(J ffi), als om zijn groenachtige kleur. Terwijl sommigen mcenen, dat het een ei van een aremi is, wordt dit door anderen weêrsproken, en beweerd, dal hel van een veel grooter, vreemdsoorligen vogel afkomstig moet zijn. De Diaconie van de Herv. Gemeente te Assen heeft een bankbillet van ƒ1,000 ontvangen, onder de godsdienstoefening aldaar gecollecteerd. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat de Luit.-Kol. Commandant dier vesting, bij den Burgerlijken Regter eene aanklagt heeft ingediend wegens het door burgers, ter gelegenheid van het inlijven van lotelingen, gepleegd feitelijk en gewelddadig verzet tegen een Korporaal en twee man schappen, tijdens zij belast waren een weerspannigen milicien in hechtenis te nemen en naar de hoofdwacht over te brengen. Deze zaak is thans aan de bemocijingen van den lieer Regter-Commissaris onderworpen. 'sGRAVENHAGE, 20 Mei. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin-Moeder zich tegen de helft der volgende maand naar het kasteel Soestdijk begeven. Heden wordt alhier op gebruikelijke wijze de verjaardag gevierd van H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden. In de Maliebaan had eene parade van de bezetting plaats. Tegen den middag was er bij H. K. H. receptie der Koninklijke familie en des middags bij H. M. de Koningin- Moeder familie-diner. Binnen een paar dagen wordt in de residentie verwacht de Oiïicier der Russische Marine, de Baron von Kreudner, die den Grootvorst Kon- stantijn vooruitreist. Gisteren heeft alhier, onder voorzitterschap van den lieer Jlir. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, eene vergadering plaats gehad van de Alge- meene Kon. Landbouwvereeniging. Uit het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekomen wets ontwerp, totverhooging der begrooting wegens den arbeid der gevangenen in 1857, blijkt dat eenige artikelen dezer begrooting zijn verhoogd met een gezamentlijk bedrag van 12,800. De noodzakelijkheid dezer verhoo ging ontstaat, volgens de Memorie van Toelichting, vooral uit de aanmer kelijke rijzing der grondstoffen. Tweede Kamer" der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 20 Mei. Nadat in de vorige zitting hel ontwerp van wet op de jagt en visschcrij tot art. 18 was behandeld, (zie ons vorig nommer, waar in het verslag omtrent art. 13 moet worden gelezen: »'twelk na een paar amendementen van de Hecren Strens en Thorbecke, die met groote meerderheid zijn aan genomen, alzoo is goedgekeurd") zijn art. 18, 19 en 20 na uitvoerige be raadslaging, het laatste na een amendement van den Heer Thorbecke, dat met 43 tegen 9 stemmen wordt aangenomen, aldus gewijzigd, vastgesteld, alsmede art. 21, na eene kleine verandering van regeringswege, op aanra den van den Heer Taels van Amerongen, daarin gebragt. De zitting duurt voort. BU1TENLANDSCI1E BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 19 Mei. Op nieuw heeft er onder voorzitting van den Koning een langdurige Ministerraad plaats gehad, waarin zonder twijfel het ontwerp van wet op de liefdadigheid het voornaamste punt van behandeling was. Het denkbeeld, dat die wet eene meer belangrijke wijziging zal ondergaanwint meer en meer veld en stelt de tegenstanders eenigzins gerust. Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk zal, alvorens naar Londen te gaan, een bezoek bij het Portugeschc Hof afleggen. Z. K. H. wordt tegen 20 Junij hier verwacht. Gelijk men weet zal de voltrekking van zijn huwelijk op 20 Julij plaats hebben. In de nabijheid dezer stad, op den weg naar Waterloo, heefteen treurig voorval plaats gehad. Een aantal werklieden waren bezig een riool le her stellen ter diepte van 7 a 8 ellen onder den grond gelegen. Hoewel men de wanden van het uitgegraven gedeelte met planken had ondersteundis echter bet bovenste gedeelte ingestortdoor de dreuning van drie zwaar beladen wagensdie over den weg reden. 