den bliksem getroffen. De dood was daarvan bet onmiddelijk gevolg. Het is echter opmerkelijk dat men aan bet lijk geen spoor van het onheil heeft kunnen ontdekkenuitgezonderd een weinig bloed in den hoek van den mond. ENCELAK». LONDEN, 17 Mei. Het dagblad Le Nord meldt, dat onze Koningin aan den Grootvorst Constantijn heeft voorgesteld, een stoomschip naar Cherbourg te zenden, 't welk den Prins naar Osborne zou overbrengen, en dat dit aanbod is aangenomen. »Wie had voor 2 jaren kunnen denken," voegt genoemd blad hierbij, »dat een Engelsch schip, in eene Fransche haven, ter beschikking van den Russischen Groot-Admiraal zou worden gesteld." In het Lagerhuis heeft Lord Palmerslon het voorstel gedaan tot af schaffing van den Parlemcntscedtenzij men uit het tegenwoordig eedsfor- mulier die zinsneden moge willen liglendoor welke de Israëiiten van het Parlement zijn uitgesloten. De Minister wees op de eischen der verdraag zaamheid en der beschaving, die deze uitsluiting niet langer gedoogen en zeide dat de Israëlieten tegenwoordig evenzeer als elk ander burger belang hebben bij de welvaart des lands, zoodat hun het regt lot toelating in het Parlement evenzeer toekomt als toevertrouwd kan worden. De Procureur- Generaal de Heer Thcsingerheeft in het indienen van het ontwerp toege stemd, doch met de bijgevoegde verklaring dat hij zich tegen de tweede lezing zal verzetten. Lord Russell wil het voorstel van Lord Palmerston ondersteunen en zijne goedkeuring aan het indienen van hel ontwerp hechten. De Generaal Todtleben is door het corps Ingenieurs uitgenoodigd her waarts te komen, lot bijwoning van een gastmaal. De vrees voor de nict-bckraehtiging van het vredesverdrag met Perzië is geheel geweken. Men heeft thans uit Konstantinopel de officiële tijding ontvangen, dat het den 14dc" April le Teheran is geratificeerd. Volgens de Observer zal het Perzische grondgebied ten spoedigste door de Engelsche troepen 'worden ontruimd. De oudste Admiraal der Engelsche vloot, Lemarchant Gosselin, is in den ouderdom van 92 jaren op het eiland Jersey overleden. In 1795 werd hij Kapitein en in 1841 Admiraal. De Engelsche brik Arab heeft een slavenhaler genomen, die naar Cuba bestemd was, en 373 jonge Negers en Negerinnen aan boord had. Niet minder dan 127 jonge Negers waren onderweg in den tijd van 29 dagen gestorven. Die in het leven gebleven zijn verkeerden in den ellen- digsten toestand; zij waren geheel naakt, ineengepakt en half verhongerd. De slavenhandel op Cuba was zeer levendig; elke week werden 2 schepen verwacht. In Ierland hebben op verscheidene plaatsen ongeregeldheden plaats ge had, doordien de aardappelprijzen, ten gevolge van den belangrijken uit voer naar Engeland zeer gestegen waren. FRANKKIJK. PARIJS17 Mei. De Koning van Beijeren is te Fontaincbleau met de eerbcwijzingen aan zijnen rang verbonden door den Keizer ontvangen. De stad Parijs zal een groot feest te zijner ecre geven. Men wil weten, dal de Koning zich zijn veiblijf alhier ten nutte wil maken, om aan eene verzoening lusschen onze Regering en die van Napels te arbeiden. De Keizer is van Fontainebleau alhier teruggekomen om zijnen voor- maligen leermeester, den Heer Vieillarddie zeer ziek is, te bezoeken. Bij deze gelegenheid heeft hij aan den Grootvorst Constantijn nog een afscheids groet gebragt. Aan den koetsier eencr vigilante waarvan Z. M. gebruik maakte, en die hem niet kende, schonk hij 100 fr. De Grootvorst Constantijn ontving hier het berigt van de bevalling der Keizerin van Rusland drie uren nadat zulks had plaats gehad. Spoediger was nog geen telegrafisch berigt van Petersburg herwaarts overgebragt. Aan den Heer Pcreire is naar men zegt door den Keizer de last op