LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 27 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. leeftijd. Toen de lloogleeraar zijn laatste woord had gesproken en de algemeene toejuiching een einde had genomen, rees zijn geliefde voormalige leerling en thans een zijner waardsle vrienden de lloogleeraar Cobet op en sprak zijn' aftredenden ambtgenoot op de meest vereerende en hartelijke wijze aanen bragt hem met al de bescheidenheid, die er vereischt werd, om geen aanstoot te geven aan 's mans nedrigheid en afkeer van weidsche lof tuitingen de hulde der dankbare vereering en innigste vriendschap toe welke al die toejuiching ondervond, die èn de algemeene liefde en achting, waarin de aftredende lloogleeraar zoo veel jaren mogt deelen, èn de uit nemende wijze waarop de lloogleeraar Cobet zich van zijne taak had gekweten, zoo te regt verdienden. Zeker zuffen honderdén der voormalige leerlingen van den afgetreden Hoogleeraar zich met ons vereenigen in den wenseh, dal hij beider woorden tot een aandenken moge verkrijgbaar stellen, en alzoo hunne verwachting bevestigd vinden, dal er wel zeer keurig en sierlijk Latijn zal zijn gesproken, iels 'tgeen waarlijk de verzekering van den redacteur niet noodig heeft. Op 3 Junij zullen alhier de Algemeene Synodale vergaderingen van de Christelijk Afgescheidene Gereformeerde Gemeente geopend worden. In den namiddag van eergisteren werd een werkman uit de ijzergie terij van de 1111. Schretlen en C°. alhier, Vinkesteyn genaamd, op de straat, plotseling naar het scheen door eene ongesteldheid overvallen. Hij zakte in een en toen men hem hulp wilde biedenontdekte men dal hij reeds had opgehouden te leven. De haringvloot van de groote visscherij zal dit jaar tusschen den 10Jcn en IS*1™ Junij e. k. zee kiezen. De algemeene Synodale Commissie der Nederl. Iferv. kerkin aanmer king nemende, dat de uitslag der Synodale geldleeninggedurende hare voorjaars vergadering niet volledig bekend zal worden en de Synode dus, wier vergadering te dezen jarc invalt op den Istc" Julij eerst zal kunnen heslissen, of de inschrijvingen al dan niet worden aangenomen, heefL den Quaestor-Generaal aangeschreven, dat de termijn voor de eerste storting der gelden, oorspronkelijk bepaald op den bovengenoemden dag, voorloopig wordt uitgesteld tot nader te bepalen tijdstip. Hel bestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij heeft een besluit genomenwaarbij voor het internationaal goederenverkeer de vracht voor alle klassen op eens zoo veel verminderd wordt, dat deze thans lager is gesteld, dan die te water en de Rijnspoorweg dus niet alleen het snelste, maar ook het goedkoopste middel van gemeenschap aanbiedt, tusschen de Nederlandsche havens der Noordzee en de Staten van het Tolverhond. Bij de onderscheidene corpsen van de infanterie is eene dringende aan schrijving van wege het Depart, van Oorlog ontvangen, om jonge lieden, Onder-Officiercn en Korporaals bij het Nederlandsche leger aan te moedigen om zich voor het leger in Oost-lndië te verbinden. Te Gouda is in de vorige week, op de werf van den lieer Borkus, van stapel geloopen het barkschip de Stad Gouda, groot omtrent 270 last. Dit is het eerste schip van zoodanige grootte dat aldaar gebouwd is. Ter stond is weder de kiel gelegd van een ander, dat den naam zal voeren van Gel/r. Houtman. Omtrent het onweder van Donderdag II. verneemt men uil onderschei dene oorden nog treurige berigten. Zoo verneemt men dal de bliksem is ingeslagen ten hnize van Dr. Kerbert te Zaandijk. Door den schoorsteen naar binnen gedrongen, heeft hij zich, na het dak gedeeltelijk verbrijzeld, een kelderraampje zwaar beschadigd, en andere meerdere of mindere schade aangerigt te hebben, door een raatn, zonder ongelukken te veroorzaken, weder een doortogt naar builen gebaand. De slag moet voor de bewoners ontzettend zijn geweest, en even geklonken hebben alsof een zwaar kanon in hel huis werd afgestoken.Uit den Ham (Overijssel) wordt gemeld, dat een braaf huisvader zich in zijne woning komende had nedergezet zijn zoontje op de kniën nemende. Beiden werden door den bliksem ge troffen en waren oogcnblikkelijk dood. Onder Slcenwijkerwold zijn mede twee vette runderen doodelijk getroffen. Donderdag 11. had er des namiddags op de Maas voor Maassluis een droevig ongeluk plaats. De oudste zoon van den scheepmaker Uittenbogaard oud 22 jaren, was met zijn' jongeren broeder, alsmede een knecht van P. van Rhijn, allen te Maassluis woonachtig, in een bootje op de Maas gaan varen. Nadat zij zich aldus eenigen tijd vermaakt hadden, waren zij weder aan hel zoogenaamde hoofd teruggekeerdtoen de jongere Uittenbo gaard, die zich over hel dreigend aanzien, dal de lucht verkreeg ongerust maakte, verlangde aan wal te blijven, terwijl de anderen, alsnu vergezeld door een zoontje van J. van