Z. Exc. de Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie, de Heer C. F. Paliud, is door den Keizer der Franschen benoemd tot Groot-Oflicicr van liet Legioen van eer. De Heer JIr. J. W. van Lansberge, attaché bij het Ned. Gezantschap te Parijs, is benoemd tot Secretaris van Legatie, te Madrid. Z. M. de Koning heeft zich, bij kabinets-rescript van 12 Mei, ver- cenigd met de strekking en voorstellen van het gemeenschappelijk rapport der Departementen van Koloniën en Builenl. Zaken, dd. 19 April en 7 Mei 1857, betreffende de Japansche aangelegenheden. Dat rapport is in de ENGELAND. LONDEN, 4 Junij. Op den 22slen dezer zal alhier een congres worden gehouden, om de middelen op te sporenter wering van het misbruik dat ouders hunne kin deren van de school nemenvóór dat zij nog de noodige kundigheden heb ben opgedaan. Prins Albert zal daarbij Voorzitter zijn. Eenige nachten geleden zijn dieven het hotel van Lord Panmure bin nengedrongen en hebben verscheiden kostbare voorwerpen gestolenwaar onder den juweelkofïerdie de edele gesteenten der familie en de insigniën van verschillende orden, van welke Lord Panmure Ridder is, bevatte. Tot hiertoe is men er niet in geslaagd deze stoutmoedige roovers op het spoor te komen. De Heer W. Macintosh te Manchester is met een aanzienlijk passief gefailleerd. Onderscheidene firma's hier ter stede zijn daardoor getroffen. In een kolenmijn in het district Abertillery en Comlillery, die aan Lord Russell toebehoort, heeft eene ontploffing plaats gehad. Twaalf menschen hebben daarbij het leven verloren. Het geneeskundig Tijdschrift the Lancet zegt, dat Dr. Lander, te Athene, bij ondervinding heeft bevonden, dat 10 of 12 droppels chloroform in een weinig water, een onfeilbaar middel zijn tegen zeeziekte; eene dosis geeft onraiddelijk verligting. Van Jamaica luiden de beriglen aangaande den steeds meer en meer toenemenden slavenhandel tusschen de Afrikaansche kust en Cuba treurig. Het aantal der jaarlijks uitgevoerde slaven kan veilig op tusschen de 40 en 50,000 geschat wordennaauwelijks 30,000 van welke de plaats hunner beslemming bereiken. Een talrijker eskader tot voorkoming dezer onmensche- lijke handelingen werd dringend noodig geacht. In Venezuela is eene zeer rijke goudmijn ontdekt; in een dag hadden 2 personen 34 oneen goud gevonden en het was 5 pCt. zuiverder dan Australisch goud. F RAlVK.lt IJ li. PARIJS4 Junij. Bij voortduring blijft men spreken van eene bijeenkomst tusschen onzen Keizer en dien van Rusland. Men verzekert thans dat die in het begin van Julij te Stuttgart zal plaats hebben. De Graaf de Momy wordt op den 259lcn uit Petersburg terug verwacht. De Moniteur maakt het volgende rapport van Maarschalk Randon van den 29ste" Mei, openbaar. De Beni-Fraoussende Beni-Khelili en de Beni-Bouliadjhali zijn in onderwerping gekomen. Ik moest heden mijn hoofdkwartier naar Souckelarba overbrengen, maar het ongunstige weder heeft zulks belet. Alles gaat goed. Men verneemt dat de voorwaarden door den Maarschalk aan de Beni- Raten opgelegd de volgende zijn. Zij zullen aan Frankrijk 800,000 fr. be talen, tot vergoeding der oorlogskosten. Er zal ten hunnen koste een heerbaan door hun land gelegd worden. Zij zullen voor ieder dorp twee gijzelaars moeten leverenen op hun grondgebied zullen eenige versterkin gen aangelegd worden. Het dagblad VJJnivers is het eigendom geworden van den Heer Taconnet, die het gedurende 15 jaren als Directeur-Administrateur heeft bestuurd. De Heer Louis Veuillot blijft belast met de hoofd-redactie. De beruchte orde van Picpus en de Aartsbisschop van Chalcedonie als haar superior, is in tweeden aanleg door het Hof van Orleans veroor deeld, om aan de erven Mej. Boulnois eene som van 350,000 fr. met de renten uit