eene flaauwe hoop bestaat. Aangaande de oorzaal» dezer ontzettende gebeur tenis blijft men nog in het onzekere. Wel liepen sedert eenigen tijd ge ruchten over verregaande oneenigheid lussehen Armstrong en zijne vrouw, maar het is naauwelijks denkbaar dat zulks een hunner lot eene zoo vreese- lijke misdaaddie het gehccle gezin verderven moestheeft kunnen vervoe renzoodat men liever aan vergiftiging door toevallige oorzaken gelooven wil. In het Athenaeum leest men het volgende: Er zal eerstdaags eene expeditie gezonden worden uit Chili naar den Rio-Negro in Patagonië. Het doel van die reis zal zijn om te zien of het mogelijk zoude zijn om door middel van deze rivier eene gemeenschap te openen lussehen de Zuid zee en den Atlantisehen Oceaanen daardoor Kaap Hoorn te vermijden. Aan het hoofd der expeditie zal de Heer Cox slaan en de Regering van Chili heeft daartoe voorloopig de noodige gelden geschonken. De New-York Herald schildert de toekomst van de Vereenigde Stalen met donkere kleuren af, en zegt o. a.Met eiken dag pakken de voor teekenen van een ophanden zijnden schok zich dikker rondom ons zamen een schok die het land als eene aardbeving zal doen schudden. Onder anderen zien wij hoe, ten gevolge van de stijgende prijzen der levensmid delen, vooral van suiker en thee, onze voornaamste hotels hunnen betaal- prijs van 2} op 3 dollars daags verhoogen, en hoe in onze gaarkeukens eene gelijke rijzing der prijzen te verwachten slaat. Tevens ontvangen wij be- rigt dal in den staat Michigan, en in andere oorden, waar men zulks liet minst verwachten zou, de menschen door broodgebrek ontkomen. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Junij. Op den 10dcn Julij vertrekt Prins Napoleon naar Engeland om een bezoek hij de Koningin op het eiland Wight af te leggen en de tentoonstelling te Manchester te bezoeken. De Bevelhebber van hel verongelukte fregat Duroc, de Kapt. Lavais- sière de Lavergne, is door den krijgsraad van alle verantwoordelijkheid eervol ontheven. Het Hof van Dyon heeft in de zaak van den Graaf de Chambord tegen het domein uitspraak gedaande Graaf heeft het regtsgeding gewonnen. Bij den verkoop der nagelaten schilderijen van Paul Delaroche, zijn 4 geheel afgewerkte schilderijen, namelijk: de II. Maagd bij de Heilige Vrouwen op Goeden Vrijdag, eene martelares ten tijde van Diocletianus, het hemicyclus van het paleis der schoone kunsten, en Christus, beschermer der bedroefden, verkocht voor 41,000, 36,000, 43,900 en 7,400 fr. Voorts zijn nog verkocht de overtogt der Alpen door Karei den Grootc 3425 fr.eene bedelares 5275 fr.Mozes op den Nijl 3700 fr.eene H.The resa 2750 fr.Mater Dolorosa 4625 fr.Marie Antoinette na hare veroor deeling 2850 fr. In den Moniteur leest men eene de'pèche van Maarschalk Randon van den 9den dezer, waarin gemeld wordt, dat de stam Beni-Selka almede zich aan het Fransche gezag heeft onderworpen. De werkzaamheden aan de wegen en die van verdediging worden voortgezet, en men gelooft tegen 15 Junij daardoor in staat te zijn om tegen de nog vijandige stammen op te rukken. De gezondheidstoestand van het leger is uitmuntend. Le Pays deelt een berigt uit China mede van 25 April. Er zou te Macao, een opstand onder de koelies zijn uitgebarsten, llun was de vlugt, met behulp der Chinezengelukter was geen Europeaan bij omgekomen. De Chinesche volksverhuizers waren door een Portugeschcn koopman aan geworven en zij zouden te Macao ingescheept worden. Te Marseille is de groole suiker-raffinaderij van Rour en Bernabo afgebrand. SPAN J E. MADRID, 12 Junij. De Commissie