dige voortbrengselen in ecnen uitgebreiden kring nuttig geweest. Hij schreef dikwijls onder den naam van Thineus (een plattelandsbewoner). Uit Drenthe wordt gemeld, dat slechts zelden het veenbranden tot verbouwing van boekweit zoo vroeg als thans is aangevangenen zoo voor spoedig en gemakkelijk als nu ging; men behoeft slechts hier en daar op de uitgestrekte veenveldcn het vuur te planten en het verspreidt zich da delijk als van zelf met groote snelheid over de onafzienbare oppervlakte, liet aanhoudende drooge weder bevordert dit naar wensch. Met slechts enkele dagen zal dan ook alles in de veenslrekcn gebrand zijn, zoodat dit jaar een goede boekweit-oogst wordt verwacht. De Gemeenteraad van Zwolle heeft aan de aldaar gevestigde Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Geneeskunde, eene toelage verleend van ƒ200, ten einde de leden dier maatschappij op eene waardige wijze te ontvangen hij gelegenheid harer 9dc algemeene vergade ring, in Junij aanst. Van het eiland Schouwen zijn dezer dagen 46 personen naar Noord- Amerika vertrokken. De ongeregeldheden onder de arbeiders aan het kanaal te Wemeldingen in Zeeland, hebben een einde genomen. 125 man zijn ontslagen, en naar gelang van de meerdere of mindere geschiktheid van den grond ter verwer king is 3 cents per el meer betaald. De werkzaamheden gaan thans weder naar wensch. De Amst. C. vermeldt het volgende voorval dat in de vorige week, tijdens een onweder, te Haren (prov. Noordbrabant) heeft plaats gehad. In de nabijheid der R. K. kerk aldaar bevindt zich de woning van den hakker en herbergier C. van llaaren. Ten drie ure was het geheele huis gezin in de woonkamer bijeen. Zeer onvoorzigtig waren het hoofd des ge- zins, en een in de herberg aanwezige gast tijdens het onweder op hunne gewone plaats, onder den hoogen en breeden schoorsteen, blijven zitten. Eensklaps deed een vervaarlijke slag het huis op zijne grondvesten schud den de bliksem schoot door den schoorsteenverbrijzelde den klomp van den herbergier, zocht vervolgens zijn weg langs eene achterdeur, om eens klaps eene andere rigling te nemen, den dorpel van de gelagkamer tot splinters slaande en door de opening der kagchelpijp in dat vertrek weder den schoorsteen binnenkomende en zich daar weder een uitweg zoekende, voor de tweede maal de woonkamer door schoot om zich daarna door eene gebarsten ruit te verwijderen. Alles was het werk van eene seconde. Zon derling is het echterdat niet een van de 6 daar aanwezige personen eenig letsel heeft ondervonden, zelfs niet hij wiens klomp werd verbrijzeld. Even min is aan het mcerendeels nieuwe hout van deuren of kozijnen eenig zigt- baar teeken van het voorgevallene te bespeurendan eenige afschilfering van splinters, als ware dit met een mes geschied, liet gebeurde moge onze landlieden ter waarschuwing strekkenom onder dergelijke omstandigheden toch voor eenige oogenblikken van hunne aartsvaderlijke gewoonte, om in den hoek van den haard te verwijlen, afstand te doen. - De IJ Ir. C. deelt het volgende mede uit een brief van de Kaap-kolonie In dit land is nog altijd heerlijke gelegenheid voor schoolmeesters, die in Nederland een behoorlijk examen hebben gedaan, om een inkomen te krij gen, dat zij te huis nooit, ook hij de gunstigste wending van het lot, hadden kunnen hopen. Dat zij als voorzanger even als voorganger van de gemeente in de kerk moeten kunnen ageren spreekt van zelf. Bekendheid met het Engelsch is eene aanbeveling. Ook voor huisonderwijzers en gouver nantes, zoo als wij in Holland zouden zeggen, zijn er zoo vele gelegenheden als men maar wil. Voor gouvernantes evenwel is muzicale kennis noodig. De kinderen, die hier sedert kort uit Holland gekomen zijn, voldoen zeer wel aan de verwachting. Dit zal eene uitkomst aanbieden voor vele be hoeftige ouders in ons vaderland. In het wets