LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 18 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers ivorden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde van den HEMEhTAA11TSDAGzal de Vrij- j dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BU deze Courant behoort Bijblad 11. BINMNLAiXDSCHE BERIGTKN. LEYDENIC Mei. "De jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde zal alhier gehouden worden op Donderdag 18 Junij. Die van het Prov. Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappente Utrecht, op Dingsdag 30 Junij. Op hel eerste Casino, dat eergisteren op Zomerzorg, nabij onze stad plaats hadzijn onze stadgenooten in de gelegenheid geweest het nieuw ingerigte muziekcorps van het regiment Rijdende Artillerie, alhier in bezet ting, te hooren. Aan dit corps zijn kosten noch moeite gespaard om het eene plaats onder de beste militaire muziekcorpsen des lands te doen inne men. De uitvoering der stukken was keurig en het corps mogt van al de aanwezigen ruimen lof inoogsten. Onze stadgenooten zullen levens met genoegen vernemen, dat de met roem bekende Bas-Zanger de Heer Krenondersteund door den lieer Bach- mann, eerste Tenor der Iloogduitsche Opera te Amsterdam, den Kapel meester Jalm van dezelfde Opera en den welbekenden Fluitist Dahmen, op den 20sten dezer, mede in het lokaal Zomerzorg, voornemens is, een groot Concert Je geven. Wij twijfelen niet of ook dit concert zal eene algcmcene deelneming verwerven. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 107 tot 118 personen. In de op Woensdag 11. gehoudene vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Uaarlemmermeerpolder zijn de beraadslagingen over de 5-jarige buitengewone begrooting van verschillende nog aan dien polder uit te voeren werken voortgezet. Bij de eindstemming hebben verscheidene leden te kennen gegevendat zij zich verpligt gevoelden legen de begrooting te stemmen, alleen uithoofde de post van ƒ180,000, ter verbetering van de dwarswegen en een lengteweg, in de vorige vergadering lot op ƒ450,000 was gebragt, ter verbetering van al de wegen; hetgeen zij onnoodig achten en waardoor de polder met eene kwalijk te dragen rentelast zou worden bezwaard. Na hel sluiten der beraadslagingen over dit punt, is de buiten gewone begrooting in stemming gebragt en met 7 tegen 5 stemmen ver worpen; ten gevolge waarvan het andere deel der begrooting, aanwijzende de posten in 1857 te verwerken huilen behandeling is gebleven. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is er in den Haarlemmer- meerpolder weder eene boerenwoning afgebrand, staande in afdeeling Bcins- dorp nabij Bcnnebroekin eigendom loebehoorende en bewoond wordende door J. Droogdieten gevolge van op hem rustende vermoedensin ver zekerde bewaring is gebragt. Binnen drie dagen zijn dus twee boerderijen afgebrand; want in den nacht van 10 op 11 dezer werd die in eigendom loebehoorende en bewoond wordende door K. Singer, afdeeling Vijfhuizen, een prooi der vlammen. Beide boerderijen en inboedels waren verzekerd. Op den 7dc" dezer overleed te Schiedam de Heer J. F. Schweiker, in 81-jarigen ouderdom. De overledene heeft aan onderscheidene instellingen en personen, en onder eerstgemelde ook inzonderheid aan Ev.-Luihersche, van zijn aanzienlijk vermogen schenkingen gedaanzoo werden aan de ge meente aldaar vermaakt, 14 certificaten 2} pCt. N. S.elk groot ƒ1,000, om met de renten daarvan hel traclement van den Predikant te verhoogen; 7 dito aan het weczenfonds der gemeente; ƒ3,000 aan het fonds tot onder steuning van weduwen van Evang.-Luth. Pred. in Nederland; eene belang rijke schenking aan de diaconie der Herv. gemeente aldaaren nog meerdere giften aan onderscheidene genootschappen. Vroeger was gemeld dat in de gevangenis te Rotterdam de typhus zeer sterk hcerschte. Dc N. R. C. spreekt dit bcrigt tegenen zegt daar omtrent Wel hebben zich in het huis van arrest enkele ligle gevallen van die ziekte vertoond, doch volstrekt niet van dien aard, om eenige reden tot ongerustheid te geven. Dat eenige gevangenen naar de kazerne zijn overgebragt, is juist; doch dit is veroorzaakt doordien het gebouw in den laalsten tijd de gevangenen niet behoorlijk kon bevatten en staal dus hoe genaamd met geen typhus in verband. Eergisteren is te Amsterdam onder voorzitting van Mr. J. A. Jolles, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van het Nederl. Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen. De Voorzitter sprak daarbij over den tweeledigen werkkring van het genootschapte welen in en bui ten den kerker. Uil het financiële verslag bleek, dat eene som van 5903.44 was aangewend voor arbeid, school- en godsdienstig onderwijs in de ge vangenissen. Onder andere werkzaamheden werd door den neer W. IE Suringar, namens liet Hoofdbestuur, rapport uilgebragt omtrent een Tok- vlugt voor jeugdigs ontslagenen, en naar aanleiding daarvan lot eene proefneming eene jaarlijksche som toegestaan. De Arnh. Cour. deelt het volgende waarschuwend voorval mede: Op eene kleine hoeve aan den weg naar Groenlo waren 2 kinderen, het eene ruim 3 jaren, het andere in de wieg liggende nagenoeg 1 jaar oud, in de keuken alleen gelaten, terwijl de moeder nabij het huis op het land werkte. De wieg, digt bij het vuur staande, is omgekanteld zóó, dat het kleine kind te midden van het vuur is gevallen en daar een verschrikkelijken dood heeft gevonden. Het andere kind heeft, waarschijnlijk te hulp schietende, vlam gevat en is aan den arm, het hoofd cn de eene zijde des ligebaams zoo deerlijk gebrand, dal men zeer aan het behoud twijfelt. Uil llarlingen zijn in deze week 54 personenafkomstig uit Uithuizen cn omstreken, naar Londen vertrokken, om van daar naar Noord-Araerika over te sleken. Te Groningen is eene commissie gevormdmet het doel om het tot stand brengen van spoorwegen in de Noordelijke provinciën des rijks te bevorderen. 'sGRAVENlIAGE, IC Mei. De Heer J. J. Pennink, Mcd. Doel. te Twello, is door Z. M. benoemd tot Commandeur van de orde der Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den plaatselijken staf, tot lste" Luitenant de 2dc LuitenantsF. F. Graafland en J. G. Baumann Plaatselijk Adjudant der 2de UI.te Leyden en te Utrecht; bij het wapen der infanterie, bij den staf, lot Luil.-Kolonel den Majoor A. Yerkat Egler van Wissekerke, van dien staf; bij hel 2de reg.tot Majoor, den Kapitein der ls,e kl. A. V. Ahrens, Adjudant bij het 8sle reg. infanterie; bij het 3d0 reg., lot Luit.-Kolonelden Majoor J. Tegelberg, van het 2de reg.; bij het 4de reg., lot lstcn Luitenant, de 2dc Luitenants K. M. Ilondekoeter en R. T. Mnschart, beiden van het corps; bij het 7de reg., tot Kapitein van de 3dc kl., den l5lc" Luit.-Adjudant J. K. Bulder, van het corps; bij het 8slc reg., tol Kapitein van de 3de kl.den lslc" Luit.-Adjudant L. K. Kirsch, van het 5de reg.; en over te plaatsen: bij hel wapen der infanterie in Oost- Indië, de 2de Luitenants D. H. Prinsen van hel 8ste cn H. L. F. de Jacquier de Lomprei, van het lste reg. infanterie. 11. K. II. de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach is heden morgen uit de residentie vertrokken, zicli naar Weimar begevende. IIH. KK. nil. Prins en Prinses Frederik zullen in dc volgende weck het buitengoed Bakkershagen gaan betrekken, en na een kort verblijf aldaar, eene buitenlandsche reis ondernemen. Bij den Minister van Finantiën is ontvangen 6.40, door een onbe kende, onder het postmerk Rotterdam, lot voldoening van te min betaald patenlregt ingezonden. De prijs van hel hooi, dat hier thans van buiten inkomt, voorname lijk tot paardenvoederis thans per voer van 1600 oude ffi 28. In het vorige jaar bedroeg die prijs ƒ51, zoodat, voornamelijk ten gevolge van een voordeelig gewas in het vorige en van den goeden slaat der landerijen in dit jaar, de prijs van hel hooi bijna de helft verschilt. Tweede Kama' dee Staten-Geneeaal. Zitting van Vrijdag 15 Mei. In deze zitting zijn ingekomen twee wets-ontwerpennamelijk: a. dat tot vaststelling van Hoofdstuk V der Staatsbcgrooting voor 1857 (Dep. van Binnenl. Zaken), ter voldoening aan den wensch der Kamer in de zitting van Woensdag II. uitgedrukt; b. dat tol verhooging van de begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1857. De beraadslagingen zijn aangevangen over liet wets-onfwerp tot regeling der jagt en visscherij. Aan de behandeling van het wets ontwerp in het algemeen namen deel de Heeren Zylker, van Reede van Oudtshoorn, Gode- froi, de Kempenaer, Dullert, Thorbecke, van der Linden, Sander en de Minister van Justitie. Op morgen zullen de overwegingen over de artikelen een begin nemen. Zitting van Zaturdag 16 Mei. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over het ontwerp van wel tot regeling der jagt cn visscherij cn wel over de afzonderlijke artikelen. Op artikel 1 stelt de Heer Thorbecke een amendement voor, waaromtrent de stemmen staken en ten gevolge waarvan de behandeling van art. 12 en 3 worden uitgesteld tot Maandag. Artt. 4—9 worden aangenomen. Voortzetting op Maandag.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1