LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 6 JULIJ. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ur dag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant Delioort Bjjblad IV". 18.J BUSNKNLaNDSIIHK REiilGTKN. LEYDEN4 Julij. Dezer dagen hebben de lleeren van Gogh en Oldenzeel te Rotterdam, den tweeden druk uitgegeven eener gesteendrukte Kaart van de gemeente Haarlemmermeer, vervaardigd door den lieer G. A. de Geus, en gedrukt ter steendrukkerij van Emrik en Dinger, te Haarlem. Deze Kaart is keurig en duidelijk bewerkt en bevat niet alleen den Ilaar- lemmcrmeerpoldermaar ook met dezelfde juistheid den naasten omtrek, en geeft niet slechts een voldoend ovcrzigl van de gansche oppervlakte maar tevens is door onderscheidende kleuren de verschillende diepte der gronden aangewezen, waardoor men met een opslag van 'toog, de afwisseling van hoogere of lagere ligging der percelen kan zien. Voorts hehoorl er nog bijeen Staat van de eigenaren en verdere bijzonderheden waardoor 'lgeheel een uitnemend geschikt hulpmiddel oplevert voor allen die op eeuigerlei wijze in dien polder belang stellen, waartoe deze Kaart en Slaat ons altezins aanbevelingswaardig voorkomt. Zie de Adv. Door de Commissie ter beoordecling van voorwerpeningezonden op de 30ste tentoonstelling van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht, is eenc zilveren medaille toegekend aan den Heer 11. Witte, alhier, voor de inzending van 5 fraaije Orchideën. In de maand Junij zijn binnen deze Gemeente overleden 89 personen, als: 5 mannen, 15 vrouwen, 32 zoons en 37 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 99 kinderen, als: 55 zoons en 44 doch ters; waaronder zijn begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 29 huwelijken Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze weck dagelijks 110 lot 122 personen. De waarnemende Directeur der militaire veterinaire dienst heeft alle burgerlijke Veeartsen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om de betrekking van Adjunct-Paardenarts bij het leger in Oost-Indië te vervullen, en zich voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren aan die dienst te verbinden, verwittigt dal zij zich daartoe vóór 31 Julij aanst.aan hem Directeur kunnen aanmelden. Bij de examina aan de Kon. Akademie te Delft hebben nog voldoende bewijzen van bekwaamheid gegeven als 0. 1. Ambtenaren van de 2J° kl. de 1111. J. Hubseher, W. A. Keuchenius, W. Liglvoet, D. MeijerC. L. Roscmeijcr en J. BI. van \leuten; en voor de betrekking van Civiel Inge nieur de III1. A. BI. K. W. van Itterstim, R. C. van der Palm, L. A. Sandberg, C. H. Breunissen Troost en J. M. F. Wellan. Blen heeft berigt ontvangen dat de oprigier en voorzitter van de Gustaaf-Adolf-VereenigingDr. Ch. G. L. Grossman, op 29 Junij aan de gevolge der beroerte, die hem onlangs getroffen heeft, is bezweken. Zijn verlies wordt diep betreurd. Op den 23stE" dezer zal te Haarlem gehouden worden het eerste Nederl. nijverheids-congres van wege de Nederl. Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid. Krachtens eenc bepaling van de wet der Maatschappij van Nij verheid kunnen zij, die geene leden zijn, tegen betaling van 1.50 hel congres bijwonen. Het bestuur van de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij heeft aan de weesmeisjes van het Nederl. Israëlitische weeshuis te Amsterdam, 26 in getal, kosteloos de gelegenheid verschaft een uilstapje naar Utrecht te doen. Een afzonderlijke wagen was daartoe voor de weezen en hare geleiders af gestaan. Hel bestuur heeft zich bereid verklaard, telken jare dit bewijs van belangstelling te vernieuwen. Even builen de stad Sneek bad Woensdag 11. een treurig ongeval plaats. Op den runmolen van den HeerS. werd vermist hel 21 maanden oud zijnde zoontje van den meesterknecht, dat even door de moeder was nedergezet, die haar man de thee ging brengen. Na veel zoeken, daar niemand hel kind gezien hadvond men hel petje in het land liggenen vooronderstelde men dat het in den omtrek was verdronken; het zoeken werd voortgezet, tot dat hel kind door een der knechts op den omgang des molens met een geheel verbrijzeld hoofdje werd terug gevonden, zijnde door een der wieken getrolfen. Het verdient opmerking, dat het kind, ofschoon over drie zol ders moetende, waar gearbeid werd, door niemand was bespeurd, en dat het den vorigen dag voor de eerste maal beproefd hadde trappen te beklimmen. In Drenthe is men beducht, dat, bij den aanleg van een spoorweg door Friesland en Groningen naar Duitschland, en van een dergelijken weg zuidwaarts, de provincie Drenthe weliigt zal worden afgesneden, en men tracht alzoo middelen te beramen om de voor dien aanleg in Drenthe be- noodigde gronden gratis aan de ondernemers te verstrekken. Door de regtsgelecrde faculteit van de Groningschc Hoogeschool is de gouden eerepenning toegewezen aan den Heer II. P, G. Quark, candidaat in de regten te Amsterdam, voor