LEYDSCHE COURANT. 1857. WOENSDAG 20 HEI. N\ G()i. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde van den HEÏIELVAABTSDAtlzal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGrTEN. LEY DEN, 19 Mei. Aanst. Vrijdag en Zaturdag zal bij de Gebroeders van der Hoek, boek handelaren alhier, le zien zijn de bibliotheek van wijlen den dichter Tollens die in de volgende week zal worden verkocht. Deze keurige, rijke verzameling, van welke de meeste werken fraai zijn gebonden en meerendeels van de handteekening des overledenen voorzien biedt eene gunstige gelegenheid aan, om een of ander werk uit. 's dichters boekerij tot een aandenken ie hekomen. Onder de vele dichterlijke wer kenwaarin deze verzameling het rijkste is, blinkt boven alles uit een in 189 banden keurig gebonden exemplaar van Bilderdijks werken, zoo volledig als slechts zelden voorkomt. Van de 1702 nommers zijn er behalve Bilder dijks werken ruim 1000 dichtbundels van vroegere en latere dichters, eene verzameling die schaars in zulken overvloed gevonden wordt. Uit het Jaarlijksch Verslag omtrent den toestand der Gemeente, door Burgemeester en Wethouders aar. den Gemeenteraad ingediend, deelen wij de volgende hoofdbijzonderheden mede: (Vervolg). Hool'dst. IX. Onderwijs. Ten opzigle der iloogeschool wordt vermeld dat het personeel der Curatorenen der Hooglcerarcn hetzelfde bleefde Observator hij de Sterrewaeht D\ J. A. C. Oudemans lot lloogleeraar in de Wis- en Na tuurkunde aan de Utrechlschc Iloogeschool benoemd zijnde, werd vervangen door den lieer M. Hoek, Candidaat in de Wis- en Natuurkunde. Drie kweekelingen der Hoogeschool werden door den dood weggenomen. Het getal der gedane promotiën was grooter dan in het vorige jaar; zoo ook dat der ingeschrevene Studenten. Met erkentelijkheid voor de eer, die daardoor aan onze gemeente te beurt vielmaken wij meldingdat onder de nieuw ingeschrevene burgers der Iloogeschool nu ook geteld mag worden Z. K. H. de Prins van Oranje. Was het ons reeds een verblijdende en eervolle gebeurtenis, dat het Z. M. behaagde de opleiding lot de Acade mische lessen binnen onze gemeente te doen plaats hebben, wij vinden ook in genoemde Koninklijke beschikking een vernieuwd bewijs, dat Z. M prijs stelt op eene inrigting welke steeds een gedenktecken blijft van de uitne mende diensten door hel doorluchtig Huis van Oranje aan het Vaderland bewezen. Regering en burgerij vinden in het bezit der Hoogeschooldat zoo zeer het belang der gemeente en van hare ingezetenen bevordert, eene krachtige aansporing, om die weldaad steeds grootelijks te waarderen. Hoofdstuk X. Armwezen. In het verslag van hel vorige jaar is de hoop uitgedrukt, dal in den toestand van het armwezen zich meer en meer ver blijdende verschijnselen zouden opdoen. Die verwachting is niet teleurge steld; want het beloop van den werkelijk uilgereikten onderstand is niet vermeerderd. De Vereeniging onder de spreuk: Tot heil der Armen, ging op dezelfde wijze voort, om met vermaningen en goeden raad zedelijkheid en gods dienstigheid onder de mindere standen, die tol hel Nederduilsch Hervormd Kerkgenootschap behoorenaan te kweeken. De zorg der Vereeniging strekte zich uit tot ongeveer 1900 buisgezinnendoor ruim 80 medewer kers in elf afdeelingen verdeeld. De Vereeniging van den II. Vincenlius van Paulo, tot een gelijk doel werkzaam, bestaat uit 48 leden en wordt ondersteund door 52 weldoeners, die geregeld hunne bepaalde liefdegiften doen, terwijl een onbepaald getal geldelijke bijdragen leveren voor tijdelijk ondernomen liefdewerken. Bij deze bijzondere instellingen van liefdadigheid heeft zich nog gevoegd, iu de maand December 1856, eene andere, opgerigl door den Bisschop van Haarlem, onder de benaming van Liefdewerk aan de II. Cuncra, ten doel hebbende het verplegen en opvoeden van verwaarloosde kinderen van het vrouwelijk geslacht en hel werk verschaffen aan behoeftigen. Het getal der door de gesubsidieerde instellingen ondersteunde personen is geweest: doorgaande 2628, tijdelijk 3374. Door de niet gesubsidieerde in stellingen: doorgaande 219, lijdelijk 148. In het II. G. of Arme Wees- en Kinderhuis was gedurende het jaar 1856 de bevolking groot 356 en dus e'e'n vierde minder dan het vorige jaar. Het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis en het Minnchuis, hebben geene verandering bij het vorig jaar ondergaantoen dat van het eerste 55 en van het andere 320 oude en gebrekkige lieden bedroeg. In hel R. K. Wees- en Oudeliedenhuis waren 112 oude lieden en 128 kinderen; in het Evang. Luthersche Wees- en Oudeliedenhuis 21 oude lieden en 19 kinderen; in het Walsche Wees- en Oudeliedenhuis 3 oude lieden en 15 kinderen, en in hel Diaconiehuis der Christelijk Afgescheidene gemeente 3 oude