LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 17 JUÏMJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in hef jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXNEXLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Junij. Volgens gedane aankondiging zal de muziek der schutterij zich op Don- j derdag avond ten 7 ure op het Plantsoen doen hooren. De stukken die zullen uitgevoerd worden zijn de volgende: N°. 1. Pas redouble; 2. Ouver ture Ie Poële et le Paysan3. Cavaline de l'ope'ra Gemma di Vergy; 4. Heloïse Valse; 5. Grande Fantaisie de l'opéra Nabuehodonosor; G. La Tulipe d'OrangePolka-Mazurka. Heden morgen werd uit den Nieuwen Rijn, aan het Utrechtsche Veer, i een 13-jarig jongeling levenloos uil hel water gehaald. Hij was de zoon cener vrouw die aldaar, met een vaartuig aan den wal liggende, handel drijft, en had zich alleen in een bootje met varen willen vermaken. Wij maken gaarne onze lezers opmerkzaam op de uitgave van het schoon uitgevoerd en welgelijkend portret van Ds. A. P. van Groningen, Prcd. le Ridderkerk, lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, enz., j door de 1111. de Breuk en Smits, hierachter aangekondigd. Wij gelooven dat daardoor aan vele vereerders van den hoogbegaafden mandie èn als Prediker èn als Dichter ook hier zoo gunstig bekend is, eene dienst wordt bewezenen dat zij niet zullen aarzelen het zich aan te schaffen. Mogen de uitgevers op die wijze eene welverdiende vergoeding voor hunne onder- neming erlangen. Gisteren heeft aan hel locaal van het prov. bestuur van Zuidholland o. a. de aanbesteding plaats gehad van het onderhouden en het doen van cenige herstellingen aan de Postkantoren te 's Gravenhage, Rotterdam en Lrydenvoor den tijd van 4 jaren. Wat betreft het Postkantoor hier ter s'ede, is daarvan aannemer geworden de Heer J. Franchimon alhier, voor ƒ495 per jaar. De St.-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de vijf eerste maanden van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben ƒ22,900,867.29, zijnde ƒ215,169.85) meerder dan over genoemd tijdvak in 1856. Op 1 Julij zal het reglement op de vacaturen, gearresteerd door de algemeene Hervormde Synode en goedgekeurd bij Kon. besluit van 7 Mei jl. in werking komen. Dit reglement bestaat uit 3 afdeelingen en 79 artike len benevens 8 formulierenbij het ontslaan en vervullen van vacaturen in acht te nemen. Vele voorschriften komen met de bestaande gebruiken en voorschriften overeen, nieuw is echter art. 53, waarbij bepaald wordt, dat een Predikant, die eenmaal voor eene beroeping heeft bedankt, bij eene nieuwe herkiezing in die gemeente niet weder beroepbaar is; ook art. 54 is nieuw, waarbij bepaald is, dat een Predikant, in groote gemeenten van meer dan 3 Predikanten, den ouderdom van 26 jaren moet hebben be reikt, en reeds 3 dienstjaren moet lellen. Art. 34 is mede nieuw, waarbij bepaald wordt, dat de Ringpredikanlen in de dienst eener gemeente moeten voorzien, als een Predikant tot het bijwonen eener kerkvergadering ge roepen wordt. Art. 27 is ook nieuw, waarbij bepaald is, dat in gemeen ten, waar het traelement hooger is dan 1200, het overschietende, bij vacature, kan komen ten voordeele van de kerkelijke administratie. De reglen van collatiën en floreenpligligen blijven gehandhaafd. Men verwacht dat de tentoonstelling van bloemen enz. van wege de Kon. Ned. Maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw, van 1821 Junij te Rotterdam te houden, zeer fraai zal zijn. Men zal de vroegere wijze niet volgen, maar in plaats van de groote zaal der sociëteit Harmonie, de open plaats van den Doele daartoe gebruikenwaar de bloemen onder doelmatige tenten zullen worden gerangschikt. Wijders zal de muziek van de schutterij het bezoek aldaar veraangenamen. Van Rotterdam is reeds eene goede hoeveelheid nieuwe aardappelen, uit het Westland afkomstig, naar Londen verzonden. Men schrijft aan de Z7. Cour., dat de Wassenaar waarschijnlijk niet voor den lstcn Jnlij in dienst zal komen. Dat vaartuig gaat met de Gro ningen, waarop Z. K. II. de Prins van Oranje zich zal bevinden, naar de Middellandsche zee. Over dit laatste schip zal de Kapt.