De lieer Blaupot len Cale betoogt, dat verder le gaan dan liet tegen woordige ontwerp, zon zijn ongrondwettig, onstaatkundig, anti-nationaal, ondoelmatignoodeloos en schier onmogelijk. Hij ziet er groot gevaar voor de rust van het land in, om tot gezindheidsscholen te besluiten. Hij eer biedigt elke Godsdienst en elke Kerk, maar wenscht, dat elk op haar eigen gebied blijveen dat men dit in het oog houde op het terrein van de open bare gemengde Staatsschool. De Heer van der Veen vindt vele verbeteringen in de tegenwoordige wet, maar toch nog niet genoegzame eenheid, voor zoo veel betreft de regeling tot aanstelling van onderwijzers, evenzeer als omtrent de wijze van bezol- diginiï en het bedrag daarvan. Hij wenschle de kosten van het onderwijs geheel van Staatswege bekostigd te zienen verdedigt de schoolpligtigheid. Spr. wees daarna op het ongerijmde van subsidiën voor bijzondere scholen, wegens de gemoedsbezwaren der ouders. Wie zal die gemoedsbezwaren beoordeelen? Waar is de grens? Hoe vele kinderen moeten de aanvraag geldig maken? Alinea 4 van art. 22 is eene afwijking van het beginsel der gemengde scholen. Spr. zal dan ook stemmen legen art. 22 en medewerken lot het amendement, om dat artikel in te trekken. Mogt die poging mis lukken, dan zal hij tegen de wet stemmen, hoe gaarne hij haar ook aan nam, oui het vele goede dat er in gelegen is, en een einde aan den onze- keren toestand le maken. De Heer van Lynden zegt dat men genoegzaam dezelfde wet heeft aangeboden, met inlassching van het woord Christelijk en eene subsidie aan de bijzondere scholen. Men heeft echter dat woord Christelijk zóó schul deloos voorgesteld, dat het volstrekt geene beteekenis heeft, en de subsidie beslaat ook niet dan in schijn. Een en ander is dus werkelijk misleiding, ofschoonspr. erkent hetniet te kwader trouwmaar om de meerderheid genoegen te geven. De Heer de Poorter bespreekt de intrekking der subsidie aan de onder wijzers in Noordbrabant en acht dit grievend en onreglvaardig voor die provincie. Zoo de Regering daarin geene verandering aanbrengt, dan zal hij legen de wet stemmen. Zitting van Dingsdag 30 Junij. In deze zitting hebben de lleeren Nollhenius, Mackay, Gevers Deynool, Elout van Soelerwoude en Bosscha, achtereenvolgens het woord gevoerd. Bij de afzending heeft de laatste spreker zijne rede pas begonnen. Wij komen in het volg. nommer nader op deze zitting terug. AMSTERDAM29 Junij. In de vorige week is de Algemeene Vergadering gehouden der leden van het Kon. Zoölogisch Genootschap. Uit het verslag van den Voorzitter bleek dat de inrigting in eenen bloeijcnden toestand verkeerde en dat de dier gaarde meer en meer in rijkdom toenam. Besluurderen hebben het voorstel gedaan eene nieuwe gcldleening, groot 200.000aan le gaan, welk voor stel met grootc meerderheid van stemmen is aangenomen. Zaturdag 11. hield de Wis- en Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen eene '.gewone vergadering. Tegenwoordig waren de lleeren Matthes, W. Vrolik, v. d. Boon Mesch, Halbertsma, Lobatto, Gogh, v.Breda, Stamkart, Verloren, Schroeder v. d. Kolk, llarting, v. Hasselt, Ermerins, Elias, v. d. Hoeven, v. Rees, v. Geuns, Schlegelv. d. Bosch, de Vriese en Brants. Van de Letterkundige Afd. was tegenwoordig de Heer L. A. J. W. Sloet. De Heer Miquel heeft bij missive te kennen gegevendat hij om gewigtigc redenen, zich gedrongen gevoelde voor zijn lidmaatschap cn voor het Voor zitterschap der Afd. te bedanken. Op voorstel van den Heer Vrolik is be sloten om den Heer Miquel het leedwezen der Academie over dit besluit te betuigen. De Heer Conrad heeft aan de Academie water en slib uit den Nijl aan geboden; het werd gesteld in handen der Commissie, welke het water der Doode zee zal onderzoeken. De