LEYDSCHE COURANT. f;: VRIJDAG 10 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 «Vi het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEIV, 9 Julij. Wjj zijn in de gelegenheid gesteld om mede le deelen, dat op het eerste Dames Concert van Musis Sacrum, hieronder vermeld onderscheidene zang stukken, zoo met als zonder begeleiding van instrumenten, ten gehoore zullen worden gebragt door de, ook buitenaf met roem bekende Leydsche Liedertafel de Avondster, en dat een voornaam Amslerdamsch toonkun stenaar, de Heer J. Heuckerolh, zich als obligalist op de ventiel-trompet zal laten hooren. Ook voor de orchestslukken belooft het, in getal-sterkte en deugdelijkheid uitgebreide orchest, door onderscheidene repetities geoe fend, eene goede uitvoering. Wij wenschen der hernieuwde vereeniging op haar eerste Concert een gelukkig slagen, en houden ons verzekerd, dat de Commissie hare pogingen, door de belangstelling harcr sladgeuooten zal erkend zien. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Junij 1850 en 1857alsmede van die opbrengst over de zes eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Junij. 1856 Geslagt(bijnpcenten en invoer1520.86; dem dem) Kinnenl. Gedistilleerd liuitenl. Gedistilleerd Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel Wijn, Fruit en Kunslwijiif/d Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 5382 65 1418 68 994.84 4567.10 1796.80 'f 15680.94 1857 1451 3898 116 32 4845 1283 929 955 447 ƒ13960 70 19 13 40 58 40 52} 90 35 .18 Zuivere opbrengst over dc 6 eerste maanden. 1856 1857 10140 33 19493.03 1879.77 1013.17 28435.67j 6840.77 J- 10387.65 23551.19; 1092.09; 113.90; 28277.06 8690.77; 1026.04; 993 90" 578 85 f 67802.75; 74712 07, Uit alle oorden des lands komen, zooals te voorzien was, treurige berigten in, omtrent de onheilen door het onweder van Zondag 11. veroor zaakt. Menigvuldig zijn de plaatsen waar door den bliksem brand is ont slaan. Niet minder groot is de schade door den hagelslag veroorzaakt. Alles op te sommen zoude eene tamelijk lange lijst opleveren. Niet onbe langrijk is echter het volgende dat uit Arnhem gemeld wordt: Tegen half negen ure zag men uit het zuid westen een onweder opzetten, dal langzaam naderende, een uur later de stad bereikte; er begon een stort regen te vallen, die weldra vergezeld werd door een hagelslag, zóó ont zettend als zich niemand kan herinneren te hebben beleefd. Hagelsleenen gemiddeld ter grootte van duiveneijeren en sommige zoo groot als hoender- eieren, voortgezweept door den wind, overstemden het rollen van den donder in hunnen val op de daken en huizen. Wij hebben o. a. een ruit gezien, waarin door een hagelsleen, als door een kogel, een cirkelvormig gat van 8; Ned. duim middellijn geslagen was. Hoewel de bui slechts korten tijd boven deze stad hing, is de verwoesting welke die regen van jjsbrokken aanrigtte, zeer groot. Een tal van vogels vond men overal dood onder de boomen. De schade aan boom- en veldgewassen is onbe rekenbaar. Men vindt geheele velden waarop de oogst is verpletterd. Ook de schade in de stad is zeer groot. In sommige stralen, onder liet bereik van den windkan men moeijelijk huizen vindenwaarvan niet de meeste, zoo niet alle ruiten, op alle verdiepingen zijn ingehageld. Onder de gebouwendie het meest geleden hebbenbehooren vooral het gouver- nemenls-gebouw, het paleis van justitie, het huis van burgerlijke en militaire verzekering, de groote sociëteit en Musis Sacrum. In het laatstgenoemde bevond zich juist een talrijk en aanzienlijk publiek, dat een concert bij woonde. Wanneer men weet dat het middengedeelte der kap van dat ge bouw geheel uil glas bestaat, dat natuurlijk spoedig, door den zwaren hagel verbrijzeldnaar beneden kwamdan kan men zich de ontsteltenis voorstellen der honderden aldaar aanwezigen. Gelukkig werd niemand door dien glas regen gekwetst. De stad zelve is vol bedrijvigheid; de armen ver zamelen het glas, om het le verkoopen voor weinige centen. De ingezetenen twisten om de glazenmakersknechts en bazenwant deze kunnen alles zoo spoedig niet herstellen. Daarenboven is er in de stad geen genoegzame voorraad glas voorhanden om de verbrijzelde ruiten te vervangen; ook op de buitenplaatsen zijn alle broeiramen en alle scheplichlen en lantaarns ver nield, zoodat men Amsterdam en Rotterdam te hulp heeft geroepen; men verwacht van daar een groolcn toevoer. In den omtrek is het niet minder treurig gesteld. Te Velp raapte men t> stukken ijs op, die te zamen op de schaal gelegd, de zwaarte hadden van 1 