Z. M. de Koning zal morgen ochtend ten 5 ure naar hel Loo terug- keeren. Op daartoe uitdrukkelijk te kennen gegeven verlangen, is door den Raad der stad Tiel bepaald, om Z. M. den Koning, als een geschenk, aan te bieden het gedenkteeken van de citadel van Antwerpenhetwelk door den Generaal Baron Cliassé gedragen is en met de overige onderscheidings- teekens, volgens zijn testament, aan die gemeente gelegateerd was, zul lende dan deze medaille worden vastgehecht aan het vaandel van het nog eenig overgebleven 7dc regement en gebruikt worden bij het in deze maand te houden herinneringsfeest. Men verwacht dat liet antwoord der Regering op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer, ten aanzien van het wets-ontwerp op 'tonderwijs in de eerste helft dezer maand zal worden ingediend. De 39stc Vergadering der Ev.-Lulh. Synode is alhier geopend. Voor zitter is de Heer J. Decker Zimmerman, Pred. te Utrecht. De Heer Mr. A. DcketiiAdvocaat-Generaal bij den Iloogen Raad der Nederlanden, is na een langdurig en smartelijk lijden, overleden. Geboren den 4dc" October 1796, heeft hij verschillende regterlijke betrekkingen be kleed, en laatstelijk een geruimen tijd die van Advocaat-Generaal bij het hoogst rcgterlijk Collegie. Sedert 1853 was de overledene lid van de Maat schappij der Nederl. Letterkunde. In de zitting van de Eerste Kamer van heden is ingekomen kennisge ving van het lid Marlens van Sevenhovcndat hij wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag neemt. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen 63 wets-ontwerpen. De loting voor de afdeelingen heeft plaats gehad. AMSTERDAM3 Junij. De Natuurkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen hield Zaturdag 11. eene gewone Vergadering. Tegenwoordig waren de 1111. BKLOIE. BRUSSEL, 3 Junjj. Z. M. de Koning en de overige leden der Kon. familie hebben Z. K. H. den Grootvorst Conslantijn te Antwerpen ontmoet. De Vorst heeft het merkwaardigste der stad in oogenschouw genomen en is daarop naar 's Gravenhage vertrokken. De Minister van Buitenl. Zaken Burggraaf Vilain XIIIIheeft aan 7,. K. II., namens den Koning, het Grootkruis der Militaire Leopoldorde aangeboden. Er loopen reeds allerlei geruchten omtrent de aftreding van het Mi nisterie, maar naar men zegt, wil de Koning daarin niet toestemmen. Het zou echter niet onwaarschijnlijk zijn dat de Heer Nothomb, Minister van Justitie vervangen en tot Gouverneur van Luxemburg werd benoemd. De Regering heeft beslotenten einde in de thans bestaande spanning op alles voorbereid te zijn, lot het onder de wapenen roepen van de beide laatste klassen der miliciens. Deze manschappen zullen zoodra de kalmte in de gemoederen is teruggekeerd, weder huiswaarts worden gezonden. Het getal kloosters hier te lande bedroeg op 31 Dec. 1856 962met eene bevolking van 14,853 monniken en nonnendaaronder lelde men 150 mannenkloosters met 2523 monnikenen 812 vrouwenkloosters met 12,330 nonnen. De klooster-bevolking is sedert 1846 met 2885 personen vermeerderd. Gedurende de maand Mei hebben 3020 landverhuizers de haven van Antwerpen verlaten. ENCIELAND. LONDEN, 2 Junij. Het bezoek van den Grootvorst Conslantijn is zeer eenvoudig afgeloopen. Het was louter van persoonlijken aard en daarom hebben er geenerlei open bare eerbewijzingen plaats gehad. De Grootvorst heeft met de geheele Kon. familie de omstreken der residentie in oogenschouw genomen. De Morn. Adv. berigt dat in het Lagerhuis eerstdaags een groot schandaal ter sprake zal komen. In het bestuur van het Hertogdom Lancaster moet namelijk zulk eene wanorde en verkwisting heerschendat daardoor jaarlijks 1,500,000 voor de schatkist verloren gaat. Tegen dit onverant woordelijk wanbestuur moet de controlerende beambte Bertolacci reeds met kracht opgekomen zijn, en ten gevolge daarvan zijn ontslag bekomen heb ben. Hij heeft zich dien ten gevolge in eene petitie tot het Parlement gewend. Ook bij de O.