liet werk van den Heer Supervillc uit te gevenmaar alleen om afschriften van die werken te verzamelen ten algemeenen nutte. Na eenige beraadsla ging wordt besloten deze zaak nog aan te houden. De Voorzitter deelde daarna medebetrekkelijk de uitgave der werken van Simplicius, dat de Heer Cobet mede die uitgave zou willen ondernemen. Spr. stelt diensvolgens voor, de lleeren Karsten en Cobet te magtiger. met den Heer Kemink cene overeenkomst tot uitgave aan te gaan. Dit voorstel wordt aangenomen en besloten een der werken als proeve uit te geven. Na bet lezen van eenige adviezen en rapportendoet de Heer Dozy eenige mededeelingen omtrent sommige bronnen voor de geschiedenis van de ver overing van Spanje door de Muzelmannen. Een uilstreksel van dit stuk zal in bet proces-verbaal geplaatst worden. De Heer Sloct vestigde nog de aan dacht op een berigt in de dagbladen omtrent de ontdekking van het buis waar Vondel zou zijn geboren. Aan ieder der leden werd overgelaten daaromtrent inlichtingen in te winnen. Hierop is de vergadering gesloten. Hier ter slede had Zaturdag 11. cene bijeenkomst plaats van eenige Heeren Secretarissen uit de provinciën Noordbrabant, Zuid- en Noordhol land en Utrechtwelke hebben besloten1°. zich te wenden tot Z. M. den Koning met het verzoekom aan hen eene bezoldiging toe te kennen voor de diensten, door hen in hunne betrekking aan het rijk jaarlijks be wezen wordende, en 2°. om eene verandering van art. 95 der gemeentewet uit te lokken. BUUENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 7 Junij. De Prins van Wallis zal eene langdurige reis op het vasteland onder nemen. Door den Kanselier der schatkist is in het Huis der Gemeenten voor gesteld, om het kapitaal van der. afkoop des Sondtols (1,125,000 in eens te betalenomdat er geld genoeg in de schatkist voorhanden is. Dit voorstel is zonder stemming goedgekeurd. De ijzeren kerken die men sedert kort hier ter slede heeft gebouwd, schijnen wel te voldoen. Er bestaan er reeds 5; die in de wijk Holloway kost 1000 en kan 700 personen bevallen. Hel is een zeer geschikt gebouw en de luchtverversching laat niets te wenschen over. Deze kerk kan ge makkelijk uit elkander genomen worden, wanneer men er in deze wijk geene behoefte meer aan heeft; zij heeft 90 voet lengte, 40 voet breedle en 20 voet hoogte, en is met hout beschoten, dat met doek en papier be plakt is. Te Huddersfield is een kind geboren, waarvan behalve de moeder, thans nog leven de grootmoeder, twee overgrootvaders en overgrootmoeders, en een bet overgrootvader en cene bet-overgrootmoeder, allen in volmaakten welstand. De bet overgrootvader, die 2} uur van Huddersfield woont, komt gewoonlijk eiken Dingsdag aldaar ter markt. De Admiraal Lyons is met een gedeelte der vloot van Malta naar de kusten van Barbarye vertrokken. In onze Indische provincie Seinde, niet ver van de kust, zijn twee rjjke steenkoollagen ontdekt. Beriglen uit Indie melden, dat, in weerwil van de strenge maatre gelen en het ter dood brengen van verscheidene inlandsche soldaten van het Engelsche leger, nieuwe gevallen van verzet zich onder deze regemen- len hebben voorgedaan. Zij hebben de inriglingen van Umbellah geplunderd. De Britsche troepen zullen gedurende 3 maanden te Bushire en Mohamme- rah blijven. Alleen de nog niet ontscheepte troepen zullen naar Indië terugkeeren. Men verwacht den dood van den Hindoeschen Rajah, wiens grondgebied na zijnen dood bij het onze moet worden ingelijfd. De gele koorts heerscht op S'. Thomas, ten gevolge van den zuiden wind strenger dan ooit te vorenterwijl te Demerary de cholera op eene verschrikkelijke wijze woedt. Tijdingen uit China melden dat er in niets verandering was