig. Aan de brug van Var heeft men diegenen aangehouden die het fort Dia mant te Genua hebben willen bemagtigen. Zij stonden op het punt om op Fransch grondgebied te vluglen. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Julij. De Keizer en de Keizerin van Rusland zijn in welstand te Kissingen aan gekomen en aldaar begroet door den Koning en de Koningin van Beijeren. Na een verblijf van 14 dagen zullen 1111. MM. met de Keizerin-Weduwe naar Berlijn gaan, alwaar zij tegen den 21sle" worden verwacht. Bij eene alhier sedert kort geopende zweminrigting oefenen zich dc leerlingen in de zwemkunst op de tooncn der muziek. Evenals de toonen van een marsch bij het loopen lust en opgewektheid te weeg brengen schijnen deze ook op de zwemmers eene soortgelijke uilwerking te hebben. Hierdoor is het eentoonige onaangename geschreeuw van den meester, die de maat bij liet zwemmen aangeeft, overbodig en een groot aantal leerlin gen kunnen thans te gelijker tijd op de maat van de muziek hunne bewe gingen in het water volbrengen. Ook heeft men voor eerstbeginnende zwemmers eene groote verbetering uitgedacht. Zij behoeven zich niet meer aan een touw te laten hangenmaar rusten op eenen vernuftig ingerigten zwemgordel. Te Krakau is een gedeelte van een heuvel ingestort, tijdens eenige arbeiders bezig waren rotsen te doen springenvoor de plaatsing eener ka pel. De genoemde arbeiders werden daardoor levend begraven. Men heeft, terstond al het mogelijke in 't werk gesteld om hen te redden, maar hoe wel hiertoe slechts een half uur noodig was, waren er reeds 4 overleden. KܧLANI». In het jaar 1862 zal het 1000-jarig bestaan van het Russische rijk pleg- lig worden gevierd. De Minister van Binnenl. Zaken staat reeds nu de inzamelingen toe, van gelden ter oprigting van een gedenkleekendat te Novogorod, den zetel van den oudsten Rnssisehen Slaat, tegen dien tijd zal worden onthuld. Beriglen uit den Caucasus maken melding van onderscheidene gevechten en schermutselingen met de bergbewonersdie meestal ten nadcele der Iaat- sten zijn afgeloopcn. TURKTE. Te Konstanlinopel is een gruwelijke moord gepleegd, op den persoon van Chefki-PachaLid van den Raad van Policie. Een zijner onderhoori- gendoor wraak bezield, is in zijnen harem doorgedrongen en heeft hem met dolksteken afgemaakt. De vrouw van hel slagtoffer wilde den moorde naar vast houden, maar diL koste haar het leven. Na deze dubbele misdaad heeft de moordenaar zich zeiven gevangen gegeven en volledige bekentenis afgelegd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3