LEYDSCHE COURANT. 1837. WOENSDAG 24 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. z\7?. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN23 Junij. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van steenkolen, noodig voor het drijven der stoomgemalen van het Hoogheemraadschap van Rijn land in het maalsaizoen van 1857 op 1858, is aannemer geworden de Heer W. Hoven, te 'sllage, voor ƒ81.97j per 100 mud. Tot Leden van de Ned. Herv. Synode^ welke den lsten Julij zal ge opend worden, zijn benoemd: J. II. Scholten, Prof. te Leyden; H. Bonman, id. te Utrecht; P. Hofstede de Groot, ïd. te Groningen; F. J. J. A. Junins, Pred. te TicI; 11. J. Mallhes, Ouderl. te ZutphenII. G. J. van Doesburgh, Pred. te Rotterdam; A. \V. van Lampen, id. te Opperdoes; J. Borsius, id. te Middelburg; J. F. Wetter, id. te Vreeswijk; S. F. van Hasselt, id. te Sneek; J. J. Metzlar, id te Deventer; G. W. Sannes, id. te Pekel-A; J. A. van Walsum, id. te Vncbt; R. P. Reddingius, id. te Zweelo; H. Vos, Ouderl. te Assen; J. 11. Gerlach, Waalsch Pred. te Middelburg; J. Vers feit, Ouderl. te 's IlerlogenboschM. Spruyt, Pred. te Urmond; W. A. van Hengel, oud-Prof. te Leyden. Onder die leden treft men een viertal aan, dat voor de eerste maal in deze Hooge Kerkvergadering zitting neemt. Naardien alle wetten en reglementenwelke in de laatste jaren zoo veel werk hebben verschaft, met 1 Julij in werking zullen komen, zoo verwacht men, dat de zittingen in dit jaar van kortoren duur zullen zijn, dan in de laatste 4 a 5 jaren het geval was. Te 'sGravenhage is eergisteren in den ouderdom van 80 jaren over leden, de Staatsraad in buitengewone dienst Mr. P A. Sandelin Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw enz. Vóór de Belgische omwenteling was hij Voorzitter der Regthank te Brugge en lid van de Tweede Kamer, "ij behoorde tot de weinige Znid-Nederlandsche Kamerleden die het Huis van Oranje getrouw hieven, zoodat, na de plundering zijner woning te Brugge, hij zich te 'sGravenhage met der woon is komen vestigen. Hij was sedert 1830 lid van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde, alhier. Zaturdag II. werd aan het Nieuwe Diep afrekening gehouden met een 150-tal manschappen van het Ier reede liggende fregat Prins Frederik der Nederlandenwier diensttijd was verstreken. Er waren er onder die 800 ontvingen en naar men verzekert is in 't geheel meer dan ƒ50.000 uitbetaald. Vrijdag avond II. is tnsschen Loosdrecht en Hilversum eene groote en eerst onlangs aangelegde boerderij, toebehoorende aan den Heer Insinger, afgebrand. Door de droogte namen de vlammen zoo haastig de overhand, dat er bijna niets is kunnen gered worden. 24 koebeesten, een 20-tal pin ken, 14 varkens en 3 paarden zijn met den geheelen inboedel verbrand. De hoeve is verzekerdhet vee echter niet. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het broeijen van het onlangs gezolderd hooi. Tc Utrecht is dezer dagen eene tentoonstelling geopend van Oudheden van wege het Prov. Utrechtsch Genootschap. De catalogus bestaat 64 blz. in 4°. Deze verzameling is zeer belangrijk en trekt de aandacht van alle geschied- en oudheidkundigen. Onder hel tentoongestelde vindt men de AIba met in goud gewerkte randen en borstlapde stolahet manipulum en hel cingulum, in goud gewerkt, behoord hebbende aan Bernulfus, Bisschop van Utiecht 1028—1054, stichter van de St. Pielers- en Janskerken; het orde- teeken van het Guldenvlies, gedragen door den Admiraal Mendoza, in den slag van Nieuwpoort, de diploma's van 1094, 1101, enz., de degen, waar mede Oldenbarneveld door den Koning van Frankrijk lot ridder werd ge slagen en het zwaard, waarmede dezelfde Staatsman onthoofd werd; de ta fel, gebruikt bij liet onderteekenen van den vrede van Utrecht 1713, enz. In den Tielerwaard zijn er dit jaar verbazend veel kersen. Hoewel de vrucht nog klein is, zijn zij reeds voor 7 ets per Ned. ffi verkocht en voor Engeland bestemd. Door den Gemeenteraad van Harlingcn is besloten om van wege die gemeente voor ƒ300,000 deel te nemen in den Noord-Ooster-Spoorweg. De gehecle bemanning der boot Eider, van Uarlingen op New-Caslle varendeis in Engeland in hechtenis genomenomdat men tabak onder de steenkolen had geborgen, om die binnen te smokkelen. Het schip is met eene geheel nieuwe bemanning te Harlingcn teruggekomen. Aan den Nederland- schen Consul is liet met moeite nog gelukt den loods, Frankena, ontslag te bezorgen, op zijne met eede bevestigde onschuld. Omtrent de wolmarkt te Meppel op Donderdag 11. gehoudenwordt liet volgende gemeld: De aanvoer was zeer groot; duizende ponden werden verkocht; de prijzen waren buitengewoon hoog, aanmerkelijk hoogcr dan 't vorige jaar en meer dan het dubbele van vroegere gewone jaren, toen men de tegenwoordige duurte in alles niet kende; terwijl men toen het halve Ncd. pond voor 25 a 30 ets. kocht, gold