gekomen. Men geloofde dal de Onder-Koning Yeh wegens geldgebrek in verlegenheid verkeerde. Men hoopte het op de Chinesche kust gestrande oorlogs-fregat Raleigh te zullen kunnen liglcn. Te Foo-chow-foo zijn verontrustende tijdingen ontvangen omtrent woelingen in de thee-districtende opstande lingen zouden zich daar vertoond hebben. FRAAliRUK. PARIJS, 7 Junjj. De Koning van Beijeren verlaat heden onze stadomdat Z. M. Don derdag aanst. te Munchen wil zijn, ter viering van den Sacramentsdag, die aldaar levens voor een nationaal feest wordt gehouden. De gcheele Ko ninklijke familie volgt de processie, welke op dien dag aldaar plaats heeft. De tweede gevolmagtigden van hèt" Parijzer vredes-eongres van 1850 zullen nogmaals bijeen komenom door een officieel protocol de nieuwe afbakening der Russisch-Turksche grenzen te bevestigen. Door den Heer Goldschmidt alhier is eene nieuwe planeet ontdekt, be- hoorende tot de groep tusschen Mars en Jupiter. Een brief uit Ancenis alhier ontvangen, zegt, dat Eugene Sue, ten gevolge eener beroerte, in een hopeloozen toestand verkeert. Lil eene opgave omtrent den staat der bevolking in 1853, door het Ministerie van Binnenl. Zaken openbaar gemaakt, blijkt dat bijkans een derde gedeelte van het aantal mannen, en ruim de helft van het aantal vrouwen, welke in 1853 gehuwd zijn, niet konden lezen noch schrijven. Dienaangaande zijn in 82 van de 86 departementen, en bij 256,663 huwe lijken of 513,326 echtelieden aanteekeningen gehoudenonder dal aantal zijn 170,172 mannen die hunnen naam onder de huwelijks-akte hebben kunnen schrijventerwijl 86,491 verklaarden niet te kunnen onderteeke- rien. Van de vrouwen hebben 116,133 geleekend, terwijl 140,540 daartoe niet in staat waren. Eene dépêche van den Maarschalk Randon van 31 Mei meldt, dat zich thans ook de stam Beni-Mahmoud aan het Fransche gezag onderworpen beeft, alsmede dal de Maarschalk de uitmuntende stelling van Soeck-el Arba bezet houdt, die het gehcele land bestrijkt. Een nieuw gevecht is sedert de vorige dépêche niet geleverd. De ambulances zijn bijna ledig. De oorlogs kosten zijn reeds betaald en de gijzelaars door de onderscheidene stammen te leveren reeds te Algiers aangekomen. Hel hotel du Louvre alhier lelt 700 kamers en zalen en 800 bedden 600 uurwerken worden door electriciteit in gang gehouden; de eetzaal is door 600 gasvlammen verlicht, en 300 gasten kunnen er aanzitten. Men kan zich een denkbeeld vormen van hetgeen er omgaat, als men in aan merking neemt dat de rekening van den slager dagelijks 500 fr. bedraagt, die des bakkers 150 fr. en die van den poelier 200 fr.en dat aan wascli- loon jaarlijks 150,000 fr. wordt betaald. Iedereen kan van dit hotel gebruik maken, daar men er zoowel voor 100 fr. als voor 3 fr. daags kan logeren. De 4-jarige zoon van Said-Bassa, den Onder-Koning van Egypte, is met de gewone stoomboot uit Alexandria te Marseille aangekomen, verge zeld van Clot-Bey en twee Gouvernantes. De jeugdige Egyptische Prins zal eenigen tijd te Marseille blijven en vervolgens zich naar deze stad en Londen begeven. Dezelfde stoomboot heeft voor den Keizer 8 dromedarissen medegebragt, die bestemd zijn voor de dienst van de veld-artillerie. Te Marseille blijven de graanprijzen dalenuithoofde de berigten om trent den oogst uit den Levant en Italië zeer gunstig luiden. ZWITSERLAND. De 52 werklieden die bij de instorting van den tunnel van Hauenstein begraven waren geworden, zijn allen dood te voorschijn gebragt. De po gingen ter hunner redding aangewend, hebben in 'tgeheel aan 19 menschen het leven gekost. Een jong menschuit Sololhurnvroeger ivoordraaijers leerling en thans in militaire dienst te Rome, is plotseling een beroemd schilder