-I. Compagnie is een uitgestrekt onderzoek in 'twerk ge steld. Bij die inrigting kan voor eene som van 300,000 geene verant woording uitgedacht worden. In het alhier bestaande zeemanshuis zijn in den loop van het vorig jaar 7,509 zeelieden lijdelijk gehuisvest, terwijl het grootste gelijktijdig getal 347 bedroeg. De gezamentlijke gasten hebben den kassier 80,767 van hunne gage overhandigd, van welke hun 38,713 terug gegeven en 3,857 in de spaarbank belegd zijn. Zaturdag morgen zijn op het zand lusschen Lancaster en Ulverslone, waar een pad loopt, hetwelk druk bezocht wordt wanneer het eb is, 8 lij ken gevondenterwijl een eind weegs verder nog eenigen moeten ontdekt zijn. Men denkt, dat een aantal personen, den tijd van laag water niet goed geweten of in beschonken staat verkeerd hebbende, door den vloed zijn overvallen. De Heer W. Russell, die tijdens den laatsten oorlog, correspondent van de Times was in de Krimheeft met een ondernemer eene overeen komst getroffenwaarbij hij zich verbindt om gedurende 3 jaren al de voorvallen uit den oorlog in openbare voorlezingen te behandelen. Hij zal daarmede 250,000 fr. verdienen. Een onzer landslieden heeft in den jongsten tijd belangrijke opgravin gen in de bouwvallen van de Egyptische stad Thebe gedaan en in het dal der Konings-tomben eene nieuwe reeks van graven ontdekt. Op drie punten zet hij zijne nasporingen voort en belooft zich belangrijke uitkomsten. Uil de laatste berigten uit Hong-Kong blijkt nog dat nagenoeg al de Chinesche oorlogsjonken en sloependie vroeger de Engelsche schepen in grooten getale omringden, waren verdwenen. Bij den ingang der rivier van Canton had een gevecht tusschen de Engelsche sloombooten Hornet, Sampson en het linieschip Sybille onder bevel van den Schout-bij-Nacht Elliot, en een groot aantal Chinesche sloepschepen en drie andere vaartuigen plaats. De Chinezen verloren hierbij de drie laatstgenoemde vaartuigen tien sloepen en vele papieren van gewigtigen inhoud. Uit die papieren zou gebleken zijn, dal de verschillende sluipmoorden op de inwoners der kolonie op aanhitsing der Mandarijnen te Canton waren gepleegd. Uit New-York wordt gemeld dat het hoogste geregtshof van den Staat Ohio een vonnis heeft geveldhetwelk reglstreeks aandruischt legen de be kende uitspraak van de hoogste reglbank der Unie. Het heeft verklaard dat een slaaf, met den wil zijns meesters in een slavernij-werenden staat komende, daardoor terstond en van zelf een vrij man wordt. Te Louisville (Vereen. Stalen) heeft een hevig oproer plaats gehad, ter oorzake van eene regterlijke uitspraak, waarbij 4 negers, beschuldigd een zeker gezin vergiftigd te hebbenwerden vrijgesproken. Het hierover ge belgde volk begaf zich naar de gevangenis, waar de negers, naar het schijnt, nog gehouden werden, brak een tuighuis open en plaatste het kanon voor de gevangenis. De cipier leverde ze over en het gemeen hing 3 negers op, terwijl de vierde zich den hals afsneed. In Noord-Carolina heeft onlangs een landman onder het ploegen van een veld, eene massa Spaanseh goud- en zilvergeld ter waarde van circa 6000 dollars gevonden. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Junij. De wapenschouwing ter eere van den Koning van B'eijeren heeft slechts op eene kleine schaal plaats gehad. Alleen de ruiterij nam daaraan deell De Koning heeft ook een prachtig diner bij Graaf Walewski bijgewoond. In Augustus zullen 25,000 man troepen der garde in het kamp bij Chalons sur ffiarne worden bijeengetrokken. De Keizer zal in persoon het bevel voeren. De onlusten in België hebben een ongunsligen indruk ten hove gemaakt. Aan onzen Gezant te Brussel moet geschreven zijn de Belgische Regering tot krachtdadige onderdrukking daarvan aan te sporenmet aanbod om in ge val van nood, hulp te verleenen. Dit laatste moet beleefdelijk van de hand zijn gewezen. Miquel, W. Vrolik, Delprat, van der Boon MeschOudemans, Conrad, van Gogh, van Rees, van Hasselt, van der Hoeven, Brants, v. d. Willigen Harling, Schroeder van der Kolk, Elias, Verloren, van Kerkwijk, Matthes, Buys Ballot, Storm Buysing, de Vriescvan Breda, Slamkart en Donders. De Heer Miquel trad als Voorzitter op. Onder meer andere stukken was ingekomen een brief van den Heer Conrad, met eene flesch water uit de Doode zee, in welke missive ge noemd lid belooft der Akademie eenige andere voorwerpen, waaronder water en slib uit den Nijl, te zullen aanbieden. De brief en de flesch zijn gesteld in handen der Heeren van der Boon Mesch en Mulder, ten einde daarover verslag uit te brengen. De Voorzitter deelde den inhoud mede van het door de Lelt. Afdeeling vastgesteld adres aan den Minister van Finanliënover de bevordering der belangen van de wetenschap, hij de herziening van het tarief van in- en uitgaande reglen. De Vergadering heeft de strekking daarvan goedgekeurd. Ook gaf de Voorzitter kennis van een brief van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin deze berigt dat hij zich niet kan vereenigen met het ver zoek der Afdeelingom mededeeling der gevoerde correspondentie tusschen de voormalige Geologische Commissie en de Regering. Hij stelde voor eene Commissie te benoemenom hieromtrent den Minister nader in te lichten welk voorstel werd verworpen. Daarna is de brief van den Minister met 16 tegen 4 stemmen voor notificatie aangenomen. De Heer van Rees bragt namens de Commissie ad hoe, verslag uit over het door den Heer Maas ingezonden model eencr reddingsboot, deelde daar over enkele bezwaren en aanmerkingen mede en adviseerde om de boot te doen beproeven tegen eene der booten bij de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaalschappij in gebruik. De strekking van dit rapport is met alge- meene stemmen goedgekeurd. De Ileer Buys Ballot las, ook namens zijnen mederapporteur G.J.Mulder het verslag over een chemisch werk van den Heer Seoutelten. De conclusie daarvan is goedgekeurd met eene wijziging, door den Heer Donders voor gesteld: «zonder aan hel werk bijzondere wetenschappelijke verdiensten toe te kennen." De Heer van Rees las bet rapport over de ingezonden verhandeling van den Heer Kaiser over de dubbele sterren en adviseerde tot opneming der verhandeling in de werken der Academie. Dienovereenkomstig is besloten. De Heer Schroeder van der Kolk deelde de resultaten van zijn onderzoek mede over het fijne zamcnstel en de werking van het verlengde ruggemerg enz. en bood zijne voordragt aan voor de Verhandelingen. Op voorstel van den Voorzitter is de voordragt gesteld in handen eener Commissiebe staande uit de Ileeren Ilalbertsma en W. Vrolik. De Heeren Schlegel en Badon Ghyben hebben voor de Verslagen en Mededeelingen ieder eene verhandeling ingezonden. Daar er geen lijd meer overig was tot het houden der overige spreek beurten is de Vergadering gesloten. In eene openbare zitting van de Arrond.-Reglbank ziju de HII. Mri. B. J. Ploos van Amstel en P. J. Suringar, als leden der Regtbank plegtig geïnstalleerd. In den nacht van Maandag op Dingsdag is een wegwerker van den Rijnspoorweg, Brusklop genaamd, bij de aankomst van den trein te lj ure de hekken aan den omval moetende openen doordien hij dit niet tijdig genoeg gedaan heeft om zich nog te verwijderen, door de locomotief mede- gesleept, zoodat men zijn lijk geheel verpletterd op den weg gevonden heeft. BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2