Men verzekert, dat waarschijnlijk eene belangrijke wetenschappelijke overeenkomst tusschen de verschillende Europesche Mogendheden tot stand zal komen. Deze overeenkomst bestaat daarin, dat volgens het plan, uit alle landen van Europa dagelijks een berigt van de weersgesteldheid aan het Keizerlijk observatorium alhier per telegraaf zal gezonden worden, zoo dat men dagelijks zal weten, hoe het weder op alle punten van Europa is. Reeds moeten verscheidene Staten tot dit plan zijn toegetreden. Een beambte bij den Noorder-Spoorweg vond onlangs eene portefeuille, waarin zich voor 150,000 fr. aan waarden bevond. Een uur later had hij reeds hel geluk deze som in handen van den eigenaar te stellendie hem tot belooning40 fr. schonk. In het bosch van Vincennes heeft men het lijk gevonden van een voormaligen matroos, die ook eenigen tijd op de galeijen had doorgebragt. Dit ligchaam was, niet eene plek uitgezonderd, op eene kunstige wijze, geta- toueerd (geprikt, op de wijze der wilde volken). Op verschillende plaatsen waren er geheele opschriften te lezen. In het dorp Olivet (Loiret) heeft een zoon zijn vader door middel van eene bijl vermoord, in tegenwoordigheid zijner twee zusters, die vergeefs de hand van den moordenaar trachlten tegen te houden. Reeds sedert geruimen tijd hadden er verschillen bestaan tusschen vader en zoon over de nalaten schap der moeder. De zoon had ontdekt dat zijn vader eenige planken had verkocht zonder zijn medeweten, en hierover ontstond eene hevige woorden wisseling, die met den dood van den ouden man eindigde. De moordenaar zeide in het verhoor: Het moest er vroeg of laat eens van komen." ITALIË. Uit Rome meldt men dat verscheidene Kardinalen per telegraaf door den Paus naar de provinciën zijn ontboden. De Groot-Hertog van Toscane heeft Z. H. uitgenoodigd een uitstapje naar Florence te doen. Uit Milaan wordt gemelddat het den nieuwen Gouverneur-Generaal van Lombardye, Aartshertog Maximiiiaan, in weerwil van zijn bij uitstek zacht karakter, moeijelijk zal vallen de gemoederen voor zich te winnen, van wege den ingeworlelden haat tegen alles wat Oostenrijksch heet. Zoo had onder andere de jeugdige Gouverneur onderstand aan verschillende open bare inrigtingen toegedachtde besturen hebben evenwel alle geweigerd dien aan te nemenomdat zij vreesdendat de bevolking hun dit zeer euvel zou duidenzoodat die ondersleuning den ondergang van dergelijke ondernemingen kon ten gevolge hebben. De Aartshertog moet daardoor zeer getroffen zijn, hetgeen zich reeds openbaart in zijn' tegenzin tegen Milaan waar hij vroeger voornemens was bijna uitsluitend te wonen. Thans meldt men, dal hij zijn verblijf afwisselend zal houden te Venetië, Triest «n Milaan. Te Padua heeft eene botsing plaats gehad tusschen de studenten en een Oostenrijkschen wachtpost. Eerslgenoemden kwamen van eene wande ling buiten de stad terug, al zingende en met de zakdoeken aan punten hunner slokken gebonden. Op hunne weigering om gehoor te geven aan het bevel van den wachthebbenden Officier, om een einde te maken aan die luidruchtigheidwerden zij met de bajonet verdrevenwaardoor twee jongelieden gewond zijnde een zelfs vrij zwaar. De dagbladen zijn over <leze gebeurtenis zeer verbolgen. PRLISSEST. BERLIJN, 18 Mei. Uit Engeland is hier eene deputatie aangekomen om voorbereidende maatregelen te nemen betreffende de vergadering van Evangelische Chris tenen welke op 10 September zal gehouden worden. Deze deputatie is bij den Koning toegelatenten einde dezen een adres te overhandigen van de Evangelical Alliance, te Londen. Zij werd door Z. M. zeer vriendelijk ontvangen en tot het diner ten Hove genoodigd. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en liet Groot-Hertogdom Baden over het leggen eener vaste brug over den Rijnhebben tot eene gewenschte uitkomst geleid. Daar echter bij het maken van deze brug de veiligheid der grenzen van den Duitschen bond moet in het oog worden gehouden, zalalvorens een overeenkomst ten deze kan worden geslotende bondsdag zijne toestemming tot den bouw moeten gevenen derhalve is de militaire Commissie dier vergadering thans bezig met het ontwerpen der voorwaar den, die, in het belang van Duitschlands veiligheid, aan de beide partijen zullen worden opgelegd. Voor het Middel-Rhijnsche muziekfeest, dat in Junij te Mannheim zal gehouden wordenis een geheele vleugel van het Groothertoglijke slot al daar in gereedheid gebragt; het zal 1000 toonkunstenaars en minstens 4000 toehoorders kunnen bevatten. Uit Hamburg wordt gemeld dat de vroeger aangekondigde wolver- kooping een goeden uitslag heeft gehad. Alles is verkocht en wel tot hooger prijzen dan op de veiling onlangs te Londen gehouden. In Zwitserland rekent men in dit jaar op een druk bezoek van vreem delingen. Het getal reizigers, vooral Engelschen, neemt nu reeds van dag tot dag toe. OOSTENRIJK. WEENEN17 Mei. Omtrent den reistogt van den Keizer in Ilongarye wordt het volgende gemeld: De eerste togt wordt gerigt op Szcgedin, Groot-Waradyn en De- brcczin. Van daar wordt Z. M. den 30sten te Ofen teruggewacht. De tweede togt naar Stnhlweissenburg, Oedenburg en voor een korten tijd naar Weenen. Daarna zullen HH. Ml. zich voor de tweede réis naar Hon garye begevenom de verdere deelen des lands te bezoeken en tegen het midden van Julij in deze hoofdstad terugkomen. De Keizer heeft verlangd, dat er