Ned. ffi. Vooral in Beekhuizen en op Rozendaal ontlastte de bui zich op een vrecselijke wijze. In eerstgenoemde plaats toch vond men stukken, waarmede men een rijksdaalder geheel kon bedekken. Opliet Lange Water, bij den Heer Wilke, zijn 2000 ruilen stuk geslagen. De schade in onderscheidene streken van Gelderland aan de tabak toege- bragt is voor alsnog onberekenbaar. In de omstreken van Ophemert wordt zulks op ƒ30 a 40,000 begroot. In Friesland is mede op verschillende plaatsen brand ontstaan. Nabij Leeuwarden is de houtzaagmolen van den Heer Kuipers Jr. afgebrand, als mede eene boerenplaats, tocbehoorende aan Jhr. Evsinga, in de Oldouwcr, aan hel Tjeukemeer. Te Steenwijk en omstreken woedden de buijen van circa 10 tot 4 uren des morgens. Door een hoos werd een 6-tal zware stammendie op een rei stondeneensklaps uit den grond gerukteen populier is 2 ellen boven den grond opgespleten. Onder een lindeboom voor de stad vond mer. des Maandags morgens 47 mussehen dood liggen. In Noordbrabant heeft de bui zich vroeger dan elders ontlast. Te Rozen- daal en omstreken heeft de hagel aan de te veld slaande vruchtenen voor namelijk aan de boekweit onnoemelijke schade loegebragt; op de breedte van omtrent een half uur, zijn de velden, die kort le voren een overvloe- digen oogst beloofdengeheel vernielden wel in zulk eene mate dat men naauwelijks herkennen kan, wal er op geslaan heeft. De regen was zoo lievig dat in een oogenblik alles onderliep; in sommige kelders stond zelfs lot 4 a 5 voet water. Ook le Doeveren en te Drunen ligt alles deerlijk verwoest op het land. Te Loon op Zand en Capelle is de boekweit geheel weg en in de rigting naar Gelderland schijnt het alsof het veldgewas is afgemaaid. In Oost- en West-Vlaanderen (Belgie) heeft het onweder niet minder schade aangerigt dan hier te lande. In de IV. Roti. Cour. leest men: Toen Zondag avond de vreeselijke onweersbui alhier losbarsttewerd er eene daad van menschlievendheid vcr- rigt, die vvij niet onvermeld mogen laten. Op den Singel nabij de Karne- melkshaven geraakte eene vrouw in het water en verdween oogcnblikkelijk. Op hel geschreeuw van haren man kwamen eenige personen le hulp en onder deze zekereD. Zwarteveld, die geen oogenblik aarzelde, om, niettegenstaande het geweldige onweder, le water te gaan, en die het geluk had de vrouw van een vrij zekeren dood le redden. Yan het Kralingsche Veer wordt gemeld, dat gedurende de afgeloopen maand Junij alleen door de visscherijen de Merode en Eendragt, de aan den afslag aangebragte zalmen zijn verkocht geworden voor de belangrijke som van p. m ƒ32,000. Deze aanmerkelijke opbrengst wordt veroorzaakt door den aanhoudenden grooten vangst en de liooge prijzen waarvoor dc zalm wordt opgekocht. Vele zalmen worden naar Duitschland, doch hel grootste gedeelte naar Engeland verzondenomdat er in Schotland en Ierland zeer weinige worden gevangen. Tc Arnhem ontdekte onlangs de koster der R. K. kerk in de Varken- straat, nadat, de dienst geëindigd en de kerk gesloten was, dat er zieh nog iemand in de kerk bevond. Hij riep terstond de hulp der policie in die spoedig zekeren S.een Duitscher, vond. Deze had zich in de kerk doen opsluiten en door middel van een baleintje, waaraan pik of eene der gelijke kleverige slof zat, de kerkbussen voor een goed gedeelte geledigd. Hij werd terstond in hechtenis genomen en heeft zijne misdaad reeds bekend. Door de Arr.-Reglbank le Middelburg is regtsingang, met bevel lot gevangenhoudingverleend tegen den bekenden P. J. van Eerselverdacht van moedwillige brandstichting. Te 's Herlogenbosch heeft in de kerk van de II. Catharina een schrik kelijk ongeluk plaats gehad. 5 werkliedenstukadoors en metselaarswa ren bezig met het schoonmaken van het plafond, toen eensklaps de stijger brakde stellaadjen nederstortlen en al de 5 personen in den val mede- gesleept werden. 4 zijn er met meerdere of mindere kneuzingen en won den, waarvan geene gevaarlijk schijnen, naar huis vervoerd, terwijl de vijfde, een gehuwd man en vader van 5 kinderen, zoo zeer gekwetst werd dat hij spoedig daarop overleed. Hem waren de ruggegraat en het borstbeen gebroken. De oorzaak van dit ongeluk moet toegeschreven wor den aan het slechte hout en de zwakke zamenslelling van den stijger. Men verneemt nog, dat een der 4 eerste werklieden, met het hoofd op den vloer is nedergekomen en voortdurend ijlende is. Van de zaak is proces verbaal opgemaakt en ter vervolging van den aannemer bij de regtbank ingeleverd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1