EEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. YEIJDAG 3 JULIJ. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Nojnmcrs worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCÏIE BEKIGTEN. LEY DEN, 2 Julij. Op gisteren en heden werd alhier de 18de Jaarlijksche Vergadering ge houden van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van sterken drank. Deze bijeenkomst, bier ter slede, waar de Vereeniging in 1842 door een achttal mannen werd ontworpen, leverde eene treffende proeve op van hetgeen vercenigde krachten en volharding vermogen. Hetgeen toen nog maar een zaadkorrel was, is thans tot eenen krachligen boom opgewassen, die zijne takken over geheel Nederland en zelfs over onze Overzeesche bezittingen heeft uitgestrekt. Als naar gewoonte had op den eersten dag eene openbare bijeenkomst in den trant eener meeting, zoo als de Engelsehen die gewoon zijn te noemen, plaats. Het Hoofdbestuur, de Afgevaardigden der afdeelingen en de Corres pondenten verzamelden zich des avonds ten half zeven ure in de Doopsge zinde Kerkdie daartoe welwillend was afgestaanen waarvan de toegang ook voor het publiek was opengesteld. Nadat de Voorzitter, Mr. C. C. E. d'Engelbronner, met een kort woord de Vergadering had geopend, traden achtervolgens als sprekers op de H1I. Dr. Egeling, Secretaris der Vereeniging, D5. Francken, Pred. te Rotter dam, Baron van LyndenProv. Correspondent van Zuid-llolland, en Ds. van ToorenenbergenPred. te Purmerende. Wij zullen trachten van het gespro kene een kort overzigt te geven. De eerste spreker, Dr. Egeling, stelde zich in zijne rede de beantwoording voor van de vraag: »Wat wil de Vereeniging?" en alvorens zulks te beantwoordengaf hij op wat de Vereeniging niet wil. De Vereeniging is geen genootschap tot bekeering van dronkaards, ook geen middel, zoo als wel eens gezegd is, om het Evangelie te vervangen of te gemoel te komen, als zoude dit niet genoegzaam zijn. Wel ontleent de Vereeniging hare kracht uit het Evangelie, en zij is, om zoo te spreken, het Evangelie in praclijk gebraglen een krachlig middel tot voorbereiding van het Evan gelie. De Vereeniging wil alle krachten verzamelen en op ée'n punt doen uitloopen lot bestrijding van den s!. drank, die allernoodlotligsl voor het menschdom is, en dit doel door alle eerlijke middelen bereiken, zoo als: 1°. Nederland bekend maken met den aard van het gevaar dal er in het gebruik van den sl. drank ligt, als zijnde schadelijk voor den gezonden menseh; 2°. trachten naar krachtige algemeene zamenwerking, gedachlig agn de spreuk: F.endragt maakt magt, waartoe het houden van algemeene vergaderingen allezins dienstbaar is, en 3°. bij de Regering aandringen om door wettelijke bepalingen beperkende maatregelen, niet legen het misbruik, maar tegen den verkoop uit te vaardigen, en zulks niet in eens, want daarvoor is de natie niet rijpzij moet daarloe door overtuiging voorbereid worden. Spreker helderde deze onderscheidene punten nu en dan door treffende bewijzen en voorbeelden op. Men vernam o. a. dat, volgens eene matige berekening, Nederland 10,000 en onze stad alleen 150 slaven van den «t. drank telde, dat in Leyden hel verbruik van st. drank op 13J- kan per hoofd kan gesteld wordenen dat lol verzachting van de daaruit voort vloeiende gevolgen i van de stedelijke begrooting noodig is. Hoog ernstig werden aan het slot sprekers woorden, toen hij schetste al den jammer door den st. drank veroorzaakt, al de tranen door hen: gestort, al de gra ven door hem gedolven en ieder hoorder gevoelde de waarheid van zijn woord: elk dronkaard is eene verlorene ziel, want hij zal Gods Koningrijk niet beërven. Als tweede spreker trad op Bs. Franckcn, die met de hem eigene wel sprekendheid betoogde dat de sterke drank de grootste hinderpaal is voor de uitbreiding van Gods Koningrijk onder de wilde volken. Dit was vol gens hem een nieuw oogpunt en eene nog niet aangevoerde drijfveer ter bestrijding van den st. drank. Zulks was bij hem opgekomen na eene ont moeting met den Heer Hugo llahn, een man in Rusland geboren, en die na te Elberfcld zijne opleiding te hebben ontvangen, 10 jaren in Afrika onder de wilde volksstammen had doorgebragt. Die man had met tranen in de oogen lol hem gezegd: «Daar in het hart van Afrika heb ik mij dikwijls over het beschaafd Europa geschaamd." Zoo dikwijls daar een zendeling aankomt, zendt men hem twee vijanden, buskruid en sterken drank achter na, en hetgeen de eerste in een jaar arbeidt, wordt door de Liatsten in eene maand vernietigd. Europa zend derwaarts een Engel en een demon, namelijk: het Evangelie en den sterken drank. Spreker trok hieruit de stelling, dat bij ons de overtuiging moet gevestigd zijn. dat gees telijke beginselen ons moeten leiden tot deelneming aan den strijden dal zoolang dronkenschap cn wellust in Europa hcerschener geen kracht van zal uilgaan om het Koningrijk van God te verspreiden. Spreker leverde aan de hand der geschiedenis