geene verdere onkosten voor zijne ontvangst zullen worden gemaakt, vermits Z. M. meer dan bevredigd is door de hartelijke blijken van toege negenheid van de zijde der menigte té zjjncn aanzien. De Heer von Blaskowies heeft aan de Keizerin ten geschenke gegeven het halssieraad der eerste Koningin van Hongarjje, Ghisela van Bcijeren, welk kostbaar voorwerp sedert eenwen in het bezit van het geslacht Blaskowies was. Dit halssieraad stelt voor een gouden pelikaan, zijne jongen met zijn bloed voedende; de wond in de borst wordt door een groolen robijn aan gewezen; boven den kop des vogels is eene kroon aangebragt; het geheele zeldzame kunstwerk is rijk met edelgesteente bezet. Een bouwmeester alhier heeft hel plan uitgestrekte gebouwen met woningen voor 80 lot 100 gezinnen alhier op te trekken, mits hem voor 25 jaren vrijdom van belasting worde verleend, waarin naar men verneemt, waarschijnlijk door de regering zal worden bewilligd. De Burgemeester van Saaz had onlangs een besluit uitgevaardigd, waarbij al de in die plaats wonende Israëlieten, werden uitgezet. Dit besluit is thans door de Reglbank, als in strijd met de wet, van nul en geener waarde verklaard. De landbouw-tentoonstelling alhier is in 3 dagen tijds door 150,000 personen bezocht. Er zullen 125 gouden en 3,500 zilveren medailles wor den uilgereikt. Te Triest, Venetie en Pola, worden thans 11 schroef-oorlogsstoom- boolen gebouwd. TIIRKÏG. Berigten uit Circassie melden dat de onderscheidene Bevelhebbers daar te lande over eene magt van 80,000 man tegenover Rusland te beschikken hebben. Uit Damascus en uit Broessa wordt gemeld dat de zijde en de wol eene verhooging van prijs heeft ondergaan. Uit Griekenland verneemt men dat de druiven zeer schoon staan, en dat die van Corinlhe geheel van ziekte verschoond zijn gebleven. De zijde zou een derde meer opbrengen dan in het vorige jaar. Brieven van Erzeroem spréken van eene hevige aardbeving die te Moesche heeft plaats gehad. Onderscheidene dorpen waren vernietigd. STADS BERIGTEN. De Verordeningen op de invordering der plaatselijke belasting op de Brandstoffen zijn ter Secretarie verkrijgbaar legen 20 Cents per vel. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEV DEN, gezien hebbende de No tificatie van Gedeputeerde Stalen van Zuidholland, in dato den G Jannarij jl., Prov.-Blad N°. 4) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuidholland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJkcr alhier, van den 24 dezer maand, geven mits deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te ken nen, tot het doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengle- en Inhouds maten en Gewigten benevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende slrijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. M. Besluit van den 21 Decem ber 1822 StaatshlN°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde Malen en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverdaan het Lokaal van den Ijkin de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk Iop den 8 en 9 April. d II, a 14 en 15 April. III, a a 16, 17, 20 en 21 April, a a IV, a a 22, 23^ 24, 27 en 28 April, a a V, a a 29, 30 April 1, 4, en 5 Mei. a a VI, a a 6, 7, 8, 11, 12, 13 en 14 Mei. a a VII, a a 15, 18, 19, 20, 22, 25, 26 en 27 Mei. a a VIII, a a 28, 29 Mei, 2, 3 en 4 Junij. a het Buitenwijk op den 5 Junij. met uitzondering echter van de Gond- en Zilversmids-, benevens de Apothekers-, of Medicinale-gewigten, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden te welen Voor de Gond- en Zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, 111 en IV op den 1 April. a V, VI, VII, VIII en het Buitenwijk op den 2 April. Voor de Medicinale-gewigtenvoor Wijk 1, It, III en IV, op den 3 April. a a V en VIop den 6 April, a a VII, VIII en het Buitenwijk op den 7 April, telken dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zp. Ms. Besluit, in dato 30 Maart 1827 StaatshlN°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis- sements-IJker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Stalen van Zuidholland, in dato 18 Januarij 1822, tot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om'gereedelijk aan het verlangen der verzuimdhebhenden Ie voldoen, zich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 182t?( volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt lot alle handel en neringdoende lieden, Fabriekcurs en Ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apothekers of Medicijnbereiders in het bijzonder, aan Art. 3 en 5 van Z. M. Besluit dato 21 October 1819 [Staatshl. N°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot bet bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting lot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Kouinkl. Besluit van den 5 Fe bruary 1826, N°. 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten Ijk gestempelde greingewigten, zonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de brlangbebbenden gebragt, dat tot jaarletter gednrende 1857 voor den Ijk der Maten en Gewigten bepaald is de letter ffj. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden. 28 Maart 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Seeretaris. 2de Trekking. 232* Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. N". 13691 een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3