neren van Zeeofficieren; de Luitenants Ier zee l«,e kl. W. C. Klis en D. J. Brouwer; Dr. A. A. Deenik, Lector in de Taal- en Letterkunde, en Dr. \Y. Bisschop, Leeraar in de Holl. taal- en Lellerkunde aan het Gymnasium te Dordrecht. De Commissie tot het afnemen der eind-examina voor Oost- Ind. ambtenaren bij de Academie te Delft beslaat uit de lleercn Dr. G. Si mons, Mr. J. F. W. van Nes, Prof. II. C. Millies, M. A. J. Gaillard, Mr. J. A. A. Leemans, F. H. .T. Netscher, Prof. Roorda, Prof. Donnadieu, Dr. van Wieringhen Borski, Dr. Pijnappel en Mr. S. Keyzer. Door den Minister van Binnenl. Zaken is aan den Heer F. M. Cars- jens, le Nieuwer-Amsleltot wederopzegging, vergunning verleend voor eene schroefstoombootdienst tot vervoer van reizigers en goederen van Amsterdam, over Alsmeer, Alkemade, Woubrugge, 's Molenaars en Ouds hoorn naar Alphenen omgekeerd. Twee treurige gevallen hebben hier plaals gehad. Een 3 jarig meisje is op het Nachtegaalspad levenloos uit een moddersloot gehaald, waarin het al spelende was gevallen. Ook is een kind van 4 maanden dat door de ouders in het bed was nedergelegd, dood gevonden, waarschijnlijk in het kussen geslikt. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 25 Junij. De Voorzitter deelt mede, dat het eindverslag gereed is over het wets ontwerp betrekkelijk het lager onderwijs. Drukken en ronddeelenwor dende besloten de beraadslagingen hierover aan te vangen op aanst. Maandag. Dientengevolge stelt de Heer Dommer van Poldersvcldt voor, om daar de centrale afdeeling beeft besloten heden in de afdeelingen te onderzoeken de wet op de nationale militie, dit uit te stellen om meer tijd le hebben, en zich voor te bereiden voor de gewiglige discussien over de wet op het onderwijs en de stukken behoorlijk te bestuderen; te meer, omdat het niet te voorzien is, dat de wet op de militie nog in dit zit ingjaar in openbare beraadslaging komt, 't welk na beraadslaging met 20 tegen 8 stemmen wordt aangenomen, en de volgende zitting bepaald op aanst. Maandag. llUlTEi\TLAi\DSGHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 24 Junij. Het huwelijk van Prinses Charlotte met den Aartshertog Maximiliaan is thans op 27 Julij bepaald. Het eerste deel van de uitgave der werken van Marnix van S'. Alde- gonde is thans verschenen. Het bevat het Tableau des différents de la religion. De volgende trek van eerlijkheid wordt hier door de dagbladen ver meld: Eenige weken geleden was een Heer op reis en bezocht de boorden van den Rijn. Tusschen Bonn en Coblenz, zich van het dorp Brohl naar Neder-Breisig begevende, verloor hij zijne horologieketting, die van eene groote waarde was. Hij kon geene pogingen doen om dit stuk terug le vinden, daar hij eenige oogenblikken nadat hij zijn verlies had gemerkt op eene stoomboot moest gaan, die den Rijn afzakte. Aan boord kwam hem echter in de gedachten nog eene poging te wagen, door aan den Burge meester van het laatstgenoemde dorp te schrijvenen hem te verzoeken nasporingen te willen doen en voor zijne rekening eene goede belooning voor den vinder uit te loven. Hoewel hij zich daarvan weinig vrucht voor stelde, heeft de ondervinding echter geleerd dat hij een gelukkigen inval had; want naauwclijks te Brussel aangekomen, ontving hij het verlorene, door de zorg van den Duitschen Burgemeester teruggevonden. Te Antwerpen zag men dezer dagen een roggestengelafkomstig uit een veld onder Deurnedie buitengewoon van hoogte en dikte was. Hij was 2,68 el hoog. De aar was goed gevuld en bevatte een honderdtal korrels. Op den spoorweg van Dendre-en-Waes is een voerman met zijn rij tuig, die den weg overstak, door eene locomotief naar Ath bestemd, over reden. De man is letterlijk