LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 22 JUNIJ. ■1837. De Courant wordt Maandag r Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIL deze Courant behoort Bijblad jV°. 1?. BINlXENLANDStHlT BKRlUTKlX. LEYDEN, 20 Junij. Uil de hierachter voorkomende advertenlie zullen onze lezers zien dat de Azteken, een nieuw ontdekt menschenras uit Centraal Amerika, benevens een Aardmannetje en Corona, uit Zuid-Afrika, in de volgende week op Zomerzorg zullen te bczigtigen zijn. De dagbladen der Hoofdstad hebben in den laatsten tijd daarvan uitvoerig gewag gemaakt, en meer dan 20,000 personen hebben aldaar die kleine wezens bezocht. Hun verblijf alhier kan slechts kort zijn, want wij hebben uil de gedane aankondigingen gezien dat zij zich Vrijdag aansl. in het gebouw üiligentia te 's llage moeten bevinden. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen, bedroeg gedurende deze week dagelijks 105 tol 122 personen. Gisteren middag is onder Voorscholen hel lijk opgehaald van een mans persoon uil 's llage afkomstig en sedert eenige dagen vermist. Kort daarna gebeurde er op genoemd dorp een treurig voorval. Jan Kranenburg, een man van bijna 70 jaren, was bezig om op den snoeiwagen het houtgewas der gemeente te scheren. Om een partij goed te overzien, buigt hij zich achterover, waardoor hij zijn evenwigt verliezende, zoodanig viel, dal hem de sabel, waarmede hij zijn werk deed, bijna in de lengte geheel door het lijf ging. De man had spoedig den geest gegeven. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevragl 23 schepen, als voor Amsterdam 13, voor Rotterdam 6, voor Middelburg 3 en voor Schiedam 1. Naar wij vernemen, heeft het van Oost-Indië te Rotterdam binnenge komen Ncderl. barkschip JlezoekicKapt. Lammcrs van Buren, o. a. mede gebragt een Oeran Oetangbestemd voor het Kon. Zoölogisch genootschap Natura Arlis Magislra, te Amsterdam. (flW.) In den loop dezer week viel aan een Veerknecht, die met een hootje personen van Gorinchem naar Sleeuwijk overzette, het geluk ten deel dal een steur van 150 pond in zijne boot sprong. Hel is te begrijpen dat hij zich spoedig daarvan meester maakte. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om de thans bestaande Ulrechlschepoort en brug legen schatting af Ic slaan aan de Vereeniging voor Volksvlijt voor het op te rigten paleis. De stad zal zich, ter bevorde ring van de verwezenlijking van dit ontwerp, eenc uitgaaf getroosten, welke op ƒ50,000 wordt begroot, en het bestuur zal de onderhandeling van de Vereeniging met het Depart, van Oorlog, ter verplaatsing van de kazerne der ruiterijnaar vermogen ondersteunen. Tc Amsterdam ontstond gisteren morgen brand in een kelder in de St. Jacobslraal, bewoond door den schoenlapper N. C. Kristel, en wel tij dens hij in zijn pothuis zat te werken, zijne vrouw eene boodschap deed en, de kinderen alleen te huis waren. Op het vernemen van den brand is K. naar zijne woning gegaan en heeft een 2-jarig kind, dat door de an dere kinderen, toen zij den brand ontdekt hadden, was achtergelaten, uil den in volle vlam staanden kelder gered en heeft zich daarbij belangrijk gebrand. De kelder is geheel uitgebrand. ln het dorp Putten nabij Harderwijk, heeft Woensdag morgen een felle brand gewoed. 5 huizen zijn daardoor vernield. Omtrent den moord dezer dagen onder Berlicum (Noordbrabant) op een 9-jarig meisje gepleegd, en reeds in ons vorig nommer kortelijk vermeld worden door dc ftoordbrabanter de volgende bijzonderheden medegedeeld Zondag 7 Junij jl. werd in de gemeente Berlicum vermist een allerliefst meisje van 9 jaren; kort te voren was hel nog spelende geweest met an dere kinderen. Te vergeefs wachtten de ouders het te huis; eindelijk begon men het te gaan zoeken eu werden de bedroefde ouders hierin geholpen door de geburen. Alle nasporingen bleven geheel vruchteloos, tot eindelijk de Burgemeester eene premie uitloofde aan hendie cenig narigl omtrent het kind konden geven. Op Zondag den 14d0» dezer, begon de gcheele gemeente te zoeken, en eerst legen den avond gelukte hel aan twee bewoners van hel dorp, helaas! niet de kleine lieveling, maar haar lijkje te vinden. En in welken toe stand? Afgrijselijk om te hoorenmaar nog afgrijselijker om te zien. Onmiddellijk plaatste de Burgemeester eenc wacht bij hel lijk en gaf nog dienzelfden nacht, tusschen Zondag en Maandag, hiervan kennis aan de Justitie. De Rcgler-CommissarisMr. J. W. van Bcusekom snelde dadelijk derwaarts, bijgestaan door den Substituut-Olïieier van Justitie en den waar- nemenden Griffier, twee Geneesheeren en den Burgemeester. Ter plaatse aangekomen, vonden zij hel lijk van het ongelukkige wichtje in eene mod dersloot, nabij de brug van Middelrode. De sloot was geheel met hout omplant, zoodat hel bijna niemand daar zou hebben gevonden. Het lijk lag met watermodderrotte bladeren en de uitgetrokken klecderen be dekt. Bjj het wegnemen dezer onreinheden bevond men, dat het kind van het halsje tol aan den onderbuik geheel was opengesnedenhet akelig