de Kamer stond in massa op en verlangde, ai razende en tierende, dat de Heer Frère tot de orde zou worden geroepen, maar deze spreker verloor zijne bedaardheid niet en nam ook zijne woorden niet terug. De Voorzitter was ook nu weder genoodzaakt om de ontruiming der openbare tribune te gelasten, 'twelk ditmaal met zoo veel moeite en tegenstand plaats had, dat de zitting gedurende een geruimen tijd geschorst is gebleven. Deze tooneelen hebben niet nagelalen naar buiten op de bevolking te werken. Op de openbare straat hebben ongeregeldheden plaats gehad. De personen die van de tribune waren verwijderd, hadden groepen gevormd, die langzamerhand al grooter en grooter waren geworden, en het vertrek van de leden uit het gebouw stonden af te wachten. Ongelukkiglijk was de Pauselijke Nuntius de eerste persoon die buiten trad, en door het gees telijk gewaad misleid, hem voor den Kanunnik van Ilaerne aanziende, be gon men hem dapper uit te .jouwen. Mgr. Gonella keerde spoedig terug en ontmoete in het gebouw den Minister van Binnenl. Zaken, die hem den arm aanbood en zich met hem en eenige andere vrijzinnige leden aan de menigte vertoonde. Men begreep het onvoegzame van het gebeurde en de Nuntius werd veilig doorgelaten. De troepen werden onverwijld geconsig neerd, maar de rust is bewaard gebleven, zoodat in den avond van Don derdag het consigne is opgeheven. Alleen voor de woning van den Heer Frère hief de menigte la Brabanconne aan, en de kreten: Leve Frère! weg met de kloosters! In de volgende zitting van de Kamer heeft de Minister van Builenl. Za ken verklaard, dal op den vorigen dag den Pauselijken Nuntius bij het Hof te Brussel eenc zware bcleediging was aangedaan. Hij had zich een half uur nadat zulks had plaats gehad, naar Z. Exc. begeven, en hem, in naam van de Regering, de verontschuldiging aangeboden, welke de Nuntius het regt zou gehad hebben te eischen, indien hem den tijd was gelalen die te vragen. Van het hotel van den Nuntius had de Minister zich naar Laeken begeven, om rekenschap van zijn gedrag aan den Koning te doen. Z. M. had daaraan zijne goedkeuring gehecht en den Oppermaarschalk gelastzich heden morgen bij den Pauselijken Nuntius te begeven, ten einde hem het leedwezen van Z. M. over het voorgevallene te betuigen. In deze zitting is art. G9 van de liefdadigheidswet aangenomen, en over art. 70 uitvoerig beraadslaagd. Bij het vertrek der leden, werden op de straat sommigen weder uitgejouwd en anderen met bravo's begroet. Des avonds waren er tusschen de 4 a 5000 personen op de place de la Monnaic bijeen. De Hertog van Brabant werd bij het gaan naar den schouwburg luide toegejuicht. Later zijn een aantal lieden al zingende naar het Ministerie van Justitie gelrokkenalsmede naar de bureaux van het Journ. de Brux. en VEmancipation. Van het laatstgenoemde huis zijn de glazen ingeworpen. Omstreeks middernacht was de rust hersteld. Verschei dene lieden zijn gevangen genomen en een reglerlijk onderzoek zal plaats hebben. De Koning is ten 9 ure van Laeken alhier aangekomen en heeft in den Ministerraad voorgezeten. Naar men zegt hebben een groot aantal leden van geestelijke vereenigin- gen de stad verlaten. Ook zouden de geestelijke zusters zich voorziglig- heidshalve op Maandag aanst. niet naar de markt begeven om inzamelingen voor de armen te doen. De zitting der Kamer van heden was zeer belangrijk. De Kamer heeft op voorstel van den Heer de Broeckere bevolen, dat het aanhangige ontwerp van wet naar de centrale sectie zal worden teruggezondenom het verschil tusschen de Regering en den Heer Malou, als Rapporteur op te lossen, omtrent art. 70 en deszelfs verband met het lager onderwijs. De Heer Ma lou (regterzijde) heeft daarmede genoegen genomen en het Ministerie heeft daarin stilzwijgend toegestemd. Deze verzending wordt over 't algemeen beschouwd gelijk te staan met eenc onbepaalde verdaging van het ontwerp. Bij de exercitiën van het reg. grenadiers op Dingsdag 11. heeft een soldaat getracht zich, in het gelid staande, voor den kop te schieten. Men heeft nog tijdig genoeg den ongelukkige in zijn voornemen kunnen ver hinderen. ENfiELAN®. LONDEN, 28 Mei. