LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 8 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAXDSCHE BERIftTEN- 1 LEYDEN7 Julij. I)e ÏW verjaardag van H. IC. H. Prinses Maria, dochter van Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, is eergisteren op de gewone wijze gevierd. Bij Kon. besluit is aan den Heer J. G. S. van Breda, op zijn ver- zoekeen eervol ontslag verleend uit de betrekking van Iloogleeraar in de Wis- en Natuurkundige Faculteit aan onze Hoogcschoolmet vrijlating om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Blijkens ecne hierachter voorkomende advertentie, zullen de Minnezar.- i gers uil Zuid-Amerikadie in de vorige week hier zooveel bijval vonden, op morgen nog een laatst Concert geven. Zij hebben op algemeen verlangen des publieks daartoe beslolen. Gisteren had een persoonbij de oprigting van het Akademiseh ge- houw op de Ruïne alhier werkzaamhet ongeluk van eene belangrijke hoogte te vallen, en zich daarbij aanmerkelijk te bezeeren. Het onweder dat Zondag avond en nacht over deze streken gewoed heeft, was ook over deze stad allerhevigst. De bliksem die gedurende een paar urenbijna zonder lusschenpozing, het luchtruim doorkliefde, deed een ieder voor ernstige gevolgen beducht zijn. Een oogenblik was er dat het weder ontzettend mogt genoemd worden, toen bij het onweder zich eene zware hagelbui en plasregen ontlaste. Gelukkig echter is onze stad voor onheilen behoed. Alleen hebben vele ingezetenen door het water aan merkelijke schade aan hunne panden bekomenen is door den hagel aan de veldvruchten in den omtrek veel nadeel toegebragt. Van onderscheidene plaatsen komen, gelijk te verwachten was, beriglen van brand door het weder veroorzaakt. Zoo is de bliksem geslagen in de boerenwoning van van Leeuwen aan den Hoorn bij Delftwelke met eene schuur met hooi, geheel is afgebrand. De inboedel, het vee, enz. is gered, j Twee molens, een onder Bleiswijk en een onder Voorburg zijn mede afge- brand. Naar men verneemt zijn aan de Vutirsche eene hofstede en te Apeldoorn eene huizing in de asch gelegd. Later zullen er waarschijnlijk nog wel meer onheilen worden vermeldwant het onweder heeft over eene groole uitgestrektheid gewoed. Volgens berigt uit Ostende had ook daar het. onweder met eene buitengewone lievigheid gewoed Alleen in hel jaar 1855 werden in Nederland 300 panden door blik sem getroffen, en ten dcele vernield. Zulk een verlies aan waarde te trach ten te verminderen is natuurlijk van belang; het zekerste middel ware stellig het plaatsen van bliksem-afleidersmaar die zijn veelal te kostbaar; een ander goed middel evenwel, om den bliksem af te leiden is het plaatsen van hoogopschietende boomen nabij landhoeven en hooibergen. Dit eenvou dige middel wordt aan de landbouwers met aandrang aanbevolen. In Junij zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 128,819 personen en is ontvangen ƒ121,318.06; op den Rijnspoorweg vervoerd 92,598 personen en ontvangen 157.271.89. Sedert de ntededeeling betrekkelijk de uitvoering welke aan den uiter sten wil van Keizer Napoleon 1 zou worden gegevenontvangt het Fransche Gezantschap te 'sGravenhage gedurig talrijke aanvragen of stukken van oude militairen uit den tijd des Keizerrijks. Zij heeft zich diensvolgens verpligt geacht te beriglen, dal de verdeeling der sommen, welke bestemd zijn tot het geven van uitvoering aan den uitersten wil des Keizers, een bepaaldelijk afgesloten en vastgesteld werk is. Dicnsvolgens zijn de oude militairendie hunne stukken nog niet hebben ingeleverddaartoe niet meer ontvankelijk. En wat hen betreft, die hunne aanspraken hebben doen geldenzoo dienen zij zich van alle verdere slappen in deze te onthouden. Indien zij toch onder de legatarissen zijn opgenomen, dan hebben zij een voudig de uilkomst af te wachten van de maatregelen, die tot de uitkeering van hun legaat genomen zijn. Naar men verneemt is de instructie in de zaak der te Rotterdam in hechtenis zijnde Maleijers zoo goed als afgeloopcn. De twee getuigen, welke zich buitenslands bevonden zijn kort na de dagvaarding opgekomen en zijn dadelijk na hunne aankomst hier te lande gehoord. Uit hoofde der ingevallen vacantie echter, zal de openbare behandeling voor hel Hof te 's Hage waarschijnlijk eerst in September plaats "hebben. Intusschen schijnt het al meer en meer Ie blijken, dat de beschuldigden alleen ten gevolge der slechte behandelingwelke zij op het schip ondervondenlot het plegen der misdaad zijn overgegaan. Tc Harderwijk is de stadsverlichling met gas voor den lijd van 20 jaren aanbesteed. De laagste inschrijver was de Heer H. A. F. Roll, te Gouda, die inschreef voor eene verlichting met steenkolen-gas, tot een be drag van ƒ1,800, en met een ander