LEYDSCHE COURANT. te# fï: MAANDAG 15 JUNIJ. 1837. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. NU. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN. 13 Juni). Heden is dc verjaardag van Z. K. II. Prins Hendrik op de gewone wijze gevierd. De bezetting hield op den middag eene luisterrijke parade op het ltulue-plein. Bij den aanvang van het zomersaisoen achten wij het niet ongepast de aandacht onzer lezers te vestigen op de hervatting der pleizierloglen op Zondag door de Leydsche stoonihootdienst, met de fraaije stoomboot dc Volhardingwelke dezer dagen in onderscheidene bladen is aangekondigd. In vorige jaren is van dietogten een druk gebruik gemaakt, niet alleen door ingezelcnen dezer stad, maar vooral door die uit omliggende plaatsen, en niet ten onregle want de bekoorlijke Rijnstreken bieden aan de bezoekers een tal van tafereelen aan, waarop hel oog met welgevallen rust. Dc Di rectie heeft vroeger alles in het werk gesteld wat mogelijk was om afwis seling in die togten te brengen en door eene goede bediening aan boord het genot der reizigers te verhoogen, waaromtrent haar zeer loffelijke ge tuigschriften zijn ter hand gesteld. Wij vertrouwen dus dat deze onder neming ook dit jaar met eenen gewenschlen uitslag zal bekroond worden. Op morgen zal de boot den geheclen Haarlemmermeerpolder omvaren waarbij men zich een juist denkbeeld zal kunnen vormen van de gezegende vruch ten die de droogmaking van het meer voor het vaderland oplevert. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Mei 1858 en 1857alsmede van die opbrengst over de vijf eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Mei. 1856 dem dem) I Gts\agl(bijnpcenten en invoer) 1660.24 J- Binnenl. Gedistilleerd Ruitenl. Gedistilleerd Likeuren (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit enKunstwijn(i'<7 Turf (idem) Steenkolen (id.) ingegaan 23 Mei.; Brandhout (id 1857 3998 73 124 98 008 5297.87 1221.07 J ƒ12302.98 1614 4549. 93 23 5558 1561 96 38 131 Zuivere opbrengst over de i 5 eerste maanden. li 1856 24 12 j 401 11 35;- 20" 52 00 .50 1857 J3665.45j 8619.46.1- 14110.37 461.09J- 18 33 23868 57 i 5043.97! 8935.95 19053.00.) 97656' 81.50;- 23431.48 7407.37! 96.52 38 00 131 50 52121.81!60751 89; Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomeueu, bedroeg gedurende deze week dagelijks 110 lot 115 personen. In de nabijheid van Zandvoort is gestrand het Nederlandsch kofschip FennechinaKapt. J. F. Peper, geladen met pik-ijzer, komende van Born- eiland (Schotland) en bestemd naar Rotterdam; de bemanning, bestaande uil 4 personen, is met eene visseherspink gered. Op Zondag 7 dezer had er te Nieuw Ilhede, in Oost Frieslandeen moorddadig gevecht plaats tusschen vier Hanoversche grasmaaijers. Twee broeders hebben aan een vader en een zoonmet hunne zeissen en messen zulke zware wonden tocgebragt, dat voor het behoud van hel leven van den zoon weinig hoop beslaat. De daders zijn gevat. Woensdag avond heeft over Zevenbergen en omstreken eene zware onweersbui, met hagel vergezeld, gewoed. Aan de veldgewassen, vooral aan hel vlas, is daardoor veel schade tocgebragt. 'sGRAVENIIAGE, 13 Junij. Tot Ontvanger te Maashees c. a. is benoemd de Heer A. F. Keyenbcrg, thans te Iloogeruts. Z. M. de Koning is gisteren middag ten half 7 ure van het Loo alhier aangekomen en zal den 18 weder derwaarts vertrekken. Z. K. II. Prins Hendrik is gisteren uit Luxemburg alhier teruggekeerd. Bij geiegenheid van den verjaardag van Z. K. II. is er eene groote parade in de Maliebaan gehouden. Tegen den middag was er bij Z. K. H. receptie van de leden der Kon. familie, en des middags familie-diner en gala ten Hove. Men verneemt dat Prins en Prinses Frederik, met hunne dochter, Prinses Mariaden 20sten dezer hunne builenlandsche reis zullen ondernemen. Burgemeester en Wethouders hebben bekend gemaakt, dal op Woens dag aanslaande, des avonds eene gas-illuminatie op de Plaats, langs den Vijverberg en in het Korte Voorhout zal ontstoken zijn, gedurende welken tijd in het Lange Voorhout muziek zal worden gemaakt, terwijl ten elf ure des avonds een groot vuurwerk, uit 12 nommers bestaande, zal afge stoken worden in de Maliebaan. Ook het Bosch zal luisterrijk verlicht zijn. De Hooge Raad der Nederlanden heeft