LEYDSGHE COURANT. VRIJDAG 22 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zat ar dag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Lij deze Courant behoort een Bijbladbehelzende eenige Verordeningen J omtrent de Gemeente-belastingen't welk van wege de vervroegde uitgave 8 van dit Nommerbij het volgende zal tooiden gevoegd. B!N'NKNLANDSCHE BBRIGTËN.9 LEYDEN, 20 Mei. J De 27slc Verjaardag van H. K. H. Amelia van Saksen-Weimar-Eisenach t I gemalin van Z. K. II. Prins Hendrik, werd heden door heL uitsteken van vlaggen zoo van de openbare als van vele bijzondere gebouwen herdacht. Uil het Jaarlijksch Verslag omtrent den toestand der Gemeente, door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad ingediend, deelen wij de volgende hoofdbijzonderheden mede: (Vervolg en Slot). Hoofdstuk XIV. Ambachls- en Fabrieksnijverheid. In een naauw ver- i band hiermede staan de alhier gevestigde afdeelingen van de Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid en van de Nederl. Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handvverksnijverheid. De eerste telt thans 118 leden en de tweede 40. De lakenfabrieken hebben in 1856 voldoende werkzaamheden gehad. De i vooruitzigten blijven gunstig. Voor de grijnfabriékeridie gedurende J eenige jarenin cenen kwijnenden toestand verkeerden, zijn de vooruitzig- ten verbeterd en hebben de Fabriekanten zich op nieuw door de orders van I leverantie van polemielen op China van wege de llandcl-Maatschappij en door die van wollen grijnen voor het Departement van Koloniën mogen ver- 1 heugenten gevolge waarvan wederom veel welvaart onder de arbeidende j klasse wordt verspreid. De wollen en zijden damastfabriek blijft een ge- regelden aftrek vinden. De vlaggedoekfabrieken ofschoon met buiten- j landsche invoeren te wedijveren hebbende, behouden echter hun debiet, i waartoe ook bijdragen de leveringen bij de Marine. De twee alhier ge vestigd geweest zijnde zeildoekfabrickén bestaan niet meer. De dekenfa- brieken blijven voortdurend druk werkzaam. De saaifabrieken die groo- j tendeels hunne werkzaamheden vinden in de aannemingen bij de Marine, en voor de inlandsche en O.-I. Artillerie, behouden denzelfdcn duurzamen aftrek. 11e kousenfabrieken verschaffen wel aan vele behoeftigen veel werkzaamheid, doch door de duurte der wollen genieten de Fabriekanten voor hen zelve weinig voordeel. De loonspinnerijen waren over het geheel steeds geregeld werkzaam. De kaloendrukkcrij cn Adrianopelroodvcrwerij j heeft het geheele jaar doorgewerkten zoo wel voor het binnen- als buiten- j laudsch fabrikaat een vermeerderden aftrek ondervonden. De vachtenbloterij heeft meerdere werkzaamheid gehad dan in het vorige jaar. De zeemtou- werijen hebben, niettegenstaande de belangrijke aanvoeren van zeemlappen uit Engeland, om hunne betere hoedanigheid voortdurend debiet gehad. De marokijn- en gekleurd leder fabrieken blijven een geregelden aftrek genieten, terwijl de stoomkracht, bij een dezer dit jaar in werking ge komen, eene merkelijke uitbreiding daaraan heeft gegeven. Leer- looijerijen, lijmziederij en zeemlraankokerij hebben lot steeds klimmende prijzen een voldoend debiet harer voortbrengselen gehad. De behangsel- fabriek blijft haren gevesligden roem handhaven. De spiegel- en Iijslen- fabriek doel zich meer en meer van ecue zeer gunstige zijde kennenen Strekt ten bewijze dat, zoo men door niet te zeer aan het oude gehecht te zijn, het goede wat buitenlands gewerkt wordt, met oordeel op den va- derlandschen bodem overbrengt, de mededinging wel is vol te houden. De meeste onzer meubelfabrieken ontvangen voor de groolere sleden in ons land hunne bestellingenen hebben belangrijke afleveringen ten uitvoer ge- bragl. De Koninkl. Nederl. grofsmederij heeft druk gewerkt, en dien ten gevolge aan vele werklieden arbeid en brood verschaft. Onder de vele en belangrijke werken zoo voor particulieren als hel buitenland door haar vervaardigd, mag in hel bijzonder vermeld worden, een voor het gouverne ment te Amsterdam vervaardigd ijzeren gebouw ter lengte van 100 Ned. ellen bij eene breedte van 30 Ned. ellenen rustende op 156 kolommen moe tende het onderste gedeelte dienen lot droogloods voor hout, terwijl het bovenste bestemd is om de grootste schepen uit te slaan. De ruimte van hel bovenste locaal beslaat 2000 Ned. ellen. De ijzergieterij is druk werkzaam geweest en breidt zich steeds uit. De stedelijke gas fabriek neemt zoodanig toe in verbruikers, zoo wel wat betreft de fabrie ken cn trafieken, als winkeliers en particulieren, dat die inrigting eene noodwendige uitbreiding zal moeten ondergaan. De rijstpellcrij heeft door vermeerderde aanvoer van Java-rijst drukker dan het vorige jaar doorgewerkt. De twee alhier gevestigde stokerijen van de eerste klasse, waarvan de eerst opgerigte in andere handen is overgegaan, hebben door gewerkt, kunnen aan de eischen van de wel, met goeden aftrek voldoen, en vinden voor hunne kwaliteit geregeld debiet van