le Roermond. Gelukkig dat de eigenaar de voorzigtigheid heeft gehad bij de uitbreiding van den brand daaruit alles te doen overbrengen. Dit voor val heeft het vertrouwen op dergelijke kasten zeer doen verminderen. De Middelburgse he Cour. zegt hierover het volgende: Wij waren getuige van het onderzoek van eene zeer kostbare brandkast van genoemden fa- briekant, waarbij gebleken is dat de ruimte tusschen de betrekkelijk dunne ijzeren platen met hout was gevuld, terwijl die platen even als het slot, alleen met houtschroeven daarin waren bevestigd. Indien zulks niet over eenkomstig de waarheid is, zal de fabriekant zonder twijfel zich van dien blaam wel weten te zuiveren. In de Köln. Zeit leest menDe Koning der Nederlanden heeft zijne goedkeuring verleend aan het plan tot den aanleg van een spoorweg van Maastricht naar Nijmegen. Een Parijsch huis, Kuenzer, Muze Comp. staat reeds in onderhandeling over de overname van deze lijn, die langs den regler Maasoever loopen en le Roermonde en Venlo stations heb ben zal. 'sGRAVENHAGE, 7 Julij. Tot Hoofdcommies bij het Depart, van Koloniën is benoemd de Heer 11. Gimherg van der Hoeven, thans Commies. Op 19 Junij heeft Mr. T. M. Roest van LimburgZr. Ms. Minister- Resident bij de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zijne geloofsbrieven aan den President dier Republiek overhandigd. Eergisteren had er bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Maria der Nederlandeneene luisterrijke parade van de bezetting plaats. Z. K. 11. de Prins van Oranje vereerde die parade met zijne tegenwoordigheid. Prins en Prinses Uendrik zijn heden morgen naar II. M. de Koningin- Moeder op het kasteel Soesldijk vertrokken, waar zij ongeveer drie weken zullen vertoeven, om daarna naar Luxemburg te gaan. Ticeede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 6 Julij. Voortzetting der beraadslagingen over de wet op het lager onderwijswaar aan thans ook de Heer Thorbecke. die ongesteld was geweest, deel neemt. Art. 17 (voorschrijvende, dat de Gemeenteraad het getal der scholen be paalt) is zonder beraadslaging aangenomen. Insgelijks art. 18. Op art. 19 (betreffende de jaarwedden der onderwijzers) hebben de HH. ten Cate, Hengst en van Heiden amendementen voorgesteld. Over het art. en over die amendementen hebben de HII. v. d. Linden, Hugenholtz, Sloel, v. Nispen, v. Hoëvell, Meeussen, Dommer en de Minister van Binnenl. Zaken het woord gevoerd. De Minister heeft op den voorgrond gesteld, dat het in 't belang van het onderwijs is, een minder bekrompen lot aan de onderwijzers le verzekeren. Die verbetering heeft dan ookblijkens het voorloopig verslagden meesten bijval bij de Kamer ondervonden. Het amendement van den Heer Hengst (strekkende om de bepaling van het art.dat de jaarwedde van een hoofd onderwijzer ten minste ƒ400, en die van een hulp-onderwijzer ten minste ƒ200 zal bedragen, te doen wegvallen) zou aan de verwachting in dat op- zigt den bodem inslaan: de bepaling van de bezoldiging zou dan geheel aan den Gemeenteraadonder goedkeuring van Ged. Staten overgelaten worden. Deze laatsten kunnen hunne goedkeuring aan de door den Gemeenteraad voorgedragene bezoldiging weigerenmaar haar niet verhoogen. Evenzeer bestreed de Minister het door den Heer v. Heiden voorgedragen amendement (strekkende om aan het slot van het art. le voegenIn de gevallen waarin, met goedkeuring van Ged. Staten, overeenkomstig art. 23, door hoofd- en hulp-onderwijzers andere ambten of bedieningen worden bekleed, zullen de deswegens genotcne voordeelen voor de helft bij de berekening van het minimum, in dit art. vastgesteld, in aanmerking komen"). Z. Exc. zeide, dat de tractemenlen voor andere bedieningen niet in mindering van het onderwijzers-tractement