soort gas voor de som van ƒ1,450, beiden jaarlijks. Aan genoemden Heer is de inschrijving toegestaan. Uit Harderwijk wordt het volgende gemeld: De Duitsche Proleslant- sche Inncre Mission in Rotterdamheeft bij de Ministers van Koloniën en Oorlog pogingen aangewend om van tijd tot tijd, wanneer hier vele Duiische Protestanten, als soldaat voor Indië bestemd, in bezetting zijn, voor hunne landgenooten godsdienstoefening te houden. Dit aanzoek is niet alleen wel willend opgenomen, maar ook eene geldelijke tegemoetkoming voor reis kosten toegezegd. Dien ten gevolge is Ds. Ostertagprediker uit Wurtem- berg, thans tijdelijk te Rotterdam geplaatst, heden voor een honderdtal Duiische Protestanten opgetreden. Nabij Utrecht had Vrijdag 11. een treurig ongeval plaats: De zoor. van de G. kwam met een boerenwagen, waarop twee meisjes zaten, uit het land rijden. Een ander rijtuig voorbij willende rijden, ging het paard op hol. Een der meisjes viel van den wagen en bleef daaraan hakenzoodat zij zich ernstig bezeerde. De jongeling brak een been en hel andere meisje leed veel door den schrik. Beide meisjes zijn, naar men verneemt, reeds overleden. Het Prov. UtreclHsch Genootschap heeft de volgende prijsvragen uit geschreven I. Een chemisch en physioiogisch onderzoek van de spijsvertering der zoctwalervisschen. II. Een chemisch en physioiogisch onderzoek van de spijsvertering der repliliën, zoowel van die uit de orde der dipnoa als van die uit de orde der monopnoa. III. Daar het sedert lang bekend is, dat sommige visschen hel vermogen bezitten, om geluid voort te brengen, zoo verlangt men een naauwkeurig onderzoek van de wijze, waarop dit geluid wordt voorlgebraglbij eene of meer soorten, bij welke die oorzaak nog niet is aangewezen. IV. Eene geschiedenis van de verschillende theoriën over de constitutie der organische stoffen en eene critische beschouwing van den invloed dien elke op de wetenschappelijke ontwikkeling der organische scheikunde heeft gehad. V. Eene geschied- en bouwkundige beschrijving van de Domkerk te Utrecht. VI. Eene literatuur van hel Ncderlandsche staatsregt van 1775 tot 1810. VII. Eene geschiedenis van bet reglswezen in Nederland sedert de om wenteling van 1795 lot de invoering der Fransche instellingen in 1811. VIli. Eene geschiedenis der strafwetgeving en regtsplegiug in Nederland voor hel krijgsvolk te water en te lande. Te Sneek is een meisje van 15 jaar gevat, dat zich aan herhaalde diefstallen had schuldig gemaakt en op een zolder werd gevonden. Sedert Mei had haar vader haar aan haar lol overgelaten. Het kind had heiaas niet beter geweten dan zich in verbindiug te stellen met eene dievenfamilie die thans ook gevat is. Uit Meppel wordt gemeld dat 2 jonge lieden uit Staphorst, gewoon zijnde in hel voorjaar met het trekken en bereiden van turf hun fortuin te maken, in minder dan 6 weken tijds ieder ƒ150 zuiver hebben ovcr- verdiend. Uit Middelburg wordt ten aanzien van den aldaar plaats gehad heb benden brand nog het volgende gemeldUit vuur onder de puinhopen is thans gebluscht. Men heeft nog ongeveer 3000 aan zilver bijna onge schondenhier en daar verspreid, gevonden; eene brandkast is evenwel in honderde stukken van onder het puin te voorschijn gekomen. Er schijnen zware vermoedens te bestaan nopens den eigenaar en bewoner van het per ceel, waar de brand te gelijk boven, voor en beneden-achter is uitgebro ken. De instructie duurt onafgebroken voort, en er zijn stellig ongeveer 40 verschillende personen, tot het geven van aanwijzingen, verhoord ge worden. Men beweert, dat voornoemde persoon zijne woning een kwartier uurs vóór het uitbarsten van den brand heeft verlatenzoo als hij dan ook erkent, terwijl er geen vuur in huis aanwezig was. Ilij is door verschil lende personen alstoen op eenen binnenweg naar Vlissingen gezien; men heeft hem op den brand opmerkzaam gemaakt, dat die in zijne buurt, ja men beweert zelfs, in zijne woning was, en hij heeft zijnen weg ver volgd, hier en daar een glas water vragende. Men mag echter aan de vele geruchten geen gehoor geven, doch zoo veel is zeker, dat noch hij, noch de zijnen een oogenblik bij den ramp, of den volgenden dag, ziglbaar zijn geweest. Bij zijn vervoer uit of naar de gevangenis, heeft de justitie eenen zwaren taak, om hem te waarborgen tegen de beleedigingen van hel diep verontwaardigd publiek. Naar wij vernemen moet hij reeds de verklaring hebben afgelegd dat hij zijn huis van binnen met terpentijn en vernis heeft besmeerd, ter verdrijving van ongedierte. In dezen brand moet de Tielsche brandwaarborgmaatschappij voor p. m. ƒ80,000 zijn betrokken. De brandkast boven vermeld was afkomstig uit de fabriek van Gresbers

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1