zijn antwoord op de voorgestelde prijs vraag over Tacitus. Het accessit is toegekend aan den schrijver van het slttk geleekend met het motto van Montesquieu: Tacite a fait un ouvrage expres sur les moeurs, en van Grimm Niemand kat es bis jetzt w.s.w. Te Groningen heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat er een huwelijk is voltrokken tusschcn twee voormalige kweekelingen van het instituut voor doofstommen, zijnde J. Sjaardema, geb. te Francker.en A. Wopkes, geb. te Yecnwouden. Dit is het tweede huwelijk van zooda- nigen aard, hetwelk sedert de oprigling van den burgerlijken stand, in 1811, hier is voltrokken, In de gemeente Gramsbergen (Overijssel) woedt het vuur op onder scheidene plaatsen in de vecnen; in de buurt Sebastopol aan het kanaal boven Anervecn is ccne aanzienlijke partij turf een prooi der vlammen ge worden terwijl tevens eene arbeiderskeet verbrand is en eenige met boek weit bezaaide akkers vernield zijn. Het vuur zit op sommige plaatsen zoo diepdat het schier niet te blusschcn is. Ook te Ylaglwedde is brand in het veen en men vreest zeer voor verspreiding; het vuur is reeds in eenige boekweitakkers, en ook in den turf; in Munsterland zijn 28 huizen afge brand, veroorzaakt door het in brand zijnde veen. - Te Middelburg wordt het onderzoek naar den oorzaak van den plaats gehad hebbenden brand voortgezet. De eigenaar van het perceel waarin de brand is ontstaan, is vooiloopig aangehouden. 'sGRAVEN 11 AGE4 Julij. ?den verneemt dat Z. BI. den Heer C. J. de Bruyn Kops, Burgemeester van Haarlem, benoemd heeft tot Commandeur van de Orde van de Eikenkroon. Z. BI. beeft goedgevonden te benoemen lol zijn Adjudant in buiten gewone dienst, den gepensioneerden Gencraal-Majoor, met rang van Luit.- GcneraalH. G. Seelig; en den rang van Lnit.-Colonel toe te kennen aan den gepensioneerden Majoor der artillerie, J. F. Klercq. Tot Burgemeester der gemeente Gaasterland (Friesland) is benoemd Jhr. G. R. G. van Swinderen. Rij Kon. besluit is bepaald, dat ter herinnering aan den verdienste lijken Opperbevelhebber der Citadel van Antwerpeniu 1832 voortaan het bastion Ginneken der vesting lireda den naam zal dragen van bastion Chassé. AroIgens het bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt, van 5 Junij. bleef de gezondheidstoestand aldaar, met uitzondering van de mazelen, die op de plantages, en de kinkhoest, die onder de kinderen nog heerschien, voldoende. Wijders heerschten in genoemde kolonie allerwcgc rust en orde TTwcc&e JTaiaer «Zes* Slaten-Genet'aal. Zitting van Donderdag 2 Julij. (Nader Verslag). De Minister vat: Justitie aan hel woord zijnde zegt, dat hij zich niet zal verschansen achter het Depart, van Justitie, zoo als de Heer Groen in een zijner brochures vermoedde. Het is de waarheid, er beslaat een groot ver schil in de politiek en de godsdienst tusschen den Heer Groen en hem, en daarin ligt de verklaring dat hij hier met goed geweten de gemengde school, zonder cenig leerstellig Christelijk element kan verdedigen, ofschoon hij vroeger de bijzondere school heeft voorgestaan. Vervolgens gaf Z. Exc. twee hoofdredenen op, waarom hij thans geen bondgenoot is van den Heer Groen en waarom bij met deze wet is ingenomen. Zijne hoofdstelling is: 1". dat de zaak van hel Christendom en het Evangelie niet is de zaak van den Staal; dat de Staatsschool, waar van overheidswege onderwijs wordt gegeven, niet kan nog mag strekken lot bevordering der Christelijke waar heid en dal dit ligt builen de bevoegdheid en het vermogen van den wet gever. 2". Dat niet de beste wet die iswelke bel meest overeenkomt met een ideaal, maar wel die, welke gegrond is in den acluëlcn toestand van bet volk, en die bet meest met dien toestand overeenkomt. Die beide stel lingen zijn zijn poolstar in deze geheele aangelegenheid, hel voorschrift der Grondwet heeft hij niet gemaakt, hij heeft het gevonden en bezworen. De Minister toonde wijders aandat alle combinatiën even ondoelmatig als on geschikt en onmogelijk zijn. Nadat er nu zoo vele vragen aan hem zijn gedaan, zal hij er eenige aan zijne vrienden rigten. Hij vraagt namelijk: of het boni civis is, om, in plaats van mede te werken nu er maar e'e'n uitweg is, dien weg tol vrede zoo veel mogelijk te versperren? Of het billijk en dankbaar is, nadat men jaren lang gestreden heeft tot verkrij ging van het bijzonder onderwijs, nu alleen te spreken over het huns in ziens verkeerde in de wel en de vrijheid van bijzonder onderwijs te verge ten. Hij vraagt of dit billijk is, vooral als men daarbij let op de midde len, die naderhand door hen zeiven niet gebillijkt zouden worden. Hij vraagt ten slotte, of het betamelijk, Christelijk en geloovig is, zooveel te hopen en te steunen op staatsonderrigt en staatshulp, waar men uitgaat van het beginsel, dat men niet afhankelijk is van de slaatskrachtmaar dat alles afhangt van hoogere hulp.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1