LEYDSCHE COURANT. t857. VRIJDAG 29 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke IYommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏNNENLANDSCHE RERIGTEN. LEYDEN, 28 Mei. De Boekhandelaar P. II. van den Hen veil alhier, heeft van Z. M. den Koning van Wurtemberg eene gouden medaille ontvangen, wegens de aanbieding van een exemplaar van het portret van Z. K. II, den Prins vaii Oranje, onlangs door hem uitgegeven. Op de verltooping van de Bibliotheek van wijlen den Heer Tollens, die dezer dagen alhier bij de IIH. Gebroeders van der Hoek plaats had, 'is het volledige exemplaar van Bilderdijks werken, in 187 banden, verkocht voor ƒ1050. Met de daarop loopcnde kosten zal de koopprijs bijna ƒ1200 bedragen. Kooper is de lieer W. Bekker, te Amsterdam. Dezer dagen is hier te zien het beroemde Anatomisch-Elhnologisch Museum van Dr. Dessort, bevattende eene rijke verzameling van nagebootste voorwerpen van 's mensehen ligchaam en dierlijk leven. De eerste Afdeeling levert de geschiedenis van 's mcnschen ontwikkeling; de tweede die van het dierlijk leven; de derde die der ligchaamsdcelcnde vierde, ziektever schijnselen. De vijfde Afdeeling bevat het Ethnologisch Museum of dat der Volkenkunde en vertoont de schedels van de verschillende vijf hoofdrassen waarin de wetenschap hel menschdom rangschikten waarvan het Kauka- sische ras het stamras is. Het geheel bevat 247 verschillende voorwerpenj zeer kunstig met de meeste getrouwheid volgens de natuur vervaardigd en is der aandachtige beschouwing van ieder, die in het wondervol zamenstel van zijn ligchaam belang stelt, overwaardig. Zie de Adv. De Ilollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, heeft hare jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden op 23 dezer. Bij haar eeuw feest, in Mei 1852, had zij twee prijzen uitgeloofd, de eenen van ƒ2,000, toe te kennen aan de belangrijkste uitvindingwelke in het gebied der natuurkunde binnen de eerstvolgende vier jaren zou plaats hebben en aan haar zou worden medegedeeld, en eenen van ƒ1,000 voor het uitmuntendste wgrk, dat in een of ander vak uit de natuurkundige wetenschappen, binnen gemeld tijdvak zou verschijnen en haar ter mededinging zou worden aan geboden. De eerstgemelde prijs is niet toegekenddaar de lot de kennis der Maatschappij gebragte uitvinding niet viel binnen den gestelden lijd, maar van een vroeger tijdstip dagteekent. Eene Commissie van deskundigen benoemd tot onderzoek en praeadvies omtrent de ingekomen werken voor den tweeden prijs, heeft voorgesteld dien te verdeelen tusschen twee der inzenders, aan wier werken door haar nagenoeg gelijke waarde werd toe gekend, zoodanig, dat, aan elk eene sotn van ƒ500 zou worden aangebo den. De Directie der Maatschappij heeft dit advies, in zoo verre, gevolgd, dat zij heeft goedgevonden beide auteurs te bekroonen, doch tevens om den prijs te verdubbelen, en alzoo aan ieder dezer de som van ƒ1.000 aan te bieden. De bekroonden zijn de Heer Alphonsc De Candolle te Genève, wegens de inzending zijner Geographie botanique raisonnéeen Dr. Oswald Heer, te Zurich, wegens zijne geschriften over de Flora der tertiaire For matie. Bij die gelegenheid zijn lot builenlandsche leden benoemd de Heeren Alphonse De Candolle, Foueanlt, Glasius. Tot binnenlandsch lid is benoemd Prof. Buys Ballot, te Utrecht. Bc Natuurkundige Afdeeling der Kon. Acad, van Wetenschappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De Letterkundige Afdeeling van genoemde Academie heeft weder uit het legaat van den Heer Hoeufft eene gouden medaille ter waarde van ƒ120, uitgeloofd aan den inzender van het beste Latijnschc gedicht van minstens 50 regels. De gedichten moeten voor 1 Jan. 1858 bij den Secretaris der Afdeeling, Mr. II. J. Koenen, worden ingezonden. Het 11. K. kerkgenootschap te Dclfshaven, door de vermeerdering van bevolking behoefte aan een grooler kerkgebouw hebbende, heeft dezer da gen, ter voldoening hieraan, cenige aldaar aan den Rollerdamschen dijk gelegene woningen en erven aangekocht. Omtrent den tijger onlangs in de diergaarde van hel Kon. Zoölogisch Genootschap te Amsterdam overleden, bcrigt het lib!, nog het volgende: Het dier was niet uit Bengalen afkomstig, maar in December 1854 van Java aangevoerd. De lijkopening is, als naar gewoonte, onder de oogen van het bestuur in den tuin van hel genootschap geschied. Hel gebrek, waaraan het dier bezweken is, blcelc van chronisehen aard geweest te zijn, waartoe de kiem reeds kennelijk in zijn Vaderland gelegd was. De Bengaal- sche tijgersdie zich in de diergaarde bevindenverkeeren in den besten welstand. Door wijlen den Heer E. J. van