Minister van Financiën heeft inlichtingen gevraagd omtrent eer. vocht- weger, thans in gebruik bij de administratie der accijnsen. In handen ge steld van eene Commissie, beslaande uit de 11H. v. Rees, van der Boon Mesch en Mulder; ook heeft het corresponderend lid der Academie, de Heer Bleeker. eene verhandeling ingezonden over de Reptiles Batraciens de l'Inde Archipélagique. In handen eener Commissie, bestaande uit de HU. Schlegel en v. d. Hoeven. De Heer v. d. Boon Mesch bragt, ook namens den Heer Miquel, rapport uit over de geschikste materialen lot vervaardiging van papierwelke dooi den Minister van Koloniën aar. de Academie toegezonden zijn. In het ant woord aan den Minister wordt voorgesteld, de bij zijn brief genoemde monsters van Javaansche planten in eene papierfabriek hier te lande le doen beproeven', en de nog te verwachten monsters mede aan de met die laak belaste Commissie ter beproeving te onderwerpen. De Heer Halbertsma brengt, ook namens den Heer Vrolik, rapport uit over de aangeboden verhandeling van den lieer Schroeder van der Kolk, betreflende het verlengde ruggemerg. Besloten lol opneming in de Werken der Academie. De Heer Stamkart brengt een nader rapport uit over de vervaardiging der kopijen van den meter en kilogramme. De Commissie stelt voor, den Minister van Koloniën le berigtendat de kopijen der standaarden van Ned. malen en gewigten voor O. en W. Indiën gereed zijnZ. Exc. te verzoe ken de exemplaren voor O. I. ter overbrenging toe le vertrouwen aan den Heer Oudemans, die eerstdaags derwaarts vertrekt, en omtrent de verzen ding naar W. 1. hel gevoelen des Ministers te vragen. De Heer Schlegel biedt der Academie aan eene mededeeling over de clas sificatie der muisvogels, en draagt ter vervulling zijner spreekbeurt eene mededeeling voor over den invloed van water op de kleuren van sommige vogels. De Heer Brants doet eenige mededeelingen over boomschors, meer bepaaldelijk over die van den beukenboom. De lieer Blume heeft eene me dedeeling ingezonden over de kennis der O. I. Orchideeën en het maaksel van hare bevruchtingswerktuigen. De Heer J. van der Hoeven doel eene mededeeling over de epizoaen bepaaldelijk over de parasitische Crusta- ceeën, welke op de kieuwen van sommige visschen leven, en de Heer Hal bertsma heeft voor de verslagen ingezonden eene verhandeling over den hoofdspier (musculus frontalis). Hierop is de vergadering gescheiden. Zaturdag werd alhier op het stadhuis in het openbaar aanbesteed het Vernieuwen van 12 houten bruggen, in 10 percelen. Het totaal der aanne mingssommen beloopt ƒ32,450. BU1TBNLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 29 Junij. De Aartshertog Maximiliaan van OostenrijkZaturdag hier aangeko menheeft gisteren Z. M. den Koning en de leden van het Koninklijke geslacht ontvangen, in zijne waardigheid van Groot-Admiraal, aan boord van het Oostenrijksche fregat Elisabeth. Bij hunne aankomst aan boord van het fregat zijn de gezamentlijke Vorstelijke personen begroet met salvo's uit het geschut der schepen van de Koninklijke marine zoowel als van de forten het Ylaamsche-Iloofd en van het Noorden. Spoedig daarna heeft Z. K. H. met het fregat de reis naar Triëst aangenomen. Ten einde aan de zeelieden bet binnensmokkelen van tabak in Engeland te beletten, heeft de Regering aan de Gezagvoerders der schepen den last opgedragen, al hunne koffers, kisten, enz. voor het vertrek naauwkeurig te onderzoeken. De reglbank te Charleroi heeft eenige personen, die, bij de beweging over de kloosterwellen, onder de vensters van den afgevaardigde Wautelot gewelddadigheden hebben gepleegdtot geldboeten veroordeeld. Naar men verneemt heeft de Heer Alstein een plan gevormd, tot het maken van een reglstreeksch zee kanaal tusschen