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop was, dank zij de krachtige maatregelen door den Gouverneur genomende vrees voor ver storing der rust aan de grenzen van het Kafferland grootendeels geweken. Een plan tot aanleg van eene spoorweglinie van de Kaapstad naar de voor naamste wijn- en graaudislrictendat sedert een jaar in gereedheid wordt gebragt, zal aan het koloniale Parlement onderworpen worden, alsook een plan om de Tafelbaai tot eenc veilige noodhaven voor de scheepvaart van alle natiën te maken. De opbrengst van den wijnoogst in de Kaapkolonie overtrof die van vroe gere jaren zoo zeer, dat er geen vaatwerk genoeg voorhanden was om den nieuwen wijn te kunnen bergen. In de afgcloopen week zijn alhier 704,796 ffi thee aangevoerd. Te Triëst zijn berigten aangebragt uit Bombay van de eerste dagen dezer maand, en uit Hong-Kong van 15 April. Zij melden dat de bevol king van Canton door de duurte der rijst groot gebrek leed, dat de En- gelsche vlootvoogd zich in zijne stelling staande hield, maar nog geene krijgsmagt genoeg had om weder aanvallend te kunnen tè werk gaan, en dat de staat der zaken over het algemeen nog dezelfde was als in de vorige maand. De Portugezen, die van het vervoer eeifmonopolie willen maken, hadden een Fransch vaartuig in beslag genomen, dat jonken op sleeptouw had. Het oorlogsfregat llaleigh van 50 stukken is nabij Hong-Kong op strand gezet. FRANKRIJK. PARIJS28 Mei. Het Wetgevend Ligchaam heeft het regeringsvoorstel aangenomenom van de dienstpligtigen van 1857 100,000 man bij de land- en zeemagt in te lijven. Gewoonlijk werden slechts 80,000 man onder de wapenen ge roepen, maar de Regering acht eene vermeerdering noodzakelijk, omdat zij het leger op eenc sterkte van 600,000 wil houden. De Rapporteurs over dit ontwerp hebben echter in hun verslag gezegd, dat de voordragt eenige ontroering in de vergadering had veroorzaakt. Over 't algemeen maakt deze maatregel eenen ongunstigen indruk. Genoemde Vergadering heeft zich ook vereenigd met het ontwerp van wet strekkende om het oprigten van drie regelmatige stoombooldiensten tusschen Frankrijk en havens van de nieuwe wereld te bevorderen door het uitloven van een subsidie van hoogstens 14 millioen fr. De Moniteur berigt dat hel privilegie der bank door het Wetgevend Ligchaam met 225 tegen 15 stemmen is aangenomenmet de door de Re gering goedgekeurde amendementen. Dr. Kern zal spoedig naar Bern terugkeerenom het door hem ge sloten verdrag nader toe te lichten. Zijne laak zal echter gemakkelijk zijn, daar men algemeen van gevoelen is, dat de bepalingen gunstiger zijn voor Zwitserland dan men had kunnen verwachten. Baron Gros heeft zich te Toulon ingescheept naar China. Naar men verneemt zal ook de Braziliaanschc Regering een fregat en een brik naar de Chinesehe wateren zenden. Alhier heeft zich eene Katholieke vereeniging gevormd met liet doel om de pogingen tot uitbreiding van het Proteslantismus in Frankrijk tegen te werken; zij heet de Vereeniging van den II. Frans van Sales, en heeft den Heer de Se'gui', een Praelaat van de Pauselijke huishouding, aan haar hoofd. Er wordt hier eene maatschappij gevormd met een kapitaal van 2 mil lioen fr.om op groote schaal een vocht te vervaardigendat zonder druif of alcohol, toch aan alle eigenschappen van goeden wijn beantwoordt, zoo wel wat smaak, kleur als gezondheid bevorderende eigenschappen betreft. Het mag hier in den handel