een tal van bewijzen, dal h(j niet van over drijving was te beschuldigen, vooral bij de bewering dat de st. drank een volk van miilioenen kan vermoordenzoo als duidelijk zigtbaar is in de vernietiging van de oorspronkelijke bewoners van Amerikade Indianen. Toen Hudson de baai die naar hem genoemd is, ontdekte, bood men den Indianen sterken drank aan, doch zij weigerden dien te drinken; maar toen zij die ten laatste op herhaalden aandrang hadden geproefd, was hun doodvonnis en dat hunner kinderen onderteekend. Uit dit alles nam spre ker aanleiding om aan de hoorders, zoowel Christenen als Israëliten, toe te roepen: Maak dat 'sHceren naam niet gelasterd wordt onder de Heidenen." Baron van Lynden, die vervolgens optrad, vestigde de aandacht op de eigenaardige werkzaamheid die aan de onderscheidene steden, elk in 't bij zonder eigen is, en waarbij hij aan Schiedam de eigenschap van slaopen toekende. Hierbij trad hij in eene beschouwing van de vernielende kracht van het vocht, dat te Schiedam bereid wordt, en nam daaruit aanleiding om bij de vergadering met hoogen ernst aan te dringen op werkzaamheid ten einde, wat den jenever betreft, Schiedam te helpen sloopen. De laatste spreker, Ds. van Toorenenbergen riglte ten slotte een krachtig en roerend woord tot de aanwezigen, waarin hij de aangename zijde van den strijd voorstelde. Voor hem alleen was hij onaangenaamdie niet voor den broeder wilde leven. Hij wekte een ieder tot deelneming op, cn drukte aan de ouders het welzijn van hun kroost diep op het hart. Moge ook zijn woord, uit het hart tol het hart gesproken, zoowel als dat zijner voorgangers, weerklank daarin gevonden hebben. Heden morgen had in het gebouw der Maatschappij lol Nut van 't Algemeen eene zeer talrijke bijeenkomst plaats van hel Hoofdbestuur, de Afgevaardigden der Afdeelingen en Correspondenten, ter behandeling van die punten die in den beschrijvingsbrief aan de orde waren gesteld, en voornamelijk op de huishoudelijke zaken der Vereeniging betrekkelijk. Des namiddags hebben een 50-tal Afgevaardigden enz. zich aan eenen eenvoudigen maaltijd in het IIceren-Logemcnt aan den Burg vereenigd. Het aantal der badenden en zwemmers bij de nieuwe bad-inrigfing even buiten de Morschpoort alhier, heeft in de maand .Tunij het aanzienlijk getal van 6,2ö8 bedragen. Een bewijs dat genoemde inrigting aan eene vvczcntlijke behoefte in ons midden voldoet. Het Prov. Ulrechlsch Genootschap hield eergisteren zijne jaarlijksche Algemeene Vergadering. Als leden werden o. a. benoemd de 1111. Dr. J. Bosscha en Dr. L. A. te Winkel, beiden alhier. Op de vroeger uitgeschre ven prijsvraag, betrekkelijk het leven en de letterkundige verdiensten van Justus van Effen, was e'én antwoord ingekomen, waaraan de gouden eere- prijs werd toegekend. Bij opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn ür. W. Bisschop, Lcer.ar in de Nederl. taal- en letterkunde aan het gymnasium te Dordrecht, die daarop insgelijks tot lid des Genootschaps werd benoemd. Bij de examina aan de Kon. Academie te Delft, hebben als O. 1. ambtenaren der tweede klasse, voldoende blijken van bekwaamheid gege ven, de IIH. K. F. BohlII. J. O. van Waveren Pancras Clifford, 11. C. van Eybergen, M. L. E. Halewyn, F. L. van Heeckeren van Brandsenburg, L. Mulock Houwer en C. F. Ilumme. Te Vlaardingen is lieden de eerste haringjager aangekomen met 36 Ion cn de tweede met 70 ton. Bijna alle puike maatjesharing. Door de Prov. Staten van Utrecht is lot Lid van de Eerste Kamer verkozen de Heer Mr. E. van A'oorlhuysen. Aan den Hoogleeraar II. Bouman te Utrecht, die zich gedurende het afgeloopen Academiejaar, tijdens de vacature in de Lilterarische faculteit, gedeeltelijk met het onderwijs in de Oostersche talen had belast, is van wege een aantal studenten een prachtig geschenk aangeboden. Men verneemt dal hel Nederl. Zendeling-Genootschap gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars aan giften en legaten ontvangen heeft de aan zienlijke som van ƒ15 524.53j. Te Deventer is op 30 Junij het twaalfde Landhuishoudkundig Congres geopend. Z. M. de Koning heeft gemeld dal hij verhinderd wordt dit congres bij te wonen. De tentoonstellingen van landbouw en nijverheid, die gelijktijdig worden gehoudenzijn zeer belangrijk. Te Middelburg is in den avond van Zondag 11. een hevige brand uit gebarsten in den Langendelft aan den hoek der Burgtwaardoor binnen een paar uren 5 percelen geheel zijn vernield, behalve de belendende hui zen, welke beschadigd of gedeeltelijk omgehaald zijn, om den brand in zijnen voortgang te stuiten. Het grootste gedeelte der bevolking was van wege liet heerlijke weder buiten. Evenwel was ieder spoedig op zijn post, de markt was weldra geheel bezet door de spuiten uit de naburige plaatsen waaronder 7 uit Vlissingenvan welke vooral die der marine en de man schappen van het wachtschip zeer vele diensten hebben bewezen. Uit de

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1