lieden en 6 kinderen. De beide laatste, zoo ook het Oude Mannen- en Vrouwenhuis zijn niet gesubsidieerd. In het Werkhuis werden gedurende het jaar 1856 opgenomen 55,638 volwassene personen en 22,933 kinderen[men houde in 't oog dat dage lijks bijna hetzelfde personeel opkomt] aan wie, behalve voeding en verblijf gedurende den dag, voor loon werd uitbetaald de sotn van 2,029.35. Het gemiddeld bedrag der opgenomenen 's daags was nu weder e'e'n vierde minder dan het vorige jaar, maar het uitbetaalde loon was vermeerderd, zoodal de verdiensten beter worden en de kosten van voeding toch niet naar dezelfde verhouding van de bevolking zijn verminderd. Van de ƒ10,000 als subsidie uit de gemeentekas toegelegd, was niet meer dan ƒ8.500 genoten. In de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid waren op 31 Dec. 1856 voor rekening der gemeente aanwezig: 27 weczcn en verlatene kin deren en 314 bedelaars. De bank van leening, de zieken- en bcgrafenisbussende spaarbank en de spaarkas blijven aan het doel hunner oprigting volkomen beantwoorden. In het Invalidenhuis werden verpleegd 82 verminkte en infirme mili tairen. De kosten daarvan beliepen in 1855 23,927.70. Ten slotte worden nog de giften en legaten aan de verschillende instel lingen van weldadigheid besproken, vermeld, te weten: 1». Door Jacoba van 't Hooft, wed. Jacobus Jansen, werd aan het R. K. Weeshuis gelega teerd de som van ƒ800 in contanten, onder bepaling dat Regenten van dat gesticht verpligt zullen zijn te zorgendat gedurende 40 jaren na haar overlijdenjaarlijks in de St. Petruskerk alhier zullen worden opgedragen vier misoffers, waarvoor door Regenten voornoemd telken jare aan den Pastoor dier kerk zal worden uitbetaald ƒ12; alsmede nog twee misoffers in de R. K. kerk te Rijnsalerwoude, waarvoor mede door genoemde Re genten aan den Pastoor dier kerk jaarlijks zal moeten worden uitbetaald ƒ5. 2". Door Catharina Landa, werd aan haren neef Tennis de Vroede, gealime-iiteerde in het Gereformeerde Weeshuis, besproken een legaat van ƒ100, doch hetwelk bij diens vooroverlijden moest worden uitgekeerd aan gemeld Weeshuis; terwijl door Ged. Stalen M™. Regenten, daargenoemde Tennis de Vroede vóór de testatrice was overleden, lol de aanvaarding van dit legaat werden gemagligd. 3'. Aan hel II. G. of Armen Wees- en Kin derhuis werd door Antje Horn, wed. Johannes La Lau, gelegateerd de som van ƒ200. Hoofdstuk XI. Gemeente politie; Hoofdst. XlI. Landbouw, enHoofdst. XIII. Jagt en Yisscherij gaan wij, als minder belangrijk, stilzwijgend voorbij. Vervolg en Slot hierna.) Door de Commissie uit het Prov. Geregtshof van Zuidholland zijn geëxa mineerd en tol Caiididaat-Nolarissen toegelaten de Beeren 11. P. Voorduin, te 's Gravenhage; W. L. Diemonl, le Streefkerk; B. A. Barkey, te Ley- den; E. V. van Tomputte, te Rotterdam; G. Vos, te Ridderkerk, en M. Dijkman, te Rotterdam. De St -Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de maand April van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben 18,850,561.81 Jzijnde ƒ164,663.09] meerder dan over genoemd tijdvak in 1856. De Inspecteur van de Geneeskundige dienst der Landmagt, verwittigt alle Genees- en Heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als Officier van Gezondheid der 3de klasse voor de Militaire Ge neeskundige dienst der Landmagt in de West-Indië, voor den lijd van 10 achtereenvolgende jaren te verbinden, dal zij zich, vóór den 31sle" Mei aanst. daartoe bij hem moeten aanmelden. De volgende voordeelen zijn daaraan verbonden: een jaarlijksch tractcment van ƒ1066, benevens vrije woning en eene schadeloosstelling voor vivres van ƒ200 'sjaars; een trac- temenl gedurende hun oponthoud hier te lande van ƒ800 'sjaars; eene gratificatie van 300 en een voorschol van 177, le zamen 477, waar over men vóór de afreis kan beschikken. Uit het Maandberigt van het Nederl. Zendeling-Genootschap blijkt dat dit genootschap te Rotterdam een stuk gronds heeft aangekocht, be stemd tot oprigting der kostschool voor kinderen van zendelingencn waar ook kinderen van andere Oost-Indische familiën onderwijs en opvoeding zullen kunnen ontvangen. Men hoopt spoedig met het bouwen te kunnen aanvangen. 's Lands stoomschip Cycloop zal eerstdaags te Ilellevoetsluis in dienst worden gesteldom den Russischer. Grootvorst Constantijn af te halen, Het hevel over dien bodem zal worden opgedragen aan den Luit. ter Zee lstc kl. Jhr. A. Klerck, Adjudant van den Minister van Marine. De Gron. Cour. berigt het overlijden van den Heer T. van Duinen, Pred. te Manfgum (prov. Friesland) en sedert 1855 lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde. Hij is door de uitgave van verschillende letlerkun-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1