der Spek, oud 12 jaren, dien men op zijn verzoek had vergund de plaats van U. in te nemen weder de Maas opzeilden. Al spoedig bleek hetdat zij roekeloos het gevaar hadden ge tart. Eene onheilspellende windstille en een dof gerommeldat zich in de verte Bet hooien, verkondigden hel naderen van eene windhoos. Deschip- per van een garnaalschuitje in hunne nabijheid, die onmiddelijk zijne zeilen streek, raadde hun dit ook te doen, doch zij, meenende de haven nog te kunnen binnenloopenalvorens de hoos hen bereikt had, zetten nog een zeil bij. Eensklaps echter viel de wind met onwederstaanhaar geweld in de zeilen en wierp het schuitje omwaardoor hel onmiddelijk zonken allen die zich daarin bevonden met zich sleepte. Met veel moeite is het den schipper van het garnaalschuitje, door liet toewerpen van eene lijn, nog mogen gelukken een' der drenkelingen, zijnde de knecht van van Rhijnte redden. De twee anderen vonden hun dood in het water. Te Amsterdam zal op morgen eene bijeenkomst worden gehoudenmet het doel om eene vennootschap op te rigten voor scheepvaart en handel op Zuid-Afrika en om de verhuizing derwaarts en de kolonisatie in die streken bevorderlijk te zijn, uithoofde de betrekkingen van de Kaapkolonie, Natal en de heide Ilollandsche Republieken op Nederland van jaar tot jaar ine- nigvuldiger worden. Op Donderdag 4 Junij zal het gedcnktcekcn ter nagedachtenis van den Hoogleeraar A. des Amorie van der Hoevenop de algemeene begraaf plaats te Utrecht, worden onthuld. De algemeene Vergadering van de Ned. Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde, te Zwolle te houden, is thans door het Hoofdbestuur be paald op 24 en 25 Junij. Te Zevenhuizen (prov. Groningen) zijn in de vorige week door het veenbranden eene boerenbehuizing en een daaraangrenzend dennebosch afgebrand. Van Bergen op Zoom zijn reeds tweemalen bezendingen jonge vossen naar Engeland afgezondenzoo men verhaalt bestemd om in de Koninklijke bosschen op het eiland Wight te worden gebragtten einde daarop later groote jaglen te maken. 's GRAVEND AGE, 2G Mei. Z. M. heeft lot Kommandeur der Orde van de Eikenkroon benoemd den Heer Simon, Majoor der artillerie, te Gent, en tot Ridder van die Orde de lieer II. van der Hoek, gep. Officier van Gezondheid 2de kl. te Gouda. Z. M. heeft aan den Heer E. W. van Dam van Isseltlid van de Eerste Kamer en President-Commissaris van de Ncd. Rijnspoorweg-maatschappij vergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van den Rooden Adelaar, 2lte ld. met de Ster, bem door den Koning van l'ruissen geschon ken, alsmede aan den Heer J. YVitz, boekdrukker en uilgever, lot het aan nemen van de Ridderorde van den II. Gregorius den Grooleu, hem door Paus Pius IX geschonken. Aan Jhr. Mr. C. C. A. J. van der Straten, is op verzoek eervol ont slag verleend als Regler in de Arrond.-Reglbank te Middelburg. In de vergadering van den Gemeenteraad van heden is ingekomen eene voordragl van Burg. en Weth. voor de betrekking van Gemeente-Secretaris; op die voordragl zijn geplaatst de Ileereii Mr. J. L. de Bruyn Kops, Com mies bij het dep. van financiën en P. Wintgens, Chef van de lstc afd. van het prov. gouvernement van Zuidholland. Men verzekert, dat de Tweede Kamer der Slaten-Gencraal in den loop van deze week voor korten lijd zal uiteengaan, maar dat zij spoedig na Pinksteren zal bijeenkomentot voortzetting van hare werkzaamheden. Het Indisch Genooisehap, alhier gevestigd, had het zich tot een pligt gerekend Alexander von Humboldt tot cerelid te benoemen. Die beroemde LEYDEN26 Mei. Gisteren had hier eene eenvoudige maar merkwaardige plcgligheid plaats. I De Hoogleeraar bij de faculteit der Letteren en Bespiegelende Wijsbegeerte aan onze Hoogeschool Mr. J. llake, hield zijne laatste les. Bij het weldra i bereiken van zijnen 70-jarigen leeftijd, zijne betrekking die hij met groote eere gedurende 42 jaren had waargenomen, zullende nederleggen, deed hij dit bij gelegenheid dier les in 'l openbaar. Behalve een zeer talrijke schare i van studenten, was het meeste deel zijner ambtgenooten tegenwoordig en j waren zeer vele zijner voormalige leerlingen mede opgekomen. De spreker ving aan met de voortzetting der behandeling van de rede voering van Cicero voor Marcellus. Aan 't slot genaderd, waar Cicero Caesar zijnen dank betuigt, maakle Spr. daarvan een verrassend gebruik, en wendde zich met een dankzeggend en heilwenschend woord lot zijne leerlingen. Vervolgens sprak hij zijne ambtgenooten aan, terwijl de deel- j nemende hoorders daarbij een oogenblik in vreeze verkeerden dat de diep j bewogen spreker door zijne aandoeningen zou worden overmeesterd. Hartelijk en roerend waren die toespraken welke nog zoo geheel en al den stempel droegen der helderheid van geest van den krachligen mannelijken

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1