7 werklieden werden onder het zand bedolven. Door spoedig aangewende pogingen mogt het gelukken drie hunner te redden waarvan een gekwetst was. De overige zijn eerst na twee uren arbeid van een 12tal gravers, dood uil den kuil gehaald. Twee der overledenen waren gehuwd, en een daarvan vader van 6 kinderen. De plaats van dit voorval bood een hartverscheurend tooneel aan. De oudste zoon van een der begraven werklieden zag men wanhoopig werken tot be vrijding van zijnen vader. De moeder van dezen jongen man, die in verge vorderden jgtaat van zwangerschap verkeerdewilde zich wanhoopig in den kuil werpen en kon slechts met moeite worden teruggehouden; op eenigen afstand hoorde men eene moeder haren zoon die zij verloren had met luide stemme roepen. De Pastoor van de kerk van St. Gilles heeft op de plaats zelve eene inschrijving voor de weduwen en weezen gedaan. Een naauw- keurig onderzoek is omtrent het gebeurde ingesteld. ENGELAND. LONDEN, 18 Mei. Aan de beide Huizen van hel Parlement is bij eene boodschap der Koningin kennis gegeven van de verloving der oudste dochter van H. M. met Prins Frederik Wilhelm van Pruissen. In de zitting van het Lagerhuis van aan staanden Vrijdag zal van de zijde der Regering voorgesteld worden, aan de Prinses uit 's rijks middelen eenen bruidschat te schenken. De Times den bruidschat besprekende beveelt daarbij onbekrompenheid aanen liever het uitbetalen van een voldoend kapitaaldan een jaarlijk- schen lijftogt. De IIer old en Chronicle prediken spaarzaamheid. De doopplegtighcid van de jongste Prinses zal omstreeks het midden van de volgende maand plaats hebben. Het hoofdbestuur der post-administratie heeft aan alle dagbladen der hoofdstad doen wetendat zij voortaan hunne brieven ait Indië even spoedig als de Regering hare depêches ontvangen zullen, wanneer de adressen luiden: »aan den uilgever van het dagblad enz." en de omslagen uit rood papier bestaanten einde ze daardoor terstond te kunnen onderscheiden. Men zegt dat de Heer Montgomery-Martin op zich genomen: heeft de papieren van den Hertog van Wellington in orde te brengen en dat een gedeelte daarvan openbaar zal gemaakt worden. Het stoomjagt Fox, bestemd tot het doen van den laalslen togt naar de Noordpooltot opsporing van sir J. Franklin en diens logtgenooten of althans van de overblijfselen der schepen Erebus en Terrorvertrekt tegen het einde der volgende maandmet eene bemanning van 30 moedige zeelie den die besloten hebben het nitersle te wagen. De kust welke in de noor delijke Poolstreken onderzocht zal worden strekt zich ongeveer 370 mijlen uit. De groote gevangenis van Newgate alhier, zal van binnen geheel ver nieuwd en naar het stelsel der afzonderlijke opsluiting ingerigt worden. Een ingezeten van Calcutta, Jamjetsee Jejehboy, die zijnen door eigen vlijt verworven rijkdom, met vorstelijke mildheid tot liefdadige en algemeen nuttige doeleinden besteedt, is door onze Regering in den adelstand bevor derd en wel tot den rang van Baronet. Dij is de eerste inboorling van Indië, wien die eer te beurt valt. Dezer dagen is alhier de 53ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van liet Britsche en Buitenlandsche Bijbelgenootschap. Uit het bij die gelegenheid gedane verslag blijktdat het genootschap in het laatste jaar zijne werkzaamheid in Zweden heeft uitgebreid. In Rusland is de verspreiding van de Bijbels beperkt tot de Protestanten, nademaal de Sy node der Grieksche kerk de verspreiding onder hare leden en in de land streken, waarover zij gezag voert, verboden heeft. Echter heeft de Keizer van Rusland, op daartoe gedaan verzoek, eene groote partij Bijbels, die naar Petersburg gezonden