LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 26 JUNIJ. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. M De Prijs der Courant is 1 - in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Zitting van den Gemeenteraad van 25 Junij. Tegenwoordig de IIHBucaille, Luzac. Olivier, Gevers, Ysselsteyn Huyser, Lisman, du Rieu, Kranlz, Taets van AmerongenLeembruggen en de Voorzitter. De Burgemeester deelt mede dat de HH. Stoffels, de Moen en ten Sandc kennis hebben gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Na het openen der Vergadering de Burgemeester de presentie lijst hebbende doen voorlezen, blijkt het, na een half uur gewacht te hebben, dat niet de grootste helft der leden van dezen Raad is opgekomen, en vermits hij alzoo niet mag beraadslagen of besluitenheeft de Burgemeester de Vergadering gesloten en eene nieuwe Vergadering bepaald op Dingsdag den 30stc" dezer maand 's avonds ten 7 ure. BINNENLANDSCHS HERUITEN. LEY DEN, 25 Junij. Sedert wij in ons Nommer van 29 April II. het eerste Nommer van den nieuwen jaargang der Geographische Mededeelingen van Dr. Pelermann, te Gotha bij J. Perthes uitkomende, vermeldden, is N°. 2 en dezer dagen N°. 3 in 't licht verschenen. N°. 2 vangt aan met een overzigt van de vorderingen in de vervaardi ging van landkaarten in Europa tot. dezen lijd, en deelt verder weder vele voor de aardrijkskundige wetenschap zeer belangrijke bijzonderheden mede. liet bevat o. a. een uitvoerig verslag der reizen van Dr. Livingstone in Afrika van 1841lf50, vergezeld van eene kaart van dat werelddeel. Er wordt in dat verslag gewezen op het zeldzame feit dat een Europeer, meestal zonder eenig Europeesch geleide, 16 jaren lang in 't binnenste van Afrika beeft geleefd, een groot deel van dien tijd op reis heeft doorgcbragt; te midden der gevaren van het klimaat, der inboorlingen en der woeste natuur, het land van de eene kust tot de andere is doorgetrokken en gezond en frisch in Europa is teruggekeerd, en zelfs weer naar Afrika denkt terug te keeren. N°. 3 bevat eerst eenige merkwaardige berigten omtrent gedeelten van Rusland, o. a. omtrent de Russisch-Turksche grenzen aan de monden van den Bonau volgens het eind protocol van 6 Januari) 11. te Parijs, door Dr. Pelermann, met eene houtsnede-afbeelding ter verduidelijking. Verder volgt een verslag van het derde deel der reizen van Dr. Eduard Vogel naar Midden-Afrika, bevallende zijnen loet naar Musgo en Tuborivan Maait tot Junij 1854, door Dr. Pelermann uit des reizigers brieven medegedeeld. Voorts nog eenige bijzonderheden omtrent aardbevingen en aardrijkskundige mededeelingenalsmede eene lijst van de nieuwste geschriften op het gebied der aardrijkskunde, en een paar als naar gewoonte keurig uitgevoerde kaarten, betrekking hebbende op een en ander dat in den tekst was mede gedeeld. Zoodat weder deze beide nommers om strijd eervolle getuigenissen zijn van den ijver, kunde en smaak, waarmede deze belangrijke weten schappelijke onderneming geregeld wordt voortgezet. De Wis- en Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Akidemie van Wetenschappen zal op Zalurdag aanst. te Amsterdam eene gewone verga dering houden. De spreekbeurten zullen vervuld worden door de lleeren 11. Schlegel, A. Brants, C. L. Biume, J. van der Hoeven en S. Bosquet. Gewoonlijk klimt de leeftijd van een student als zoodanig, zelden tot de 39 jaren; doch ook hierop komen zeldzame uitzonderingen voor. Vroe gere Academische geslachten herinneren zich nog den Heer G. die als student aan onze lloogeschool in zijn vijftigste jaar overleed. Onlangs echter is er een gestorven die 'tnog verre van hem heeft gewonnen. Aan de lloogeschool te Ilclsingfors in Finland, is onlangs een student gestorven die maar niet van de hem zoo dierbare lloogeschool kon scheidenen wiens Academische loopbaan eerst op zijn een en zeventigste jaar met den dood is geëindigd. Zoo als men weet zullen de Stalen der verschillende provinciën op Dingsdag 6 Julij aanst., hunne gewone zomervergadering aanvangen. Uit het thans reeds openbaar gemaakte ontwerp houdende begrooling der kosten van het Provinciaal Bestuur van Zuidholland, voor zooveel hel Rijks bestuur is, voor hel jaar 1858, blijkt, dal zij wordt voorgesteld op een bedrag van 07,280. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1858, bedraagt, zoo wal inkomsten als uitgaven aangaat, 216,617.92j. Onder de ontvangsten komt een batig slot van hel dienstjaar 1855 voor van 20,080 67i. Onder de voorgedragen uitgaven komt voor eene bijdrage van ƒ2500 in de kosten der genees- heel- en verloskundige school te Rotterdam; ƒ2000 als bijdrage in de kos ten van de muziek- en zangschool te 's Gravenhageeen subsidie van 500 aan de kweekschool voor onderwijzers te Leyden en van ƒ1000 aan het instituut voor doofstommen te Rotterdam; alsmede een post van 18,000 als buitengewoon subsidie voor de begrinding en verbetering van wegen. Volgens eene opgave in de Staats-Courant van gisteren bedroeg op 31 December 1856 de wettige bevolking des rijks 3,251,498 zielen, de feitelijke 3,298,137 zielen. Omtrent den hooibouw wordt in dit jaar opgemerkt, dat die over 'l algemeen schraal mag genoemd worden, maar tevens, dat het gemaaide gras juist om zijne schraalheid weinig of niet indroogt, en dus vaster van qualiteit is dan vorige jaren. Is dit werkelijk zoo, dan zou de min dere opbrengst aanmerkelijk vergoed worden door de mindere indrooging, en dus de opbrengst in het algemeen redelijk kunnen zijn. In de vorige week vervoegde zich in een der logementen te Delft een lieer die nachtverblijf verlangde. Men wees hem eene kamer aanwer- waarts hij later zijn koffer liet brengen. Den volgenden dag vertrok hij doch nam, vermoedelijk bij vergissing, al de kleederen mede die zich op de kamer in een paar kasten bevondenen waarvan de sleutels in de lade eener tafel aldaar lagen. De koffer die de gaattwdief medebragt, is waar schijnlijk ledig geweest, want men staat verbaasd over de massa goed die er mede vertrokken is, en die zeker voor eenige honderde guldens aan waarde bedraagt. Toen men den diefstal ontdekte, moest men nog den smid ontbieden om de kasten geopend te krijgen, daar de schelm de sleu tels had medegenomenzeker om te voorkomen dat ze soms werden onder zocht, alvorens dit voor zijne veiligheid dienstig kon worden geacht. R.C Eergisteren is te Amsterdam ter beschikking van de justitie gesteld een beruchte zaakwaarnemer en houder van een zoogenaamd Commissie kantoor, wegens het afhandig maken aan een zeeman van eene portefeuille, waarin ƒ200 aan bankpapier. De Nederl. Entomologische Vereeniging zal hare 13de vergadering hou den den 4dcn Julij e. k. te Utrechtals wanneer de tentoonstellingen daar ter slede zullen geopend zijn. In de U. Cour. leest men: Wij vernemen, dat tegen de helft van Julij e. k. een reünie van postambtenaren zal plaats hebbenen wel ter dezer slede. Ofschoon moeijelijk zich van hunne standplaatsen kunnende verwijderen, zal deze eerste vereeniging toch door een 40-laI ambtenaren bijgewoond worden. Te Arum, een dorp niet verre van liarlingen, werd Maandag 11. de 5dc provinciale vergadering der afdeelingcn van de Ned. Vereeniging tol af schaffing van sterken drank gehouden. Uil het verslag bleek dal de veree niging in die provincie gunstig werkt. Bij deze gelegenheid heeft de Heer Voorhoeve van liarlingen eene rede uitgesproken ten opschrift voerende Onze strijd, waarvan hij het wezen, den tegenstand en de bemoediging schetste. In de vorige week is te Zwolle de 7dc Algemeene Vergadering gehou den der Broederschap van Kandidaat-Notarissen in Nederland. Uil hel ver slag van den Voorzitter bleek dat het getal leden toenemende is. Ter ver vulling van de opengevallen plaatsen werden tot leden van de redactie van het tijdschrift Regt en Wet, dat door de vereeniging wordt uitgegeven, benoemd de HH. W. 11. van Mcukeren, J. M. E. Dercksen en 11. W. Arentzen. De volgende vergadering zal te 's Hertogenbosch worden gehouden. Men verneemt dat een tweetal ingezetenen van Zutphen het plan heb ben gevormd een spoorweg van die stad op Arnhem aan te leggen, en daartoe reeds de noodige vergunning hebben aangevraagd. 'sGRAVENHAGE, 25 Junij. Z. M. heeft goedgevonden ten gevolge van het overlijden van R. F. C. Baron Beminde tot Schoonheten in leven Commandeur der Duitsehe orde, Balye van Utrecht, te vergunnen de opklimming der Commandeiiren en van den eersten Jonkheer in gemelde orde, welke door dat afsterven lean plaats hebben, en te agrecrcn 1°. de opklimming van J. K. Baron van Gollstein tol jongsten Commandeur; 2°. de admissie van O. Baron van Wassenaar Catwycle, tot tweeden Jonkheer. Aan den lslcn Luitenant P. L. Verschoor, van het lsle reg. vesting artillerie is op verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend. De Heer H. C. Murpliy, uit New-York, is benoemd lol Minister der Vereenigde Staten bij ons Hof. Men meent met eenigen grond Ie kunnen veronderstellendal bij de Regering een wels-oniwerp aanhangig is, lot liet aanvragen van ƒ100,000 tot het doen van opnemingen voor verschillende spoorwegen. Tevens zou hierbij hel voorstel gedaan worden, om, nadat de lijnen zijn vastgesteld, de gronden van staatswege te onteigenen, ten einde zoo min mogelijk tijd te verliezen in het aanleggen van spoorwegen. Door den Minister van Marine is de volgende Commissie benoemd tot het afnemen van hel examen der Adspiranlen voor de betrekking van Adel borst 3dc kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord: de Hoogleeraar C. van lleynsbcrgenVoorzitter der Commissie lot hel exami-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1