in stukken gesneden. De locomotief geraakte mede uil het spoor. ENGELAND, LONDEN, 23 Junij. In hel Lagerhuis heeft de Heer Fitzgerald voorgeslagen eenige nieuwe artikelen in de wet op den parlementairen eed te lasschenmet het doel om de Israëliten van het ambt van Lord-Kanselier en van eenige andere hooge ambten uit te sluiten en hen le verhinderen van de deelneming aan de benoeming tot ambten in de gevestigde kerk. Lord Palmerslon heeft zich daartegen niet verzet, en ze zijn aan het wets ontwerp toegevoegd. Uit alle oorden des lands ontvangt men gunstige berigten omtrent den oogst, die waarschijnlijk zeer overvloedig zal zijn. Drie visschersschuilen zijn op de hoogte der Shetlandsche eilanden door een windvlaag overvallen, waardoor 24 personen zijn verdronken. De inscheping van den kabel voor den Atlantischen telegraaf vordert snel. Men heeft gas in het schip gebragt om ook des nachts te kunnen arbeiden. De geldmiddelen van de Vereenigde Staten zijn in een bijzonder guns- ligen slaat. Eerlang zal er in de schatkist een batig slot van 22 millioen dollars zijn. Men zal daardoor in staat zijn vele artikelen van invoerregl vrij te stellen. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Junij. Er is sprake van een bezoek dat de Keizer en Keizerin op nieuw bij het Hof van Engeland zullen afleggenmaar misschien is zulks niet meer dan een gerucht. Omtrent den uitslag der verkiezingen alhier kan gemeld worden dat de candidalen der Regering: de HH. Guyard-DelalainDevincq, Foucher- Lepelletier, Königswarter en Ve'ron, en van de candidalen der oppositie: de HH. Carnot en Goudchauxzijn gekozen. Herstemd moet worden in het 3de district tusschen de Heeren Cavaignac, die van de 21,136 stemmen 10,345 heeft erlangd, en Germain Thibaut, die 10,108 stemmen bekwam. Verder moeten herslemmingen plaats hebben in het 4de districtwaar zijn voorge dragen de Heer Varin legen de democraten Ollivier en Garnier-Pagès en in het 7de district, waar tegenover den Heer Lanquetin door de oppositie de Heeren Darimon en Bastide zijn ondersteund. Het is echter opmerkelijk, en voor de Regering een belangrijke wenk, dat de candidalen der oppositie een belangrijk aantal stemmen hebben be komen. Het gezamentlijk aantal stemmen, alhier op de regeringscandidaten uitgebragt zijn, bedraagt 109,787, terwijl de onderscheidene candidalen der oppositie le zamen 96,319 stemmen op zich vereenigd, en ruim 140,000 kie zers zich van stemming onthouden hebben. De stemmen die de oppositie heeft verkregenzijn meestal op mannen van rcpublikeinsche of democrati sche gezindheid uitgebragt, terwijl de candidaten van gematigd liberale denkwijze weinig bijval hebben gevonden. De herslemming zal plaats hebben op Zondag 5 Julij aanst. Omtrent den uitslag der verkiezingen in de provinciëndeelt de Moniteur mede dat van 227 verkiezingen, slechts 4 ten gunste der oppositie zijn uit gevallen, namelijk de HH. Hénon, in het dep. der Rhone, Cure', te Bor deaux, Megionle Colmar en de Rambourgt in het dep. Aube. De Geestelijkheid heeft zich van alle opentlijke beinoeijing met het ver- kiezingswerk onthouden. -De korvet-Kapiten Lavaissière de Lavergne, gewezen bevelhebber van den Duroc, is bevorderd tot fregat-Kapitein. Men verneemt dat de Gezant van Perzie thans ook handelsverdragen met Pruissen en Nederland heeft gesloten. Dat met Nederland zal voor 8 jaren van kracht zijn. Alhier is overleden de Baron Thenard, die in de scheikunde een groolen naam had verworven, en gedurende een halve eeuw lid van de Akademie der Wetenschappen was. Hij bad vroeger ook de betrekking van Hoogleeraar vervuld en was onder Lodewijk Philips Volksafgevaardigde geweest. De Heer A. Dalloz, Advocaat bij