-Luit. J. D. Wol- lerbeek het bevel voeren. Te Hilversum is, even na het uitgaan der R. K. kerk op Donderdag 11 het zware ijzeren klokgewigl door de bovenverdiepingen heen in het voor portaal gestort. Ware dit enkele oogcnblikken eerder geschieddan had het stellig onderscheidene mcnschenlevens gekost. Te Zoltkamp (Groningen) is den lld(m dezer een tjalkschipperdie, een kleine long gevangen hebbende, daarmede 'thuis kwam, zoo onvoor- zigtig geweest de doodc visch op zijn tong te leggenom zijn kind te ver maken. I)e visch schoot ongelukkig in de keel, en eer men het beest terug kon nemen was de man gestikt. Hit Steenwijk wordt gemeld dal aldaar in den ouderdom van 97) jaren overleden is A. Apeldoorn, Wed. Godfried Yelzel, die het zeldzame geluk mogt beleven van reeds sedert ruim 2 jaren bet-overgrootmoeder te zijn en lot haar einde hel gebruik van al hare zintuigen le behouden. Meer dan 150 van hare nakomelingen zijn nog in leven. Voor cenige dagen hebben de Adelborsten der Marine de Akademie van B.eda verlaten, om met de Zeehond eene zeereis le ondernemen; daar mede is de cursus ter opleiding van Zee-Officieren te Breda afgeloopenen van nu af geheel naar het Nieuwe Diep verplaatst. In de Bred. Cour. leest men het volgende: Op 13 dezer had alhier aan den spoorweg het volgende ongeval plaats: De locomotief in gereed heid gebragt zijnde voor den trein, welke om 6 n 50 m. van hier moest vertrekken, werd, om te kecren, op de draaischijf of den bladvorm ge bragt, doch gleed, in plaats van daarop stand te houden, door le snelle vaart daarover heenliep tegen een daarvoor staanden wagen met plavuizen aanverbrijzelde de reglopslaande ijzeren slavendie lot voorzorg waren geplaatst, en stortte, door den wagen voorafgegaan, in de gracht. De stoker en de machinist, die zich op de locomotief bevonden, sprongen ge lukkig nog tijdig genoeg daarvan af, en kwamen alzoo met den schrik vrij. Op den llde° dezer is de toren van de hoofdkerk van Sitlard (Lim burg), beroemd ter zake van haren voortreffelijken bouw, even voor het aangaan van den vesper, door het onweder getroffen en in brand ge- raakt. Deze brand is zoo spoedig toegenomendat al de pogingen tot blussching, vruchteloos zijn geweest. Hel brandende kruis is op de kerk gevallen en heeft ook daaraan hel vuur medegedeeld, zoodal binnen korten tijd van deze gebouwen niets anders dan de muren zijn overgebleven. Kerk en toren zijn voor 80,000 fr. le Brussel verzekerd, maar deze som schijnt in gecne verhouding te staan tot de geledene schade. 'sGRAVENHAGE, 16 Junij: Z. M. heeft den Kolonel J. Scheltus, Commandant van het reg. grena diers en jagers, benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon met de Ster. Door Z. M. is aan den lieer Mr. A. J. T. II. van den Berg, Officier van Justitie bij de Arrond.-Regthank le Roermond vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Rooden Adelaar 4de kl., hem door den Koning van Pruissen geschonken. Gelijke vergunning is verleend aan de 1111. Chs F. Pahnd, Gouv.-Gen. van Ned. IndieJhr. Mr. D. A. Junius van Ilemert, Resident van Batavia; en S. G. F. Fraenkel, Resident van Timor, tol het aannemen van de onderschcidingsteckenen als Groot- Officier, Commandeur en Officier van het Legioen van Eer hun geschonken door den Keizer der Franschcn; alsmede aan de HII. F. C. Zillesen, Vice- President van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, lot liet aannemen der Ridderorde van den Rooden Adelaar, 3de kl.hem door den Koning van Pruissen geschonken, en G. B. van Goor, te Gouda, tot hel dragen der hem door den Koning van Wurtemberg geschonken groote gouden medaille voor kunst en wetenschap. Bij Kon. besl. is benoemd tot Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad- der NederlandenMr. F. F. Karseboomthans Adv.-Gen. bij het Prov. Ge- rcgishof in Noordholland; en tot Kanlonregter le Helder Mr. W. L. K. A. Gey van Piltius, thans in die betrekking le Schagen. Tot Rentmeesters van het Kroondomein zijn benoemd: te Middelburg, de Heer C. D. Tilenius Kruythoff, thans le Schiedam; en te Schiedam, de Heer G. J. van Oosterhoudt, thans ambtenaar bij de Thesaurie des Konings; en tot Adjunct-Commies bij de Alg. Rekenkamer, de Heer D. C. Hartman, thans eerste klerk bij dat collegie. Tot Notarissen zijn benoemd: te Waalwijk, A. J. Rant, en te Gastel, Mr. F. J. II. van Gilse, beide Candidaat-Notarissen. Z. M. heeft goedgevonden le benoemen bij het wapen der artillerie: bij den staf, tot Kapitein 3de kl. den Ist™ Luitenant H. J. R. Beijen, van het lslc reg. vesting-artillerie; bij het 3dc reg. vesting-artillerie, tol Kapitein 3dc ld. den l5lcn Luitenant J. P. W. van Cattenburch, van het lste reg. Voorts tol Ridmecsler, den lslcn Luitenant G. F. Branlsma, van het lslc reg. dragonders, die tevens op verzoek eervol is ontslagen; bij het 5dc reg. dra gonders, tot lslcn Luitenant, de 2dc Luitenanis W. van Ling en F. Sieme- rink, beiden van het corps; en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot Officier van Gezondheid 2dc kl. die van de 3de kl. J. M. Engelhart. Het ontvangers-kantoor le Zandvoort is opgeheven en vereenigd met dat le Heemstede en tot Ontvanger aldaar benoemd de Heer C. L. Schuur- mans, Controleur, 3dc kl.te Ysselslein. Heden zijn de feesten aangevangen ter herdenking van de verdediging der citadel van Antwerpen vóór 25 jaren, en ter viering van de verjaar dagen van 11H. MM. den Koning en de Koningin. De stad heeft een zeer

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1