moeten strekken; heide die belooningen moeten geheel van elkander gescheiden blijven. Ten aanzien van het amend, van den Heer ten Cate (strekkende om te bepalen, dat den onderwijzer, boven de vaste jaarwedde, een veranderlijk inkomen uil de schoolgelden toege kend zal worden, naar evenredigheid van hel getal der schoolkinderen) heeft de Minister aangemerkt, dat verschillend gedacht kan worden over het voordeel van dergelijke bepaling; maar dat dit zeker is, dat de wet de gelegenheid voor de Gemeenteraden niet afsnijdt om aan het stelsel van veranderlijk inkomen, boven vast, de voorkeur te geven. Na nog eenige woordenwisseling zijn die onderscheidene amendementen verworpen en is art. 19 onveranderd aangenomen, met 49 legen 14 stemmen. Art. 20, bepalende wat vereischt wordt om als hoofd- of hulp-onder wijzer benoemd te kunnen wordenwerd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op art. 21bevattende de regelen omtrent de benoeming van hoofdon derwijzers werden onderscheidene amendementen voorgesteld. Onderschei dene sprekers hebben daarover het woord gevoerdwaarna besloten werd de beraadslagingen over dit artikel morgen voort te zetten. Zitting van Dingsdag 7 Julij. Aan de orde is de behandeling van art. 21, en wel over het amendement van den lieer Sloet, die voorstelt om de benoeming van hoofdonderwijzers door den Koning le doen plaats hebben, nit eene voordragt van den Ge meenteraad, houdende minstens drie personen. Dit amendement werd ver worpen. Daarna is hel amendement van den Heer van Hoëvell, om de nu aangebragte laatste bijvoeging op alinea 1 van art. 21 te doen vervallen, goedgekeurd en vervolgens art. 21 met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu komt in beraadslaging art. 22. De Voorzitter stelt voor het eerst te beraadslagen over de 3 eerste zinsneden, en daarna over de 4dc alinea, die op zich zelve staat. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij de afzen ding van dit berigl is de Heer Dommer v. Poldersveldt aan het woord. Door den Heer Thorbecke is een amendement voorgedragen, om de twee eerste alinea's van art. 22 te doen vervangen door de volgende: «Zoowel bij de ontwikkeling van verstand en kennis, als bij de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden, onthoudt zich de onder wijzer van al hetgeen met den eerbied, aan de godsdienstige begrippen van anderen verschuldigd, strijdig is." BIHTENLANDSCHK BER1GTEN. BELCIE. BRUSSEL, 6 Julij. De Koning heeft aan een aantal aanzienlijke Russen de Leopolds-orde verleend. Onder anderen is de Minister Gortschakoff tol Grootkruis be noemd, en de Gezant, Baron Behr, tot Groot-OIBcier. Van wege den Gemeenteraad alhier is het programma openbaar gemaakt der feesten die plaats zullen hebben ter gelegenheid van hel huwelijk van Prinses Charlotte met den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, van Zaturdag 25 tot Donderdag 30 Julij. Op den eersten dag uitdeeling van 14,000 brooden aan de armen. Op Maandag 27 Julij, algemeene verlichting en volksbal. Op Dingsdag 28 Julijgastmaal door de Gemeente den Koning en de Kon. familie op het Stadhuis aangeboden en daarna een groot feest op het water tusschen deze stad en Willebroeckde beide oevers zullen verlicht zijn en een kunst-vuurwerk worden afgestoken. Woensdag 29 Julij groot concert van wege de stad en Donderdag groot feest, concert en verlichting door de Kon. Zoölogische Maatschappij. Naar men wil zou de Bisschop van Gent er ernstig aan denken om af te treden. Op 2 Julij heeft te Sotleghem de overbrenging plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Graaf van Egmond en zijn gezin naar den nieuwen grafkelder. De oudste en aanzienlijkste ïeden van de Vereeniging St. Sebastiaan hebben de kist van den Graaf