Hel aantal bezoekers gedurende de eerste week beliep meer dan 1500. In dienzelfden tijd zijn reeds voor de aanzienlijke som van ruim ƒ8000, aan- koopen van schilderijen gedaan, zoodat ook deze Tentoonstelling, met de daaraan verbonden loterij hel hare zal bijdragen tot aanmoediging en onder steuning der kunst. Bij gunstig weder gaan reeds morgen van Scheveningan eenige bom schuiten ter verschharingvisscherij onder zeil. Tweede Kamer tier Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 27 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen over hel wets-ontwerp regelende de jagt en visscherij die jl. Zalurdag afgebroken warenhervat. l)e Minister van Justitie heeft de opmerkingen beantwoord, voorkomende in hel verslag der Commissie van Rapporteurs over de door den Heer Sander op de arlt. 414243 en 44 voorgestelde amendementenbevallende een strafstelsel op jagt- en visscherij misdrij vente stellen in de plaats van dat (foor de Regering voorgedragen. De Heer Sander heeft zijne bedenking nader toegelicht. De Minister van Justitie zeide, geene bedoeling gehad te hebben om den lleer Sander hard te vallenhet is ook niet zoo zeer de straffen waarlegen hij zich verzet heeftmaar hij zag op tegen de moeijelijkheid der beraadslaging bij eene dadelijke behandeling der amendementen. Hij wenschte dus nog nader, tot wegneming van misverstand te verklaren, dat zijn voornemen nimmer geweest is de wet in te trekken, maar wel, dat hij verlangd heeft, dat er een voorloopig onderzoek zou worden ingesteld. De Heer Godefroi ondersteunt hel zamenstel der strafbepalingen door den Heer Sander voorgedragenen verdedigt die in een uitvoerig betoog. De Minister van Justitie beantwoordt den vorigen spreker. Daarna zijn de artt. 4145zooals die door den Heer Sander waren geamendeerd, aangenomen. De behandeling van art. 46, reeds aangevan gen zal op morgen worden voortgezet. Zitting van Donderdag 28 Mei. Voortzetting der beraadslagingen over art. 46omtrent de verbeurdver klaringen. Aangenomen met drie amendementen, alsook arlt. 47, 48, 49 en 50, zonder discussie. Art. 51, dal aan de jagtopzieners premiën op bekeuringen toekent, is aangenomen met 34 tegen 15 stemmen. Op art. 52over de transactiestelt de Heer Thorbecke een amendement voor, waarover uitvoerig wordt beraadslaagd doch ten slotte is verworpen met 26 tegen 23 stemmen waarna het artikel wordt aangenomen. De overige artt. worden mede aangenomen en ten slotte het geheele ont werp roet 38 legen 12 stemmen. Tegen de fill.van Nispen van Sevenaer, Strens, van der Linden, lloynck van Papendrecht, Taets van Amcrongen, van Hoevell, van Eelt, Thorbecke, Anemaet, Westerhoff, Dullert en Storm. De Koning van Portugal heeft Koningin Victoria een geschenk van vee van een zeer hijzonder ras doen toekomen, bestaande in een stier, twee vaarzen en een stierkalf, het grootste van welke dieren naauwelijks 40 En- gelsche duimen hoog is. Zij zijn van eene ligle kleur en volmaakt geëven- redigd. Terwijl de koeijen zeer malt zijn, is de slier daarentegen zeer wild en bragt, toen hij van het station naar de pachthoeve van Prins Albert te Erogmore geleid werd, een hond, die ongeveer van zijne eigene grootte was, zware booten toe. Naar men verneemt is de Shach van Perzië niet zeer ingenomen met het gesloten vredes-verdragmaar toch dankbaar dat de oorlog een einde heeft genomen. In Little-Russell-slreetCovent-Garden, heeft een zekere James Geary zijne jonge echlgenoote, met wien hij eerst sedert drie weken was gehuwd, bijna om het leven gebragt. De beide echtgenooten hadden onderling een geschil gehad ten opzigle van een concert. Er is voor de vrouw weinig hoop op levensbehoud. Naar men