worden gebragt, onder den naam van Oenoïde, welk woord dan toch, als gevormd van het Grieksche oiros, wijn, met den uitgang ide, geen juiste benaming zou wezen. Eergisterentijdens de voorstelling in den schouwburg der Porte St. Martinbukte een man zich over den rand der hoogste galerij en slingerde een pak papieren in het parterre neder, waar de bladen verstrooid rond vlogen. Bij onderzoek bleek het, dat liet proclamatiën waren aan het volk, waarin gezegd wordt dat de Regering het volk misleidt, en het middel voorhanden is om het brood goedkooper te geven. Uit Lorient wordt gemelddat men door eene zorgvuldige bewaking der oesterbanken der 3 zee-arrondissementen, dit jaar niet minder dan 18,422,700 stuks oesters verkregen heeft, zonder de banken te beschadigen. De Mon. Alg. bevat het volgende omtrent den aanvankelijk goeden uitslag van de expeditie tegen de KabylenDen 22sten heeft de stad Djemma- Saharidjedie hel middenpunt is van den stam Beni-Fraoussenzich aan het Fransche gezag onderworpen, ten gevolge der raadgevingen en van den invloed van een aan Frankrijk getrouwen stam. Den 24slen 's morgens heeft het Fransche leger, nadat verscheidene dagen zware buijen waren gevallen, waardoor de bodem doorweekt werdden stam Beni-Ralen op drie pun ten aangevallen. Na een strijd van twee uren, hebben de Franschen zich meester gemaakt van de hoogten. De voorposten zijn dientengevolge reeds aan de grenzen van Kabylie. Het verlies der Franschen was gering. SP AS JTE. MADRID, 25 Mei. De Russische Gezant heeft aan de Koningin de versierselen der Orden van St. Catharina en van St. Andreas overhandigd. In den Senaat zijn de gemoederen eenigzins tol bedaren gekomennadat de Generaals die daarvan lid zijnelkander gedurende 5 dagen lang de zwaarste beschuldigingen hadden voor de voelen geworpen. Aan den Maarschalk Serrano is het gelukt eenige verbroedering lot stand te brengen, liet ant woord op de troonrede is daarop aangenomen. Te Jativa (prov. Valencia) is een voormalig monnikenklooster ingestort. Verscheidene gezinnen woonden daarin. Twee oude vrouwen en een 15-jarig meisje zijn daarbij omgekomen. Ook 5 vrouwen zijn gekwetst. ETA LIE. De reis van den Paus blijft nog altijd te Rome groote verwondering ba ren. Z. H. had aan het H. Collegie zijn voornemen kenbaar gemaakt. De meeste Kardinalen waren daar tegen gestemd, maar de Paus verklaarde later dat zijn besluit vast stond. Hij heeft getoond dat hij zelfstandig wilde handelen en zich door niemand wilde laten leiden. Daar er van geene am nestie sprake is, gelooft men dal de Paus te Bolognc belangrijke maatregelen wil nemen, die hij te Rome verblijvende, niet zoude kunnen doorzetten. De diplomatie is over deze reis zoo verwonderd, dat sommige Gezanten reeds aan hunne Regeringen gevraagd hebben of zij zich ook te Bologne moesten vestigenen daarop een toestemmend antwoord hebben ontvangen. De staat van beleg voor Ancona en voor een gedeelte van de provincie Pesaro is opgeheven. PESUÏSSEW. BERLIJN, 28 Mei. Gisteren is alhier een tamelijk groot stoomschip uit de Noordzee ko mende, door het scheepvaarts-kanaal voorbij deze stad gestoomd. Het is voor rekening van eene maatschappij, te Bromberg gevestigd, te Koblentz gebouwd; van daar langs den Rijn, door de Noordzee, de Elbe, Havel en Spree alhier aangekomen. Het voert den naam van de Weichsel. De Heer A. Bonplandvriend en voormalig reisgenoot van den Heer v. Humboldt, heeft naar men verneemt, in weerwil van zijne hooge jaren, nog eene wetenschappelijke reis ondernomen. Uit Koningsbergen wordt gemelddat in de nabijheid dier stad des tijds gedurende 12 uren een hevige boschbrand woedde; de zoogenaamde Kapornsche heide, welke zich ter lengte van 5 mijlen tusschen Koningsber-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2