van de Cortes, belast met hel onderzoek van het wets ontwerp op de drukpers, heeft daarin niets veranderd, hoewel men zulks stellig had verwacht. De meerderheid waarop de Regering in die vergade ring kan rekenen is aanzienlijk. De Maarschalk O'Donnell heeft verlof verkregen om zich naar Frankrijk te begeven. De Koning van Portugal heeft zijn voornemen bekend gemaakt om een huwelijk aan te gaan. Men wil welen, dal de bruid eene Beijersche Vorstin is, namelijk eene dochter van den Hertog Maximiliaan, en zuster van de Keizerin van Oostenrijk. ITALIË. Omtrent den inlogt van den Paus te Bologne verneemt men het volgende.- De luisterrijke wijze waarop bij werd ontvangenzette de kroon op zijnen togt. Het weder was heerlijken er was eene tallooze volksmenigte op de been. Z. H. heeft ten blijke van dankbaarheid, het beeld der 11. Maagd van den berg della Guardia, hetwelk aan de bevolking van Bologna zoo -dierbaar is, met eene kroon versierd. Ook heeft hij eene aanspraak ge houden tot het volk, hetwelk opgetogen en in onbeschrijfelijke ontroering toeluisterde. 50,000 ingezetenen van noordelijk Italië waren naar die stad ■gekomen. De Graaf van Syracuse heeft zich van Napels naar Weenen begeven en zal ook nog andere steden bezoeken. Men beschouwt deze reis als eene ballingschap, daar hij, een verlicht man zijnde, een tegenstander is van het Bestaande regeringsstelsel le Napels, dat steeds lot groole ontevredenheid aanleiding geeft. De policie blijft aldaar den hoofdrol spelen. Men verneemt dat te Livorno op 7 Junij brand is ontslaan in den schouwburg, welke zich het eerst aan de dccoratien openbaarde en al da delijk eene zoodanige verwarring onder de aanwezigen deed ontslaan, dat de een zich al meer dan de ander wilde haasten, om den brand te ont- vtlugten en onderscheidene personen zich zelfs van de galerijen neder- lieten, om daardoor le spoediger een uitweg le vinden, net gevolg van de verwarring was dat 43 personen gedood en 134 gewond werden. Ten slotte bleek het dat de brand -zich alleen tot het looneel heeft bepaald. Uit Genua wordt het volgende voorval gemeld, dat op 7 Junjj in de nabijheid dier stad plaats had: Een boer, die uit eene villa weggejaagd was, doodde op klaar lichten dag zijnen onbarmhartigen vervolger, wondde door een schot den daarbij geroepenen Pastoor, school op een karabinier, die hem in hechtenis wilde nemen bragt dezen eene wonde toe en verdedigde zich met eene hardnekkige woede zoo lang, tot dat hij zelf de doodelijke wonde ontvangen had. Deze man was 82 jaren oud en bekende in zijne laatste oogenblikkendat hij in den loop van zijn leven 10 a 12 menschen gedood had. P KUIS SEN. BERLIJN, 14 Junij. De Heer von llumboldt heeft thans het Grootkruis van hel Legioen van Eer ontvangen. Eene onderscheiding die gewoonlijk slechts aan Vorstelijke personen le beurt valt. De Pruissische Gezant le Parijs is belast om, namens het Tolverbond, onderhandelingen te voeren met den Perzischen Gezant, lot liet sluiten van een handelsverdrag. Op den 10dcn dezer is te Eisenach de vierde Duitsche Evangelische Kerkvergadering geopenddoor eene plcglige godsdienstoefening in de kapel op den Wartburg. Bij die gelegenheid heeft de Heer Nisch, een kweeke- ling van Slciermaehereene indrukwekkende rede uilgesproken en daarbij op verceniging der onderscheidene belijdenissen en op werkdadige liefde aangedrongen. Donderdag 11. heeft een zwaar onweder over Duitschland en vooral in de streken aan den Neder-Rijn gewoed. Te Hau, niet verre van Duren, is het onweder in de kerk geslagen5 personen zijn daarbij doodelijk