hun fabriekaat. Het verlier in de vier branderijen van de zesde klasse houdt stand. De beide hier ter stede bestaande bierbrouwerijen, hoezeer zich niet uit breidende, behouden hun debiet. De kuiperijen gaan goed. liet getal vaatwerk aan den ijk gebragtovertreft het vorige jaar, als zijnde 872 4, 25,242 6515 j,ste zinnen 32,629 stuks, makende een verschil van circa 5100 stuks, doch er moet worden afgetrokken nagenoeg 3000 stuks, welke wel is waar in hel arrondissement, maar niet in de gemeente vervaardigd zijn. De toestand der zeepziederijen is niet ongunstig, maar die fabrie ken blijven zich niet zonder reden beklagen over de belemmeringen, welke de beslaande wet op den accijns veroorzaakt. Dc zoutziederij heeft, ten gevolge van hel meerder verbruik van aardappelen en van de gunstige wer king van het met llanover gesloten tractaat lot wering van den sluik handel, meer debiet gehad. De seheepmakerijenofschoon op geen grootc schaal werkende, kunnen echter zeer gced aan de behoeften voldoen. Dc koffijslroopfabrick werkt geregeld door. De boek- en steendrukkerijen werkten voldoende en over het algemeen is men te vrede. De hoedenfa- brieken gaan vooruil, en de fabrickant mogt zich verheugen dat de voort brengselen zijner nijverheid gewild zijn, ook voor Oost- en Wesl-Indië. De wolhandel ging geregeld voort en de veemarkt blijft druk bezocht. De turfmarkt was wederom belangrijk, er zijn in 1856 267 schepen aan de markt geweest, de prijzen waren hooger dan in vorige jaren. De voor het fabriekwezen ingeslagen steenkolen, onder genot van vrijdom, bedroe gen 185,0641 mudden. In vijf jaren is het verbruik van steenkolen in fabrieken ruim 55 pCt. toegenomen. Hoofdstuk XV. Handel en scheepvaart. De kermis werd drukker dan het vorige jaar bezocht; de aanvoer van granen en van aardappelen was aanmerkelijk grooler dan het vorige jaar. De beestenmarkt behield haren uitgebreiden handel en omtrent geen der overige markten werd vermindering van vertier bespeurd. De opbrengst der marklgelden was ook in hel geheel ruim 16 pCt. meer dan het vorige jaar. In Hoofdstuk XVI, over zaken met het vorig Hoofdst. in verband staande, wordt nog gezegdDe afschaffing der broodzetting heeft nog niet bestendig zulke gunstige uitkomsten opgeleverd als men daarvan scheen te moeten verwachten. De invoer van brood uit de omliggende gemeenten neemt toe en deze omstandigheid zal zeker een gunsLigen invloed hebben op de hoe danigheid en den prijs van liet alhier vervaardigde brood, omdat het een bewijs is, dal het in die opzigten bij het elders verkrijgbaar brood ten achteren is. De Minister van Financiën heeft onlangs ter kennis van de belangheb benden gebragt, dat lot en met den laalsten December 1858, ten kantore van de Nederl. Bank, zal worden gevaceerd lot de verwisseling, van de reeds verjaarde muntbillettcnuitgegeven krachlens de wetten van 18 Dec. 1845 en 17 Sept. 1849, dal deze muntbillettcn ook gedurende dien termijn zullen worden aangenomen door 'sBijks Betaalmeesters, cn dat na den laalsten Dec. 1858 geene gelegenheid lol verwisseling der muntbillettcn van 1845 en 1849 meer overblijft. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 32 schepente we ten voor: Amsterdam 10, Rotterdam 13, Dordrecht 3, Middelburg 4 en Schiedam 2 schepen. Te Rotterdam had gisteren morgen in de zwaardvegers-werkplaals van de firma Knoops, in de Iloofdsleeg, eene ontploffing van buskruid plaats, waardoor in den winkel en in een aangrenzend vertrek eene groole verwoesting werd aangerigt. Op het gerucht van brand snelde de brand weer dadelijk te hulp, doch de ontploffing had geen verdere gevolgen, liet schijnt dal buiten weten van den eigenaar, en, naar zij voorgeven, ook buiten welen der werklieden, zich een blikken bus, van den vorm als waarin doorgaans buskruid afgeleverd wordt, met kruid gevuld in de werk plaats heeft bevonden. Op welke wijze dit kruid met vuur in aanraking is gekomen, is nog niet bekend. Daar in het vertrek onder den winkel met vuur gewerkt wordt, baart dit echter minder verwondering. Te Wijk aan Duin is Maandag 11. eene groole hofstede, bewoond door W. de Wildt Jr.afgebrand. Het grootste gedeelte van den inboedel is gered. Hel gebouw was legen brandschade verzekerd. In de Zwolsche Cour. leest men het volgende: Nadat de turfwerkers te Zwartsluis en omstreken ettelijke dagen niet gearbeid hadden, hebben eindelijk de veenbazen besloten aan den eisch dier lieden toe te gevenen ze een merkelijk verhoogd loon te beloven. Hetzelve is alsnu tot den nooit betaalden prijs van /1.02j- per korte sponturfroede opgevoerd; waardoor twee werklieden, die dagelijks gemakkelijk 4 roede veen leggen, per hoofd- een daggeld van ƒ2.05 kunnen maken. Tusschcn Meppel en Zwartsluis is dezer dagen op een stuk land een ci gevonden dat aldaar geheel vreemd is, zoo wegens zijne ongewone dikte en zwaarte, daar hel ongeveer zoo groot is als 6 gewone hoendcrcijeren

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1