verzekert is het plan tol aanleg van den Indischen spoor weg nog niet opgegevenhoewel vroegere berigten zulks deden vermoeden. Te Chatham is bevel ontvangen om al de in die plaats verblijf hou dende reserve-troepen voor lndië, omstreeks 1000man, ter inscheping gereed te bo den. Te Holyhead is eene buitengewoon groole ontploffing bewerkstelligd, waartoe 21,000 buskruid gebezigd werden. Men deed een gedeelte van het Holyheadgebergte springenbevattende 160,000 tonnen van den hardsten quartz-rotsleen. Op het woord «vuur"! zag men een gedeelte van den berg oprijzen en omstortenlatende eene opening van 450 voet lang120 hoog en 60 breed. De toestand der fabrieksteden is niet gunstig. In sommige katoen molens wordt slechts 40 uren per week gewerkt, ten gevolge van de plaats gehad hebbende faillieten. Op dit oogenblik verneemt men wederom vier faillissementen, waarvan een tol een bedrag van 100,000 Naar men verneemt is te Llandovery in Ierland eene boerderij afge brand, waarbij eene moeder met hare twee kinderen zijn omgekomen. Het schip Joseph Somes, geladen met buskruid en spiritualiën en van hier naar Melbourne bestemd, is op de hoogte van het eiland Tristan da Cunha verbrand. Schip en lading zijn voor 80,000 verzekerd. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Mei. Na het vertrek van den Koning van Beijeren zal de Keizer met de Keizerin voor drie weken naar Plombières gaan. Later zullen IIH. MM. zich naar Biarritz begeven. De Gaz. de Lyon berigt dat Z. M. ook in die stad zal komen om eene beslissing te nemen in de ontwerpen die gemaakt zijn om de stad voor overstrooming te beveiligen. De zaak van Neufcbdtel is thans ten einde gebragt. De conferentie beeft daartoe nog twee zittingen gehouden. In die van heden, die van 3 tot ruim 7 ure heeft geduurd is het verdrag geteekend. Er heeft geene wijziging in plaats gehad, alleen is het artikel betrekkelijk de schadeloos- stelling van 1 millioenmet goedkeuring van Pruissendoorgehaald. De ratificatie moet binnen 21 dagen geschieden, en alsdan zal het verdrag openbaar worden gemaakt. De drie beschermende Mogendheden van Griekenland, die de vroeger door dat land gedane leening van 60 millioen fr. hebben gewaarborgd, onder vinden daarvan jaarlijks de gevolgen. Het huis Rothschild heeft aan de j Regering berigt, dat Griekenland geen geld had om de rente te betalen, veel minder nog om het bepaalde gedeelte af te doen. Men heeft dus een crediet van 1 milloen fr. moeten openen, om de aangegane verbindtcnissen na te komen. Men weet niet hoe Griekenland zich uit de verlegenheid zal reddendaar het op 1 April reeds eene schuld van 17 millioen fr. aan Frankrijk te betalen had. Te Marseille zijn 50,000 mudden graan aangebragt. De prijzen zijn vast. Te Avranches is de nationale garde ontbonden. Dit is de eerste maal sedert de herstelling van het Keizerrijk, dat de Regering zich genoopt ge voelde tot zulk een maatregel over te gaan. SPANJE. MADRID, 23 Mei. Het Ministerie wordt in den Senaat zoo hevig aangevallendat men be twijfelt of het zich lang zal staande houden. De Regering heeft aan de Cortes een wets-ontwerp, betreffende de zaken van hel openbaar onderwijsingediend. Dit onderwijs wordt verdeeld in lager, voorbereidend en hooger. Het lager onderwijs kan worden gege ven in scholen, maar ook in de bijzondere huizen; het voorbereidende onderwijs in openbare of bijzondere inriglingen, en het hoogere onderwijs in openbare inrigtingen. Het lagere onderwijs zal verpligtend zijn, en voor de scholen in die gemeenten, welke de kosten niet kunnen dragen, zal op de algemecne begrooting daarvoor een post worden uitgetrokken. ITALIË. Den 25stcn dezer heeft de Paus Ancona verlatenen