te keerendie de orde zich had toegeëigend door middel van valsche koopbrieven. Tegen den stations-chef van den ooslelijken spoorweg te Straatsburg, is, ten gevolge van het plaats gehad hebbende ongeluk, bevel van gevangen neming verleend. Hier ter stede bestaan thans 277 lagere scholen met 50,542 leerlingen. De kosten van het lager onderwijs alhier, die vóór 1853 slechts 158,582.98 fr. beliepen, bedragen thans 1,328,400 fr. Te Lyon klaagt men over de zijde-oogst. Men wil aldaar nieuwe eijeren uit de Levant, ja zelfs uit China, doen aanvoeren, daar de rups van lieverlede zoodanig is verzwakt, dat zij bijna geen zijde meer geeft; men wil dus een nieuw geslacht invoeren, daar men anders in 1858 volslagen gebrek voorziet. Door een onzer bladen wordt uit eenen bijzonderen brief uit ffijng- Kong, van 15 April, medegedeeld dat de Admiraal Seymour zich toen lot eene kleine expeditie gereed maakte, llij verwachte nog eenige kanonncer- booten van Singapore, en zou zich dan naar de baai van Pao-li begeven, alwaar eene sterke afdeeling van de Keizerlijke vloot ligt. Deze scheeps- magt was reeds door Engelsche vaartuigen ingesloten. De Commodore Elliot zou gedurende de afwezigheid van Lord Seymour te Hong-Kong bevel voeren. ZWITSERLAND, Te Freibnrg worden aanstalten gemaakt tot de viering van een groot feest door al de voormalige kweekelingen van het vroegere Jezuitcn-Instituut ter dier stede. Naar alle wereldstreken zijn uitnoodigingsbrieven afgezon den. Men gelooft, dat ook de voormalige Onderwijzers, de uit Zwitserland verbannen Jezuitenin grooten getale zullen opkomen. Omtrent het instorten van den tunnel van Hauenslein verneemt men dat reeds 16 arbeidersdie tot redding hunner ongelukkige natuurgenooten werkzaam waren door den kolendamp zijn gestikt. Eene ontzettende volksmenigte stroomde voortdurend naar de plaats des ongeluks toe, de militaire magt moest den tunnel tegen den aandrang sluiten. Men werkte met eene ontzaggelijke stoomluchlpomp met 3300 buizen. Men is reeds tot eene diepte van 2200 voet gekomencn dé Ingenieurs hebben eene verken ning lot op 2500 voet gedaan. Men moet nog tot op 3300 voet doordrin gen. Den 28s,cn Mei heeft het ongeval plaats gehad en eerst na vier dagen hoopte men de ongelukkigen te kunnen bereikendie misschien nog in Staats-Courant openbaar gemaakt en bevat in vijf kolommen van dat blad een uitvoerig overzigt over de gevoerde onderhandelingen tot meerdere han delsvrijheid met alle volken, en de hoogte waarop deze zaak tot hiertoe is gevorderdwelke in de door onkunde en vooroordeelen bestaande bekrompen heid en tragen gang der zaken bij de Japannezen, vele hinderpalen ontmoet. Voorts worden nog in dat blad medegedeeld 15 additionele artikelen, overeengekomen tusschen de Nederlandsche cn Japansche gevolmagtigden om deel uit te maken van het op den 30slcn Januarij 1856 door hen te Nagasaki gesloten tractaat tusschen Nederland en Japan; een extract uit een brief van den Nederlandschen Commissaris in Japan, dd. 23 Augustus 1856, ge- rigt aan de Japansche autoriteiten te Nagasaki; en ten slotte een overzigt der reis van den Kapitein-Luitenant ter Zee Fabius tot het bezoeken van de havens van Hakodate cn Simoda met de Nederlandsche schroefkorvet Medusa, in September en October 1856, welk overzigt vijf kolommen be slaat, en waaruit wij in ons volgend nommer een en ander zullen mede- deelenwaartoe ons thans de plaats ontbreekt. II. M. de Koningin heeft eergisteren, verjaardag van het overlijden van haren zoon Prins Mauritsden grafkelder te Delft bezocht. Bij den Minister van Financiën zijn ontvangen twee couponste zamen groot ƒ2.97, door een onbekende, onder het postmerk Gouda, ten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Volgens de bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berig- tcn, hcerschten de mazelen bij voortduring op de plantagien aldaar, en waren in het district Nickcrie sommige kinderen door de kinkhoest aan getast. De gezondheidstoestand was overigens voldoende, terwijl rust en orde allerwcge heerschten. Het badsaizoen te Schcveningen zal op 15 Junij a. s. geopend worden. Te Scheveningen is door de bomschuit Cornells Mos, van den reeder A. Mos, 1\ ton haring aangebragt. In het Luxemburgsche Ministerie is eenige verandering gekomen. De Procureur-Generaal Augustin is in plaats van den Heer von Scherff, tot Minister van Openbare Werken benoemd. Laatstgenoemde zal evenwel voorloopig nog deel van het Ministerie blijven uilmaken en zich met de spoorweg-aangelegenheden belasten. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 5 Junij. Thans nu de orde en rust weder hersteld zijn, begint men zich bezig te houden met de vraag welke gedragslijn de Regering zal volgen, en het antwoord hierop is zeer uiteenloopend, naar mate van de partij die men is toegedaan. De vrijzinnige partij beschouwt het wets-ontwerp als in de snippermand geworpen. De kerkelijke partij daarentegen niet. Het Gent- sche dagblad le Bien Publiceen orgaan der hoogc geestelijkheidbeweert dat den Koning thans een van twee te doen staat: of de Wetgevende Ka mers ontbinden, of de beraadslaging over het wetsontwerp onder bescher ming van de gewapende magt doen voortzetten. Uit alle groote sleden zijn adressen aan den Koning gezondenmet verzoek om het beruchte wets ontwerp in te trekken. De Koning heeft aan het Gemeentebestuur alhier doen welen dat hij de Commissie uit den Raad, ter overhandiging van het adres, niet kon ontvangen. Het bevestigt zich dat er bij de laatste voorvallen te Jemmapes verregaande wanordelijkheden gepleegd zijn. Terwijl het elders bij het inslaan van vensterruiten is gebleven, is aldaar een geestelijk geslicht geplunderd en zijn de bewoners daarvan mishandeld. Men verneemt dal ook te Verviers voor het collegie der Jesuiten zamenscholingen en baldadigheden hebben plaats gehad, die de tusschenkomst der gewapende magt hebben vereischt. Een gendarme is door een steenworp gekwetst. De Indép. Beige meldt het volgende: Woensdag avond is er eene bijeenkomst van Afgevaardigden van de regterzijde der Kamer bij den Heer d'Anethan gehouden. De Ministers Nolhomb en Mercier waren daarbij te genwoordig, maar de I1II. Dedecker en Vilain XIIII niet. De afwezigheid van deze Iaatsten, op eene vergadering waar het groote vraagstuk van den dag zou behandeld worden, is een bewijs van scheuring in den boezem van het Kabinet. Tc Charleroi is eene inschrijving geopend om eenen gedenkpenning aan te bieden aan de 44 Afgevaardigdendie tegen het wets-ontwerp op de liefdadigheid hebben gesproken en gestemd. Dezer dagen had in de gemeente Piéton nabij Fontaine-FEvêque eene zeld zame weddingschap plaats. Men was daar in eene herberg bijeen en door hel gebruik van bier, jenever enz., eenigermate bedwelmd, toen een mijn werker beweerde het horlogie van een ander wel te kunnen inslikken en aanbood zulks te doen wanneer het daardoor zijn eigendom werd. De eigenaar van het horlogie stemde toe en weinige oogenblikken later verdween het horlogie door eenige teugen bier vergezeld lot aller verbazing in het keelgat van den roekelooze. Eerst des namiddags van den volgenden dag raakte deze dc zonderlinge pil weder kwijt, welke geheel gaaf was gebleven en niet had opgehouden te gaan, doch de onvoorziglige mijnwerker lijdt sedert aan zoo vrceselijke pijn in de maag dal hij zijn arbeid nog niet heeft kunnen hervatten, zoodat deze zaak welligt treurige gevolgen voor hem zal kunnen hebben.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2