Rooy, oud Burgemeester van Mon- nickendam is vermaakt aan de Hervormde gemeente aldaar ƒ4000, aan de R. Katholieke ƒ2000, aan de Luthersche 1000, aan de Doopsgezinde f o00 en aan de Israëlitische ƒ500, en tevens dezelfde sommen aan de weezen dier onderscheidene gezindten. Uit Groningen wordt gemeld, dat de onlangs verkochte lettergieterij van de IIH. van der Veen, Rakkencs en Damstd hare werkzaamheden zal voortzetten lol 1 Mei 1858. Alsdan zal het materieel naar Arnhem worden overgebragtalwaar de nieuwe eigenaars wonen. Uit Coevorden wordt gemeld, dal Zaturdag 11. in hel Laar een drie jarig kind op een grasperk bloothoofds in den heeten zonneschijn was in slaap gevallen. Toen men het later vond was het bewusteloos, maar na de inroeping van geneeskundige hulp kwam het weder bij. De verstandelijke vermogens van hel kind moeten echter gekrenkt zijn. Te Vlissingen zijn op nieuw pogingen aangewend om de gezonken stoomboot Ravcnsbourne boven water te krijgenmaar met geen beter ge volg dan de vorige keer. Het schip blijft onwrikbaar onder water. De lijsten der hoogst aangeslagenen in de verschillende provinciën bieden o. a. de volgende uitkomsten aan Zuidholland. 18G personen. Z. IC. 11. Prins Fredcrik 10.228; Jhr. Jantzon van Erffrcnle van Capclle, te Dordrecht 11,472de Heer A. Vos v. Ilagesleinte Doidreclil ƒ6,059. Voorts nog twee boven de zes, een boven de vijf, twee boven de vier, vier boven de drie en zeventien boven de twee duizend gulden. De laagste ƒ884. Friesland. 81 personen. Jhr. v. Svvinderen, te Mirns 10,858Jlir. v. Eysingate Rauwerd 8,707. Voorts nog twee boven de zes, twee boven de vijf, vier boven de vier, en twintig boven de twee duizend gulden. De laagste 803. Overijssel. 70 personen. Mr. J. D. C Baron v. Ileeckeren v. Wassenaar ƒ10.447; dan volgt een aanslag van ƒ1,313, en de laagste is ƒ404. Gelderland. 121 personen. Baron v. Ileeckeren v. Enghuizcn ƒ9,048; dan volgl een boven de zes, een boven de vijf, vijf boven de drie en twaalf boven de twee duizend. De laagste is ƒ543. Noordholland. 178 personen. De Heer Visser van Hazerswoude 4,995 drie boven de vier, zes boven de drie en achttien boven de twee duizend. De laagste 874. Utrecht. 52 personen. Baron v. Boetzelacr v. Dubbeldam ƒ4,201; zes boven de twee duizend. De laagste ƒ920. Zeeland. 52 personen. Mr. de Jonge v. Ellemeet ƒ2,832 en nog zeven boven de twee duizend. De laagste ƒ716. Noordbrabant. 134 personen- De Heer II. v. d. Dries 2,158. De laagste 373. Groningen. 03 personen. De Heer G. Reinders, te Warffum ƒ1,882. De laagste 528. Limburg. 00 personen. Graaf de Marchant d'Anscmbourg 2,075. De laagste 285. Drenthe. 29 personen. Mr. W. J. Tonckenste Meppel 805. De laagste ƒ238. 'sGRAVEN!!AGE28 Mei. Hij Kon. besluit zijn op pensioen gesteld: Jhr. J. L. de Casembrool Commandant van het reg. veld-artillerie en den lslcn Luitenant II. J. Rult- gers, van liet lstc reg. infanterie. Voorts zijn benoemd bij het wapen der artillerie: bij den Staf, tot Magazijnmeester 2dc klasse, den lstcn Luitenant L. VctzoMagazijnmeester 3dc ld. te Doesburg; bij hel reg. veldartillerie, lot Kommandanl van het corps den Luit.-Kolonel J. C. Wagner, van het regement; bij het 2dc reg. vesting artillerielot Majoor, den Kapitein der lstc kl. B. Spoelslra van liet corps, en lot Kapitein van de 3de kl. den lslcn Luit. W. Pelter van het 3dc reg. vesting-artillerie. Bij Kon. besluit is bepaald, dat, bij afzonderlijke dagorder, zoo in Nederland als in Oost-Indië, eervol zal worden vermeld de Luitenant ter zee lslc kl. J. E. de Man, ter zake van zijn gehouden gedrag als Bevelhebber van hel stoomschip Celebes, bij de krijgsverrigtingen nabij Sintang (Borneo), op 12 November 1856. De Heer J. Cazaux Ontvanger der registratie en domeinen te Zutphen, is op zijn verzoek, in die betrekking overgeplaatst naar Noordvvijk. In het paleis van Z. M. worden vertrekken gereed gemaakt lot (le ontvangst van den Russischen Grootvorst Conslanlijn. Z. D. 11. de Hertog Bernard van Saksen-Weimar is gisteren avond van hier naar Coblentz vertrokken. Zijne afwezigheid is onbepaald. Aan de V. C. werd dezer dagen geschreven Men verneemt dat er in de afgeloopen weck eene bijeenkomst zou gehouden zijn aan hel Minis terie van Finantiënwaaronder het postwezen en de vervoermiddelen bchooren, van eenige lloofd-Amblenarcn van dat departement en Com missarissen of Hoofdbeambten van de verschillende spoorweg-maatschappijen, waarin o. a. moet gehandeld zijn over eene verbetering van de postgemcen schap in enkele rigtingen. De tentoonstelling van schilderijen alhier wordt zeer druk bezocht.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1