moest des Zalurdags te Pesaro aankomenalwaar de Aartshertog Maximiliaan Gouverneur van Lombardye, hem zal ontmoeten. De Paus zal te Loretto voor de Keizerin van Frankrijk eene gelofte volbrengenen namens H. M. 75,000 fr. uitdeelen. De Aartshertog Maximiliaan beijvert zich om alles met eigen oogen te zien, hetgeen niet anders dan gunstig op zijn bestuur in Lombardye kan werken. Hij heeft onderscheidene inrigtingen bezochtten einde zich op de hoogte te brengen van den toestand der bevolking, o. a. het hospitaal der barm hartige broedersaan welks hoofd de beroemde scheikundige Ferraris is geplaatst. Onder de voorwerpen welke de belangstelling van den Aarts hertog vooral gaande maakte, was een toestel, door een der Paters uitge vonden om vlcesch gedurende 2 jaar en langer in volkomen eetbaren toe stand te bewaren. De Keizerin-Moeder van Rnsland is uil Turyn over den Mont-Ceni naar Zwitserland vertrokken. Uil Rome wordt gemeld dat de Keizerin-Weduwe van Rusland grooten zucht tol onderzoek heeft aan den dag gelegd. Kerken, openbare gedenk- teckenenoverblijfselen der oudheid, openbare en bijzondere kunstverzame lingen en werkplaatsen van kunstenaars zijn onvermoeid door haar bezocht. i Haar bezoek te Albano werd door een vreemdsoortig looneel gekenmerkt. Op hel vernemen dat die stad door hare sehoone vrouwen vermaard is, legde zij hare begeerte aan den dag om sommige van deze te zien. Eenige dier schoonheden maakten dan ook hare opwachting, in al den glans van hare j rood scharlaken jakjes, koralen halskettingen, sneeuwwitte mutsen en hals doeken. Deze tentoonstelling beviel de Keizerin zoo wèldat zij ieder dezer vrouwen en meisjes vijf gouden Napoleons vereerde, om zich een nieuw ge waad aan te schaffen. Gedurende het verblijf van II. M. aldaar heeft zij meer dan 6000 verzoek- schriften om onderstand of hulp ontvangen. Op alle, zonder onderscheid, j is door haar eene gunstige beschikking genomen. Men berekent dat door j II. M. en haar gevolg in eene maand bijna 4 millioen guldens in omloop zijn gebragt. De geringere bevolking heeft echter eene teleurstelling onder vonden. Men had uitgestrooid dal II. M. al de kleine panden in de bank van leening zon lossenmaar zulks heeft geen plaats gehad. De toestand van den Veldmaarschalk Radetzky is, volgens de laatste berigtenniet ongunstig. De Triester Zeit. berigt dat er te Milaan eerstdaags een zonderling proces zal behandeld worden. Te Monza stierf onlangs een zeer bemiddeld grondeigenaar, die als liefhebber twee stukken van Rubens bezat, de eeni- gen die nog in Lombardye in handen van parlikulieren waren. De tot bij stand des zieltogenden ontboden geestelijke weigerde hem zijne dienst, indien hij niet vooraf de twee afbeeldingen, «waarop eenige aansloot gevende figu- ren werden gezienliet verbranden. De stervende had de zwakheid hierin De Voorzitter stelt daarop vooromdaar voor het oogenblik geene werk zaamheden meer te verrigten zijn, de zitting te verdagen tot Dingsdag 16 Jnnij en om hem, Voorzitter, te magtigen, om, als er dan onverhoopt nog geene genoegzame werkzaamheden aanhangig zijn, dan de leden eenige da gen later bijeen te roepen. De Heer van Hoëvell wenscht die laatste clausule weg te latenmaar de HH. Groen en Thorbecke verdedigen het voorstel van den Voorzitter. Dienovereenkomstig is met 37 tegen 12 stemmen besloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAN LONDEN, 26 Mei. Het gerucht wil dat de Koningin zich tegen het einde van den zomer naar Duilschland zal begeven, en wel eerst naar Coblentz, om den Prins van Pruissen aldaar een bezoek te brengenen vervolgens ook naar Berlijn.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2