gedragen eene memorie op te stellen over den tegenwoordigen finantiëlcn toestand des lands. Men zegt dat nog in deze week de Moniteur de benoeming zal be kend maken van den Heer A. von Humboldt, tot Groot-Officier van het Legioen van Eer. Alhier is het berigt ontvangen dat Pruissen in de zaak van Neufehalel afziet van de gevorderde schadevergoeding, en er in toestemt dat alleen de inkomsten der geestelijke goederen voor hunne oude bestemming worden gehandhaafd. De conferentie in de zaak van Ncufchatcl heeft wederom eene bijeen komst gehouden. Men beschouwt dit als de laatste zitting. De wintertuin alhier, door den Heer Pcreire aangekocht, werd niet zijn eigendommaar dat der Maatschappij voor de vaste panden in de rue de Rivoliwelke maatschappij 48 uren later haren koop met 1 milliocn fr. winst heeft overgedaan aan een andere maatschappijdie zich voorstelt op dien grond woonhuizen te plaatsen. De beruchte Carpentier, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal jegens de Noorder Spoorwegmaatschappijis te Havre aangekomen. Volgens den Coristitutionnel zal de ontbinding van het Wetgevend Ligchaam onmiddellijk plaats hebben na de sluiting op 28 Mei. Waar schijnlijk zullen de kiezers-collegiën tegen 20 en 21 Juni} worden opgeroepen. Men schrijft aan M,,e Rachel het voornemen toe om tot de Katholieke godsdienst over te gaan. Haar besluit daartoe zou stellig genomen zijn. Bij hare lerugreize heeft zij op het eiland Malta de mis bijgewoond en de godsdienstoefening met aandacht gevolgd. Een groot gedeelte (400 bunders) van het bosch van Tredion (Morbi- lian) is door brand vernield. De brand ontstond door de onvoorzigtigheid van een landbouwer. Men berekent de schade op 55,000 fr.welk verlies echter door verzekering is gedekt. In het dorp Fresnes (Haute-Saène) zijn 57 huizen afgebrand. De laatste tijdingen uit Indië vermelden eene belangrijke zaak. Men weet dat het uitgestrekte rijk van Annam ten noorden aan China grenst, liet Hof van Peking heeft aan den Keizer van Annam verzocht om gemccne zaak le maken in de geschillen met Engeland. De Keizer van Annam heeft zulks geweigerd en in eene officiële circulaire ter kennis van de vreemde Residenten gebragt dat hij eene volkomene onzijdigheid wil in acht nemen. Dit besluit is te belangrijker, omdat het rijk van Annam eene bevolking van 20 millioen zielen bevat. ÏTAILÏE. De Paus zal in het begin van Junij te Bologne aankomen. Aldaar wor den reeds paleizen en hotels voor hem en zijn gevolg gereed gemaakt. Zijn verblijf aldaar zal van langen duur zijn. In alle steden waar Z. II. komt, wordt hij door verzoeken bestormd. Foligno vraagt de herstelling van bur gerlijke voorregten in 1848 afgeschaft; andere wederom spoorwegen. Te Bologne zal men op eene amnestie aandringen. De stedelijke Regeringen zijn overal in de weer om de waarheid aan hel oor van den Paus te bren gen diezegt men niet ongenegen is die le hooren. De Regering van Parma heeft aan eene bijzondere verceniging vergun ning verleend, lot den aanleg van een spoorweg, die Plaisance met de gren zen van Picmont zal verbinden. Het Archivio Storicodat te Florence wordt uitgegeven, en waarin een tal van onuilgegevene stukken voorkomt die betrekking hebben op de geschiedenis van Italiëis te Rome op de lijst der verboden boeken gebragt. Te gelijkertijd heeft de Hertog van Toscane dit werk onder zijne bijzon dere bescherming genomen, en gelast dat het Ministerie van Finanliën daarvan 50 en dat van Onderwijs 25 exemplaren moest nemenen tevens zooveel mogelijk bouwstoffen voor de zamcnstclling moesten leveren. De Vesuvius was op den 4dc" Mei in volle beweging. Des nachts le verde de berg een schoon gezigt op. PKUISSENf. BERLIJN, 17 Mei. De