Antwerpen en de Noordzee, met verlakking op Brugge en Gent. Het ontwerp is reeds aan het provin ciaal bestuur van Antwerpen ingezonden. USCELAAD. LONDEN, 28 Junij. Eergisteren heeft in llydepark de uildeeling plaats-gehad van de Victoria- kruisenaan hen die zich in den oorlog tegen Rusland hebben onderschei den. Reeds vroeg in den morgen waren al de toegangen bezeten op eene groote tribune hadden 7 a 8000 genoodigden plaats genomen. In het mid den van de tribune was een troonhemel voor de Koningin cn het Koninklijk gezin ingerigt. Ten 9 ure verschenen de troepen en namen de soldaten die het kruis ontvangen moesten, in de onmiddelijke nabijheid van het Koninkl. paviljoen plaats. Een uur later kwam de Koningin met de leden der Kon. familie en een talrijk gevolg, en werd met luid gejuich ontvangen. Zij bleef gedurende de gelieele piegligheid le paard zitten en stelde zelve den soldaten het eereteeken ter hand, waarna de troepen voor 11. M. defileerden. 8000 man waren bij deze gelegenheid onder de wapenen gekomen. De Gemeenteraad dezer stad heeft aan Prins Frederik Wilhelm van Pruissen het eere-burgerschap opgedragen. Men verwacht dat de staatsinkomsten bij het einde dezer maand eene hoogst bevredigende uitkomst zullen opleveren. Hier ter stede is eene vergadering gehouden van aandeelhouders in Engelsche spoorwegenom te beraadslagen over den toestandwaarin zich de kapitalen bevindendie in die ondernemingen zijn geplaatst. Het is ge bleken dat 300 millioen die lot den aanleg van Engelsche spoorwe gen zijn gebruikt, niet meer opbrengen dan ruim 2 pCt.terwijl de spoor wegen in Frankrijk en Duitschland van 6 lot 20 pCt. rente geven. Tijdingen uit Bombay van 20 Mei melden dat te Meerat het llde en het 12dc reg. inlandsche infanterie zich met de ligle ruiterij tot een open baren opstand hebben vereenigd. Na eenig bloedvergieten werden zij dooi de Europesche troepen verstrooid. Zij vloden echter naar Delhiwaar zij door 386 man van het 54stc en het 74s,c reg. inlandsche infanterie werden versterkt en bijna al de Europeanen vermoord hebber., zonder onderscheid van ouderdom of kunne. Zij plunderden voorts de bank en riepen den zoon van wijlen den Mogoldie als Keizer had geregeerd, lot Koning uit. Te Terozepore werd aan de buitensporigheden en gruwelen der muitelingen paal en perk gesteld. De Regering was ijverig in de wéér, en in de om streken van Delhi waren troepen zamengetrokken. [Delhi is eene stad met 160.009 inwoners]. Deze tijdingen hebben hier diepen indruk gemaakt. De Ministers zijn terstond bijeengekomen en hebben besloten aanzienlijke versterkingen naar Indië te zenden, daar het behoud onzer bezittingen aldaar op het spel slaat. Binnen 14 dagen zullen 8000 man derwaarts worden gezonden. De Observer en meer andere bladen, achten bovenstaande berigten uit Indië overdreven. Uit Hong-Kong wordt niets merkwaardigs gemeld. De schaarschle der levensmiddelen doet zich in China sterk gevoelen. FRANKKIJH. PARIJS, 28 Junij. De Minister van Oorlog, Vaillant, en de Minister van Marine, Hamelin, hebben van Z. M. den Keizer van Rusland de St. Alexander-Newski-orde, de Prefect der Seine, de Heer Haussmann, de St. Stanislaus-orde ontvangen. Vroeger heeft zich het gerucht verspreid dat er eene zamenzwering tegen het leven des Keizers was gesmeed door eenige Italianen. Dit ge rucht wordt thans gezegd waarheid te behelzen. Eenige hunner moeten gevangen genomen zijn en door hunne verklaringen was men op het spoor gekomen van eene bewaarplaats van wapenenwaaronder vergiftigde dolken en een pistool dat volmaakt geleek op dat door Pianori gebruikt. Graaf de Morny is alhier aangekomen cn zal zich spoedig naar den Keizer te Plombièrcs begeven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2