gedragen, die vroeger hun beschermheer was en van wien zij eenen rijk versierden ketting als gedach tenis hebben ontvangen. Eene aanzienlijke volksmenigte was op de been gekomen en het burgerlijk Bestuur volgde den trein in ambtsgewaad. On der de overbrenging werden de klokken geluid en het geschut afgevuurd. Bij de nieuwe grafplaats heeft de Burgemeester eene lofrede op den Graaf van Egmond uilgesproken en de hoedanigheden opgesomd, waardoor hij zoo veel goeds voor Vaderland en Gemeente had tot stand gebragt, ENGELAND. LONDEN, 5 Julij. De Koning van België, de Graaf van Vlaanderen en Prinses Charlotte zijn op het paleis van Buckingham aangekomen. De Prins van Wallis vertrekt morgen naar Duilschland. In het Lagerhuis heeft de Procureur-Generaal verklaard, in antwoord op eene interpellatie van den Heer Napier, dat hij een plan tot benoeming van een afzonderlijken Minister van Justitie aan de leden van het Kabinet, heeft voorgelegd, en hoe hij de hoop voedt dat dit plan tijdig genoeg zal kunnen worden onderzochtom vóór het einde der tegenwoordige Zitting openbaar gemaakt te kunnen worden. De Regering heeft tegen de laatste helft dezer maand wederom scheeps- ruimte aangevraagd voor den overvoer van 4400 man naar Indië. Omtrent het gebeurde in Indië worden nu en dan nog nadere bijzon derheden medegedeeld. Zoo verneemt men dat het 45s,e reg. inlandsehe infanterie te Ferozcpore, hetwelk geweigerd had de wapens neder te leggen, door de ruiterij is aangevallen, wier paarden, met en benevens het vuur der Europeanen, de verschrikkelijkste verwoestingen onder het muilende reg. aanrigttenterwijl bevelen waren gegeven eiken man van het reg. waar men hem ook zou vinden, te dooden. Voorts dat de Luitenant die den brand in een kruidmagazijn heeft gestoken, om het niet in handen der opstandelingen te doen vallen, niet omgekomen is, maar den tijd heeft ge had om zieh te redden. Men verzekert ook dat het 9de inlandsch infanterie- reg.op welks trouw men zoo zeer steunde, zou afvallig geworden zijn, hel kantonnement le Aliyghur verbrand en de openbare schatkist geplun derd heeft. Al de ambtenaren te Aliyghur hadden zieh door de vlugt gered en waren te Agra aangekomen. De jury, tot beoordceling der plannen tot oprigting van nieuwe ge bouwen voor de verschillende Ministeriën alhier benoemd, heeft nu uitspraak gedaan en den eersten prijs voor een gezamentlijk gebouw voor de voor naamste Ministeriën aan den bouwmeester Grassinel le Parijs toegewezen, terwijl de tweede en derde prijs aan Engelsche bouwmeesters toegewezen zijn. Van de overige prijzen, voor plannen van afzonderlijke gebouwen bestemd, zijn er 13 aan Engelsche bouwkundigen verleend, terwijl de ld11" aan den Panjzer bouwmeester d'IIazeville is le beurt gevallen. In Granville Park is een zeer groot huis, hetwelk meer dan 20 ver trekken bevatte, in de asch gelegd, voor dat nog de brandspuiten op de plaats des onheils aangekomen waren. Het onder toezigt der Regering uitgeruste schip Uotspur is met 489 landverhuizers naar Melbourne vertrokken. Het stoomsehroefschip Fox, door Mevr. Franklin uitgerust, om eene laatste nasporing le doen in de Noordpoolstreken, is van Aberdeen ver trokken. The Creole, een le Demerary verschijnend blad, meldt, dat aldaar een schip uit Calcutta was aangekomen met 200 levende koelies, terwijl op de reis 135 waren gestorven en over boord geworpen. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Julij. De Moniteur berigt dat de Keizer en de Keizerin eerstdaags naar Osborne zullen gaan om een bezoek bij de Koningin van Engeland af te leggen. Hunne reis zal zich niet verder uitstrekken. De Graaf de Morny heeft een bezoek bij den Keizer te Plombières afgelegd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2