het nu gemiddeld 60 cis., doch sommige personen besteedden 65 tot 90 ets. voor 't halve Ned. pond. Daar er zich veel groote handelaren uit onderscheiden sleden ter markt be vonden, was dit artikel zeer spoedig met graagte geheel opgekocht. Te Vlissingen heeft men nogmaals eene poging gedaan om de stoomboot Rarcnsbonrne boven water te krijgen. Niet minder dan 27 kettingen, wier kracht men vooraf beproefd had, zijn onder het schip gebragt, maar de meesten daarvan zijn ook nu weder gebroken; de boot is echter eenige voelen verplaatst. Men verwacht dat nu gcene verdere pogingen zullen gedaan worden, daar men de onmogelijkheid heeft ingezien om het schip te liglen. Een dagblad van Antwerpen berigt dat de Heer V. van Grimbergen aan geboden heeft legen eene goede belooning de Ravensbourne in 24 uren naar boven te brengen. Hij zou daartoe de middelen bij het voorgeslacht in gebruik, bezigen, waarvan hij de aanwijzing in oude handschriften had gevonden. In de haven te Ylissingen ligt een oorlogsvaartuig gereed, waarmede Z. K. II. de Prins van Oranje eerlang eene zeereis zal doen. Uit Breda wordt het volgende gemeld: Onlangs had Maria Leyten eene vrouw van 43 jaren te Gilze woonachtig, pogingen aangewend om zich door een klein mesje insnijdingen aan den hals toe te brengen, hetwelk haar door de huisgenooten was belet. Zij gaf toen op de vraag, waar zy het mesje gelalen had, ten antwoord, »dat zit er in." Daar zij niet wel bij haar verstand was ten gevolge van vallende ziekte, hechtte men aan dat gezegde geene waarde, doch op den ÏZ^" dezer komt gezegde vrouw tc overlijden, en bij het openen van haar lijk is het bedoelde mesje in hare ingewanden teruggevonden. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld: Sedert 1825 werd in liet groot zieken-gaslhuis alhier, eene vrouw verpleegd, die al dien lijd in voorloopig arrest was, als beschuldigd van brandstichting, doch om redenen van ziekte (welke gebleken is eene ongeneeslijke kwaal te zijn) niet koude teregt staan en hare zaak dus geen voortgang kunnende hebben, moest zij mitsdien op 'slands kosten verpleegd worden. Hare misdaad thans verjaard zijnde, is zij nu ontslagen en naar hare geboorteplaats opgezonden. Als men bere kent, dat voor hare verpleging 60 cents daags moest betaald worden, dan zal hel blijken dat deze vrouw den lande nog al iets gekost heeft. 'sGRAVENIIAGE, 23 Junij. De Arnh.. Cour. meldt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, den Mcdicinaalraad l)r. Asehendorf, te Gildehaus, te benoemen tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, eene benoeming, die aan de vele Neder landers, welke hij als badarts te Bentheim of als geneesheer en heelkun dige aan zich verbond, genoegen zal doen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lol Inspecteur der posterijen voor de prov. Noördholland en Utrecht, de Heer Mr. B. van Hasselt, Directeur van het postkantoor te Hoorn; tot Directeuren van de postkantoren: te Hoorn, de lleer W. Baron Mulert, thans aan den Helder; aan den Helder, de Heer S. A. Arendsen Hein, thans te Elburg; te Elburg, de Heer J. Vitringa de Wal, vroeger Commies der posterijen en thans Burgemeester der gemeente Smilde. Voorts tot buitengewoon Inspecteur der posterijen, de Heer J. P. Hofstede, thans Commies bij het Dep. van Finanlien; tot Commies bij liet Dep. van Finanlien de lleer J. Bakker, lijdelijk werkzaam bij genoemd Departement. Tol Ontvanger te Cocvorden is benoemd de Heer P. C. L. Swaan, thans te Dongen, en tot Notaris te Amsterdam J. Mulder, Cand.-Nota ris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot zijn Adjudant in buiten gewone dienst, den Gencraal-Majoor titulair C. P. SehimpfF, Gouverneur van Suriname. Ook is aan 's Konings Adjudant in buitengewone dienst, den Kolonel der infanterie bij bet leger in Ned. Indie, C. A. de Brauw, verleend den rang van Generaal-Majoor titulair, en op verzoek een eervol ontslag verleend aan den Kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indie, B. F. J. II. Ie Bron de Vexela. Prins en Prinses Frederik, benevens hunne dochter, Prinses Maria, zijn naar Wildbad vertrokken, ten einde aldaar de Keizerin-Moeder van Rusland tc ontmoeten. Hunne afwezigheid zal van eenigen duur zijn. 11. M. de Koningin-Moeder zal den 3den Julij naar Soestdijk vertrekken. In den loop van den zomer worden alhier verwacht. Z. K. H. Prins Karei, Kroonprins van Wurlemburg. met zijne gemalin II. K. II. de Groot vorstin Olga van Rusland. II. M. de Koningin, die voornemens is eerst daags eene reis naar Engeland te ondernemenzal voor de aankomst der genoemde personen teruggekeerd zijn. In de zitting van den Gemeenteraad van hedën is tot Secretaris der gemeente benoemd de Heer P. Wintgens, thans Commies, Chef der Is" afdeeling der prov. Griffie van Zuidholland,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1