ge worden; zijne historische tafereelen hebben grooten opgang gemaakt in Spanje en Engeland. Om de grootc modellen van Italië te bestuderenhad deze jongeling bij het Zwilsersche legioen te Rome dienst genomenen al zijne vrije oogenblikken behoorden aan Michel Angelo en Raphael. ITA LIE. De Paus heeft op 1 Junij te Pesaro den eersten steen gelegd voor de nieuwe haven, en is aldaar door den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk be groet. Op den 2dcn heeft Z. 11. eenen plegligen inlogt te Rimini gedaan. De Aartshertog Maximiliaan is op 4 Junij te Livorno scheep gegaan naar Lissabon en Londen. Hoewel het tusschen het Ilof van Napels en den Paus. Stoel gesloten concordaat niet openbaar is gemaakt, blijkt het uit verschillende Kon. be sluiten, dal de ter gunste der geestelijkheid sedert geruimen tijd afgeschafte voorregten zijn hersteld en datwat het beheer der kerkelijke goederen en der liefdadige inrigtingen betreft, het kerkelijk gezag in de plaats zal treden van de burgerlijke magt en de wereldlijke regtsmagt. De Regtbank te Turyn heeft een zonderling vonnis uitgesproken. De verantwoordelijke uilgever van II Campanonewelk blad reeds sedert eene maand heeft opgehouden te bestaanis veroordeeld tot een maand gevan genisstraf en tot opname van het vonnis in zijn blad, in weerwil dal, en dit wordt er bijgezegdhet blad niet meer beslaat. PRUIS SENi BERLIJN7 Junij. Het Wurtembergsche Regeringsblad berigt, dat op den 4dc" dezer de ratification zijn uitgewisseld van de tusschen Wurlemberg en den Pauselij ken Stoel gesloten overeenkomst tot regeling van de aangelegenheden dei- Katholieke kerk in eerstgenoemd land. De sluiting van dit concordaat, waarover 3 jaren lang werd onderhan deld, veroorzaakt veel vreugde onder de Katholieke bevolking in Wurlem berg, Vooral ten platte lande. Overal hebben feesten en processiën plaats, om den hemel voor deze gunstige beschikking te danken. De grootwaar- digheid-bekleeders van de kerk hebben te Cannstadt een gastmaal gehou den, waarbij onderscheidene redenaars het hoogc gewigt deden uitkomen van de sluiting van een concordaat, in een land waarvan de Koning en de meerderheid der bevolking Proteslantsch is. Uit Maricnberg hebben 200 arbeiders zich met hunne familiën naar Rusland begeven, om zich aldaar te vestigen. Yoorloopig zullen zij, op voordeelige voorwaardenbij de nieuw aan te leggen spoorwegen gebezigd worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Junij. De Keizer heeft bij zijne reize van Gyula naar Groolwardein met veel belangstelling de werken aan de Körös in oogenschouw genomen. Hel doel daarvan is om eene thans moerassige vlakte van 840,000 morgenvan den besten bodemdroog te maken. Behalve hel onmiskenbare voordeel dat. voor den landbouw hieruit zal voortspruiten, zullen ook verscheidene ge meenten, die thans gedurig blootgesteld zijn aan het gevaar van overstroo ming, hiervan bevrijd worden. De gezamenllijke uilgaven voor deze onder neming zijn voorloopig op 4j millioen gl. begroot. Daar in Hongarye overal toebereidselen waren gemaakt om den Keizer te ontvangen, zoo heeft Z. M. den Gouverneur, Aarsthertog Albert, belast de verdere huldebewijzen voor hem in Hongarye te gaan ontvangen. De Maarschalk Radetzky blijft langzaam in beterschap toenemen. TERKÏE. Het plan lot oprigling eener Grieksch-Armcnische bank is afgespron gen. De Sultan heeft, uithoofde van den benarden staat der geldmiddelen, cene jaarlijksche schatting gelegd op de Christenen en Jodenwegens vrij stelling van de krijgsdienst. Die schatting bedraagt 34 piasters per hoofd en hel bedrag daarvan is reeds voor 2 jaren vooruit ingevorderd.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3