schouwspel vermeerderde daarbij, doordien dc ingewanden er uithingen, even als van een stuk geslagt vee. Maar dit is nog niet alles, ook de ge- hcele rug was opengesneden en de beenen zoodanig verminkt dat zij schier onkenbaar waren. De snoodaard schijnt bepaaldelijk hel doel gehad te heb ben, het kind in stukken te snijden, die te verspreiden en op verschillende plaatsen te begravenom zoo doende zijne euveldaad minder te doen uit komen. Alleen het hoofdje had hij ongeschonden gelalen, en men kan bedenken welk een zonderlinge tegenoverstelling dit aanvallig gezigtje, nog met de blozende kleuren op de wangen, met de overige, verminkte deelen des ligchaams den aanschouwer gaf. Volgens de deskundigen moet het kind eerst geworgd zijn. Te Baardwijk (Noordbrabanl), werd onlangs een huis wegens bouw valligheid afgebroken. De puin daarvan afkomstig is op een stuk land gereden. Een jongen, toevallig in de weide loopende, vond een stuk geld, waarmede hij naar huis liepverder zoeken deed hem nog eenige stukken vinden. Alsioen gingen honderde aan het zoeken, en menig geldstuk werd gevonden. De hoeveelheid zal moeijelijk te bepalen zijn. doch zooveel is zeker dal de schal nog al aanzienlijk te noemen is. De zilverstukken heb ben meestal de grootte van een' Hol!. Rijksdaalder; de goudstukken die van een halven gulden met het jaartal 1612. De eigenaar van hel stuk lands (een welgestelde boer) was toegevend genoeg om zulks toe te laten. Vreemd is het, indien dit berigt juist is, dat die geldstukken piet bij het laden of althans bij het lossen gevonden zijn. Gisteren is de Memorie van Beantwoording betreffende liet wets ontwerp op het Lager Onderwijs bij de Kamer ingekomer. Bij dc alge- mcene beschouwingen worden de bedenkingen, vroeger bij het voorloopig verslag der Kamer uileen gezel, nader herinnerd en de denkbeelden der Regering daaromtrent medegedeeld. Vervolgens wordt het ontwerp artikels- gewijze toegelicht cu verdedigd, 'l ontbreekt ons aan plaats om de in ver scheidene artikelen voorgestelde wijzigingen op te geven, zullende later bij de behandeling van 'L gewijzigd ontwerp in de Tweede Kamer van zelf aanleiding bestaan lot de geregelde mededeeling daarvan. Wij bepalen ons voor '1 tegenwoordige bij de vermelding, dal artikel 21 (thans 22), 'tgecn de meeste tegenspraak in de Kamer had uitgelokt, onveranderd is behouden en wat de oprigling van bijzondere scholen en 'tverleenen van subsidie voor deze betreft, zegt de Memorie o. a. het volgende: Dat het toestaan van het subsidie slechts zeldzaam zoude plaats hebben, dit meent de Regering ook nog te moeten aannemen. Zij gelooft niet, dat de hier bedoelde bezwaren zich zoo veelvuldig zullen voordoen, als wel wordt verondersteld. Is het onderwijs in de openbare school goed en wordt het doelmatig bestuurd, vele opvattingen, vooroordeelen zoo men wil, zul len allengs wijken, en de behoefte aan subsidie zal in evenredigheid ver minderen. Bovendien zal de vrijheidwelke er ten gevolge van deze wet zal ontstaan om bijzondere scholen te openen, al ligl onderwijzers, die daarvoor roeping gevoelen, uitlokken, om zich in zoodanige localiteit neder te zetten, waar zij kunnen rekenen in de godsdienstige denkwijs der ouders een bondgenoot te zullen vinden voor hunne onderneming. Maar mogt noch het een noch het ander nilzigt verwezenlijkt wordende voorzorgen welke alin 4 voorschrijft en moest voorschrijven om geenc misbruiken te doen ontstaan, zullen te groole uitbreiding van dit subsidie-stelsel keeren. 's GRAVEND ACE, 20 Junij. Ten gevolge van een verzoekschrift van F. II. van Vlissingen en 9 an deren, betreffende eene Europesehe kolonisatie door landverhuizing in het groot van Europeanen in hel algemeen en van Nederlanders in het bijzon der, en door overbrenging van behoeftigen en van misdadigers naar de bezittingen van den Staat in den Indischen Archipel, met uitzondering van Java en Madura, is bij Kon. besluit eene Commissie ingesteld, om kennis 1e nemen van dat verzoekschrift en te onderzoeken of en in hoeverre dc Regering zich zou kunnen en belmoren te vereenigen met de daarin ont wikkelde denkbeelden en vervatte voorstellen en om bij bevestigende be antwoording der vraag, de maatregelen voor te stellen, welke van Rege ringswege zullen kunnen en behooren genomen te worden om zoodanige kolonisatie, hetzij regtstreeks te bewerkstelligen, hetzij middellijk te be vorderen of om bij een tegenovergesteld gevoelende middelen aan de hand te gevenwelke kunnen leiden om de ontwikkeling der zedelijke en stoffelijke belangen dier bezittingen te bevorderen. Tol leden dier Commissie zijn benoemd: de lieer J. J. Rochussen, voormalig Gouv.-Gen. van Nederl. lndiii (Voorzitter); A. L. Weddik, voormalig Gouverneur van Borneo; M'1. JE. Baron Mackay, lid van de Tweede Kamer; Mr. B. W. A. E. Baron Sloet tol Oldhuis, lid van de Tweede Kamer; P. Jeekel, voormalig Gou verneur der Moluksrhe eilanden; F. C. Donders, Hooglecraar Ie Utrecht;

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1