het Hof alhier en een van de beide broeders die de beroemde Dictionnaire general et raisonné de legislation de Doctrine et de Jurisprudence hebben uitgegeven, is overleden. Aan den Gemeenteraad dezer stad zal een plan worden voorgelegd, om van het Trocadero een plein te makenin den smaak van het plein la Concorde alhier. Het plein zou door trotsche gebouwen worden omringd in het midden zou eene kolom van 100 ellen hoogte ter eere des Keizers verrijzen en een groote waterval worden aangebragt. Uit officiële bescheiden blijkt dat de landbouw in Frankrijk gemid deld jaarlijks de volgende verliezen ondergaat: door hagel 55 millioen fr. door vorst 10 mill. fr.door overslroomingen 12 mill. fr.door besmette lijke veeziekten 4 mill. fr. en door sterfte onder het vee aan gewone ziekten 26 mill. fr.te zamen 107 mill. fr. De Regering houdt zich thans bezig met een planom alle verzekeringen der verschillende takken van den landbouw tot één groot geheel te brengén. Uit onderscheidene plaatsen des lands ontvangt men berigten omtrent de hevigheid van het Zaturdag 11. gewoed hebbende onweder. Uit Rijssel wordt gemeld dat te Tives van eene groep arbeidslieden door den bliksem een gedood en een gekwetst is. Op de kusten van Bretagnc en Normandie zijn thans ingenieurs bezig opmelingen le doennaar men zegt met het doel om eene telegrafische lijn aan te leggen die al de havens van den Oceaan in verbinding zal brengen. De stoomboot Blidah is op de kust van Spanje bij de monding van de Ebro vergaan; de passagiers zijn gered. Berigten uit Algerie melden dat de eerste steen van hel fort Napoleon in Kabylie reeds is gelegd. De Maarschalk Randon bad dit opzettelijk met veel plegtigheid doen geschiedenom daardoor indruk op de bevolking te maken, die altijd van gedachten is dat de onzen weder spoedig het land zullen verlaten. Onze invloed wordt daar te lande meer en meer ziglbaar, blijkbaar uit het volgende: Spoedig na onze aankomst heeft Dr. Bertherand, hoofd van de geneeskundige dienst, in al de dorpen doen afkondigen dat hij al de zieken zou bezoekenwier toestand zulks vereischleen dat hij in zjjne tent te spreken zou zijn voor ieder die verlangde hem le raadplegen. Da gelijks bezoekt hijvan een tolk vergezeldzelfs de verafgelegen dorpen overal wordt hij met erkentelijkheid, ja zelfs met geestdrift ontvangen mannen, vrouwen en kinderen komen als om strijd zijne hulp inroepen en luisteren met godsdienstige aandacht naar de voorschriften en den raad die hen gegeven worden. Eenige dagen geleden kwam een vader een kind van 4 a 5 jaren brengendat aan twee groote gezwellen leed. Hoewel de Arabieren een afkeer hebben van kunstbewerkingen, zoo hadden de ouders er thans niet tegen om de afzetting, die door den Doctor noodig werd ge oordeeld toe te laten. Tot groote verwondering der aanwezigenwerd het kind door chloroform gevoelloos gemaakt en daarna had de afzetting met goed gevolg plaats. Deze daadzaken door belanghebbenden alom ver spreid, doen ons bij die bergbewoners van eene gunstige zijde kennen en strekken om onze heerschappij te bevestigen. PORTUGAL. De Kamer der Afgevaardigden heeft een wets-ontwerp aangenomen waarbij ƒ250,000 wordt toegestaan tot dekking der kosten van 's Konings huwelijk en 150,000 als jaarlijksche dotatie voor de aanslaande Koningin. De naam van de bruid blijft nog altijd geheim. ITALIË. Te Milaan worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van de gemalin van den Aartshertog Maximiliaan, Prinses Charlotte van België. Het paleis is als 'tware in een' tuin met fonteinen herschapen, de vertrek ken, voor de Vorstin bestemd, zjjn met ongemeene pracht versierd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2