ontwerp omtrent de belasting op het personeel, door den Minister van Financiën bij de Tweede Kamer ingediend, wordt voorgesteld: 1". de afschaffing van den grondslag der haardsteden; 2". de opneming der ezels onder de belastbare voorwerpen, die thans den zesden grondslag uit maken; 3°. de vaststelling van een geheel nieuwen grondslag, namelijk dien der rijtuigen. Het bedrag der belasting wegens de huurwaarde is voorgesteld op vier, in plaats van vijf, ten honderd, en vermits de opcenten voor het Rijk, ten bedrage van 20zouden vervallenzou de vermindering indedaad J beloopen. Wegens de deuren en vensters wordt een eenparige taks van ƒ1 voor elke deur en venster voorgedragen. Thans loopt die laks, naar de bevolking der gemeentenvan 44 tot 77 cents, en met de lUjks-opcenten van 53 tot 92£ cents. De belasting naar het mobilair is voorgedragen op één ten honderd (gelijk de bestaande). Ten aanzien van de dienstboden zijn 5 klassen behouden; maar onder de zelve zijn verscheidene personen opgenomen en het bedrag der belasting is in eenige opziglen veranderd. Voor de paarden zijn weder 6 klassen voorgesteld; het tarief is, in ver band met de heffing van belasting van de rijtuigen, eenigzins verminderd, te weten: ls,e kl. ƒ24, 2de/14, 3dc/6, 4J«/10, 5<"=/4, 6de voor elk tiental ƒ24. Voor eiken ezel of muilezel lste kl. ƒ5; 2de kl. ƒ1. De belasting van rijtuigen is voorgesteld: a wegens de rijtuigen welke zelve of waarvan de zitbanken hangen of rusten op ijzeren or stalen veren, ƒ5 per wiel; b wegens de rijtuigen, andere dan de voorgaande, welke zelve of waarvan de zitbanken hangen aan of rusten op riemen, kettingen, scha kels, of die anderzins uil- of inwendig van zoodanig vast of los toestel zijn voorzienals ten doel heeft de verzachting der beweging ten gemakke der gebruikers, geheel losse kleedjes en kussens uitgezonderd2 per wiel; c wegens alle andere rijtuigen, niet vallende in de evcnvcrmelde omschrij vingen, ƒ1 per wiel. De belasting is niet verschuldigd: a wegens post wagens; b huurrijtuigen van rijtuigverhuurders; c rijtuigen welke rijtuig makers en kooplieden in rijtuigen in hunne magazijnen hebben. 'sGRAVENHAGE, 19 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot Burgemeesters: te Wageningen J. Knel, thans Wethouder; te Soelermeer, J. J. Kranenburg, en te Middclie c. a. II. Suijder. Door Z. M. is benoemd tot Regter in de Arrond.-Reglbank te Goes Mr. P. H. Saaymans Arader, thans Griffier bij die Regtbank. Z. M. heeft op verzoek pensioen verleend aan den Luit.-Kolonel T. Ge vers Leuven, van het 3de reg. en aan den Kapitein A. G. Depart, van het 6dc reg. infanterie, alsmede aan den Kolonel der infanterie van hel leger in Ned. Indie J. A. A. Veenhuyzen, thans met verlof hier te lande. Sedert eenigen tijd bevindt zich hier de beeldhouwer II. Leeuw, van Roermonde die een kunstwerk in hout, uit één stuk in het blok gesneden heeft, zijnde eene zinnebeeldige voorstelling van den Koning der Nederlan den en zijn Rijk. Z. M. heeft den kunstenaar de Ridderorde van de Eikenkroon geschonken. Eergisteren is de Tentoonstelling van schilder- en kunstwerken door de alhier zich bevindende leden van de Koninklijke familie bezocht, die ge- ruimen tijd in de zalen hebben vertoefd. Gisteren had daarop in tegen woordigheid van den Minister van Binnenl. Zaken de plegtige opening plaats. Deze tentoonstelling is eene der schitterendste welke in de laatste jaren hier te lande heeft plaats gehad. Bijna alle Nederlandsche kunstenaars van naam hebben hunne kunstwerken ingezondenterwijl men de namen van onderscheidene groote en goede meesters uit Frankrijk, België en Duitschland, in den catalogus opmerkt. Het getal der tentoongestelde kunstwerken bedraagt verre over de 700. Naar men verneemt wordt Z. Keiz. H. de Grootvorst Konstantijn van Rusland den 3dcn en 4dcn Junij aanst. alhier verwacht. De Koning heeft zijne paleizen ter beschikking van Z. Keiz. H. gesteld. Naar men verneemt is thans bij den Raad van State aanhangig een ontwerp van wet tot herziening van het tarief van in-, uit- en doorvoer, met het oogmerkom de regten voortaan te heffen naar den maatstaf der waarde en niet meer naar dien van het gewigt, gelijk tot dusverre uit krachte der wet van 1822 plaats had. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen legen Donderdag 4 Junij aanst. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 18 Mei. In deze zitting heeft de Heer van Bosse voorgesteldaan den Voorzitter de magliging te verstrekken om aan den Minister van Finantien het ver langen der Kamer kenbaar te makendat haar reeds nu volledige opgaven omtrent de opbrengst der belasting op het personeel worden medegedeeld en zulks in verband met de aanstaande behandeling van het wets-ontwerp omtrent de wijziging der wet op het personeel in de afdeelingen. De ver gadering heeft zich met dat voorstel vereenigd. Daarop zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp lot re geling der jagt en visscherij. Art. 9 dat in behandeling was geblevenis goedgekeurdna aanneming van twee amendementen van de HH. van Heiden Reincstein en van Eek. Daarna had de beraadslaging plaats over art. 1dat na verwerping van een amendement, door den Heer Thorbecke voorgesteld, wordt aangenomen, zoo ook art. 2, na de goedkeuring van een amendement van den lieer van Heiden Reinestein. Art. 3 wordt na eene geringe wijziging goedgekeurd. Daarna had de behandeling plaats van artt. 1011 en 12 die mede na ge ringe verandering worden aangenomen. Morgen voortzetting der beraadslaging. Zitting van Dingsdag 19 Mei. In deze zitting is ingekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der begrooting van staatsuitgaven voor 1856. Drukken, ronddeelen en verzending naar de afdeelingen. De beraadslagingen over het wets-ontwerp houdende regeling der jagt en visscherij worden voortgezet en wel bepaaldelijk over art. 13, 'twelk na een paar amendementen van den Heer Taets van Amerongendie met groote meerderheid zijn aangenomenalzoo gewijzigd is goedgekeurd. Verder zijn de beraadslagingen tot aan de afzending van dit berigt, gebragt tot art. 18. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. B E li C I K. BRUSSEL, 18 Mei. Naar men verzekert, heeft de Koning, tijdens Hij dezer dagen in den Ministerraad voorzat, zich zeer nadrukkelijk tegen de wet op de liefda digheid, zoo als die nu in behandeling is, verklaard. Z. M. moet ge zegd hebben, dat eene wet, waarlegen zoodanige oppositie bestaat, als ongeschikt voor de natie kan worden beschouwd. Het Kabinet zou dien tengevolge besloten hebben een amendement bij art. 5 te voegenin den zin van het ontwerp van den Heer de Brouckere, zoodal voor elke schen king of erflating aan eene congregatie, eene wet vereischt wordt. Daardoor hoopt men den tegenstand der liberale partij te overwinnen; de vrees toch voor het overgaan van goederen in de doode hand zou daardoor zeer wor den verminderd. Genoemde wet blijft steeds het onderwerp der beraadslagingen in de Kamer der Afgevaardigden. In de zitting van Zalurdag heeft het lid Rogier het ontwerp hevig bestreden en met veel welsprekendheid de gevaren er van blootgelegd. Het publick op de tribune heeft den redenaar daverend toegejuichd, en wel zoodanig dat de Voorzitter, de Heer de Nayerde tribunen deed ontruimen. De leden weinig schik hebbende om eene vergade ring met gesloten deuren te houden, vertrokken en de zitting werd opgeheven. De onlangs overleden bankier Dubois, te Luik, heeft een groot ver mogen nagelaten. Sommigen begrooten zulks op 6 a 8 mill.anderen op 15 a 18 mill. fr. In de vorige week is te Mechelen tijdens een onweder een meisje door

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2