zijn, vrijgesteld van de betaling der daarvoor verschuldigde inkomende regten. In Turkye is een exemplaar van den Bijbel van wege het genootschap, door lusschenkomst van den Britschen Gezant Stratford de Redcliffe, den Sultan pleglig aangeboden. In het verslag wordt daarbij gemeld, dat de Sultan dat geschenk niet louter als een voorwerp van nieuwsgierigheid heeft aangenomenmaar dat het bekend is, dat hij zich dagelijks iets uit dat boek heeft laten voorlezen, en daarbij veel belangstelling heeft betoond. In IndieChina en andere streken der aarde hebben de werkzaamheden van het genootschap een zeer gewenschten uitslag gehad. De ontvangsten hebben in het afgeloopen jaar 138,749 bedragen, en in hetzelve zijn 1,517,857 exemplaren der H. Schrift verspreid, behalve de Chinesche uitgavenvan welker getal geene volledige opgaven zijn ontvangen. Sedert de oprigting van het genootschap heeft het 32,381,789 exemplaren der II. Schrift verspreid. De Mariposa Gazette berigtdat men aan een tak van King's river (Konings-rivier), nabij den zaagmolen van O. K. Smith, (in N.-Amerika), een klein bosch heeft gevonden vanbij naauwkeurige tellingruim 1000 boomen van verschillende grootte, van 8 tot 32 voet over kruis, en velen van 325 lot 375 voet hoog. De soort van boom is als die in Calaveras County, welke in Aug. 11. zoo zeer de aandacht wekte van het weten schappelijk genootschap te Albany. Bijzondere beriglen uit O. Indiëdoor de Times medegedeeld melden in overeenstemming met het bekende rapport omtrent de lijkschouwingen, dat de zelfmoord van den Generaal Stalker en van den Schout-bij-Nacht Etheridge het gevolg is van krankzinnigheidveroorzaakt door bezorgdheid voor de dienst. FBANHR1JK. PARIJS18 Mei. De Pruissische Gezant, de Heer von Hatzfeld, heeft van zijne Regering thans de noodige instrucliën ontvangen om het bemiddelings-voorstel der Mogendheden in de zaak van Neufchalel te leckenen. Men verwacht dat dit Donderdag zal plaats hebben. De Grootvorst Constantijn heeft voor zijn vertrek 5000 fr. aan de armen dezer stad geschonken. Hij bevindt zich thans te Bordeaux. Drie stoomschepen zijn aangewezen om naar de haven van Calais le gaan en le dienen als eerewacht, wanneer de Grootvorst van het eiland Wight terugkomt. Waarschijnlijk zal Z. Keiz. H. le Calais Prins Napoleon aantreffendie naar Manchester gaat om de tentoonstelling te bezoeken. De Maarschalk Magnan, de Voorzitter van de Hoofdcommissie voor dc aangelegenheden der dotatie van het leger, heeft een breedvoerig verslag geleverd omtrent de uitkomsten der nieuwe bepalingen op dit stuk. In 1855 en 185C heeft de wet gunstig gewerkt. In 1856 is de premie voor het reëngagement van 2300 fr. tot 1500 fr. verminderd. In 't geheel hebben zich in dal jaar 16,830 soldaten weder voor de dienst verbonden en zijn 3336 vrijwilligers aangenomen. Deze ge- zamentlijke 20,166 engagementen zijn bestreden door 17,712 afkoopen. Op 31 December 1856 waren in 't geheel door 24,528 personen den van wege de Regering vaslgeslelden afkoopsprijs betaald. De toebereidselen voor de expeditie naar China kan men als geëindigd beschouwen. Het aantal schepen en krijgsbehoeften dat derwaarts zal over- gebragt worden, is veel aanzienlijker dan men aanvankelijk voornemens was te zenden. Het aantal Officiereudie bij het Departement van Marine aanzoek doen om deze expeditie le mogen bijwonen is veel grooter dan geplaatst kan worden. De Academie heeftzoo als te voorzien was, den grooten prijs Gobert van 10,000 fr. toegekend aan den Heer Poisson, voor zijne Histoire dc Henri IV. De familie van den beroemden A. de Jussiett heeft aan den plantentuin alhier het kostbaarste gedeelte der verzameling geschonkendoor dien kruid kundige nagelaten.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2