ge troffen en 15 min of meer ernstig gewond. In Flerkeniet verre van Soest, is de toren zwaar beschadigd. Aldaar is eene jongedochter getroffen en grootendeels van hare kleederen beroofddoch zij heeft verder geen letsel gehad. Het officiële dagblad van Wurlemberg noemt de verspreide geruchten wegens een Vorsten-congres, dat le Wildbad gehouden zou worden, geheel ongegrond. In het Groot-Hertogdom Weimar zijn de beletselendie de vrije uit oefening van de R. K. godsdienst lot hiertoe in den weg stondengrooten deels opgeheveno. a. de bepaling dat de groole feestenzoo die op werk dagen invieleneerst op den volgenden Zondag mogten gevierd worden. De kinderen die voorlaan uit gemengde huwelijken worden geboren, zullen zonder uilzondering in de godsdienst van den vader worden opgevoed. Deze veranderingen worden dringend door den geest des lijds geboden. Het is opmerkelijk dat l'Univers, die de godsdienstvrijheid, als eene pest der maatschappij, schuwt, omtrent deze zaak zegt, dal het te bejammeren is dat de Katholieke inwoners gedwongen zijn zich over deze besluiten le moeten verheugen, daar zij slechts eene verzachting van hunne dienstbaar heid zijn. Te Golha heeft dezer dagen een Katholiek geestelijke die stad moeten verlaten, omdat hij den bij de wet gevorderden eed weigerde af te leggen, op grond dat de Hertog daarin wordt voorgesteld als de summus episcopus. Tot nu toe hadden de Katholieke geestelijken dien eed zonder zwarigheid afgelegd. Iets dergelijks heeft onlangs le Meiningen plaats gehad, waar de geestelijke door de wereldlijke magt over de grenzen gebragt werd. De bijeenkomst van de voormalige kweekelingcn van het sedert 10 jaren opgehevene Jesuiten-collegie te Freiburg (Zwitserland), is zeer talrijk bezocht geweest. Voortaan zal die vergadering jaarlijks te Lyon of le Freiburg plaats hebben. De Fransche kweekelingen hebben aan den Bisschop Marilley een prachtig misgewaad geschonken. Te Hernhut is op den 8sten dezer eene synode van Bisschoppen en oudsten der Broedergemeenten geopend. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 Junij. De Keizer heeft op nieuw aan een groot aantal Hongaren gratie verleend. Ditmaal zijn het militairen, welke door den Keizer uit hunne gevangenis sen ontslagen zijn. De Keizer heeft aan de armen te Pesth ƒ5000 en aan die van Ofen ƒ2500 geschonken. Het voornemen van Z. M. om later zijne reis voort te zetten, heeft in Hongarije een gunstigen indruk gemaakt. De toestand van den Maarschalk Radetzky wordt volgens de laatste beriglen meer en meer zorgelijk. Vorst Melteruich zal den zomer op den Johannisberg doorbrengen. In onderscheidene Duitsche Staten zal eerstdaags eene groote hoeveel heid Bondsmunt in omloop worden gebragt. STAOS BEKIGTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voorntiddags tusschen 10 en 1 ure, de Paspoorten voor de Miliciens dezer Gemeente, behoorende tot de ligting van 1852, verkrijgbaar zijn ter Secretarie, mits men zich in persoon daar toe aanmelde. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden16 Junij 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatselijk Bestuur te Leyden, doet te wetendat op heden is ontvangen en aan den Ontvanger der directe belastingen ter hand gesteldhet op den 9d™ dezer maand invorderbaar ver klaard Kohier van het Patent Regt, over het dienstjaar 1856 en 1857, 4dc quartaal, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet le voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Letden, 16 Junij 1857. VAN LIMBURG STIRUM.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3