Men wil welen dal met liet oog op de gebeurtenissen in Indië onze Regering door Engeland is uitgenoodigdeen ruimer aandeel te nemen in de expeditie naar China. Het Journ. d. Débats komt met nadruk op tegen het stelsel van ver nieling dat de Franschen in Algerië uitoefenen. Hel betreurt dat verbran den van dorpen, dat verwoesten der te veld staande producten en der ge oogste levensmiddelen en dat omhakken van alle vrucht- en olijfboomen. Het is waar, dal de Kabylen tot dus ver doof bleven voor overreding en zij gewoon zijn slechts voor geweld te bukken; maar het blad hoopt toch dat hel voortaan mogelijk zal zijn met iets meer lankmoedigheid te werk te gaan. De gijzelaars der Kabylen zijn reeds in onze handen. Het zijn twee magtige stamhoofden. Zij worden met onderscheiding behandeld. Onze troepen in Kabylie kunnen nu reeds door middel van den telegraaf met Algiers gemeenschap onderhouden. Aan den Heer Pereire is vergunning verleend om eene nieuwe straat aan te leggenloopende van de avenue der Champs-Elysées naar den wintertuin. Mlle Rachel heeft haar ontslag aan hel bestuur van den schouwburg ingezonden en dus voor goed het toonecl vaarwel gezegd. Alhier is de alom bekende koopman in potlodenMengin genaamd overleden, een vermogen van 400,000 fr. nalatende. Hij oefende zijnen handel op de openbare straat uit en bezat de gave om de Parijzenaars door het maken van potsen te lokken en zoo zijne waar aan den man te bren gen. Hij oefende op zijne toehoorders eenen groolcn invloed uit en kon hen naar verkiezing doen lagchen of treuren. Gisteren tegen middernacht bevonden zich een neer en twee Dames in een vaartuig op de Seine, toen dat vaartuig door onoplettendheid van den roeijer eensklaps legen een der pylers van de brug der Tourvelle verbrijzeld werd. De drie personen zonken terstond in de diepte weg en in weerwil van alle aangewende pogingen heeft men hen niet kunnen terugvinden. Men kent de namen der ongelukkigen nog niet. Het volgende voorval toont weder hoe gevaarlijk hel is om uit een hollend rijtuig te springen. Te Ruffec, dep. Cliarente, zijn van een rijtuig de twee paarden, door het plotseling oprijzen van een kind van achler een hoop takkebossen verschriktop hol gegaan. Door den schok viel de koetsier er af en brak zijn been. Twee daarin gezeten Dames namen het noodlottig besluit om er uit te springenmet dat droevig gevolg dat de moeder drie ribben en een sleutelbeen brak en overigens nog verscheidene wonden bekwamen de dochter onmiddelijk dood bleef. Te Marseille zijn op grond van de gunstige berigten omtrent den oogst, de prijzen der granen dalende. ZWITSERLAND. De Graaf de Pourtalês Steiger, die uithoofde zijner verbanning naar Italië was gegaan, heeft thans zijn landgoed r.abij Bern weder betrokken. Men is daarover zeer verheugdomdat hij veel wèl doet aan de armen. Het dagblad Le Neufchateloistot dusver het orgaan der NeufchAteller royalisten, verklaart, dat hij opregtelijk de nieuwe orde van zaken erkent en de belangen van het kanton zonder partijzucht zal behartigen. SPANJE. MADRID, 26 Junij. De Kamer van Volksafgevaardigden heeft het ontwerp van wet tot vast stelling der grondslagen voor de regeling van het openbaar onderwijs aangenomen. De Zaakgelastigde van het Hof van Rome heeft van Kardinaal Anto- nelli in last de teruggave der verkochte kerkelijke goederen te eischen. De Minister-President heeft verklaard, dat de Regering wel toestemde in de herstelling van het concordaat, doch dat, om de betrokken belangen, aan teruggave niet te