beslist, dat de zaak van Mr. C. C. E. d'Engelbronner tegen den Slaat der Nederlanden op de gewone wijze zal worden behandeld. Dc Minister van Oorlog zal, tot nadere aankondiging loc, geen open baar gehoor verleenen. De Minister van Marine heeft aan het Nieuwe Diep de werken en de aldaar liggende oorlogsbodems in oogenschouw genomen. Het diner door den Staatsraad Mr. Faber van Riemsdijk, eergisteren aan de leden van de regterlijke rnagl en andere genoodigden op hel Bad huis te Scheveningen aangeboden, was zeer luisterrijk. De Minister van Financiën heeft den jubilaris, uit naam zijner amblgenoolcn, den dank des Koniugs en der Regering tocgebragt voor de lol hiertoe aan den lande bc- wezene diensten. Met treffende woorden heeft aan het einde der maaltijd de lieer F. v. R. geschetst al wal er in zijn hart omging en zijnen dank betuigt voor al de blijken van vriendschap welke hij gedurende zoo vele jaren had ontvangen. Eerste Hamer der Stalen-Gcneranl. Zitting van Vrijdag 12 Junij. In deze zitting zijn behandeld de wets ontwerpentot onteigening van percelen voor den aanleg van een kanaal in Znidbevelanden 28 lot vcree- niging van onderscheidene gemeenten, die allen met algctneene stemmen of met groote meerderheid zijn aangenomen. Daarna is ten tweeden male gestemd over hel wets ontwerp lot wijziging der rcgtën van den in- en uitvoer van visclt, waarover de stemmen ge staakt hebben Dat wets ontwerp werd met 19 legen 14 stemmen verworpen. Vervolgens is in overweging genomen hel wets ontwerp regelende de jagt en visscherijwaarover het woord voerden de Hcercu van IloijenSassen van Eysinga, van Meeuwen en Tonckcns; die ailcn bezwaren legen het wets ontwerp in het midden braglenwelke door den Minister van Justitie beantwoord werden. Dit ontwerp werd daarop met 22 tegen 11 stemmen aangenomen. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. AMSTERDAM, 12 Junij. Heden is alhier het nieuw gebouwde geslicht der vereeniging voor zieken verpleging ingewijd. De Hoogleeraar W. Moll hield daarbij eene korte doch treffende rede. Alhier is door het bestuur der Vereeniging ten behoeve der arbeiders klasse, openbaar aanbesteed hel bouwen van 24 woningen, met en zonder slaapkamers, aan het einde van de OosLenburger-Voorstraat. Van 11 in schrijvers was de minste de Heer XV. Koster, voor 21,000. Be Hortus Botanicus heeft onlangs eene belangrijke bezending van levende gewassen nit Indië ontvangen, waaronder nieuwe Palmen, door den Heer Teysman op Sumatra's Westkust ontdekt. Onder de vele thans in bloei zijnde prachtige Orchideën, hloeil voor hel eerst in die tuin de ware Vanilleplant. BIJITKNLANDSGHK KERIGTEN. 85 K H, «2 S BS BRUSSEL, 12 Junij. De Aartshertog Maximiliaan heeft alhier in het hotel Belle Vue ver trekken besproken voor 50 personen van zijn gevolg, tegen 15 July. De Ministers houden talrijke bijeenkomsten. Men weet nog niet hoe de beslaande moeijelijkheden zullen opgeheven worden. Te Antwerpen zullen op den 17de» dezer in de Cite' geveild worden omtrent 2625 balen Buenos-Ayres wol en 190 balen Russische Donskoi en Indische. ENGELAND. LONDEN, 11 Junij. Naar men verneemt is Generaal Williams, de verdediger van Kars, be noemd tot Gouverneur van het eiland Malta. Dc Koningin van Oude en gevolg zijn van hier naar Parijs vertrokken. Op de werf van den Heer Ilussell wordt thans een groot stoomschip gebouwdbestemd om dienst te doen tusschen Engeland en Amerikamen gelooft, dat het 24 mijlen per uur zal kunnen afleggen, zoodat de afstand van Ierlands uiterste westelijke punt tol den uilersten oostelijken uithoek van Noord-Amerika (1800 mijlen) in ruim 3 dagen zal worden volbragt. De bekende humoristische schrijver Douglas Jerrold is na eene kort stondige ziekte in den ouderdom van 54 jaren overleden. In hel goederen-station van den Noord westelijken spoorweg heeft een hevige brand gewoed, waardoor mede de uitgestrekte pakhuizen van de Ileeren Pickford zijn vernield. Voor eene som van 55,000 is gewaarborgd maar hierdoor zal het verlies niet gedekt zijn. Het stoomschip Adelaidevan Gibraltar te Portsmouth aangekomen had het geheele 96ste regement en nog een aantal manschappen van andere regemenlen aan boord, te zamen 1140 personen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1