Koning heeft Prins Napoleon eene prachtige porseleinen vaas en eene uitgave van al de werken van Frederik den Groote ten geschenke gegeven. De Prins van Pruissen heeft van Keizer Napoleon het Grootkruis van het Legioen van Eer ontvangen. Uit Dresden wordt gemeld dat Prins Napoleon Dingsdag aanst. naar Frankrijk zal tcrugkeeren. De Koning heeft hem het Grootkruis zijner Orde geschonken. Het regeringsblad bevat het volgende: Z. M. de Koning heeft goed gevonden, op heden aan de Koninklijke familie, alsmede aan het Koninklijk hof bekend te makendat met zijne bewilliging en onder toestemming van H. M. de Koningin van hel Vereenigd Rijk van Grool-Britannie en Ierland de verloving heeft plaats gehad van Z. K. II. Prins Frederik Wilhelm van Pruissen met H. K. H. Prinses Victoria Adelheid Marie Louise, Kon. Prinses van Groot-Britannie en Ierland en Hertogin van Saksen. Eene gelijke be kendmaking heeft van de zijde van H. M. de Koningin van Groot-Britannie en Ierland in haren geheimen raad plaats gehad. De Koning is naar Wcstphalen vertrokken, en wel naar Tecklenburg, waar men den 150slc" verjaardag viert, van de inlijving van het Graafschap in de Staten van het Huis van Brandenburg. Volgens de Köln. Zeit zijn door den Koning der Nederlanden benoemd tot Kommandeurs der Orde van den Ned. Leeuw de 1111. Wittgenstein Pres. van het bestuur der Köln-Mindener Spoorwegmaatschappij en von Moeller Regerings-President le Keulen en tot Ridders de 11H. Zwirner, Architect van den Domen SchnitzlerPresident van den Raad van Administratie van den Keulen-Mindener spoorweg. De Deensche Regering heeft besloten de Rijksdagen van Holstein en Lauenburg bijeen te roepen, om de bijzondere staatsregeling, aan die her togdommen in 1854 verleend le onderzoeken. OOSTEMKUK. WEENEN, 1G Mei. De toestand van de jonge Prinses is niet zorgwekkend. Z. M. zal spoe dig de reis kunnen voortzetten, De Aartshertogin Sophie is mede aan de koorts lijdende. Men houdt zich verzekert, dat eerlang de verbeurd verklaarde goede ren der Hongaarsche opstandelingen zullen worden teruggegevenmet uit zondering van hen, die niet in de amnestie begrepen zijn. De waarde der nog niet terug gegevene goederen bedraagt niet minder dan 14 mill, guldens. Carpentier heeft ook hier een navolger gevonden. Een beambte van de Bank is verdwenen, een tekort van ƒ330,000 achterlatende. Ilij moet het slagtoffer van gewaagde ondernemingen zijn gewordenook heeft men eene menigte loterij-briefjes in zijn bureau gevonden. Het berigt hiervan heeft op de beurs nog al opzien verwekt. Naar men zegt is hij reeds aan gehouden. Omtrent de gevangenneming van den rooverhoofdman Rosza Sandor, vroeger reeds vermeld, wordt het volgende medegedeeld. Vroeger was op het hoofd van dien bandiet, die het land in gestadigen onrust hield een prijs van 10,000 gezetmaar te vergeefsde boeren hadden weinig lust om met hem in het strijdperk te treden, en daar men in 2 jaren niets van hem had vernomen, zoo waande men hem dood. In den avond van den 10Jcn dezer kwam bij in een gehucht nabij Szegedin, trad in de woning van een boer, maakte zich bekend en vroeg een schuilplaats, met bedrei ging van in geval van weigering al de bewoners te zullen ombrengen. Zijn verzoek werd ingewilligd; maar den volgenden dag den boer ziende uit gaan, en verraad duchtende, ging hij hem na en loste zijn geweer op hem, zoodat hij gekwetst ncderstorte. De vrouw van den boer liep op het gerucht met een bijl gewapend de deur uit en bragt den roover eenige ge duchte slagen in den nek toe. Te gelijker lijd kwamen eenige buren toe schieten, en gezamentlijk maakte men zich na ëenigen strijd van den roover meester.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3