denken valt. De Regering heeft aan de Cortes verlof gevraagd om voorloopig de wet op de drukpers in werking te brengen, zullende er naderhand de wij zigingen door de Cortes verlangdin gebragt worden. Op Sacramentsdag is op het dorp Amalguer (prov. Toledo) een per soon in de woning van eene jonge weduwe binnengedrongendie hij wist dat op den vorigen dag ruim ƒ2000 had ontvangen. Hij ontmoette eerst de dienstmaagddie hij met een bijl van kant maakte en in den stal onder j stroo verborg. Daarna begaf hij zich naar het slaapvertrek van hare mees- teresse en eischte al het geld dat zij bezat. Door den schrik verlamd voldeed zij aan zijn verlangen. De onverlaat dwong haar daarop hem naar den kelder te volgen, alwaar volgens hem nog meer geld was verborgen. Aldaar bond hij haar de handen op den rug, hing haar aan een balk op, en maakte door ecnige bijlslagenspoedig een einde aan haar leven. Nog was er in huis een kind van 5 jaren aanwezig, en voor ontdekking be vreesd, werd dit door een slag met den bijl in twee stukken gescheiden, waarna hij de vlugt nam. Hij is echter reeds in handen van het geregt en men gelooft dat hij tot eene rooverbende behoort, die in het gebergte nestelt. ITALIE. Den 20sten is de verjaardag van de troonsbestijging van den Paus gevierd. De hoop op eene algemeene amnestie is niet verwezenlijkt. Alleen is vol gens berigt in het officiële bladaan verscheiden personendie wegens misdrijven van gewonen en van polilieken aard gevangen zalen de straf kwijt gescholden. ris LISSEN. HERLIJN, 28 Junij. De Keizer en Keizerin van Rusland zijn te Ilanover aangekomen. Z. M. zal op den 29sten te Darmstadt aankomen en aldaar luisterrijk wor den ontvangen, als zijnde eereburger dier stad. Eene alhier geopende tentoonstelling van sigaren beval niet minder dan 2 millioen sigaren van alle qualiteit. De beste met vergulde einden, palmhouten kist, enz., wordt verkocht voor 500 thaler (ƒ875), de minste soort voor 10 thaler (17.50) de duizend. De grootste der verwerijen te Elberfeld hebben den arbeid op den ouden voet hervat en aan de werklieden alle billijke eischen ingewilligd. In de gewerenfabriek te Grosssömmerda heeft eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan 4 arbeiders zijn omgekomen. In het fabriekstadje Furtwangen zijn op 23 dezer, 22 huizen en de kerk met haar voortreffelijk klokkenspel afgebrand. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 Junij. De Keizer heeft hel doodvonnis van den staatkundigen uitgewekene Michael Sztanesicstegen hem bij verstek uilgesproken alsmede de ver beurdverklaring van zijn vermogen, opgeheven. De toestand van den Veldmaarschalk Radetzky wordt meer en meer gunstig. De wonden zijn bijna genezen; de slaap en de eetlust zijn weder als vroeger en de Maarschalk is geheel vrij van koortsterwijl hij dagelijks eenige uren in een voor hem opzettelijk vervaardigden armstoel zit en den tijd deels met gesprekken deels met een speelpartijtje doorbrengt. Te Praag kondigt een boekhandelaar aan, dat bij hem verkrijgbaar is het Nieuwe Testament in de Chinesche taal, welk werk, zoo hij zegt, te Hongkong is gedrukt. Het is op zeer fijn, dubbel Chineesch papier ge drukt, op de eigenaardige Chinesche wijze gebonden en kost slccbts 1 gl. per exemplaar. ZWEMEN, De Koning heeft zich lot herstel zijner wankelende gezondheid naar het zeebad Sero begeven. Gedurende zijne afwezigheid worden de zaken bestuurd door een' Koninklijken Raad, zamengesteld uit 4 Ministers, met den Kroonprins aan het hoofd. Prins Oscar en zijne jeugdige gemalin heb ben den 21s,e" dezer hunne plegtige intrede te Stockholm gedaan. Latere berigten uit Stockholm doen zien, dal de voorgestelde wets ontwerpen betrekkelijk de godsdienstvrijheid, niet zooveel gewigt hebben als men eerst dacht, en dat de Regering het stelsel van onverdraagzaamheid nog blijft vasthouden. In de hoofdstad van Denemarken heeft de burgerij besloten de nog bestaande handwerkers-gilden na 3 jaren af te schaffen. In genoemde stad is overleden de Hoogleeraar Christiaan Molbechbe kend door de uitgave van vele philologische werken. RUSLAND. De Regering heeft op aanzoek van den Finlandschen Senaat, ten einde aan het heerseliende gebrek aan graan te gemoet te komen, aan vreemde schepen dc vrije kustvaart op Finland verleend. Bij Sandomir in het gouvernement van dien naam in Polen, zijn 7 huizen zoo diep in de aarde verzonkendat men er niets meer van be speurt dan de daken. TURKTE. Reschid-Pacha heeft aan den Belgischen Gezant le kennen gegeven dat de betrekkingen met de legatie na zijn vertrek zullen hervat worden. Het regtsgeding van den afgezetten Pacha van Aleppo wordt zeer streng behandeld. Er is ontdekt dat de Pacha de schatkist voor een half millioen gulden benadeeld heeft. Eene nog hoogerc som bedragen de af persingen welke hij bijzondere personen heeft afgedwongen. De Porie heeft besloten de Pacha zeer streng te straffen. Uil den Kaukasus wordt gemelddat de Russen de Tscherkessen op vier punten te gelijk hebben aangegrepen. ©OST-INDIE. BATAVIA 10 Mei. Op 11 April heeft 's Lands stoomschip Etna, onder bevel van den Lui tenant Clarkson, nabij het eiland Boeoe (Molukko's), drie rooversvaarlui- gen, die zich aldaar hadden vertoond, aangetast; een derzelve in den grond geboord en twee genoodzaakt te vlugten. Van de door deze roovers gevan- gengemaakte inboorlingen waren 51 bij die gelegenheid gered; verscheidene der opvarenden waren bij dit gevecht gesneuveld. Het was dezelfde roo- versvloot waarop genoemd schip reeds vroeger jagl had gemaakt. Nabij Buitenzorg werd op 17 April een inlander, die met veldarbeid bezig was, plotseling door eenen tijger aangevallen, met dat gevolg, dat hij eenige zware hoewel niet doodelijke wonden bekwam. Door de vereenigde pogingen van dc inlandsche en Chinesche bevolking en van eenige Europesche ingezetenen is het gelukt den tijger in korten tijd te vellen. Ilet was een koningstijger, hebbende eene lengte van 7i voet. Van Socrabaya wordt gemeld dat in den nacht van 2 April in de af- deeling Mokjoherlo eene aardstorting heeft plaats gehad, waardoor een ge deelte grond, ter lengte van 50, breedte 50 en diepte 2 roeden, is ingezakt en herschapen in eenen stroomter breedte van 30 roedenloopende over den weg van Trawas, zoodat de passage tijdelijk is gestremd. Op Palembang heerschen de mazelen vrij sterk. Ter hoofdplaats zijn aan die ziekte een 90 tal personen, meest kinderen, overleden. Op Timor gaat de koepok-inenting bij voortduring naar wenschen de vooroordeelen der bevolking daartegen schijnen meer en meer te worden overwonnen. Sedert 1° Januarij werden 756 personen ingeënt. Op 26 en 27 December 1856 heeft er eene uitbarsting plaats gehad van den berg lloen-bane, in het westelijk gedeelte van het genoemd eiland, bij welke gelegenheid twee personendoor het nedervallen van stcenenhet leven hebben verloren. Dit isvoor zooveel bij de bevolking hekendde eerste uitbarsting van eenen vulkaan op Timor, althans in het westelijk gedeelte des eilands.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3